Методичні матеріали для інтегрованих уроків української мови та літератури в 6 -11класах

Опис документу:
Розробка становить 25 міні-диктантів, які містять орфограми та пунктограми, що вивчаються в 6 - 11 класах. Лаконічні тексти несуть різнобічну інформацію про Тараса Шевченка як людину, а також про цікаві факти з його життя й можуть бути використані як матеріали для інтеграції на уроках української мови та літератури.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Шевченківські міні-диктанти

1.Шевченкова слава

(Складне речення, відокремлені члени речення, 9 клас)

Чи можна вплести ще якісь слова у вінок Шевченкової слави -- слави, яку беззастережно визнає весь світ? Той, хто шукає шляхів діяльності людської, що житимуть вічно, може знайти їх у Шевченка. Я згадував вітром пощерблені скелі й потріскані стіни пірамід. Навіть ваш улюблений Дніпро трішки змінив течію й пересунув свої піщані коси. Але слова Шевченка,

пролунавши колись, залишилися незмінними назавжди.

Джон Стейнбек

2.Зостався земним

(Складне речення, 9 клас)

Він був як легенда, як притча, і слава витала над ним. Та все ж, хоч і повен величчя, для нас він зостався земним. І досі мов бачу: у свитці отару пасе за селом. Або бачу інше: при свічці над книжкою никне чолом. Здається, примружу лиш очі – й побачу, як пісня-зоря у мареві білої ночі зривається з уст Кобзаря.

За Миколою Брауном

3.Моринці

(Складне речення, відокремлені члени речення, 9 клас)

Моринці та Кирилівка – так само відомі для кожного поняття, як ім’я Тараса Шевченка.

Але чи всі знають походження цих назв? Кажуть, у Моринцях, у гаях, колись роїлося дуже багато диких бджіл, яких доводилося викурювати димом («морити» ), щоб добути мед із дупла. Звідси й Моринці.

А ще бджолиними роями воювали: кидали у ворога колоди-вулики. Сухе дерево розбивалося вщент, а бджоли, мов стріли, впивалися в нападників. Ті рої теж називали «моринцями».

За Олександром Кониським

4.Кирилівка

(Складне речення, вставні слова, пряма мова, однорідні члени речення, 8 клас)

На місці Шевченкової Кирилівки колись був ліс, який належав козакові Кирилу. «Кірелув» ( тобто «Кирилів») – так уперше згадано цю назву в польських актах 1618 року.

А французький інженер Гійом Левассер Боплан, що приїхав будувати фортеці в Україні, на своїй карті 1830 року зазначив: « Кірелув ляс» («Кирилів ліс»).

Хтозна, може, той козак Кирило був умілим шевцем і започаткував прізвища: Швець, Шевченко?

За Олександром Кониським

5.Шлях генія

(Однорідні та відокремлені члени речення, 8 клас)

Серед хлопчаків, узятих у поміщицький двір для різної прислуги, після екзамену Тарас був записаний «здатним на кімнатного живописця». Це сталося тому, що ще раніше, коли він був удома і потім у своїх учителів-дяків, скрізь розмальовував крейдою або вуглинкою столи, лави, навіть стіни хат, за що завжди одержував від господарів добрі напучення та винагороди, як-от: чубайки, потиличники, духопелики. Але доля вже вела майбутнього генія від «чину» козачка та брудного горища майстерні цехового маляра Ширяєва до

світлих класів Академії мистецтв.

За Петром Мартосом

6.Сирітство

(Однорідні та відокремлені члени речення, 8 клас)

Молодою, тридцятидворічною, померла Катерина Шевченко, залишивши на руках Григорія п’ятеро сиріт: Микиту, Тараса, Ірину, Марію та Йосипа. Старша донька Катерина ще за життя матері вийшла заміж і переселилася в село Зелену Діброву в родину Красицьких.

А в сімю Шевченків прийшло пекло – з мачухою та її трьома дітьми.

Через два роки Тарас зостався круглим сиротою.

За Олександром Кониським

7.Він тільки починав

(Числівник, власні назви, 6 клас)

Тараса Шевченка викуплено з кріпацтва, коли йому йшов двадцять п’ятий рік. Це той вік, у якому більшість людей закінчує навчання. Він же тільки починав. Ретельні студії в Академії мистецтв, лекції в Медичній академії, бібліотека Брюллова, Ермітаж, театр, а вдома – уроки французької мови ( узяв до себе на квартиру студента ). На кінець першого навчального року Тарас Шевченко стає третім за успіхами й одержує срібну медаль.

За Олександром Кониським

8.Вихід першого «Кобзаря»

(Вставні слова, однорідні та відокремлені члени речення, цитата, 9 клас)

Вихід «Кобзаря» російська критика зустріла глумом, поезію Шевченка охрестила «штучною пустотою», а мові винесла устами О. Сеньковського вирок: такої, бачте, «жодна з усіх можливих Росій, ні велика, ні мала, ні чорна , ні біла, ні червона, ні стара, ні нова не можуть визнати за свою». Були й до «Кобзаря» твори, писані по-українськи, а проте, тільки тепер «патріоти» забили на сполох . Певно, відчули: у Шевченковім слові стрепенулась віками гноблена душа України. Для імперії це вже було небезпечно.

За Олександром Кониським

9.Талант до співу

(Пряма мова, 9 клас)

Старший боярин, заклавши руки назад, заходив по залі та й заспівав:

Ой зійди, зійди ти, зіронько та вечірняя,

Ой вийди, вийди, дівчинонько моя вірная…

«Такого або рівного йому співу, – згадував пізніше Пантелеймон Куліш, тодішній наречений, – не чув я ні в столиці, ні на Україні…Заніміла розмова і між старшими, і між молодими: з усіх світлиць гості посходилися до зали, мов до якої церкви… Скоро Тарас вмовкав – його зараз благали співати, і душа поета обернула весілля… в національну оперу, якої, може, ще не швидко чутимуть в Україні».

За Олександром Кониським

10.Батько Тарас

(Пряма мова, складений присудок, 9 клас)

19 серпня 1845 року Андрій Козачковський з нагоди прибуття до Переяслава Тараса Шевченка, якого всі в місті знали і шанували як автора «Кобзаря», влаштував у себе прийняття. На тому вечорі поета вперше назвали «батьком».

Шевченко був у справжньому натхненні. Не зводячи з нього погляду, на протилежному кінці стола підвівся повітовий лікар Штерн, німець за походженням, і захоплено мовив: «Оце батько! Їй-богу, хлопці, батько! Будь здоров,батьку!». Тоді й усі підхопили це звертання.

За Романом Гораком

11.«Заповіт»

(Складне та ускладнене речення, власні назви, 9 клас)

Поезія «Як умру, то поховайте…» спочатку була без заголовка. 1859 року вірш уперше надрукували у лейпцизькому виданні під назвою «Думка». У рукописному збірничку Івана Лазаревського Шевченко вписав над цим твором: «Завіщаннє», і з такою назвою поезію опублікував 1864 року львівський журнал «Мета». А в «Кобзарі», виданому 1867року в Петербурзі, вірш уже називався( з ініціативи Миколи Костомарова) «Заповітом».

За Романом Гораком

12.Щедрий дар

(Складне ускладнене речення, 11 клас)

Друзі Шевченка розуміли його потребу повчитися хоч трохи за кордоном. Пантелеймон Куліш виклав такий план: якщо художник роздобуде відповідний паспорт, то гроші знайдуться й видаватимуться впродовж трьох років, але за єдиної умови: Шевченко ні про що не допитуватиметься, а скарбничим буде він, Куліш.

Хто міг би здогадатися, що це Олександра Михайлівна, Кулішева дружина, вирішила пожертвувати свої предківські, що переховувалися в роду Білозерських ще, може, з часів польської руїни, перли, коралі, намиста, персні й сережки та віно грошове – три тисячі карбованців – усе те бажала вона обернути на допомогу таланту України.

За Олександром Кониським

13.На балу в Мойсівці

(Уподібнення приголосних, 10 клас)

На іменини генеральші Тетяни Волховської з’їхались у Мойсівку гості не тільки з сусідніх сіл, а й із Петербурга та Москви. У це світське товариство Шевченко з’явився майже нікому не відомий. Не минуло й години після його приїзду, як серед російської та французької мови чулась уже й українська, а через кілька годин припинилися танці, і господиня, поважна старенька, років за шістдесят, захоплена майже загальним настроєм гостей, танцює з Шевченком народну українську метелицю.

За Андрієм Козачковським

14.Кирило-мефодіївці

(Дієприкметник, 7 клас)

Кирило-Мефодіївське товариство виникло в середовищі інтелігенції, згуртованої навколо Київського та Харківського університетів. З-поміж цілої низки завдань, поставлених перед організацією, братчики планували засновувати українські школи, видавати літературу для народу. Не випадково на печатці товариства були вирізані слова: « Пізнайте істину – і вона звільнить вас».

За Олександром Кониським

15.Іван Гус знову на суді

(Складне речення, цитата, 9 клас)

29 січня 1863 року Василь Білозерський подарував молодим львівським поетам автограф поеми Шевченка «Єретик», і ті опублікували її у пресі. Вибухнув скандал: викладач однієї з семінарій заскаржив їх до суду за зневагу Папи Римського, бо у творі були рядки:

Кругом неправда і неволя,

Народ замучений мовчить,

І на апостольськім престолі

Чернець годований сидить…

Оскільки суд відбувався німецькою мовою, то суддя попросив секретаря перекласти ці слова.

Той зробив доволі гарний переклад, але спіткнувся на вислові «чернець годований».

Звернулися до зали по допомогу. Люди підказали: «Швайн»…

Це був перший офіційний переклад Тараса Шевченка іноземною мовою!

За Романом Гораком

16.На слова Шевченка

(Складне ускладнене речення, 9 клас)

У львівському журналі «Мета» 1863 року було опубліковано цикл поезій Тараса Шевченка, і серед них … «Ще не вмерла Україна…». Композитор Михайло Вербицький, працюючи над цим твором, був твердо переконаний, що пише музику саме на слова великого Кобзаря. Тільки через

декілька років з’ясувалося, що автором пісні, яку всі українські формації, що створювалися від початку двадцятого століття, приймали за державний Гімн, був Павло Чубинський.

За Романом Граком

17.Килим зі звороту

(Пряма мова, 9 клас)

9 березня 1985 року. Шевченківське свято в театрі імені Івана Франка. Расул Гамзатов із трибуни потрясає публіку серією блискучих поетичних феєрверків, що тонуть в оваціях. «Спершу я читав поему «Кавказ» у російському перекладі, – мовив дотепно, – а коли познайомили мене з її оригіналом, то побачив: переклад – це був килим зі зворотного боку».

За Олесем Гончаром

18.Кавказький поет

(Пряма мова, 9 клас)

Політв’язні відзначали в зоні Шевченкові роковини. Коли табірний хор виконував «Заповіт», усі встали, тільки російські шовіністи демонстративно продовжували сидіти. Тоді до них підійшли грузини: «Це наш кавказький поет! Не визнаєш Кавказу?» Ті змушені були таки піднятись.

За Олесем Гончаром

19.Німець навчає культури

(Власні назви, 6 клас)

Іван Дзюба згадує випадок зі свого дитинства. Під час фашистської окупації на Шевченківському вечорі в Палаці культури Оленівських кар’єрів співали «Заповіт». Публіка на Донбасі не була освічена щодо того, що треба вставати й знімати шапки, незважаючи на люту холоднечу. Поміж рядами ходив німець і нагаєм збивав шапки з потилиць.

За Іваном Дзюбою

20.Памятники Шевченку

(Відокремлені, однорідні члени речення, 8 клас)

Найбільше пам’ятників у світі поставлено Тарасу Шевченку – понад 1300. На спорудження першого пам’ятника в Україні ( у тім числі й на збирання громадою коштів для цього заходу ) царська влада ніяк не давала дозволу. Невелике погруддя поета в Харкові поставила в 1899 році Х. Алчевська перед своєю жіночою школою у власній садибі. І тільки 1929 року Харків, тодішня столиця України, дочекався справжнього пам’ятника , а Київ – аж через десять років, хоча 1919 та 1920 він і мав тимчасові пам’ятники, споруджені на кошти народу, але зруйновані війною: погруддя Шевченка, знищене від рук денікінців, та двометровий бюст на місці знятої центральної статуї пам’ятника княгині Ользі.

За Шевченківським словником

21.Маленька незнайомка

(Прислівник, «ь», «ьо», апостроф, 6 клас)

Якось уранці Тарас Григорович пішов змальовувати руїни Золотих воріт. Тоді вони були оточені ровом і пустирем. Та тільки взявся до роботи, як почув дитячий плач. З’ясувалося, що заблукала трирічна дівчинка. Загубивши надію допитатися в неї про домашню адресу, Шевченко відклав фарби і почав бавити дитину. Так збіг цілий день, аж доки зовсім випадково не пощастило розшукати матір. А він уже гадав, що це дівча стане прийомною дочкою. Потім, сміючись, розповідав друзям, як би він виховував її, якби не знайшлися батьки.

Ігор Артемчук

22.Ото лихо!

(Складне речення, пряма мова, 9 клас)

Після виходу з друку «Кобзаря» царський уряд звернув увагу цензури , що вона досить ліберально ставиться до «малоросійських» письменників, та вимагав пильніше приглядатися до таких видань. У зв’язку з цим, один із керівників цензурного управління в доповідній записці на ім’я міністра внутрішніх справ поскаржився, що дуже важко перевіряти твори, написані незрозумілою російським чиновникам мовою. Надійшов наказ: «Негайно підберіть у малоросійських губерніях потрібних нам чиновників, крім того, запровадьте вивчення мови серед решти своїх співробітників».

Засмучений цензор потім бідкався: «Через того Шевченка доводиться тепер і нам вивчати мову цих кріпаків».

За Ігорем Артемчуком

23.«Недочув»

(Дієприслівник, 7 клас)

Граф Василь Петровський, одержавши генеральський чин, став губернатором Оренбурзького краю. Він був знайомий із Миколою Гоголем, Василем Жуковським. У нього зупинявся Олександр Пушкін, коли їздив до Оренбурга збирати матеріали про Пугачова.

Якийсь надто запопадливий чин, дізнавшись, що Шевченко, незважаючи на заборону писати і малювати, створив кілька ескізів, визнав за потрібне донести про це губернаторові. Але той, грізно глянувши на донощика, значущо сказав: «Шановний, я на це вухо недочуваю, будь ласка, повторіть мені в друге вухо те, що ви сказали!»

Відвідувач зметикував і сказав Перовському в друге вухо щось таке, що зовсім не стосувалося Шевченка.

За Ігорем Артемчуком

24.Всі – родичі!

(Вставні конструкції, пряма мова, 8 клас)

Працюючи над книгою про Шевченка «Тарасові шляхи», Оксана Іваненко відвідала багато місць, де перебував і жив поет. Відвідала і Ленінград ( так тоді називався Петербург), Академію мистецтв, зайшла і до тієї кімнати, де жив і помер Тарас Григорович. У 1938 році там була ще аудиторія і саме там навчалися студенти. Старий професор попросив у них пробачення і сказав,що мусить показати цю кімнату родичці Тараса Григоровича Шевченка. Оксана Дмитрівна ніяково поправила його, пояснивши, що вона не родичка поета, тільки пише про нього. На це професор спокійно і переконливо відповів: «В Україні всі – родичі Тараса Шевченка».

За Ігорем Артемчуком

25.Як Шевченко пана малював

(Складне речення, пряма мова, 10 клас)

Про Тараса Шевченка ходить багато легенд. Ось одна з них.

Один багатющий пан, що селян голодом морив, запросив художника в маєток і замовив йому свій портрет. «Гаразд, - погодився Тарас Григорович. - Але за умови, що виконаєте одне прохання: поки малюватиму, не пийте і не їжте». «Згоден», - махнув рукою пан.

І почав Шевченко малювати. Працює день. Другий. Третій. Панові вже не до портрета. Їсти – душа болить. Ніколи ж не знав, що таке голод. Але здатись – засміють. От і позує. А Шевченко бачить те все та по полотну повагом пензлем водить. Потім кине тай каже: «Стомився. Досить на сьогодні. Та й їсти вже час.

Аж на п’ятий день закінчив Шевченко малювати. Каже: «Хай пан подивиться, який козак вийшов!»

Ледве ноги поволік вельможа і в крісло впав. Підбігла пані – руками сплеснула – пізнала свого чоловіка! Та враз спохмурніла: «Чоловіче, а де ж твої ордени?» «Тьху, дурна! – розізлився той. – А я їх сам познімав, бо якби він ще ордени вимальовував, то тільки портрет і зостався б тобі на згадку про мене».

За Ігорем Артемчуком

  • 05.10.2019
  • Українська мова
  • 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
  • Інші методичні матеріали
  • 125
  • 0
  • 4
  • Стежити
  • Поскаржитись

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»