Паспорт твору Івана Франка «Гімн»

Опис документу:
Поданий паспорт твору може бути використаним на уроці української літератури під час вивчення творчості Івана Франка. Паспорт містить такі розділи: історія написання, рік написання, збірка, напрям, течія, тема, ідея, тематична приналежність (вид лірики), жанр, провідний мотив, будова вірша, римування віршовий розмір, художні засоби, образи, символічні образи.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Аналіз поезії Івана Франка «Гімн»

Текст твору:

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=627

Аудіозапис твору:

https://www.youtube.com/watch?v=nHpPTkpXVI8

Паспорт твору

Історія написання: глибокий аналітик, І. Франко відчуває й сприймає нові соціальні й політичні ідеї свого часу щодо розвитку суспільства, серед яких і ідея соціального й духовного звільнення людей від тиску зла.

Рік написання: 1880.

Збірка: «Із вершин і низин».

Напрям: модернізм.

Течія: неоромантизм із елементами критичного реалізму.

Тема: поступ; творче начало в людині й нації; доля народу й України на історичному роздоріжжі й у перспективі на майбутнє.

Ідея: утвердження думки про незнищенність людського творчого духу, віра у світле прийдешнє України; викриття зла («попівські тортури, тюремні царські мури», «муштроване військо», «шпіонське ремесло»), що падає під тиском волі й духу «міліонів».

Тематична приналежність (вид лірики): громадянська лірика.

Жанр: гімн.

Провідний мотив: «національне відродження», «віра в майбутнє, у людський геній»; «просвіта як шлях у майбутнє», «творче начало в людині», «знищення зла», «воля».

Будова вірша: строфічна, десятивірш (децима).

Римування: кільцеве + паралельне (аббаввггдд).

Віршовий розмір: 4-стопний хорей.

Художні засоби:

Епітети: тіло шорстке і зелене; красиве засмагле сонце; золоті переливи; червона сорочка; золоте німе захоплення;сонце оранжеве.

Розгорнута метафора (перевтілення, метаморфоза): В соняшника були руки і ноги, Було тіло шорстке і зелене. Він бігав наввипередки з вітром, Він вилазив на грушу і рвав у пазуху гнилиці. І купався коло млина, і лежав у піску, І стріляв горобців з рогатки. Він стрибав на одній нозі…

Риторичне звертання: Поезіє, сонце моє оранжеве; дайте покататись, дядьку!

Риторичне питання: Дядьку, хіба вам шкода?

Образи: людей: міліони — народ, який прозрів; сини — майбутнє нації; попи, царі, військові, шпіони, тюремники — зло минулого; «вічний революцйонер» — дух, наука, думка, воля; предметів і явищ: хати мужицькі, верстати ремісницькі, місця недолі й сліз; зла руїна — минулий світ, який падає під тиском нового життя; лавина — знищення зла; розвидняющийся день — прийдешнє.

Символічні образи: вічний революцйонер (символ одвічного прагнення людини до кращого, творчого начала в людині; «дух, наука, думка, воля») та ін.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.