«Пісок - Чарівник» Конспект інтегрованого заняття

Опис документу:
Програмовий зміст: ознайомити дітей з піском як з природним компонентом і його складом. Дати уявлення про властивості піску. Познайомити з кліматичними умовами жарких материків, поглиблювати і систематизувати уявлення дітей про рослинний світ пустелі, розуміння того, що для збереження природи її потрібно берегти. Формування вміння здійснювати усвідомлену діяльність (Як це робити? Що я дізнаюся? Що зроблено?).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: «Пісок - Чарівник»

(Конспект інтегрованого заняття з пізнавального, художньо-естетичного, мовленнєвого та креативного розвитку для дітей старшого дошкільного віку)

Програмовий зміст: ознайомити дітей з піском як з природним компонентом і його складом. Дати уявлення про властивості піску. Познайомити з кліматичними умовами жарких материків, поглиблювати і систематизувати уявлення дітей про рослинний світ пустелі, розуміння того, що для збереження природи її потрібно берегти. Формування вміння здійснювати усвідомлену діяльність (Як це робити? Що я дізнаюся? Що зроблено?). Продовжити роботу над розвитком логічного мислення, пізнавально-психічних процесів, мови, дрібної моторики.
Формування морально-вольових якостей, формування уявлення про значущість природи в житті людини, виховання почуття відповідальності, прищеплення культури спілкування. Виховувати любов до природи, інтерес і прагнення вивчати її. Вчити дітей підтримувати бесіду про мешканців пустелі, міркувати, висловлювати свою точку зору.

Словник: оазис, дюни, верблюжа колючка.

Матеріал: картинки із зображенням правилам поводження з піском, дюн, пустелі; пісок; мірні ложки, лупа, баночки.

Хід заняття


Листоноша приносить в дитячий садок лист без зворотної адреси.


Вихователь: Діти нам листоноша приніс лист. Але на конверті не написано звідки лист прийшов. Як дізнатися, звідки прийшов лист? (запитати у листоноші, подивитися, що лежить в листі...)

Вихователь: Давайте відкриємо і подивимося звідки лист.


Відкриваємо і дістаємо фото Незнайки і лист.


Вихователь: Від кого лист?

Читаємо листа:
Здрастуйте дітки! Я вчора отримав листа від свого друга, який живе і доглядає рослини в пустелі. Пише він, що в його будинку всюди пісок. Дуже хвалить свій будинок, в гості запрошує. Каже, що я такого ніколи не бачив. А я от думаю, що цей самий пісок у нас він теж є. Тільки чому він дивовижний? Допоможіть мені з'ясувати. Буду дуже вам вдячний.

Ваш Незнайка.

Вихователь: Ну, що допоможемо і з'ясуємо, чим же дивовижний пісок. Що нам потрібно зробити, щоб допомогти Незнайці? А ще Незнайка знає, що ми дослідники, ми дослідили повітря, воду. А пісок можна? Будемо досліджувати його?
- Дивіться, ми з вами знову стали дослідниками. А хто такі дослідники? (Досліджують, роблять досліди).
- Що ж буде об'єктом нашого дослідження? (пісок)
- Ну, що будемо шукати в піску щось дивовижне?

Вихователь: Пісочок може показати дітям багато цікавого. Але спочатку давайте пригадаємо, які правила поводження з піском.

Правила гри з піском (зображені на картинках)
1. Не можна брати пісок в рот - можеш вдавитися!
2. При грі з піском у дітей завжди повинні бути чисті ручки і носики.
3. Не можна кидати пісок в обличчя - можеш пошкодити очі!
4. Не можна вдихати пісок - можеш задихнутися!
5. Після гри з піском - помий руки!


Вихователь: Молодці! Всі правила запам'ятали!

Вихователь: Наш перший дослід.

Візьміть ложечкою, насипте трохи піску на тарілочку.

Діти самостійно насипають.

Вихователь: - Чи легко сиплеться пісок?


Відповідь дітей.

Вихователь: А тепер пересипаємо з долоньки в долоньку.

Вихователь: Тепер візьмемо лупу, та уважно розглянемо пісок. Знайдіть якомога більше особливостей

у піщинок, чим схожі і чим відрізняються.

(діти спостерігають)
- Як виглядають піщинки? Вони скріплені між собою чи ні?


Діти: Пісок складається з окремих піщинок - кристалів, які не скріплені між собою, тому й розсипаються.


Вихователь: - Якого вони кольору? (Темні і світлі.)
- Давайте подивимося їх розмір. Чи однакові вони? (Неоднакові, є великі й дрібні.)
Давайте перевіримо.


Робота з ситом


Вихователь: Через сито просіваємо пісок, він сиплеться з сита в ємність і навпаки.
- Якщо пісок сиплеться, то він який? (сипучий)

Висновок: Пісок сипуча речовина, окремі піщинки не скріплені між собою і різні за розміром.
- Давайте понюхаємо пісок (не пахне). Значить, сухий пісок не має запаху.


Вихователь: - Візьміть 2 баночки і насипте в них пісок.

Давайте уявимо. Що пройшов дощик і в одну з баночок він потрапив - намочіть водою

пісок.
- Яким став пісок? (вологим, мокрим)
- Давайте понюхаємо мокрий пісок. Він має специфічний запах.
- А куди зникла вода? (вона затишно влаштувалася між піщинками).

Вихователь: - Другий дослід.

Візьміть в одну руку ємність з сухим піском, а в іншу з сирим. Що важче? Чому?

(Сирий - серед сухих піщинок ховається легкий повітря, а серед вологих - більш важка

вода).

У пустелі випадає дуже мало опадів, там рідко з'являються хмари. Але якщо хмари

Зібралися в темну купу, то це дуже небезпечно. Піднімається вітер, який навертає дюни.

Мабуть тут і живе друг Незнайки. Правда, красиво?(діти розглядають картинки із

зображенням дюн.)


Вихователь: - Акуратно мірної ложечкою візьміть сирий пісок і викладіть в тарілочку. Візьміть лупу
розгляньте сирий пісок - піщинки прилипли один до одного, тому що з мокрого піску

виходить повітря.
- А тепер спробуйте пересипати мокрий пісок назад у ємність.

Вихователь: Отже, давайте зробимо висновок. Мокрий пісок не сиплеться, він ліпиться. А ви

пам'ятаєте звідки прийшов лист.

Відповідь дітей (з пустелі)

Вихователь: слово "пустеля" утворилось від слова "порожньо". Літо в пустелі триває 5-6 місяців, воно

безхмарне і спекотне. Середня температура повітря влітку +30 градусів. Місцями спека

досягає 40-50 градусів. В результаті, пісок у пустелі днем нагрівається до 70-80 градусів,

при бажанні в піску можна спекти яйце.

А ось ночі в пустелі, навпаки, прохолодні. Протягом літа, буває, не випадає ні краплі

дощу. Він випаровується в повітрі , не долетівши до землі.

А чи справді там зовсім порожньо - ми дізнаємось. Чи рослини ростуть у пустелі. А

Дізнаємось про це, коли складемо з частин картинку.

Завдання виконуйте в парах.(діти складають картинки – пазли із зображенням верблюжої колючки та оазису в пустелі).

Вихователь: У верблюжої колючки довгий корінь, майже 20 метрів, з його допомогою рослина живить себе водою. Вода через пісок проходить дуже швидко, практично не затримуючись на поверхні. Отже, в пустелі вода знаходиться далеко від поверхні. Якщо вода далеко, то рослинам потрібно за нею глибоко тягнутися. Отже, у верблюжої колючки такий довгий корінь тому, що вода дуже глибоко і корінню доводиться тягнутися за нею.

- Подивіться, які листя у верблюжої колючки? Як ви думаєте, чому?

Відповіді дітей - Це дозволяє воді менше випаровуватися.

- Верблюжа колючка - рослина невисока. А чому, як ви думаєте?

Відповіді дітей – Рослина береже вологу, якби рослина була високою, води потрібно було б більше.

Вихователь: Втомилися? Але ось на нашому шляху показався справжнісінький рай в пустелі. Що це? Багата рослинність, багатий тваринний світ. Навіть чутно дзюрчання води.

Верблюд верблюденята

Відповіді дітей

Вихователь: - Це оазис. Ділянка в пустелі, розташований поблизу водойми. Тут ми і відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Верблюд дитинчат на полянку
На зарядку вивів зранку.
Всім сказав: - Шикуйтесь, струнко!
Сам присів й піднявся хутко.
Верблюденята повторили:
- Встали – сіли, встали – сіли.
Дитинчата роблять вправи:
Ногу вліво, ногу вправо.
Нахилились, піднялись,
Потім добре потяглись.
Верблюденята відпочили
І за парти дружно сіли.

Вихователь: - Отже, допомогли ми з'ясувати Незнайці дивовижні властивості піску? Давайте згадаємо про них.
- Що ми хотіли зробити на початку заняття? (допомогти Незнайці з'ясувати властивості піску)

- Як дізнатися, що пісок сипуча речовина?

- Що важче сухий чи мокрий пісок?
- Що ми для цього робили? (досліди)
- Що вас самих здивувало на занятті? Які властивості піску?

Вихователь: А ви знаєте що сухим піском можна малювати? Художники малюють не тільки фарбами і олівцями, а й кольоровим піском. І ми намалюємо рослини пустелі кольоровим піском. А малювати ми будемо рослину яка росте в пустелі.

Це кактус.

Кактус має м'який, як губка, стовбур, який наповнюється водою після дощу. Він не має листя. Кактус накопичує воду в зелених стовбурах. Так як в пустелі мало рослин ми намалюємо і відправимо піщану картину друзям Незнайки.

Спочатку намазуємо зображення клеєм, посипаємо його піском, а зайвий пісок струшуємо на піднос.

Діти виконують роботу.

Підсумок заняття.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
5
дн.
0
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!