Народна лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців. Технологія виготовлення ляльки - пеленашки.

Опис документу:
Створити умови для ознайомлення з українською народною іграшкою та навчити виготовленню ляльки-пеленашки; розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки; виховувати любов до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Народна лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців. Технологія виготовлення ляльки - пеленашки.

Мета: створити умови для ознайомлення з українською народною іграшкою та навчити виготовленню ляльки-пеленашки; розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки; виховувати любов до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу.

Обладнання: шматки тканини, нитки, ножиці, зразки давніх ляльок, малюнки.

Тип заняття: комбінований.

Структура заняття

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань та вмінь.

  1. Казка В. Сухомлинського «Лялька під дощем».

  2. Завдання «Конструкційні матеріали для виготовлення іграшок».

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Тема та мета уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Перша зупинка «Історична».

- Друга зупинка «Пізнавальна».

3. Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення нового матеріалу.

  1. Третя зупинка «Підсумкова» (тест).

V. Практична робота.

Виготовлення ляльки – пеленашки.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань та вмінь.

- Дівчата, ви любите казки? (відповіді учнів)

- Наш урок хочу почати з казки Василя Сухомлинського «Лялька під дощем», послухайте її уважно.

Тетянка вкладалася вже спати. А на дворі почалася гроза. Гримів грім та зашумів дощ. Тетянка визирнула у віконце і побачила на лавці, під дощем лежить її лялька Зоя. Вона забула її на подвір'ї.

Як це трапилось? Як вона не згадала про свою Зою?

Від цих думок Тетянки стало важко і вона заплакала. Тетянка тихо відкрила двері і побігла на подвір'я. Дощ миттю намочив дівчинку. Вона підбігла до лавки, взяла свою ляльку, пригорнула до грудей. Коли Тетянка зайшла в дім, вона побачила злякану матусю, яка не знайшла свою доньку у ліжку. Та побачивши дівчинку з лялькою, взяла рушник витерла доньку і сказала:

  • Витри ж і Зою… Як же це ти її забула на подвір'ї?

  • Ніколи більше цього не буде, матусю, відповіла дівчинка.

- Дівчата, як ви вважаєте, чому дівчинка не злякалась дощу та побігла за своєю лялькою? (відповіді учнів: улюблена лялька, улюблена іграшка та ін.)

- А у вас були улюблені ляльки, як їх звали? (відповіді учнів).

- Так, зараз є багато сучасних ляльок: красивих, яскравих, з модним одягом.

- І зараз у своєму зошиті ви спробуєте виконати невеличке завдання.

Завдання: Назвіть конструкційні матеріали з яких можуть бути виготовлені дитячі іграшки і дайте по одному прикладу (тканина – одяг для ляльок , пластмаса - ляльки, резина - м'ячі, хутро – м'які іграшки, деревина - конструктори , папір – кубики, метал - машини).

- Давайте послухаємо ваші відповіді.

- Ми з вами згадали про сучасні іграшки та ляльки. Та зараз, я запрошую вас у подорож до народної ляльки.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Тема та мета уроку.

Тема нашого уроку «Народна лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців. Технологія виготовлення ляльки – пеленашки».

Сьогодні ви познайомитесь з історією виникнення народної ляльки; дізнаєтесь з яких матеріалів вона виготовляється та що символізує; навчитесь самі виготовляти ляльку-пеленашку.

  • Авжеж, починаємо нашу подорож.

  • Перша зупинка «Історична».

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Є такий вислів: «Лише той народ має майбутнє, який поважає свою історію».

- А як ви розумієте слова: «Поважати свою історію»? (відповіді учнів: знати культурну спадщину народу, його звичаї, традиції та передавати їх у спадок наступним поколінням).

- Таким історичним предметом для українського народу є народна лялька. (малюнок)

Вона – символ зв’язку між поколіннями. Її передавала мати дочці, а дочка, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід. Виготовити народну ляльку означає відновити зв’язок з минулим поколінням. Людина вигадувала ляльку-мотанку як забавку для дитини, як оберіг дому.

- Скажіть будь ласка, що таке оберіг? (він захищає від злого ока, від хвороб, приносить щастя та добробут)

- Назвіть, які обереги ви знаєте? (рушник, домовичок, підкова, лялька - мотанка).

  • Друга зупинка нашої подорожі «Пізнавальна».

Назву лялька – мотанка отримала тому, що робилась з тканини та моталась нитками. (запис у зошиті) При виготовленні ляльки-мотанки в жодному разі не використовувалася голка, а тільки нитки і тканина.

В основі ляльки-мотанки – хрестоподібна фігура. Найважливіший етап – намотування хреста на обличчі ляльки.

В давнину вважалось, якщо у ляльки є очі, то є і душа. А в душу може заселитися лихо. Тому, щоб лялька несла тільки добро і служила оберегом, на обличчя намотували кольоровий хрест, який захистить від злого ока.

Кольори ниток мали певні значення.

- Давайте, зараз разом визначимо, які кольори і що вони можуть означати:

Так, зелений – колір здоров’я та багатства;

червоний – колір життя, вогню, кохання;

жовтий – колір сонця, пшениці;

синій – колір неба та повітря;

фіолетовий – колір мудрості;

коричневий – колір землі;

золотий – колір Божої любові.

Кожна лялька-мотанка повинна бути одягнена у сорочку, спідницю та запаску. При цьому кожний з предметів одягу також виконує роль оберега.

Так наприклад, спідниця є символом землі, сорочка позначає три життєві часи - минуле, теперішнє та майбутнє. Обов'язковими вважались також кольорові намиста, які відображали благополуччя й достаток. І звичайно, важливим елементом одягу був головний убір. Це могла бути шапка, хустка, віночок, тому, що він символізує зв'язок з небом.

Вважється, за краще мотати ляльку можна лише тоді, коли на небі – молодий місяць.

- А зараз я хочу вас познайомити з видами ляльок - мотанок. Їх багато і кожна несе в собі особливе значення. (Розповідь вчителя, короткий запис у зошиті, що підкреслене).

Отже, Лялька – Багаторучиця.

Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.

Лялька «Мати з дитиною».

Лялька з діточками нагадує ікону з образом Богородиці. Її дарували новоствореним сім'ям. Ляльку – берегиню, вироблену власними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльок з побажанням, щоб в них народилося багато діточок.

«Лялька – Берегиня».

Її зображують із руками, піднятими вгору в молитовному жесті або з опущеними вниз. Коли руки підняті вгору - Берегиня закликає небо допомогти засіяти ниву, зачати нове життя на землі. Коли руки опущені вниз – Берегиня благословляє землю на добрий врожай.

«Лялька - Зерновушка».

Головним у родині, звичайно, був хліб. Ця лялька-оберіг символізувала щедрість врожаю і забезпечувала родині достаток. Стояла на видному місці, на покуті. Нею не гралися. В мішечках було зерно.

«Лялька – Лихоманка».

Цей простий оберіг в’язався найстаршою у родині жінкою на Різдво. Кожна лялька означала конкретну хворобу, яку мав член сім’ї. Цілий рік лихоманка висіла біля печі, а потім спалювалася. Таким чином хвороба відступала.

«Ляльки – Забавлянки».

Їх плели навіть діти. Гралися постійно. Таких ляльок у хаті було декілька, їх можна було підвішувати до колиски немовляти.

«Ляльки – Пеленашки».

Молода мати, що чекала дитину|дитяти|, робила|чинила| ляльку-мотанку|, «Пеленашку» яка втілювала|уособлювала| собою майбутнє дитя. Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину|дитяти|, туди клали цю ляльку, і вона ставала оберігом| дитини|дитяти|, її захисницею. Таку ляльку ми сьогодні навчимося робити.

- Отже, погляньте ще раз на ляльок, та назвіть, що в них є спільного, який матеріал використовується при виготовлені ляльок (відповіді учнів).

Спільне: виготовлені із тканини, перемотані нитками та шнурами, оздоблені вишивкою та стрічками, обличчя у вигляді хреста, м'які, легкі, яскраві.

  • Перш ніж перейти до наступної зупинки, пропоную вам відпочити.

  • Проведемо фізкультхвилинку.

IV. Закріплення нового матеріалу.

- А зараз запрошую до третьої зупинки «Підсумкової».

- Ви багато почули на уроці про ляльку – мотанку, і зараз я пропоную вам перевірити свої знання у вигляді тесту. Я буду ставити запитання і давати можливі відповіді, а ви повинні знайти правильну відповідь.

Тест

  1. Поважати історію, це означає:

а) читати підручники історії; б) знати традиції та звичаї свого народу.

  1. В давнину іграшки :

а) купляли; б) робили самі.

3. Яку роль виконувала лялька – мотанка в кожній родині?

а) була оберегом; б)товаром, який можна було продати, купити.

4. Що є в основі ляльки?

а) круг; б)хрест.

5. Ляльку – мотанку можна було:

а) продати, купити; б) передавати від матері до дитини.

6. Чому немає обличчя у ляльки – мотанки?

а) бо не вміли зробити гарне обличчя; б) бо боялися, щоб у ляльку не вселився лихий дух.

7. Чому деякі ляльки спалювалися?

а) тому, що вже ставала старою; б) із спалюванням ляльки знищувалися

хвороби.

  1. Спідниця є символом:

а) неба; б) землі.

  1. Червоний колір означає:

а) життя; б) мудрість.

10. Для виготовлення ляльки – мотанки використовувалась:

а) деревина; б) тканина.

11. Яка лялька втілювала собою майбутнє дитя?

а) пеленашка; б) зерновушка.

  • А зараз, я пропоную вам кожному побути у ролі вчительки і перевірити свої відповіді. Я називаю вірні відповіді, а ви визначаєте їх правильність. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

  • Перевіряємо:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

б

б

а

б

б

б

б

б

а

б

а

  • Отже, підійміть руку, хто отримав 11,10,9 балів – ви молодці, добре запам’ятали матеріал.

  • Хто отримав 8,7 балів – добре, але будьте уважніше.

  • Хто отримав менше 7 балів – не дуже добре, але я сподіваюсь, що далі ви будете працювати краще.

V. Практична робота.

  • А зараз, ми переходимо до виконання практичної роботи.

  • Хто запам’ятав, яку ляльку ми будемо сьогодні роботи? (відповіді учнів)

Тема нашої практичної роботи: Виготовлення ляльки-пеленашки. (демонстрація готової ляльки)

Мета: зробити ляльку, виконувати роботу охайно, бути уважними та обережними, виконувати правила безпечної праці.

- Нагадаю, молода мати, що чекала дитину|дитяти|, робила|чинила| ляльку-пеленашку, яка втілювала|уособлювала| собою майбутнє дитя. Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину|дитяти|, туди клали цю ляльку, і вона ставала оберігом| дитини|дитяти|, її захисницею. Таку ляльку ми сьогодні навчимося робити.

  • Давайте, ознайомимось з інструкційною карткою.

  • Які матеріали та інструменти нам необхідні?

  • Які правила безпечної роботи треба виконувати?

(учні читають кожний пункт інструкційної картки, вчитель пояснює).

Виконання практичної роботи.

Презентація готових робіт, оцінювання.

- Дівчата, сьогодні ви отримуєте по 2 оцінки. Першу за виконання тесту на першому уроці, а другу за практичну роботу.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Давайте згадаємо, що ми вивчали на уроці?

  • Що було цікавим на уроці?

  • Хто зможе вже без інструкційної картки зробити ляльку-пеленашку?

- Ви сьогодні добре попрацювали. Мені було приємно з вами спілкуватись. До побачення. Урок закінчено.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!