Для того, щоб розібратися у питанні, які джерела права були в період козацької доби потрібно зробити невеличкий екскурс в історію.
Населення українських територій у литовсько-руський період поділялося на різні стани. Найбільш пригніченими були селяни. Їх становище постійно погіршувалося, що визивало протести з їх сторони і втечі від панів та повстання. У XIV ст. з Україні з'являються козаки, їх поява була результатом особливих умов життя українців у степу, по сусідству з татарським Кримом. Процес виникнення і формування стану козаків був досить довгим. Енергійні, сміливі люди вирушали в степ на полювання, рибалку, для збирання меду диких бджіл. Ці люди поступово об'єднувалися в групи і спільно полювали, а в разі необхідності нападали на татар






















