Основні напрями сучасної біотехнології. Загальні поняття про особистість

Опис документу:
інтегрований урок біології та психології. Мета -ознайомити учнів з поняттям біотехнології, розглянути основні напрями цієї науки, з’ясувати їх значення для суспільства та перспективи розвитку; розглянути поняття особистості, основні світові теорії, що вивчають її особливості; формувати в учнів поняття про особистість як динамічну одиницю

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

КЗО «Криворізький обласний ліцей-інтернат для сільської молоді»

Основні напрями сучасної біотехнології. Загальні поняття про особистість

Конспект уроку підготували:

Боданіна Н.О., учитель біології,

Богомолов В.М., практичний психолог

м. Кривий Ріг

Тема: Основні напрями сучасної біотехнології. Загальні поняття про особистість

Мета:

  • ознайомити учнів з поняттям біотехнології, розглянути основні напрями цієї науки, зясувати їх значення для суспільства та перспективи розвитку; розглянути поняття особистості, основні світові теорії, що вивчають її особливості; формувати в учнів поняття про особистість як динамічну одиницю

  • розвинути у дітей інтерес до пізнання свого організму та його місця в середовищі; розвивати інноваційний потенціал учнів та творчі здібності, креативність;

  • виховати бережливе ставлення до свого здоров’я.

Обладнання:

Комп’ютер, мультимедійний проектор, тематична презентація, відеоматеріал з теми, кросворд, картки з питаннями для індивідуального виконання, картки з тестовими завданнями, стимульний тестовий матеріал, анкета, портрети вчених, підручник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (інтегрований урок).

Прийоми і методи:

  • словесні (розповідь, бесіда, доповідь, індивідуальне та фронтальне опитування);

  • наочні (використання презентації, відеоматеріалу, таблиць, схем, фотографій);

  • практичні (робота по парам; використання карток з питаннями для індивідуального виконання, карток з тестовими завданнями; анкетування, кросворд; робота з матеріалом підручника; виконання завдань випереджального характеру; анкетування, тестування).

Базові поняття і терміни:

біотехнологія, інженерна ензимологія, мікробіологія, клітинна інженерія, генна інженерія, клонування, стовбурові клітини, химерні і трансгенні організми; особистість, структура особистості, людина, особистість, індивідуальність, теорії особистості

Хід уроку:

Етап уроку

Час

І. Організаційний етап

Повідомлення теми уроку (див. слайд 1). Визначення мети і завдань уроку. Створення позитивної атмосфери та налаштування учнів на активну продуктивну діяльність під час уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Фронтальне опитування:

  1. Чим займається генетика?

  2. Що таке спадковість?

  3. Що таке мінливість?

  4. Які види мінливості вам відомі?

Використання карток з індивідуальними завданнями з біології та психології.

Доповнити схему (робота по парам)

Допишіть необхідні терміни в схему «Методи селекції» ( див. слайд 2)

Розгадування кросворду , який містить питання, що стосуються попередніх тем та питання, на які діти зможуть дати відповідь тільки після вивчення тематичного матеріалу уроку.

Психолог:

В сучасній психології широко використовуються схожі, але не тотожні поняття: «людина», «особистість» та «індивідуальність». Згадаємо що між ними спільного та чим вони відрізняються. У кожного з вас на парті є декілька схем з психології особистості, якими ми будемо користуватися протягом уроку. Зверніть увагу на схему «Співвідношення основних понять психології особистості».

Слайд 3. «Співвідношення основних понять психології особистості»

Отже, поняття «людина» - біологічна істота, яка належить до класу ссавців та має специфічні особливості (здатність до прямоходіння, верхні кінцівки, що пристосовані до активної трудової діяльності та високорозвинений мозок). Соціальна істота, яка здатна перетворювати світ у відповідності зі своїми потребами та інтересами.

«Особистістю» ми називаємо людину, яка вийшла завдяки праці з тваринного світу, розвивається в суспільстві, спілкується з іншими людьми за допомогою мови.

«Індивідуальність» як особистість у її своєрідності, що проявляється в інтелектуальній, емоційній і вольовій сферах.

Розуміючи різницю між цими поняттями ми зможемо продуктивно попрацювати над складними проблемними питаннями, що будуть підніматися сьогодні на уроці.

Почнемо з результатів анкетування, що було запропоноване вам перед початком нашого уроку. Нагадаю, що анкета складалася з 3 питань.

Оголошення результатів анкети, яка була запропонована учням до проведення уроку (див. слайд 4)

Питання анкети:

  1. Чи відомо вам про створення людських організмів нестатевим шляхом?

А) так, відомо;

Б) ні, не відомо взагалі;

В) володію деякою інформацією.

  1. Ваше ставлення до проведення експериментів із спадковою інформацією:

А) позитивне;

Б) негативне;

В) не визначився.

  1. Чи хотіли б ви більше дізнатися про наукові дослідження в біотехнології (клонування, створення ГМО, химерних організмів тощо)?

А) так, хотів би дізнатися;

Б) ні, мені це не цікаво;

В) ще не визначився.

Як бачимо, інтерес до цих проблем існує, а тому на нашому уроці ми спробуємо більш детально розібратися з власне біологічним, психологічним та морально-етичним аспектами даних питань.

У світі зараз не існує єдиної точки зору з приводу жодного з цих питань, тому по кожному з них висновки робити тільки вам, спираючись на ту інформацію, яку ви вже знаєте та отримаєте на уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Біотехнологія – наука, яка досліджує використання живих організмів та біологічних процесів для виробництва різних продуктів і створення нових організмів.

Історично біотехнологія виникла на основі процесів, в яких використовувались мікроорганізми (хлібопечення, приготування вина та оцту, обробка шкіри тощо). Наукові основи біотехнології були розроблені Луї Пастером (див. портрет), який активно вивчав мікроорганізми та процеси, в яких вони беруть участь. Термін «біотехнологія» зявився лише у 70-х роках ХХ століття.

Напрями біотехнології (див. слайд 5):

  1. Мікробіологія

  2. Інженерна ензимологія

  3. Клітинна інженерія

  4. Хромосомна інженерія

  5. Генна інженерія

  1. 1. Мікробіологія – напрям біотехнології, де використовуються мікроорганізми для виробництва необхідних продуктів.

Учням пропонується ознайомитись з даними таблиці в підручнику (стор.110) щодо застосування мікроорганізмів в різних галузях господарства.

Заслуховується доповідь, яку заздалегідь підготував учень.

  1. Інженерна ензимологія – напрям біотехнології, де використовуються біологічні каталізатори (ферменти) під час виробництва необхідних речовин.

Заслуховується доповідь, яку заздалегідь підготував учень.

  1. Клітинна (тканинна) інженерія – це напрям біотехнології, який займається створенням і вирощуванням окремих клітин або тканин на спеціальних поживних середовищах.

Учням пропонується ознайомитись в підручнику із малюнком 18.6 (стор.114) і з даними таблиці (стор.111).

Клітинна інженерія дає можливість (див. слайд 6):

  • клонувати організми

  • використовувати стовбурові клітини

  • поєднувати організми різних видів (віддалена гібридизація)

  • створювати химерні організми

Клонування – процес отримання групи клітин або організмів від спільного предка нестатевим шляхом.

Учням демонструється схема клонування тварин (див. слайд 7 )

Заслуховується доповідь, яку заздалегідь підготував учень.

Психологічний аспект

Негативне ставлення до процесу клонування можна сформулювати у таких тезах:

· клонування може спричинити порушення людської гідності, унікальності та індивідуальності у наслідок того, що воно є аморальним і неетичним процесом;

· процеси клонування скорочують генетичну різноманітність, що може спричинити посилення уразливості людей до епідемій і різноманітних хвороб;

· технології клонування, які зараз знаходяться на стадії своєї розробки можуть в результаті здійснення помилки привести до мутації або до летальних наслідків.

Негативним явищем також може бути клонування харизматичних лідерів чи злочинців світового масштабу (Гітлер, Усама Бен Ладен тощо), що ставитиме під загрозу безпеку усього суспільства;

Наступні тези, вказують на те, що клонування є надзвичайно позитивним проривом у генетиці і воно може принести людству значно більше позитиву аніж негативу. Наприклад:

  • клонування – це шанс для бездітних пар мати дітей;

  • шанс клонувати розумних і геніальних людей або видатних осіб, що

мало б величезне культурне і економічне значення для всього людства;

  • клонування померлих організмів;

  • клонування може стати величезним проривом у медицині, наприклад терапевтичне клонування, мета якого лікування безнадійно хворих людей.

Враховуючи, що майже в усьому світі існує заборона на клонування людини, усе-таки потрібно шукати шляхи регулювання цього напряму медицини і біології, адже практично неможливо штучними бар'єрами припинити розвиток науки. Рано чи пізно ми зіштовхнемось з необхідністю регулювати ті або інші суспільні відносини, що виникають у зв'язку з новими відкриттями в галузі клонування.

(Слайди 8,9)

Основними питаннями, що потребують регулювання та морально-психологічного осмислення є такі:

  • Право людини на створення своєї копії

  • Права клонованої істоти

  • Регулювання правовідносин між суб'єктами клонування людини

  • Визначення критеріїв правомірності клонування людини

  • Показання до застосування клонування

  • Відповідальність лікувальних установ за порушення правил проведення клонування людини

Таким чином, ми маємо змогу пересвідчитись у тому, що до процесів клонування в світі ставляться по-різному, зважаючи на різні оцінювальні підходи з приводу цього питання.

Можливо, детальніше розібратися в психологічних аспектах проблеми клонування нам допоможе наступна схема «Фактори формування особистості».

(Слайд 10)

Проведення психологічного тестування за методикою КТТМ

Стовбурові клітини – недиференційовані клітини, які дають початок іншим видам клітин.

Психологічний аспект

Використання стовбурових клітин людських ембріонів

  • процес клонування є антиправовим, оскільки передбачає фактично порушення права на життя, тобто створення нового життя шляхом убивства, оскільки необхідні стволові клітини мають бути вилучені з живого ембріону, якого доведеться відповідно вбити шляхом вилучення його із лона матері.

  • процеси вирощування органів (через методику клонування) з метою їх трансплантації можуть перетвориться на принцип “Вбивство заради життя”, де отримання певного органу вимагатиме вбивства ембріона, з певних клітин якого потім і відбувається розвиток необхідного органу. Не виключено також, що мільйонери клонуватимуть себе тільки для того, щоб одержати органи для трансплантації, і тим самим набагато продовжити своє життя, шляхом позбавлення життя свого клона – такої ж людини, що має той самий обсяг прав, що й усі інші;

Адже вже зараз провідні американські вчені в галузі клонування кажуть: "З наукової точки зору, біологічної, об'єкти, які ми створюємо – не індивідууми. Вони - лише клітини, це не людське життя". Терапевтичне клонування передбачає, що ембріон доживає тільки до 14 днів. Потім у нього забирають стовбурові клітини, з яких можна вирощувати окремі тканини або органи для того, у кого взяті гени. В світі не існує законодавчого акту, який регламентував би з якого часу або віку починається людське життя. А тому, можливо, що розібратися в проблемі нам допоможе звернення до основних психологічних теорій, що вивчають особистість людини.

(Слайд 11)

Теорії особистості

Психологічна школа

Основоположники

Основні підходи

Гештальтпсихологія

Т. Вертгеймер
В. Келер
К. Левин

Ціле являє собою щось більше від суми його складових

Психоаналіз

3. Фрейд

Поведінка контролюється несвідомими потягами

Біхевіорізм

Д. Уотсон

Психологія має зосереджуватись лише на тому, що можна спостерігати, тобто на поведінці

Когнітивна психологія

У. Нейссер
А. Пейвио
Г. Сімон

Мета психології - дослідження процесів отримання, збереження та переробки інформації мозком

Гуманістична психологія

Г. Олпорт
К. Роджерс
А. Маслоу

Психологія має зосередитись на унікальності життя людини з початку його зародження, на її самоактуалізації

Таким чином, коли гине ембріон – гине маленька людина. І навіть блага мета - вилікування десятка смертельних захворювань, а значить, збереження сотень людей - поки не виправдовує умертвлення ембріонів.

Химерні організми – штучно створені істоти, які мають клітини, що належать різним біологічним видам організмів.

  1. Хромосомна інженерія – напрям біотехнології, який досліджує процеси заміщення або додавання окремих хромосом в каріотипі.

  1. Генна інженерія – напрям біотехнології, який досліджує процеси перебудови молекули ДНК, генів або їх фрагментів.

Генна інженерія дає можливість: (див. слайд 12)

  • виділити ген з генотипу

  • штучно синтезувати потрібний ген

  • копіювати і розмножувати гени

  • одержати рекомбінантні молекули ДНК

  • ввести гени в геном клітини

  • створювати трансгенні організми (ГМО)

Заслуховується доповідь, яку заздалегідь підготував учень.

Психологічний аспект (див. слайд 13)

Виробництво ГМП має характер гігантського експерименту з непередбаченими наслідками. Супротивники подібного використання досягнень генної інженерії впевнені в негативному впливі таких продуктів. Їх основні доводи такі: всі випробування були короткостроковими - негативний вплив модифікованих продуктів може проявлятися через тривалий час або відбиватися на потомстві.

Звичайно, вплив ГМП на здоров'я людини є малодослідженим, однак дві області можливого негативного впливу чітко ідентифіковані, мова йде про можливе виникнення алергічних реакцій і про те, що мікроорганізми, що мешкають в людському організмі, набувають стійкості до антибіотиків.

Тому вирішуючи, з одного боку, проблему голоду на планеті (за рахунок збільшення врожаїв та, як наслідок, зменшення собівартості продукції), з іншого ГМП мають непередбачуваний вплив на фізичне та психологічне здоров’я людини, яке є необхідною умовою повноцінного функціонування і розвитку людини в процесі її життєдіяльності, адаптації та соціалізації в суспільстві.

Значення біотехнології:

  • виробництво лікарських препаратів (антибіотики, вакцини, антитіла тощо);

  • виробництво біологічно активних речовин (ферменти, вітаміни, гормональні препарати);

  • виробництво цінних кормових продуктів (кормові добавки, кормові білки, незамінні амінокислоти);

  • використання біологічних методів боротьби із забрудненням навколишнього середовища (біологічна очистка стічних вод, ґрунту, виробництво метану зі сміття тощо);

  • біологічні методи захисту рослин від хвороб і шкідників;

  • виявлення і концентрація цінних елементів (за допомогою бактерій).

Але, на жаль, часто людство використовує знання з корисною метою, порушуючи закони моралі і не замислюючись над можливими наслідками.

Демонструється тематичний відеофрагмент

Психолог (див. слайд 14)

Враховуючи дебати, що точаться навколо питань, що піднімалися сьогодні на уроці, різні точки зору і докази щодо необхідності чи аморальності цього явища, у будь-якому випадку ми говоримо, що за орієнтир беремо людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, а не інтереси науки чи суспільства. Тому, підводячи проміжковий підсумок, хотілося б звернути вашу увагу на «Декларацію моєї самоцінності», автором якої є відомий американський психолог, послідовник гуманістичної психології Вірджинія Сатір.

Декларація моєї самоцінності

«Я - це Я. У всьому світі немає нікого в точності такого ж, як Я.

Тому все, що виходить від мене - це справді моє, бо саме Я вибрав це.

Мені належить усе, що є в мені: моє тіло, включаючи все, що воно робить; мою свідомість, включаючи всі мої думки і плани, й мої очі, включаючи всі образи, які вони можуть бачити; мої почуття, якими б вони не були - тривога, задоволення, напруга, любов, роздратування, радість; мій рот і всі слова, які він може вимовляти - ввічливі, лагідні чи грубі, правильні чи неправильні; мій голос - гучний або тихий; всі мої дії, звернені до інших людей або до мене самого.

Мені належать всі мої фантазії, мої мрії, мої надії і мої страхи.

Мені належать всі мої перемоги і успіхи. Всі мої поразки й помилки.

Я можу бачити, чути, відчувати, думати, говорити і діяти.

Я маю все, щоб бути близьким з іншими людьми, щоб бути продуктивним, вносити сенс і порядок в світ речей і людей навколо мене.

Я належу собі, тому Я можу будувати себе.

Я - це Я, і Я - це чудово! »

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів

Учням пропонується відповісти на питання анкети

«Чи змінилося Ваше ставлення до значущості біотехнології для науки, суспільства і життя людини?».

Опитування:

  1. Чим займається біотехнологія?

  2. Назвіть напрями біотехнології.

  3. Яке значення біотехнології в житті людини?

Учням пропонується закінчити розгадувати кросворд

Оголошуються результати анкетування

V. Оцінювання та ценіння роботи учнів на уроці

VІ. Домашнє завдання

§ 18; відповісти на питання (стор.115)

Додатки

Картка № 1

  1. Як називається ділянка ДНК, яка містить спадкову інформацію?

А) ген; Б) спейсер; В) інтрон; Г) екзон

  1. Мутації, що призводять до зміни окремих генів:

А) хромосомні; Б) генні; В) геномні; Г) летальні

  1. В селекції мікроорганізмів використовують метод:

А) гібридизація; Б) щеплення; В) мутагенез; Г) штучний добір

  1. Вкажіть дикого предка свійської великої рогатої худоби:

А) сазан; Б) архар; В) тарпан; Г) тур

Картка № 2

  1. Мутації, що призводять до зміни кількості хромосом:

А) хромосомні; Б) генні; В) геномні; Г) летальні

  1. Як називається ділянка ДНК, яка не містить спадкову інформацію?

А) ген; Б) спейсер; В) інтрон; Г) екзон

  1. Як називають нащадків однієї клітини?

А) порода; Б) сорт; В) штам; Г) генофонд

  1. Східноазійський центр походження рослин є батьківщиною:

А) картопля; Б) соняшник; В) капуста; Г) гречка

Питання (кросворд):

  1. Прізвище вченого, який вперше виділив ген з генотипу. (Дж. Беквіт)

  2. Інша назва спорідненого схрещування. (інбридинг)

  3. Кодуюча ділянка гену називається… (екзон)

  4. Явище, коли І покоління гібридів має підвищену життєздатність і продуктивність порівняно з батьками, називається… (гетерозис)

  5. Організми, отримані шляхом генної інженерії. (трансгенні)

  6. Істоти, які містять клітини різних біологічних видів організмів, це - … (химерні)

  7. Метод селекції мікроорганізмів. (мутагенез)

  8. Процес отримання організмів від спільного предка нестатевим шляхом. (клонування)

  9. Інша назва міжвидової гібридизації. (віддалена)

10.Сукупність послідовностей молекул ДНК галоїдного набору хромосом

організму. (геном)

  1. Сукупність генетичної інформації організму. (генотип)

  2. Нові варіанти поєднання спадкової інформації. (рекомбінація)

  3. Напрям біотехнології, де використовуються ферменти для отримання необхідних продуктів. (ензимологія)

Картка № 3 (психологія)

  1. Вставте пропущене слово в наступний вислів:

Поняття (…) виражає неподільність, цілісність і генотипічні особливості людини, як представника роду.

А) індивід; Б) людина; В) особистість

  1. Із наведених слів виберіть ті, які знаходяться до даного слова в тому ж відношенні, що і в наведеному прикладі: людина – рушій суспільного розвитку

Особистість – (…)

А) організм; Б) суб’єкт суспільних відносин; В)свідомі істота

  1. Із наведених слів виберіть ті, які знаходяться до даного слова в тому ж відношенні, що і в наведеному прикладі: людина – неповторність

Особистість – (…)

А) темперамент; Б) здібності; В)унікальність

  1. Встановіть відповідність

А. Індивід

1. результат процесу виховання

і самовиховання

Б. Індивідуальність

2. ототожнює загальні властивості людини, як організму

В. Особистість

3. ототожнює специфіку окремої людини, причому специфіка ця може носити спадковий чи випадковий характер.

13

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
1
міс.
2
5
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!