• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Психологія
  • План психолого – педагогічного дослідження студентів "Діагностика нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я" (шаблон)

План психолого – педагогічного дослідження студентів "Діагностика нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я" (шаблон)

Опис документу:
Мета діагностики: визначити рівень нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів. Завдання дослідження: - проаналізувати наукову психологічну літературу з питань діагностики нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я в юнацькому віці; - обрати психодіагностичні інструменти ; - провести діагностику рівня нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я в юнацькому віці; - опрацювати результати дослідження; - скласти план та звіт про результати дослідження.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Погоджено»

Директор ...

_____________ (П.І.Б.)

План

психолого – педагогічного дослідження студентів

«Діагностика нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я».

І.План дослідження:

1.Програма дослідження:

1) Акцентуалізація проблеми, що підлягає вирішенню:

В сучасному суспільстві існує ряд проблем, які розглядаються на державному рівні багатьох країн. До таких проблем належать алкогольна та нікотинова залежність, рівень здоров’я нації. В світі постійно збільшується кількість осіб, які мають нікотинову та/або алкогольну залежність, наслідками яких є підвищення рівня захворюваності, погіршення здоров’я та збільшення смертності. В сучасному українському суспільстві ці явища набувають хворобливого характеру. Спостерігається високий рівень споживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Наслідками є високі показники захворюваності та смертності на ґрунті споживання цими речовинами. Нажаль, до споживання цих речовин долучаються діти та жінки. Внаслідок того, що це явища є поширеними, в суспільстві формується ліберальне ставлення до цієї проблеми. Поширена думка про те, що незначне вживання алкоголю не просто не шкідливе, а й у незначних дозах корисне для організму людини, і нічого страшного немає у вживанні кількох цигарок на день. Мало того, до споживання тютюну в сучасному українському суспільстві вже давно звикли, і, якщо школяр або студент починає курити, то у більшості членів суспільства це не викликає ніяких реакцій і дій. Нажаль, не завжди про цю проблеми вчасно дізнаються батьки, а деякі з них самі мають цю згубну звичку. Спостерігається спотворення сприйняття людини без цих явищ суспільством: якщо людина не курить і взагалі не вживає спиртні напої, то оточуючі люди вважають це патологією. Таким чином, спотворюється уявлення про норму та патологію в понятті «здорова особистість».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ( ВООЗ ), у світі нараховується

1,2 мільярди курців. Щороку помирає 5 мільйонів від хвороб, викликаних курінням. Якщо не буде вжито термінових заходів, то 500 мільйонів нинішніх курців помруть передчасно. Річард Петро прогнозує, що нинішнє споживання тютюну спричинить 450 мільйонів смертей протягом найближчих 50 років. Скорочення нинішнього рівня споживання тютюну на 50% дозволить врятувати життя 20-30 мільйонам курців у першій чверті 21 століття і близько 150 мільйонів у другій чверті.

Дослідження свідчать, що 70% старшокласників пробували курити і 70% тих, хто курить, прагнуть звільнитися від цієї звички. Лише 3-7% курців позбавляються куріння самостійно, без допомоги фахівців. Іноді необхідне медикаментозне лікування цієї залежності.

Соціологічні дослідження показали, що у всесвітньому масштабі 5% усіх смертей серед молоді у віці від 15до 29 років викликані вживанням алкоголю. В Європі кожна четверта смерть чоловіків у віковій групі від 15 до 29 років пов'язана з алкоголем. В цілому у світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів осіб, в Україні - близько 1 млн. осіб. Вживання алкоголю у молодіжному середовищі України, за даними соціологічного опитування характеризується такими показниками: не вживають міцних алкогольних напоїв менш як 55% молодих людей, вина-менш як 40%, пива та слабоалкогольних напоїв-менш як 30%. Існує певна різниця щодо вживання алкоголю у гендерному аспекті: практично не вживають алкоголь менш як 23% молодих людей чоловічої статі, серед молоді жіночої статі таких було 36%.

На сьогоднішній день молоді люди обирають переважно пиво та слабоалкогольні напої. Саме пиво, реклама торгових марок якого нині є найпоширенішою, найагресивнішою, користується найвищим попитом у молоді. Майже кожна четверта молода людина (23%) вживає пиво щотижня, а понад 6% - щодня. Дослідження серед молоді 13-17 років засвідчує, що 89% опитаних підлітків хоча б раз у житті вживали алкогольні напої, а за останні 30 днів це робили 60% опитаних підлітків, причому, серед учнів 10 класів про це повідомили 75%. Щотижневе вживання алкогольних напоїв визнали 20% - 13-14-літніх, 27% серед 15-річних, 31% - 16-річних та 36% - 17-річних. Загалом же можна говорити про високий рівень вживання алкоголю молоддю України. Істориками доведено, що в Давній Русі пили дуже мало. Лише на певні свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5-10 градусів. Чарка пускалася по колу, і з неї кожний надпивав кілька ковтків. У будень ніяких спиртних напоїв не дозволялося, і пияцтво вважалося великою ганьбою і гріхом.

Більшість людей сприймає проблему алкоголізму, передусім, як надмірне вживання алкогольних напоїв. Але як у громадській думці, так і в медицині немає чіткого визначення того, що саме вважати надмірним споживанням. Поряд із закликами певної частини медиків та деяких громадських організацій, що пропагують тверезість, до цілковитої відмови від алкоголю, пропагується корисність певних видів спиртних напоїв, незмінними залишаються традиції відзначення свят і важливих життєвих подій застіллям із спиртним. Поширена в суспільстві думка щодо того, що незначне вживання алкоголю не шкодить здоров'ю людини і що є різниця між дією міцних напоїв та слабоалкогольних, сприяє тому, що деякі з неміцних видів алкогольних напоїв батьки дозволяють дітям вживати вже у ранньому віці. Таким чином, ставлення дітей до вживання алкоголю формується в атмосфері поблажливості щодо побутового пияцтва. Ось чому важливо говорити як про небажане явище не тільки про алкоголізм, а навіть про так зване помірне вживання алкоголю людьми.

Поширення реклами тютюнових та алкогольних виробів, доступність за ціною та місцем розташування, наявність в найближчому оточенні людей, які мають ці шкідливі звички та інші причини призводять до збільшення вживання цих речовин. Болтівець С.І., Фоліменко Л.А. вважають, що це становить загрозу здоров’я нації. Адже, чим більше вживається тютюнових виробів та алкогольних напоїв, тим слабше здоров’я людини та її нащадків, отже і всієї нації загалом. Наслідком може бути втрата здоров’я, зменшення тривалості життя поколінь та вимирання нації. Саме тому питання тютюнопаління та алкоголізму розглядаються на державному рівні в багатьох країнах світу. Країна, яка зацікавлена в прирості нації, в її зміцненні обов’язково проводить заходи з метою викорінення цих явищ.

Діагностика нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів дозволяє виявити рівень здоров’я та залежності від цих речовин, а також провести відповідну роботу по усуненню цих шкідливих звичок.

2)Обєкт дослідження: процес розвитку нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я у юнацькому віці.

3)Предмет дослідження: особливості нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів Житомирського агротехнічного коледжу.

4)Мета дослідження: визначити рівень нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів.

5)Гіпотеза: студенти мають різні рівні нікотинової і алкогольної залежностей та здоров’я, що залежить від особливостей оточуючого середовища, родинного виховання, особистісних особливостей, індивідуальних особливостей механізму залежностей та життєдіяльності особистості. Існує зв'язок між рівнем здоров’я та нікотинової і алкогольної залежності.

6)Логічна послідовність завдань дослідження:

- проаналізувати наукову психологічну літературу з питань діагностики нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я в юнацькому віці;

- обрати психодіагностичні інструменти ;

- провести діагностику рівня нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я в юнацькому віці;

- опрацювати результати дослідження;

- скласти план та звіт про результати дослідження.

7)Додаткові етапи діяльності:

- Провести індивідуальну діагностику нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів ( за запитом);

- Провести індивідуальне консультування студентів, педагогічних працівників, батьків ( за потребою та за запитом, за результатами діагностики );

- Надати інформаційне повідомлення кураторам груп «Рівень нікотинової та алкогольної залежностей студентів» ( за результатами діагностики студентів);

- Провести групове консультування студентів «Алкогольна та тютюнова залежність»;

- Провести групове консультування педагогічних працівників «Формування здорового способу життя студентської молоді у вищому навчальному закладі»;

- Провести індивідуальну корекцію зі студентами (за потребою та за запитом);

- Провести тренінг «Прояви турботу та обачливість» (ВІЛ/СНІД );

- Провести теоретичний семінар для студентів «Здоровий спосіб життя»;

- Провести акцію «Ми за здоровий спосіб життя» (виставка малюнків);

- Провести бесіду зі студентами на тему: «Міфи і факти про ВІЛ/СНІД»;

- Провести практично-освітній семінар «Репродуктивне здоров’я молоді»;

- Виготовити папку з теоретико-практичними рекомендаціями для студентів та педагогічних працівників: «Нетрадиційні методи оздоровлення»;

- Виготовити матеріали до «Психологічного куточка»:

- «Видатні особистості про здоров’я»;

- «Приказки та афоризми про здоров’я»;

- «Тобі потрібно про це знати: ВІЛ/СНІД»;

- «Як здати іспити без шкоди для здоров’я».

- Взяти участь у засіданнях педагогічних рад, методичних об’єднаннях кураторів (за потребою).

8)Методи одержання потрібної інформації: анкетування, опитування, тестування.

9)Методи аналізу отриманих даних: використання статистичних групувань.

2.Терміни проведення дослідження: листопад 20.. року – грудень 20.. року.

3.Вибірка: по 1групі студентів 1, 2, 3, 4 курсів з кожного відділення.

4.Опис обраних психодіагностичних методик:

- Опросник «Состояние здоровья и самочувствия» Ковалёва С.В.// Ковалёв С.В. Подготовка старшеклассников к семейной жизни: тесты, опросники, ролевые игры: Кн. для учителя. - М.: Просвещение, 1991. – 143 с.: ил. – ( Психол. Наука – школе ). – с.44-46.

- «Скрининг – анкета на определение уровня алкоголизации» Ковалёва С.В. // Ковалёв С.В. Подготовка старшеклассников к семейной жизни: тесты, опросники, ролевые игры: Кн. для учителя. - М.: Просвещение, 1991. – 143 с.: ил. – ( Психол. Наука – школе ). – с.46-48.

- Тест «Завзятый ли Вы курильщик ?» Ковалёва С.В. // Ковалёв С.В. Подготовка старшеклассников к семейной жизни: тесты, опросники, ролевые игры: Кн. для учителя. - М.: Просвещение, 1991. – 143 с.: ил. – ( Психол. Наука – школе ). – с. 48-49.

5.Обгрунтування логіки й аналізу та інтерпретація зібраної первинної інформації:

- Досліджувані явища: нікотинова і алкогольна залежності та здоров’я.

6.Обробка й аналіз даних:

1)Кількісні дані, представлені у зведених таблицях на кожну групу:

- Опитувальник «Стан здоров'я та самопочуття» Ковальова С.В.:

Група ...

п/п

Прізвище, ім’я по батькові

Більше

80 білів

Від 50

до 80

балів

Менше

50 балів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Всього балів та середній бал:

31

Загальногруповий бал:

- «Скринінг-анкета на визначення рівня алкоголізації» Ковальова С.В.:

Група ...

п/п

Прізвище, ім’я по батькові

0-2 рівні алкоголізації

3-4 рівні алкоголізації

Потребують підвищеної уваги

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

24

28

Всього осіб за рівнями:

29

Всього балів:

30

Середньогруповий бал:

- Тест «Чи завзятий Ви курець?» Ковальова С.В:

Група ...

п/п

Прізвище, ім’я по батькові

Не курять

0-3 бали

4-6 балів

7-9 балів

10 і більше

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Всього осіб:

31

Всього балів:

32

Середньогруповий бал:

1)Зведені таблиці по відділенням:

а) Опитувальник «Стан здоров'я та самопочуття» Ковальова С.В.:

- Відділення «...»:

п/п

Назва групи

Всього обстежених

Відмінне самопочуття

Гарне самопочуття

Погане самопочуття

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

Всього:

б) «Скринінг-анкета на визначення рівня алкоголізації» Ковальова С.В.:

- Відділення «...»:

п/п

Назва групи

Всього обстежених

0-2 рівні алкоголізації

3-4 рівні алкоголізації

Потребують підвищеної уваги

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

Всього:

в)Тест «Чи завзятий Ви курець?» Ковальова С.В:

- Відділення «...»:

п/п

Назва групи

Всього

обсте-жено

Не курять

Не звикли до цигарки

Пристрасні до цигарки

Залежні від нікотину

Прикуті до цигарки

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

Всього:

3) Порівняльний аналіз по курсам:

а) Опитувальник «Стан здоров'я та самопочуття» Ковальова С.В.:

-1(2,3,4) курс:

п/п

Назва групи

Всього обстежених

Відмінне самопочуття

Гарне самопочуття

Погане самопочуття

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

6

Всього:

б) «Скринінг-анкета на визначення рівня алкоголізації» Ковальова С.В.:

-1(2,3,4) курс:

п/п

Назва групи

Всього обстежених

0-2 рівні алкоголізації

3-4 рівні алкоголізації

Потребують підвищеної уваги

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

6

Всього:

в)Тест «Чи завзятий Ви курець?» Ковальова С.В:

- 1(2,3,4) курс:

п/п

Назва групи

Всього

обсте-жено

Не курять

Не звикли до цигарки

Пристрасні до цигарки

Залежні від нікотину

Прикуті до цигарки

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

1

2

3

4

5

Всього:

4)Загальні таблиці:

а) Опитувальник «Стан здоров'я та самопочуття» Ковальова С.В.:

п/п

Загальна кількість обстежених

осіб

Відмінне самопочуття

Гарне самопочуття

Погане самопочуття

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

б) «Скринінг-анкета на визначення рівня алкоголізації» Ковальова С.В.:

п/п

Загальна кількість обстежених осіб

0-2 рівні алкоголізації

3-4 рівні алкоголізації

Потребують підвищеної уваги

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

в) Тест «Чи завзятий Ви курець?» Ковальова С.В:

п/п

Загальна

кількість

обстежених

Не курять

Не звикли до цигарки

Пристрасні до цигарки

Залежні від нікотину

Прикуті до цигарки

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

Осіб

%

5. Інтерпретація результатів:

а) Опитувальник «Стан здоров'я та самопочуття» Ковальова С.В.:

- Відмінне самопочуття - .. %;

- Гарне самопочуття – .. % ;

- Погане самопочуття – .. %

б) «Скринінг-анкета на визначення рівня алкоголізації» Ковальова С.В.:

Нульовий рівень алкоголізації – це повна тверезість .

Перший рівень алкоголізації - одиничне або епізодичне вживання алкоголю.

Другий рівень алкоголізації – епізодичне вживання алкоголю з ейфорією та вже гарною перенесенням.

Третій рівень алкоголізації - характерний високий ризик розвитку алкоголізму, коли і виникають ексцеси на ґрунті вживання алкоголю (2 рази на місяць і частіше), та трапляються прийоми невеликих доз вранці, щоб підняти настрій.

Четвертий рівень алкоголізації – це формування психічної залежності від алкоголю, яка супроводжується активним прагненням до випивки.

П’ятий рівень алкоголізації – це формування фізичної залежності від алкоголю з підвищеним його перенесенням., активним похмільним синдромом та прагненням пити ще і ще.

Шостий рівень алкоголізації – це алкогольний розпад особистості: запійні пияцтва, які викликають злобність та агресивність.

До третього рівня включно людина потребує соціального контролю, а з четвертого рівня людина потребує медичного впливу.

На п’ятому та шостому рівнях людина потребує тривалого та постійного лікування та контролю ззовні.

- 0-2 рівень алкоголізації – .. %;

- 3-4 рівень алкоголізації – .. %;

- потребують підвищеної уваги – .. %.

Таким чином, особам, які потребують підвищеної уваги, бажано відвідати консультацію нарколога.

в) Тест «Чи завзятий Ви курець?» Ковальова С.В:

- не курять – .. %;

- не звикли до цигарки – .. %;

- пристрасні до цигарки – .. %;

- залежні від нікотину – .. %;

- прикуті до цигарки – .. %.

12. Висновки:

Переважна кількість обстежених має ... самопочуття. Проте, є студенти, які мають ... самопочуття.

У переважної кількості обстежених осіб наявний ... рівні алкоголізації. Проте, наявні особи із ... рівнем алкоголізації. Деяким обстеженим рекомендовано пройти консультацію нарколога.

Переважна кількість обстежених (курять чи не курять). Значна кількість обстежених ... В рівній кількості обстежені, які ... Частина обстежених ...

13.План спільних дій у вирішенні досліджуваної проблеми:

1) Практичному психологу:

- Провести індивідуальну діагностику нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів ( за запитом );

- Провести індивідуальне консультування студентів, педагогічних працівників, батьків

( за потребою та за запитом, за результатами діагностики);

- Надати інформаційне повідомлення кураторам груп «Рівень нікотинової та алкогольної залежностей студентів» (за результатами діагностики студентів );

- Провести групове консультування студентів «Алкогольна та тютюнова залежність»;

- Провести групове консультування педагогічних працівників «Формування здорового способу життя студентської молоді у вищому навчальному закладі »;

- Провести індивідуальну корекцію зі студентами (за потребою та за запитом);

- Провести тренінг «Прояви турботу та обачливість» (ВІЛ/СНІД );

- Провести теоретичний семінар для студентів «Здоровий спосіб життя»;

- Провести акцію «Ми за здоровий спосіб життя» (виставка малюнків);

- Провести бесіду зі студентами на тему: «Міфи і факти про ВІЛ/СНІД»;

- Провести практично-освітній семінар «Репродуктивне здоров’я молоді»;

- Виготовити папку з теоретико-практичними рекомендаціями для студентів та педагогічних працівників: «Нетрадиційні методи оздоровлення»;

- Виготовити матеріали до «Психологічного куточок »:

- «Видатні особистості про здоров’я»;

- «Приказки та афоризми про здоров’я»;

- «Тобі потрібно про це знати: ВІЛ/СНІ»;

- «Як здати іспити без шкоди для здоров’я».

- Взяти участь у засіданнях педагогічних рад, методичних об’єднаннях кураторів (за запитом).

2) Педагогічним працівникам:

- Сприяти формуванню здорового способу життя студентів;

- Систематично проводити роботу по усуненню шкідливих звичок та пропаганді здорового способу життя;

- Проводити роз’яснювальну роботу стосовно норм законодавства про відповідальність за розпивання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв;

- Пояснювати, що в приміщеннях та на території навчального закладу заборонено продавати та вживати алкогольні напої та тютюнові вироби.

3) Батькам студентів:

- Сприяти веденню здорового способу життя дитиною;

- Мотивувати дитину до позбавлення від шкідливих звичок;

- Надавати власний приклад ведення здорового способу життя.

4) Студентам:

а)Вести здоровий спосіб життя:

- Дотримуватись оптимальних режимів: розпорядку дня, праці та відпочинку, водно-сольового та харчування, фізкультурно-оздоровчого та психічного навантаження, провітрювання та освітлення;

- Дотримуватись правил безпечної поведінки;

- Використовувати методи релаксації та позитивного мислення;

- Уникати виникнення шкідливих для здоров’я звичок та стресових ситуацій;

- за необхідності звертатись за психологічною та медичною допомогою.

б)0-2 рівень алкоголізації: продовжувати вести тверезий спосіб життя;

4-3 рівень алкоголізації: відвідати консультацію нарколога, особливо особам, які потребують підвищеної уваги.

в)тим, хто не курить: продовжувати вести спосіб життя без нікотину;

тим, хто ще не звик до цигарки: поступово зменшити вживання нікотину до повної його відсутності;

тим, хто вже пристрастився до цигарки: терміново кидати курити;

тим, хто залежний від нікотину та прикутий до цигарки:звернутись за допомогою до фахівців ( нарколог та психолог ).

психологом була проведена така робота:

1)Діагностика:

- групова діагностика рівня алкоголізації і нікотинової залежності та здоров’я студентів;

- індивідуальна діагностика нікотинової і алкогольної залежності та здоров’я студентів ( за запитом ).

1)Консультація:

- індивідуальне консультування студентів, педагогічних працівників, батьків ( за потребою та за запитом, за результатами діагностики );

- інформаційне повідомлення кураторам груп «Рівень нікотинової та алкогольної залежностей студентів» (за результатами діагностики студентів);

- групове консультування студентів «Алкогольна та тютюнова залежність»;

- групове консультування педагогічних працівників «Формування здорового способу життя студентської молоді у вищому навчальному закладі».

3)Корекція:

- індивідуальна корекція зі студентами (за потребою та за запитом);

4)Просвіта та профілактика:

- тренінг «Прояви турботу та обачливість» (ВІЛ/СНІД).

- теоретичний семінар для студентів «Здоровий спосіб життя»;

- бесіда зі студентами на тему: «Міфи і факти про ВІЛ/СНІД».

- папка з теоретико-практичними рекомендаціями для студентів та педагогічних працівників: «Нетрадиційні методи оздоровлення»;

- матеріали до «Психологічного куточка»:

- «Видатні особистості про здоров’я»;

- «Приказки та афоризми про здоров’я»;

- « Тобі потрібно про це знати: ВІЛ/СНІД».

5)Організаційно-методична робота:

- акція «Ми за здоровий спосіб життя» (виставка малюнків);

- участь у засіданнях педагогічних рад, методичних об’єднаннях кураторів;

- підготовка до проведення діагностики, консультації, корекції, профілактики, просвіти.

Практичний психолог ____________________________ (П.І.Б.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Схожі матеріали

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00