Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Організація простору в природному середовищі з елементами архітектури. Створення дизайну простору «Будинок на лоні природи».

Образотворче мистецтво

Для кого: 7 Клас

29.08.2021

158

12

0

Опис документу:
Змінюються епохи, змінються архітектурні стилі, але залишаються архітектурні пам'ятки, що відповідають характеру, духу та потребам час Розробка уроку образотворчого мистецтва для вчителів, керівників гуртків
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відділ освіти Кам’янської міської ради

Комунальний заклад «Телепинський ліцей

Кам’янської міської ради Черкаської області»

Учитель Шкода Тетяна Михайлівна

Тема. Організація простору в природному середовищі з елементами архітектури. Створення дизайну простору «Будинок на лоні природи».

Мета уроку: ознайомити учнів архітектурними стилями, вчити розрізняти архітектурні споруди за призначенням, створювати ескіз будинку за власним задумом; розвивати відчуття цілісності в архітектурі, творче мислення, уяву, творчу думку, акуратність в роботі, увагу, зорове бачення; формувати почуття краси; виховувати шану і захоплення величчю архітектурного мистецтва світу.

Тип уроку: комбінований

Форми роботи: евристична бесіда, випереджувальні завдання, практична робота, ММП.

Матеріали та обладнання для учнів: альбом, кольорові олівці, фломастери, гелеві ручки, лінійка; для учителя: ММП, навчальні роботи з методичного фонду.

Мистецький словник:

Архітектура ( лат. «будівництво», «зодчество») створення (проектування і побудова) споруд та самі споруди, призначені для життя і діяльності людей.

Архітектурна споруда - художнє поєднання геометричних форм.

Стиль - найтиповіші ознаки, притаманні особливостям мистецтва певного народу, часу.

Хід уроку:

І. Організаційний момент. Організація учнів, повідомлення теми та мети уроку. Слайд 1-2

Сьогодні на уроці ми навчимося розрізняти будівлі за стилями та призначенням, застосовувати свої знання, уяву, творчість і фантазію для створення архітектурного образу.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Будівництво – один з найстаріших видів людської діяльності. Про нього ми маємо дуже давні відомості. Ми не знаємо, про що розповідали первісні люди один одному біля вогнища, а от що і з чого вони будували – знаємо.

Слайд 3 (житло первісної людини).

- З яких матеріалів будували житла первісні люди?

- Археологами були знайдені залишки поселення первісних людей з кісток велетенських тварин – мамонтів і китів, їх шкір, підручних матеріалів гілок і каменів.

  • Чи тотожними є поняття «будівництво» і «архітектура»?

  • Ні.Ці поняття не є тотожними.

Якось Ле Корбюзьє, один з найвідоміших архітекторів ХХ ст., сказав «Ви використовуєте, як будівельний матеріал камінь, дерево або бетон, ви зводите з нього будинки і палаци. Це є будівництво. Та раптом ви зворушили моє серце, і мені стало добре. Я в захопленні вигукую: «Як гарно!» Це вже архітектура».

Слайд 4.

Отже архітектура (лат. «будівництво», «зодчество») створення (проектування і побудова) споруд та самі споруди, призначені для життя і діяльності людей.

З давніх часів будівництво розвивалося у тісному зв'язку з умовами життя людини. Специфіку споруд визначали кліматичні умови, спосіб життя людини, ступінь розвитку її матеріальної культури. Естетичність будівель залежить від конструкційного рішення. І якщо будівля знаходиться у гармонійному зв'язку з оточуючим середовищем, відповідає покладеним на неї функціональним завданням, має естетично досконалий вигляд, її можна вважати витвором мистецтва, архітектурною спорудою.

До архітектурних споруд ми відносимо: будівлі і їх ансамблі; площі і проспекти; парки і стадіони; села і міста.

Продовжуючи знайомство з архітектурою, як видом мистецтва, згадаємо, що в «Трактаті про архітектуру» ще в 1 ст.до н.е. римський архітектор Вітрувій обґрунтував три вимоги, яким повинна відповідати архітектурна споруда. Які це вимоги?

- Користь, міцність і краса.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Слайд 5

Архітектурні споруди ми розрізняємо за стилями.

- Що називається стилем в архітектурі?

- Стиль - найтиповіші ознаки, притаманні особливостям мистецтва певного народу, часу.

- Назвіть основні стилі архітектури.

- Основні стилі архітектури: романський, готичний, бароко, рококо, класицизм, електрика, модерн.

- Переглянемо кілька світлин та назвемо стилі архітектури.

Слайд 6-9

Переглянувши світлини архітектурних споруд, ми побачили, що кожна з них є неповторною, має свій характер. Змінюються епохи, змінються архітектурні стилі, але залишаються архітектурні пам'ятки, що відповідають характеру, духу та потребам часу. Сучасні споруди поєднують елементи архітектури стилів різних епох.

ІV. Вивчення навчального матеріалу. Слайд 10

За призначенням архітектурні споруди поділяються на види:

Архітектура обємних споруд – житлова, громадська, культова; архітектура містобудування та ландшафтна.

Різновиди архітектири допомагають людям комфортно жити, працювати та відпочивати у природному середовищі.

- Яке ж призначення споруд, що належать до різних видів архітектури?

Слайди 11 - 15 Презентація випереджувальних завдань:

Учень 1: Житлові будинки, дачні споруди, котеджі - це житлова архітектура. Сучасні житлові будівлі мають кілька кімнат та комфортні умови для проживання людей. Будівельні матеріали, що використовуються - цегла, дерево, бетонні та піноблоки блоки, металопластика - визначені потребами економічності, довговічності, краси. Сучасні будівельні технології та матеріали, творчий ентузіазм, винахідливість та професіоналізм архітекторів дають можливість поліпшувати функціональність житла і збільшувати об’ємно-просторове та композиційне вирішення споруд.

Учень 2: Громадська архітектура – це будівлі призначені для користування багатьох людей: школи, магазини, лікарні, музеї, театри, кінотеатри, банки, вокзали. Споруди, які відносяться до громадської архітертури можуть бути багатофункціональними, оздобленими ліпниною, розписами, побудованими в стилях класицизму, бароко, конструктивізму, модерну. Величні і монументальні такі споруди у містах створюють суцільну смугу.

Учень 3: До архітектури культових споруд належать споруди, що призначаються для проведення обрядів освячення, прилучення людини до віри: церкви, костьоли, мечеті, каплиці, святилища. В сфері будівництва культових споруд утвердився тип центричного, великого купольного будинку, який здатний стварити певний душевний стан тим, хто молиться та вмістити велику кількість людей.

Церковним будівлям притаманний архітектурний тип базиліки: прямокутної будівлі, розділеної рядами колон або стовпів, які служать опорами покрівлі, на три частини.

Учень 4: Архітектура містобудування включає загальну структуру та стиль міста, його ландшафт, сусідство із старовинними пам'ятками культури, великими заводами, транспортними магістралями, промисловими підприємствами.

Учень 5: Ландшафтна архітектура – архітектура відкритих просторів створення за допомогою природних факторів чудових краєвидів навколо об’єктів: парків, бесідок, фонтанів, скверів, клумб, доріжок. Ландшафтна архітектура вирішує питання гармонійного поєднання природного краєвиду з освоєними людиною територіями, поселеннями, архітектурними комплексами, інженерними спорудами, організацію відпочинку населення.

Слайд- шоу (16-20) Заочна подорож «Архітектурні споруди країн світу»

Маріїнський палац (Київ, Україна) - зведений у 1750—1755 рр. під керівництвом видатного російського зодчого Івана Федоровича Мічуріна. Поруч Маріїнський парк, в пейзажному стилі. Архітектура палацу вирішена у стилі бароко, пофарбований типові для російського бароко кольори: бірюзовий, світло-жовтий, білий.

Нині Маріїнський палац - державна резиденція президента України. У ньому проходять урочисті державні події, зустрічі офіційних делегацій країн світу.

Замок Шенборна (Україна) побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгаймом у 1890—1895 роках, як мисливський замок у неоромантичному стилі, і поєднує романські та готичні мотиви. Цікаво, що він має 365 вікон (кількість днів у році), 52 димоходи (кількість тижнів у році) і 12 входів (кількість місяців у році). Замок прикрашений багатим декором (барельєфи, флюгери, вітражі) на тему родової геральдики графів Шенборнів; і досі діє баштовий годинник з курантами. Коло палацу чудовий сад-дендрарій з рідкісними породами дерев (самшит, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня (сакура), розовий бук) і чагарників та декоративним озером у центрі.У палацовому парку встановлені закладний пам'ятний знак (з написом угорською мовою) і дві скульптурні композиції — «Олень» і «Ведмедиця з ведмежатком». Нині мисливський замок Шенборнів є санаторієм «Карпати».

Замок Шенонсо (1513 р) - замок у Франції, перлина архітектури епохи Відродження 16 ст., відомий під назвою дамський замок, бо протягом майже всієї своєї історії слугував резиденцією для жінок. Оточений лісними угіддями та садами. В замку Шенонсо нині розміщується Музей воскових фігур та колекція картин.

Замок Хімедзі, «замок білої чаплі» (Японія, 1346р.) розташований біля підніжжя гори Хіме на високому пагорбі, оточеному трьома кільцями кріпосних стін білого кольору. Сьогодні це музей і приклад японської замкової архітектури, що включає в себе 83 будівлі з дерева (висота головної башти — 83 м), дев’ять садів з водопадами, ставками,доріжками і ліхтарями з каменю. Замок оточує сад з дивовижними рослинами. За формою він нагадує спіраль-лабіринта з тупиками.

Замок Нойшванштайн («Нова лебедина скеля», 19 ст., Німеччина) побудований за наказом короля Людвіга II. Він сам обрав місце і наказав шляхом вибуху скелі опустити гірське плато приблизно на 8м щоб спорудити «казковий палац». Перший камінь для будівництва величезного замку був закладений 5 вересня 1869.

Лебединим мотивом пронизана вся архітертура та художнє оформлення замку. Лебідь — геральдичний птах старовинного роду Швангау — наступником цього роду вважав себе батько короля Людвіга ІІ, Максиміліан II Баварський.

В свій час замок зачарував П.І.Чайковського - і, вважають, що саме тут, у нього народився задум створити балет «Лебедине озеро». Цей замок Уолт Дісней використовував, як основу для всіх своїх замків в мультфільмах.

Знову на Україну!

Слайд 21 На території сучасної України розквіт української архітектури, яка постійно збагачувалась архітектурними ідеями народів світу, але зберегла свою самобутність і неповторність, розпочався за часів Київської Русі.

Для будівництва житлових приміщень, русичі обирали ділянки землі біля водойм, захищені від вітрів, враховували особливості рельєфу місцевості. Поруч із житловими приміщеннями зводились господарські споруди: хлів, стайня, комора, льох. Для будівництва використовували камінь, глину, очерет, солому, дерево.

Житлові споруди наших пращурів були з невеликими вікнами, що закривались віконицями. Дахи будинків вкривали соломою, очеретом, дошками, черепицею.

Слайд 22. Сьогодні житлові будинки мають кілька поверхів, просторі вікна, чудернацькі балкони, тераси, красиві і міцні двері, розписані або з ліпниною стіни, міцні дахи. Слайд 23. Щоб збудувати будинок, архітектори на основі математичних розрахунків виконують проект, а створені об’ємні макети дають можливість побачити, як виглядатиме будинок у майбутньому втіленні в матеріалі.

ІV. Виконання практичного завдання

У народі кажуть: «Людина прожила життя не даремно, якщо збудувала дім, посадила дерево, виростила дітей».

Сьгодні ви спробуєте зробити перший крок, створите ескіз власного житлового будинку, який хотіли б збудувати для себе. В ескізі покажіть власне бачення екстер’єру споруди, використавши та поєднавши архітектурні елементи різних стилів, проявіть творчу думку, уяву, фантазію.

Демонстрація учнівських роботи з методичного фонду.

Слайди 24-28

Слайд 29-30. Роботу виконуйте графічно, на дві точки сходження, дотримуйтесь правил перспективи.

Алгоритм виконання роботи

1. Визнач лінію горизонту.

2. Побудуй будинок за двома точками сходження.

3. Намалюй вікна, двері, елементи оздоблення олівцем.

Композицію в кольорі виконаєте на наступному уроці.

V. Творча робота учнів

VІ. Закріплення знань, оцінювання робіт

Слайд 31 За виконання роботи учням присвоюються звання «Творчий архітектор» (10-12 балів), «Молодий архітектор» (8-9балів), «Архітектор-спеціаліст» (6-7 балів).

Домашнє завдання: підготуйте матеріали для виконання роботи в кольорі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.