План-конспект уроку музичного мистецтва для учнів 6 класу

Опис документу:
Тема уроку: Неповторні казкові оперні персонажі Мета: ознайомити з оперною музикою, визначити особливості втілення музичних образів у музиці М. Римського–Корсакова, зокрема в опері «Снігуронька», закріпити поняття «арія», «лібрето», «опера»; розвивати навички виконавства музичних творів, образне мислення, творчу уяву; виховувати музичний смак, інтерес до класичної музики, до творчості М. Римського – Корсакова, а також любов до краси навколишнього світу та казки, як літературного жанру.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План-конспект

уроку музичного мистецтва

для учнів 6 класу

Паніна Ірина Миколаївна, вчитель музичного мистецтва

Тема уроку: Неповторні казкові оперні персонажі

Мета: ознайомити з оперною музикою, визначити особливості втілення музичних образів у музиці М. Римського–Корсакова, зокрема в опері «Снігуронька», закріпити поняття «арія», «лібрето», «опера»; розвивати навички виконавства музичних творів, образне мислення, творчу уяву; виховувати музичний смак, інтерес до класичної музики, до творчості М. Римського – Корсакова, а також любов до краси навколишнього світу та казки, як літературного жанру.

Очікувані результати: учні розпізнають музичні образи в оперному мистецтві; характеризують особливості відображення внутрішнього світу людини в музичних образах; дають визначення музичним термінам «арія», «лібрето», «опера»; виконують народні та авторські пісні; обґрунтовують власне ставлення до музики, яка відображає різноманітні явища життя.

Тип уроку: комбінований урок

Ключові поняття та терміни уроку: опера, композитор, арія, лібрето, пісня, співацькі голоси.

Основні дати та події: роки життя М. Римського – Корсакова (1844 - 1908), рік написання опери «Снігуронька» (1881).

Провідні ідеї: формування життєвих компетентностей засобами розвитку музично–творчих здібностей учнів; формування художньо–естетичного смаку; реалізація особистісно–орієнтованих освітніх технологій; усвідомлення значення та ролі музичного мистецтва у збагаченні особистого світогляду та духовності; розвиток вокально–хорових навичок.

Музичний матеріал: М. Римський–Корсаков арія Снігуроньки та пісня Леля з опери «Снігуронька» (слухання); В. Філіпенко «Веснянка» (розучування); УНП «Од Києва до Лубен» (виконання).

Обладнання та наочність: ТЗН (ноутбук, мультимедійний проектор, екран, музичний центр), фортепіано, шумові музичні інструменти, комп’ютерна презентація, репродукція картини В. Васнєцова «Снігуронька», портрет М.Римського – Корсакова, матеріал для творчих завдань, нотна хрестоматія.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Вхід учнів до класу під звучання УНП «Од Києва до Лубен».

Музичне вітання. (слайд 1)

Учні виконують музичне вітання:

Посміхнись усім довкола,

Добрий ранок, люба школо,

І веселий той дзвінок, кличе всіх нас на урок

Урок музики, урок музики, урок музики, урок.

Слово вчителя: Доброго дня, шановні діти!

Цей урок ми працюємо разом, я розраховую на вашу підтримку і допомогу. Тому кожному з вас хочу побажати на цьому уроці бути: Успішним, Самовпевненим, Працьовитим, Інформованим, Хоробрим, Уважним! Інакше кажучи, я бажаю вам успіху! (слайд 2)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Чи погодитесь ви зі мною, що музика супроводжує людину щодня? Яким чином?

Метод «Мікрофон»

  • Яку саме музику ви слухали протягом останнього тижня?

  • Під яку музику ви зайшли сьогодні в клас?

Ми з вами виконаємо цю пісню, але після того як розігріємо свої голосові апарати. Давайте повторимо правила поведінки під час співу. (слайд 3)

Добре, а тепер співаємо.

ІІІ. Вокально–хорова робота.

Виконання різноманітних розспівок, вправ для голосу на чисте інтонування, розширення діапазону, кантиленний спів, чітку артикуляцію.

Фонопедична вправа «Весняні голоси»

Пригріло весняне сонце (усі піднімають руки в гору, ніби вітаючи сонце, і кожен виконує свій звук у фальцетному регістрі).

З пагорба побіг веселий струмочок (бовтають язиком, зображують булькіт).

До країв наповнив велику глибоку калюжу (учні на глісандо опускаються голосом у нижній регістр).

Вибрались з–під кори жучки («ж-ж-ж»), розправили крильця («крш»), і полетіли хто куди («тр-тр-тр»).

Раптом під купою хмизу щось зашаруділо («шур-шур»).

І виліз їжачок («пихкаємо» носиками).

Ожив під теплим весняним сонцем і мурашник (співають на «стакато»).

Ліс наповнився пташиними голосами (імітують спів пташок).

От і прийшла весна (кожен бере свій звук).

Слово вчителя: Ми з вами добре розігріли наші голосові апарати, тож тепер давайте виконаємо 1-й куплет і приспів УНП «Од Києва до Лубен».

(слайд 4)

Пригадали? А тепер виконаємо всю пісню повністю. Я вам пропоную взяти в руки шумові інструменти, спробувати відтворити написаний ритм. Є бажаючі виконувати соло? Ви буде заспівувати, а всі інші – виконують приспів та акомпанують на шумових інструментах. (слайд 5)

Молодці! У нас з вами вийшло чудове виконання української народної жартівливої пісні. Але жарти ми можемо зустріти не лише в піснях, а ще й в казках.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми та мети уроку

Слово вчителя: А чи любите ви казки? А чим саме вони вас приваблюють?

Чарівний світ казок приваблював багатьох видатних митців: письменників, художників, композиторів. Сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю видатного російського композитора Миколи Римського – Корсакова.

Тема нашого уроку: Неповторні казкові оперні персонажі. (слайд 6)

Ми ознайомимося з особливостями втілення музичних образів у музиці Миколи Римського–Корсакова в опері «Снігуронька», будемо розвивати навички виконавства музичних творів, зокрема пісню Віталія Філіпенка «Веснянка», творчу уяву; виховувати музичний смак, інтерес до класичної музики, а також любов до краси навколишнього світу та казки, як літературного жанру.

Ви раніше вже знайомилися з творчістю М. Римського–Корсакова. Пригадайте, які саме твори цього композитора вам відомі?

Казка чарувала М. Римського–Корсакова все життя.

На своїх партах ви бачите інформаційні картки. Давайте зараз ознайомимося з їх змістом відповідно порядковим номерам. Будь ласка,

картка №1(слайд 7) «Микола Андрійович Римський–Корсаков зростав у невеликому російському містечку Тихвині Новгородської губернії в дворянській родині, серед прекрасної природи, народних мелодій і старовинних обрядів»;

картка №2 (слайд 8) «Мама майбутнього композитора чудово виконувала народні пісні, які залишились в памяті композитора назавжди»;

картка №3 (слайд 9) «Разом з музикою рідного краю хлопчик надихався казками, легендами, билинами, які через багато років знайшли відгук у його музиці.»

Слово вчителя: Микола Андрійович говорив про свою творчість наступне: «Я прислухався до голосів народної творчості і природи та брав наспіване і підказане ними в основу своєї творчості». (слайд 10)

«Казкова» творчість композитора настільки яскрава і різнобарвна, що його називають найбільшим казкарем серед музикантів. У творчому доробку Миколи Римського–Корсакова є багато творів за мотивами казкових сюжетів О.Пушкіна, М.Гоголя, О.Островського та інших письменників, а саме такі опери, як «Садко», «Казка про царя Салтана», «Ніч перед Різдвом», «Золотий півник» «Кощій безсмертний», «Снігуронька». (слайд 11)

Робота в групах.

Давайте пригадаємо деякі терміни з нашого музичного словничка, повязані з оперним мистецтвом. На ваших партах є конверти з пазлами, які необхідно скласти. На роботу відводиться 1 хвилинка, тож працюємо у четвірках чітко та злагоджено.

Давайте дамо визначення наступним термінам:

Опера – це жанр музично-драматичного мистецтва, який поєднує в єдиній театральній дії різні види мистецтв: драматургію, музику, образотворче мистецтво (декорації, костюми), хореографію.

Лібрето – це літературна основа великого вокального твору, світського або духовного, наприклад, опери, оперети, ораторії, кантати.

Арія – це сольний вокальний номер з опери, кантати, що втілює думки, почуття та характер дійової особи.

Слово вчителя: Зверніть, будь ласка, увагу на фон пазлів. Чи впізнаєте ви сцени з опер? Назвіть їх.

Один із найчарівніших творів композитора – опера «Снігуронька», створена у 1881 році за пєсою видатного російського драматурга Олександра Миколайовича Островського (1823 - 1886). (слайд №12)

В основу літературного твору покладено декілька варіантів народних казок про Снігуроньку – прекрасну, чарівну, таємничу доньку Весни і Мороза, про доброго, мудрого царя Берендея та його царство, про всемогутнє Ярило – сонце, яке панує над усім світом. Живе Снігуронька у слобідці, пастух Лель співає їй пісень, подружка Купава повіряє свої почуття… Але сумно лісовій красуні – адже вона позбавлена одного з найкращих людських почуттів – почуття кохання.

Микола Римський – Корсаков написав оперу дуже швидко – лише за одне літо (слайд №13). Пізніше композитор згадував: «Вперше в житті мені довелося провести літо в справжньому селі. Все захоплювало мене, все якось особливо гармоніювало з моїм настроєм і закоханість у сюжет «Снігуроньки». Якийсь корявий сук або пень, порослий мохом, мені здавався лісовиком; ліс – заповідним лісом; луна – голосами лісовиків чи інших чудовиськ».

В опері Миколи Андрійовича Римського–Корсакова переплелися фантастичні істоти і реальні люди, правда і вигадка. Але головна думка твору – перемога добра над злом, єдність людини і природи.

Опера звучить як величний і яскравий гімн новому життю, сонцю. «Це сама весняна казка – з усією красою, поезією весни…», - писав про «Снігуроньку» російський композитор Олександр Бородін.

Прекрасна музика опери складається з виразних сольних номерів (арії, аріозо, каватини), ліричних дуетів, величних хорів, веселих пісень та запальних танців…

В опері – казка Миколи Римського–Корсакова звучать народні мотиви, інтонації старовинних обрядових мелодій, а ще – справжні пташині голоси: ранковий наспів півня, таємниче «ку-ку» зозулі і навіть, «пісенька» снігура, який жив у композитора…

V. Слухання музики

А) Слухання сцени та арії Снігуроньки з опери «Снігуронька» композитора Миколи Римського–Корсакова. (Слухання музики) (слайд №14)

- Яке враження справила на вас сцена та арія Снігуроньки?

- Який характер, темп, особливості мелодії арії Снігуроньки?

- Яка форма арії?

- Який голос виконує арію?

- Які інструменти допомагають розкрити образ Снігуроньки?

Б) Слухання пісні Леля.

Послухайте пісню Леля та зверніть увагу, як композитор передає настрій, почуття пастушка. (слайд №15)

  • Яке ваше враження від пісні Леля?

  • Що відрізняє її від арії Снігуроньки?

  • Який голос виконує пісню?

  • Які особливості характеру, мелодії?

  • Чому пісні, награвання Леля так подобались Снігуроньці?

  • Який інструмент постійно супроводжує вокальну партію Леля?

  • Які звуконаслідувальні прийоми використав композитор в оркестровому супроводі?

  • Яка музична форма пісні?

Учні, які сидять на першому ряду, передайте за допомогою пластичних рухів особливості характеру, образу Снігуроньки. Для цього вдягніть маски, які знаходяться на ваших партах.

Слово вчителя: Учні, які сидять на другому ряду, за допомогою пластичних рухів передайте образ Леля. Незабудьте показати, що він – пастушок.

Учні, які сидять на третьому ряду, зображують птахів, які були вірними друзями Снігуроньки.

Звучить музика. Учня виконують пластично-ритмічні рухи.

Слово вчителя: Снігуронькою, як казковим персонажем також захоплювалися художники. Подивіться, як зобразив цю казкову дівчину Віктор Васнєцов у картині з однойменною назвою – «Снігуронька». Давайте розглянемо репродукцію цієї картини. Які кольори переважають – теплі чи холодні? Чому? (слайд №16)

VI. Вивчення пісні

Слово вчителя: У жодного народу немає такого поетичного і багатого обряду зустрічі весни, як у нас. А ви пам’ятаєте, як саме називаються старовинні народні обрядові пісні, повязані з приходом весни і наближенням весняних польових робіт?

Тож сьогодні ми з вами розучимо пісню «Веснянка», але не українську народну, а авторську, композитором якої є Віталій Філіпенко. Увага на екран. (слайд №17)

Демонстрація пісні «Веснянка» Віталія Філіпенка.

Розучування пісні. Використання музично – дидактичної гри «Луна».

Діти, а зараз ми з вами її розучимо. Я виконую музичну фразу, а ви її повторюєте, і так до кінця першого куплету. Давайте спробуємо…

Діти, може хтось з вас бажає виконати пісню сольно?

Візьміть у руки квітку, та на кожну сильну долю, будемо робити нахил квіткою вліво-вправо.

Виконання 1-першого куплету пісні «Веснянка» з показом пластично – ритмічних рухів.

VII. Підсумок уроку

Слово вчителя: В нашому класі вже панує весняний настрій. Як співалось в нашій пісні: «Принеси, весно, нам рясні дощі… Принеси, весно, нам радощі…». За віконцем дощик, а в класі – ваші посмішки, квіти. Отже, - весна! Давайте на цій позитивній ноті пригадаємо:

  • З якими творами мистецтва ми з вами сьогодні познайомились на уроці?

  • Які пісні виконували?

  • Яку музику слухали?

  • Що стало джерелом творчості Миколи Римського – Корсакова?

  • Чому Миколу Римського – Корсакова називають найбільшим казкарем серед композиторів?

  • Хто є головними дійовими в опері «Снігуронька»?

(слайд №18)

VIII. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

Прийом «Кольорова квітка»

IX. Домашнє завдання

Я хочу, щоб весняний настрій, створений сьогодні, супроводжував вас цілий тиждень, до наступного уроку, а продемонструвати свої відчуття ви зможете виконуючи домашнє завдання:

  1. слухати музику про весну за власним вибором;

  2. розмалювати дівчину-весну, спираючись на відчуття, які ви отримали прослуховуючи музичні твори на уроці.

Дякую Вам за чудовий урок, маю надію, що ваша творча уява, музичний смак, навички виконавства музичних творів, інтерес до класичної музики та до краси навколишнього світу стали досконалішими. Ви талановиті, розумні, веселі діти. Дуже приємно було з вами працювати. До побачення!

Учні виходять з класу під пісню «Веснянка» В.Філіпенка.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
1
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!