Міні – лекторій «СНІД – чума XXІ століття»

Опис документу:
Ознайомити учнів з поняттями СНІД і ВІЛ та їх ознаками, виховувати почуття цінності людського життя; сприяти усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної із поширенням СНІД на планеті, виховувати почуття відповідальності за власну поведінку та ведення здорового способу життя. навчати толерантному ставленню до людей, які живуть з ВІЛ;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Міні – лекторій «СНІД – чума XXІ століття»

Учитель: Людина завжди сподівається, що нічого справді страшного з нею не трапиться. Це допомагає їй вижити в часи революцій та епідемій. Але коли страшне, попри сподівання, трапляється, людина завжди залишається наодинці зі смертю. І перемагає поки що смерть.

Ведуча: Як відомо, СНІД - одна з найважливіших проблем з якою людство ввійшло у ХХІ століття.

Серед численних хвороб, від яких нині страждає людство, синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) є однією з найтяжчих. Цю хворобу спричиняє особливий збудник - вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ). Синдром набутого імунодефіциту був виявлений наприкінці 70-х - на початку 80-х років минулого століття, тобто зовсім недавно. Але вже на сьогодні захворювання зареєстровано практично в усіх країнах світу. Щодня на планеті СНІДом заражується до 5 тис. осіб. Не обминула біда й Україну. Найбільше ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД та померлих від нього зареєстровано в Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській областях. Сумний рекорд дають міста Одеса і Київ.

СНІД епідемічно поширюється світом й уражує людей усіх континентів. Вчені вважають: якщо не вжити відповідних заходів, то наступні 5 років близько 100 млн. осіб будуть інфіковані вірусом імунодефіциту людини.

Ведучий: То що ж таке СНІД? Що ми про нього знаємо?

(Виходять на сцену юнаки та дівчата, які тримають у руках написані великими літерами слова: ВІЛ, СНІД і кожну букву розшифровують з коментарем):

В - "Вірус" - збудник захворювання.

І - "Імунодефіциту" - відсутність захисної реакції організму, яка забезпечує захист від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Л - "Людини".

С - "Синдром" - ряд симптомів, що вказують на наявність якоїсь хвороби чи стану.

Н - "Набутого" - такого, що набутий протягом життя, а не властивий від народження.

І - "Імунного" - стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Д - "Дефіциту" - у даному випадку відсутність захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих бактерій. (Юнаки та дівчата шикуються в шаховому порядку та співають пісню на мелодію "Наша служба ...").

СНІДу - "Ні" - ми разом скажемо усі,

І чекаємо на підтримку звідусіль.

Якщо знати і виконувати все,

Щоб не захворіти,

То не буде ані горя, ні біди,

І забуде нас хвороба назавжди,

Тільки б захотіти!

Ведуча: Для того, щоб наша зустріч пройшла з найбільшою користю для всіх присутніх, ми запросили до себе гостей. Представляємо їх: це нарколог, юрист, лікар-гінеколог (вказує імена гостей).

Наші гості зможуть відповісти на ваші запитання.

Ведучий: Але спочатку трохи історії.

Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 р. у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою. У Франції, як тільки з'явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, для її вивчення було сформовано групу дослідників під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтаньє.

Протягом 2-х років (починаючи з 1981) було з'ясовано загальну картину хвороби, виявлено її збудника - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких знаходять вірус хвороби в організмі людини, встановлено механізм негативної дії вірусу на організм.

Ведуча: Вперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у 1983 р. французькими вченими на чолі з Л.Монтаньє. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені на чолі з Робертом Галло.

ВІЛ уражає і поступово вбиває спеціальні клітини-лімфоцити, які відповідають за захист людського організму від дії різноманітних мікробів і розвитку пухлин. Імунітет організму повільно, протягом багатьох місяців та років, знижується, і це призводить до виникнення різноманітних захворювань, передусім інфекційних, що уражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему тощо. Смерть настає саме від цих захворювань, а не від СНІДу.

Ведучий: Пам'ятайте! Основними шляхами зараження ВІЛ-інфекцією є такі:

- статевий;

- при переливанні донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;

- при використанні нестерильного медичного інструментарію;

- від хворої матері або вірусоносія - дитині до, під час або після пологів.

Ведуча: Запитання до гостей:

- Чи є хворі на СНІД у нашому місті?

- Чи виявлено, яким шляхом вони заразилися?

- Можливо, є ще якісь шляхи зараження СНІДом?

- Чи є юридична відповідальність за навмисне чи не навмисне зараження іншої людини?

Ведучий: Усі інші шляхи зараження СНІДом не мають значення, оскільки при цьому, як правило, в організм потрапляє незначна кількість вірусу і зараження не відбувається. Отже, хвороба не передається через рукостискання, поцілунки, предмети домашнього вжитку, спортивний інвентар, при купанні тощо.

Ведуча: Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших виявів інфекції може бути як коротким - 4-5 тижнів, так і дуже довгим - декілька років. Клінічні симптоми виникають значно пізніше. А в 2/3 хворих взагалі може йти безсимптомна стадія перебігу хвороби протягом 1,5-5 років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких зміну всій імунній системі хворої людини.

Ведучий: На початку інфекційного процесу людина почувається практично здоровою і не підозрює про свою недугу. Що повинно викликати занепокоєння у зміні стану здоров'я людини? Насамперед, збільшення лімфатичних вузлів, а також прогресуюча втрата ваги, незважаючи на збереження колишнього режиму харчування, часті гнійні і запальні ураження слизової оболонки рота, шкіри, статевих органів, тривалий розлад випорожнень, підвищення температури тіла, що тримається більше як місяць без будь-якої причини. Незалежно від того, чи є клінічні прояви, чи ні, ВІЛ-інфікована людина є джерелом зараження іншої людини.

(Демонстрація відеокліпу за участю соліста групи "Queen" Фреді Меркюрі, який помер від СНІДу).

Фреді Меркурі та його рок – гурт «Квін» швидко набули популярності. Їхні пісні користувалися незмінним успіхом. Фреді Меркурі стає одним з найбагатіших музикантів британської шоу – індустрії.

Останні дні Меркурі були жахливі. Він уже не міг їсти, погано бачив і говорив, важко дихав, нікого не впізнавав.

  • « Хочу підтвердити: аналіз моєї крові виявив вірус імунодефіциту людини. У мене - СНІД. Я тримав цю інформацію в секреті, щоб зберегти спокій рідних та близьких . Та настав час повідомити правду моїм друзям та прихильникам. Сподіваюся, що всі вони об’єднаються у боротьбі з цією жахливою хворобою. Незабаром Фреді не стало. Він досяг успіху, але загинув від СНІДу.

Ще одна видатна зірка балету, яка померла від цієї страшної хвороби – Рудольф Нурієв.

Рудольф Нурієв досяг величезного успіху в своєму творчому житті. Він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету.Соліст театру імені Кірова ( нині Маріїнського театру у Санкт – Петербурзі), зірка Лондонського королевського балету, директор балетної трупи Паризької Гранд – опери .На кумира прихильники чекали в різних куточках Землі. В 1984 році великому танцівникові повідомили, що він інфікований. Спочатку цю звістку Нурієв сприйняв спокійно, бо розраховував вилікуватися за допомогою своїх грошей. Відтоді він витратив на лікування до 2 мільйонів доларів США на рік. Стан здоровя погіршувався.

  • « Тепер мені кінець?» - запитав він лікаря.

Тепер настав його кінець. Всі творчі й життєві плани Рудольфа Нурієва перекреслив СНІД.

Ведучий. Послухайте ці імена . ( Демонстрація слайдів).

Американський баскетболіст – Ірвінг Джонсон.

Джазовий трубач – Майкл Девіс.

Художник – графік – Кіт Харінг.

Скромний комісар – Клаус Шварцкопф із серіалу «Місто злочину».

Цих талановитих людей також затягнув у свою пастку СНІД.

Засобу вилікувати СНІД не існує. Вірус виявився складним. Він постійно змінюється, потрапляючи від однієї людини до іншої, змінюється навіть у процесі лікування.

Ведуча: Згадаймо про можливі шляхи зараження - і стане зрозуміло, що ризик інфікування ВІЛ з більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині. Наведу приклад, який приголомшив усю країну і який водночас вражає своєю буденністю.

Діти гралися "в лікаря" знайденими на смітнику шприцами. Уже потім виявилося, що на кінчику голки причаїлася смерть. Якщо шприци не дезінфікують (а таких "правильних" споживачів наркотиків зовсім небагато), то вірус живе на голці 3-7 днів. Ваші молодші братики і сестрички не бавляться шприцами? Не обов'язково й бавитися, щоб підчепити заразу. Зовсім недавно по допомогу до лікарів звернулася дівчина, котру зі зла штрикнув у тролейбусі використаним шприцом наркоман, хворий на СНІД.

Ведучий: Ми розповідаємо не для того, щоб залякати. А щоб застерегти: практично всі ми - у групі ризику. ВІЛ-позитивна людина, згідно з законом, має засвідчити підписом, що вона знає про свою інфекцію і усвідомлює її загрозу для інших. Але ж разом з тим ця людина продовжує жити, кохати, голитися, відвідувати лікарів... Тобто поширювати вірус статевим або побутовим шляхом. І чим раніше ми позбавимося усталених штампів щодо можливостей за ураження, тим важче ці можливості реалізовуватимуться в нашому житті.

Ведуча: Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім'ю.

Ми благаємо: любіть свою сім'ю,

Збережіть її від страху і жалю,

Будьте твердими у справах і думках,

Тільки у хороших.

Не давайте вас зламати й підкорить,

Бо на світі треба гідно всім прожить.

Кожен з вас це може.

Учитель. А зараз послухайте легенду, яка називається « Усе залежить від тебе».

Колись давно у древньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий

Мандарин (знатний вельможа). Увесь день його складався із примірок вишуканого вбрання та розмов із підданими про свій розум… Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось країною пішов поголос, що неподалік від кордону зявився мудрець, найрозумніший за всіх на світі. Дуже розлютився на те Мандарин: «Хто може називати якогось там ченця найрозумнішим на світі?». Але вигляду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити його: «Я візьму у руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве? І якщо ченець скаже , що живе - я розчавлю метелика, а якщо мертве – випущу його!

І ось настав день зустрічі. У залі зібралося багато людей, усім кортіло послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі.

Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися і до зали ввійшов невеликий, худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання.

Мандарин сказав: « Скажи но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?».

Мудрець трохи подумав, усміхнувся й відповів: «Усе в твоїх руках». Збентежений Мандарин випустив метелика з рук і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, чи буде ваше життя довгим і щасливим.

Учитель. А для щасливого життя оберіть собі гасло і крокуйте з ним по життю:« Якщо тобі дуже чогось хочеться, то зупинись, подумай, чи варте те, чого тобі дуже хочеться».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!