Основні історичні періоди військового мистецтва украЇнського народу

Опис документу:
Публікація має за мету розвиток інтересу до історії військового мистецтва в Україні,значення військової могутності держави в сучасних умовах.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної держадміністрації

Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради

Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради

Криворізька загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа № 102

Розробка уроку на тему:

Основні історичні періоди військового мистецтва українського народу, їх значення для розбудови

сучасних Збройних Сил України

Підготував вчитель предмету

« Захист Вітчизни» Деркач Ю.А.

Кривий Ріг - 2018р

Розділ 1. Збройні Сили України на сучасному етапі.

Тема1. Нормативно – правова база з військових питань.

Історія розвитку українського війська.

Заняття1. Основні історичні періоди військового мистецтва

українського народу, їх значення для розбудови

сучасних Збройних Сил України.

Навчально – виховна мета: розвивати інтерес до історії розвитку військового мистецтва в Україні,довести до учнів значення військової могутності держави в сучасних умовах і необхідність реформування Збройних Сил України, відобразити мідпредметні зв»язки під час вичення предмету " Захист Вітчизни", виховувати почуття відданості Батьківщини на прикладах героїчної історії українського народу.

Місце проведення: кабінет захисту Вітчизни.

Час: 45 хв.

Навчально – методичне забезпечення: наочні посібники ( комплект

плакатів, підручник " Захист Вітчизни"), аудіозапис" Марш запорізьких козаків",

плани – схеми битв часів Визвольної війни 1648 – 1657 р.р. ( мультимедійний

пристрій), фрагменти художнього фільму " Вогнем і мечем", виставка художньої

літератури за темою.

Хід уроку

І. Вступна частина – 5 хв.

1. Рапорт командира. Тренування у привітанні.Виконання команд " Шикуйсь",

" Струнко"," Вільно". Виконання за розподілом команд «"Право- РУЧ", " Ліво -

РУЧ", " Роби - РАЗ", " Роби - ДВА". Тренування команд загалом.

2. Перевірка наявності особового складу. Оголошення теми і завдання уроку.

ІІ. Основна частина - 37 хв.

Запис в робочий зошит основних етапів розвитку військового мистецтва

українського народу.

Основні історичні періоди військового мистецтва українського народу, їх значення

для розбудови сучасних Збройних Сил України:

  • Давньослов’янське військо

  • Військо Княжої доби

  • Українське військо періоду Козаччини

  • Пластунський і Січовий стрілецький рух часів першої світової війни

  • Збройні сили періоду національно – визвольної боротьби 1917 -1920 р.р.

  • Військові формування у другій світовій війні.

  • Створення ЗСУ після здобуття незалежності.

Основна частина уроку присвячується аналізу військового мистецтва часів Богдана

Хмельницького ( Українське військо періоду Козаччини).

Богдан Хмельницький – лідер національно – визвольної війни 1648 – 1657р.р.

Історичний портрет гетьмана. Образ Богдана Хмельницького в художній літературі

і кіномистецтві. ( Учні знайомляться з виставкою книг та переглядають фрагмент

художнього фільму " Вогнем і мечем").

- Чим же прославив у віках своє ім’я Хмельницький?

Славетний син українського народу був полководцем європейського масштабу. Він

створив одну з найсильніших армій у тодішній Європі, зумів озброїти її, значно

підніс ефективність української кінноти і артилерії.

Видами козацького війська були:

Піхота – головний вид війська, добре вміла штурмувати фортеці, битися на морі на

військових човнах – чайках, стійко захищатися за допомогою возів ( кругова

оборона – фортеця, яка рухається), використовувати вали, вовчі ями.

Кіннота – менш численна, але відрізнялася маневреністю і вела наступ лавою.

Флот - чайки: 20 метрів завдовжки та 3-4 метри завширшки, 20-30 козаків на

веслах та 50-70 піхотинців, 4-5 легких гармат, швидкість до 15 км / год.

Озброєння війська. ( Демонструється через мультимедійний пристрій зображення

ножів,шабель, пістолей, рушниць, гармат,возів,чайок).

Богдан Хмельницький заслуговує на почесне місце в історії воєнного мистецтва.

Він, маючи надзвичайний розум, був вельми добродушний і справедливий,

досконалий політик, на війні - безстрашний і заповзятливий вождь.

На початку Визвольної війни Хмельницький мав воєнно - стратегічну мету, що

включала такі напрямки:

1 -й ліквідувати оперативно - стратегічну перевагу польської армії у кавалерії з

залученням до українського війська татарської кінноти;

2-й отримати воєнну допомогу від держав - сусідів, в першу чергу від Туреччини та

Кримського ханства;

3-й створити український артилерійський арсенал, систему розвідки;

4-й з зібраним військом вийти з Запорізької Січі на Наддніпрянщину і при

підтримці населення розгорнути воєнні дії проти польської армії.

Переходимо до аналізу основних битв козацького війська проти польської армії

часів Визвольної війни.

а) Битва під Жовтими Водами ( 29 квітня - 16 травня 1648р.).

Звучить мелодія маршу запорізьких козаків. На мультимедійному пристрої

демонструється план - схема Жовтоводської битви.

Дізнавшись про повстанські задуми Богдана Хмельницького, начальники

коронного війська Миколай Потоцький і Марцін Калиновський вирішили навесні

йти на Запоріжжя і задушити бунт у самому зародку. 21 квітня поляки вирушили з

Корсуня, щоб з"єднатися з загоном рєєстрових козаків на приборкання повстанців.

29 - 30 квітня козаки оточили польський табір, що окопався. Козацький штурм не

мав успіху, не вистачало гармат ( їх було взято всього 3).

03 травня Хмельницький пробудив у рєєстрових козаків таку ненависть до поляків,

що ті об’єдналися з повстанцями для спільної боротьби. Польський табір

залишився в облозі козаків. 14 травня під час переговорів Хмельницький і

Потоцький - молодший домовились про відступ поляків через урочище Княжі

Байраки взамін на артилерію. 15 травня - атака з тилу кінноти Тугай - Бея, з лівого

флангу Хмельницького, засідка передового загону Кривоноса. Повний розгром

польського війська, загибель Стефана Потоцького.

Політичне і воєнне значення перемоги.

Перша перемога породила надії українського народу до виходу з - під польського

ярма. Надбанням військового мистецтва Б. Хмельницького було: застосування

передового загону з татарської кінноти, що прикривала основні сили армії;

застосування оперативного маневрування; розгром ворога по частинах.

б) Битва під Корсунем ( 25 - 26 травня 1648р.)

Демонстрація плану - схеми та аналіз Корсуньської битви.

Польське військо відступає, Хмельницький разом з татарською піхотою переслідує

його з метою запобігання злиттю урядових військ з силами Яреми Вишневецького.

Поляки залишають Корсунь і рухаються в бік урочища Горіхова Діброва.

Передовий полк М. Кривоноса перекопав шлях глибокими ровами, поставили

гармати. Тиск козаків і татар з флангів і тилу. Горіхова Діброва - балка з болотом

( ліворуч) і високими кручами ( праворуч) в яку потрапили сили Речі Посполитої.

Атака з фронту Кривоноса, з флангу - Богуна, з тилу - Б. Хмельницького і татар.

За 4 години армія поляків була розгромлена. До полону потрапили 80 вельмож,

рядом з гетьманами Потоцьким і Калиновським , 127 офіцерів, 8520 жовнірів,

захоплений обоз, 41 гармата, вогнепальна і холодна зброя, військові припаси.

Військово - політичне значення перемоги.

За 6 днів до битви помирає король Польщі Владислав ІУ. Річ Посполита втрачає

короля, командира і армію.

Чинники перемоги:

- ліквідація польської оперативно - тактичної переваги у кавалерії ( завдяки

татарам);

- створення оперативно - тактичної переваги української армії ( за рахунок

рєєстрових поляків) ;

- вдале оперативне маневрування козацької армії шляхом проведення форсованого

маршу від Жовтих Вод до Корсуня і оточення польської армії.

Армія Б. Хмельницького досягла 100тис. чоловік. Талановитими воєначальниками

побратимами стають Максим Кривоніс, Данило Нечай, Іван Богун.

в) Битва під Пилявцями. ( 21 -23 вересня 1648р.)

Демонстрація плану - схеми та аналіз битви.

Період міжкоролів’я Речі Посполитої, відсутність єдиного командування. Три

" полководця "на чолі польської армії - Конецьпольський, Заславський, Остророг.

Перший етап битви - 21 - 22 вересня - бої за греблю, яку обороняли козаки

( декілька разів переходила із рук в руки).

Другий етап битви - 23 вересня - наступ шляхетської кінноти. Контрнаступ

української піхоти ( Лівим флангом командував Максим Кривоніс, центром - Іван

Чорнота, правим - Карпо Півторакожуха) при підтримці артилерії. Перехід на лівий

берег, безладний відступ поляків, панічна втеча.

Наслідки битви. Захоплення всієї польської артилерії (92 гармати) та величезного

обозу. Загальна вартість трофеїв - 7 млн. злотих. Повний розгром польської армії,

звільнення Волині і Поділля. Створення умов для визволення всіх

західноукраїнських земель.

Тактика Б.Хмельницького: активна оборона з наступною задачею потужного

контрудару.

г) Короткий аналіз наступних битв козацького війська.

- облога Збаража ( 30 червня - 12 серпня 1649р.);

- Зборівська битва ( 15 - 16 серпня 1649р.);

- битва під Берестечком ( 18 червня - 30 червня 1651р.)

- битва під Батогом ( 1-2 червня 1652р.)


Аналіз воєнних дій дозволяє виявити системність у воєнному мистецтві Богдана

Хмельницького з такими закономірностями:

1. Прагнення полководця розгромити ворога у генеральній битві.

2. Застосування маневрування військ, що здійснювалися у складі 4 -5 полків.

( Дії передових загонів).

3. Залучення до боротьби проти ворога широких мас населення.

4. Основними видами стратегічних дій Визвольної війни українського народу ХУІІ

ст. були:

- наступ;

- оборона;

- контрнаступ;

- партизанська боротьба проти ворога.

Вшанування пам’яті та заслуг Богдана Хмельницького.

Віддаючи шану Богдану Хмельницькому, як полководцю, Президія Верховної Ради

СССР своїм Указом від 10.10.1943 р. затвердила орден Богдана Хмельницького

І,ІІ,ІІІ ступенів. Це був єдиний радянський полководчий орден, однією зі ступенів

якого могли нагороджуватися рядові та партизани. Це єдиний орден СССР, напис

на якому зроблена не на російській мові. Серед засновників його створення були

діячі української культури кінорежисер О.П.Довженко і поет Микола Бажан.

Орденом Богдана Хмельницького було нагороджено більше 8 тис. чоловік. З них

І ступеня - більше 300, ІІ ступеня - 2000, ІІІ - більше 5500 чоловік. А також 1076

різних військових частин і з’єднань.


3 травня 1995 року Президент України Леонід Кучма затвердив державну нагороду

України - орден Богдана Хмельницького І,ІІ,ІІІ ступенів.

Закріплення матеріалу.

Дати відповідь на запитання.

1. Назвіть основні етапи становлення українського війська.

2.Яким ви уявляєте Богдана Хмельницького як людину і полководця?

3. За що його пам’ятає і шанує український народ?

4. Які риси українського народу уособлює постать Богдана Хмельницького?

Заключне слово вчителя.

Кожна держава дбає про захист і здоров’я свого народу, в тому числі в разі агресії

зовні. Це завдання покладено в першу чергу на збройні сили. Тільки сильна армія,

оснащена сучасним озброєнням, з високим рівнем боєготовності в змозі не просто

відбити напад, захистити територіальну цілісність держави, а й забезпечити

належні умови для життя і здоров’я своїм громадянам.

В сучасним умовах, коли наша держава перебуває у стані агресії, гібридної війни,

психологічного тиску збоку північного сусіда, особливо актуальним постає

питання реформування Збройних Сил України. Військово - політичне

співробітництво з союзниками, перехід на нові стандарти, кадрове забезпечення ,

пріоритетне фінансування потреб армії, підняття престижу військової професії

зроблять армію потужною і боєздатною. А запорукою перемог стане виховання

військовослужбовців і молоді на бойових традиціях українського народу.

ІІІ. Заключна частина. - 3 хв.

1. Спільне з учнями підбиття підсумків уроку відповідно до поставлених за

2. Оцінювання активності учнів під час уроку.

3. Домашнє завдання. Підручник " Захист Вітчизни", конспект уроку. Підготовка

повідомлень про етапи розвитку військового мистецтва українського народу.

’’

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
3
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!