Освітній напрям: Мовлення дитини.
Вид діяльності: заняття, для дітей 4 року життя
Тема: «Шпаки прилетіли»
Мета: збагачувати словниковий запас дітей словами-назвами птахів, їх частини тіла; вправляти у творенні множини іменників; вчити дітей складати прості речення; правильно вживати службові слова на, у, під, біля, в; закріплювати вміння описувати картину на відповідну тему; висловлюватися зв’язно, чітко, послідовно; розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, дихання, просторові уявлення; виховувати любов і дбайливе ставлення до птахів.
Матеріали: плакати із зображенням птахів, картина «Птахи весну зустрічають», тарілочки, пір’я, трубочки; картки із зображенням пташок (шпак, горобець, ластівка, ворона) і предметів (дерево, шпаківня, кущ, гніздо, будиночок, паркан).
Хід заняття
Вступна бесіда.
Діти чують тихий спів пташки.
— Діти, послухайте… Хто це може співати? (Відповіді дітей.)
Вихователь повідомляє, що сьогодні в групу прилетіли гості. Допоможіть їх впізнати. На дошці плакат із зображенням птахів, вихователь по черзі відкриває їх, діти впізнають і називають.
Словникова гра «Частини тіла птахів»
Вихователь показує картку птаха.
— Назвемо частини тіла пташки.
Діти називають: голова, дзьоб, крила, хвіст, лапки, пір’я.
Пір’я буває різного розміру і кольору.
Дихальна вправа «Пір’я»
На столі лежать 3–4 кольорові пір’їни.
Птахи мають легкі пір’їнки. Давайте спробуємо перемістити пір’їнки. Вдихаємо повільно і спокійно. Затримуємо подих разом з пір’їнкою, а потім видихаємо через трубочку.
Мовленнєва гра «Утвори множину (птахи)»
Вихователь говорить слово, діти утворюють множину:
шпак — шпаки
горобець — горобці
голуб — голуби
ластівка — ластівки
ворона — ворони.
Логічна гра-практикум «Знайди зайвого птаха»
Вихователь показує картки.
— Подивіться уважно. Тут є птахи, які живуть у нашій місцевості, і ті, що живуть далеко в інших країнах. Знайдіть зайвого птаха.
Питання вихователя:
— Чому цей птах зайвий?
Пальчикова гра «Ворона»
Кар, ворона говорила,
Кар, кар, кар, я маю крила
Хоч мала, та вчусь літати,
Можу зараз показати.
Мовленнєва гра «Склади речення: де знаходиться пташка»
Вихователь розміщує пташку біля різних предметів (на дереві, під столом, біля шпаківні тощо).
— Діти, подивіться уважно, де знаходиться пташка. Складіть речення і розкажіть.
Вихователь нагадує:
— У реченні обов’язково має бути слово на, у, під, біля або в.
Складання розповіді за картиною «Птахи весну зустрічають»
Зразок розповіді вихователя за змістом картини:
Настала весна. Дні стали теплі та сонячні. З вирію повернулися птахи: шпаки, лелеки, ластівки, солов’ї. Шпаки оселилися у шпаківнях, які для них зробили люди. Лелеки оселилися на високих гніздах. Інші птахи шукають місця для гнізда і носять у дзьобиках гілочки для їх будівництва. Солов’ї тьохкають, зозулі кують. Яка чудова пора року весна!
Розповіді дітей за змістом картини
Підсумок заняття
— Що нового ви дізналися? Які птахи повернулися до нас із теплих країв?












