Методична розробка виховного заходу: «Спритний кухар»

Виховна робота

Для кого: 10 Клас, 11 Клас

16.09.2018

3276

87

0

Опис документу:
Дана розробка вміщує досвід роботи майстра виробничого навчання з розвитку у дітей здібностей, культуру поведінки, допитливість, спостережливість, трудову активність і працьовитість, виховувати цікавість до отримання нових знань, любов до обраної професії.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

РЦ ПТО м. КРЕМЕНЧУКА №1

Методична розробка виховного заходу: « Спритний кухар »

Майстер виробничого навчання:

Драбенко Наталія Миколаївна

м. Кременчук

2017

Затверджено

на засіданні методичної комісії

Протокол № ________________

Від «____»_________________р.

Голова МК _________________

Методична розробка виховного заходу: « Спритний кухар »

Майстер виробничого навчання: Драбенко Наталія Миколаївна

Коротка анотація: дана розробка вміщує досвід роботи майстра виробничого навчання з розвитку у дітей здібностей, культуру поведінки, допитливість, спостережливість, трудову активність і працьовитість, виховувати цікавість до отримання нових знань, любов до обраної професії.

ПЛАН МЕТОДИЧНОЇ РОЗРОБКИ

  1. Мета позакласного заходу

  2. Розгорнутий план заходу

  3. Структура уроку

  4. Хід уроку

  5. Додатки та доповнення до розгорнутого плану заходу

  6. Перелік використаної літератури

1. Мета позакласного заходу

Створення системи позакласної роботи за професією, що має на меті підвищення рівня знань, умінь і навичок учнів, розвивають інтерес до навчання та самостійної творчої роботи.

Педагогічна практика показує, що позакласна робота повинна стати продовженням теорії і формою періодичного підведення підсумків професійної підготовки учнів. При цьому перед педагогічним колективом стоїть дуже важливе завдання – виховати в учнів не тільки повагу та інтерес до обраної професії, але й усвідомлення особистої значущості та індивідуальності у колективі і суспільстві в цілому. Дати зрозуміти їм, що їхні особисті та професійні якості заслуговують поваги — значить вирішити ще одну важливу задачу, допомогти у професійному становленні та самоствердженні. Плануючи і організовуючи позакласні заходи, треба мати на увазі, що вони проводяться у вільний час учнів, що має свої відмінності від робочого та навчального часу.

Отже, потрібно так організувати захід, щоб він став не тільки логічним продовженням теоретичного і практичного навчання, але й розширив знання і навички учнів.

  1. Розгорнутий план заходу

ФАХ : Кухар

Група: СК-7

Тема: «Спритний кухар»

Методи і прийоми: мозковий штурм, випереджальні завдання, ігрові завдання, інсценізація, дискусія, експрес інформація.

Мета уроку:

Навчальна - Розширити і поглибити знання учнів, отримані на уроках теоретичного і практичного навчання. Показати їх широке використання на практиці та в житті.

Розвиваюча – Розвивати вміння учнів працювати в колективі, увагу, кмітливість, творчі здібності учнів, вправність в роботі.

Виховна – Додержуватись правил культури поведінки в колективі, любов до обраної професії.

Матеріальне забезпечення:

-інвентар;

-посуд;

-сировина;

- картки –завдання;

-таблиці.

Міжпредметні зв’язки :

  • Технологія приготування їжі;

  • Гігієна та санітарія;

  • Охорона праці;

  • Історія.

  1. Структура уроку

  1. Вступне слово майстра виробничого навчання;

  2. Історія виникнення професії кухар;

  3. Притча про важливість професії;

  4. Вірш;

  5. Питання зі скриньки;

  6. Конкурс «Відгадай овоч»;

  7. Конкурс «Вправні руки»;

  8. Конкурс «Кухонне приладдя»;

  9. Конкурс «Швидкість»;

  10. Заключне слово майстра виробничого навчання та підбиття підсумків;

  1. Хід уроку

  1. Вступне слово майстра виробничого навчання;

Загальна характеристика професії

Щоб оволодіти усіма тонкощами мистецтва готування їжі, потрібно знати дуже багато. Основний зміст функціональних обов’язків кухаря залежить від того, який кваліфікаційний розряд йому присвоєно.

Сучасний кухар повинен знати:

—   технологію  приготування холодних закусок, перших, других і третіх страв, різноманітних соусів;

—    особливості приготування національних, фірмових страв та страв іноземних кухонь;

—   технологію обробки сирих продуктів та порційних напівфабрикатів;

—   режим і тривалість теплової обробки продуктів;

—   основні види сировини, їх кулінарне призначення, норми співвідношення та закладання сировини під час приготування страв;

—   види, властивості, кулінарне використання, ознаки доброякісності й способи органолептичної оцінки картоплі,    овочів, круп, грибів, макаронних і бобових виробів, борошна, сиру, яєць, м’яса, риби, птиці, субпродуктів;

—   порядок користування збірником рецептур страв і кулінарних виробів;

—   правила оформлення та подачі порційних страв та страв на замовлення;

— правила складання банкетного меню;

—    приготування різних видів тіста та виробів з нього;

—   основи, значення та технологію приготування дієтичного та дитячого харчування;

—   умови, строки зберігання та реалізації сирої та готової   продукції, напівфабрикатів;

—    вихід готових виробів;

—   санітарно-гігієнічні правила утримання продуктів, кухні та службових приміщень;

—   правила використання та призначення обладнання, виробничого інвентарю, інструментів, вимірювальних приладів, посуду, тари;

—    правила особистої гігієни;

—   правила охорони праці, внутрішнього розпорядку і вимог пожежної безпеки.

Вимоги професії до особистості працівника

Професія кухар за класифікацією Климова, віднесена до професій типу "людина - техніка" і "людина - людина". Ця професія вимагає від працівника певних індивідуально-психологічних якостей. Кухар повинен мати хороший загальний інтелект, добре розвинені дотик та нюх; координацію рухів рук; високі показники концентрації, переключення, стійкості та об'єму уваги; добре розвинену довготривалу, мовно-логічну, зорову, образну, оперативну пам'ять.

Особисті якості: добросовісність, ввічливість, охайність, комунікабельність.

  1. Історія професії кухар.

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ПРОФЕСІЇ КУХАР

Слово майстра:

А зараз історичний екскурс від учнів команди №1

Учень.

Своїм корінням кулінарія поринає у далеке минуле – туди, де горів вогонь жертовного вогнища. Найбільше у розвиток кулінарії внесли античні народи – древні греки та римляни. Добрими кулінарами греки стали не одразу. Ще у часи Гомера (VII-IV ст. до н.е.) кулінарів не було. Професія кухаря «узаконюється» набагато пізніше.

Кухарську майстерність греки ставили в один ряд із музикою та поезією. Кулінари Греції були зобов’язані майже чи не професійно вивчати мистецтво та філософію. У Давній Греції налічувалося близько 50 письменників, які присвячували кулінарному мистецтву сторінки своїх книг. За їх рецептами готувалися страви для учасників Олімпійських ігор, для літніх людей, які страждали порушеною функцією шлунку, тощо.

Древні римляни мистецтво кулінарії та хлібопечення запозичили у греків. Горох, бобові, ячмінь використовувались ними для приготування каші і коржиків. Уже у ІІІ столітті до н.е. у Римі існували кулінарні школи. Як свідчили давньоримські історики , кухарем та лікарем у цей період була чи не кожна освічена людина. Займатися приготуванням страв вважалось модною та почесною справою. Кулінарні пристрасті інколи у Давньому Римі розгоралися так, що питання кулінарного мистецтва обговорювались навіть у сенаті. Меню давньоримських цезарів складалися інколи з 60 страв.

За 2500 років людство повільно удосконалювало як свої смаки так і тонкощі технології приготування їжі. Прикладом може бути європейська кухня, стрімкий розквіт якої припадає на епоху середніх віків та на більш пізній період.

Величезний вплив на розвиток європейської кухні зробила «гастрономічна» революція, завдяки якій у Європі вперше з’явилося багато до цього часу невідомих продуктів. Після відкриття Америки у XVI столітті англійці та іспанці вперше скуштували кукурудзу, квасолю, та соняшник. Але найважливішим продуктом, що змінив та збагатив кухню європейців, була картопля.

Історично доля нашої кухні склалася так, що вона особливо яскраво розквітала у монастирях. Так, вже у ХІ ст. в Києво-Печерському монастирі серед ченців було кілька кухарів.

Учень.

Багато десятиліть знатні особи вважали особливим шиком мати у себе кухарів-французів, що відіграло у долі фаціальної кухні сумну роль – вона була забута. Багато страв зазнали змін в рецептурі і способах приготування, внаслідок чого погіршились і її смакові якості – адже більшість страв української кухні, на відміну від інших кухонь, відзначається складною рецептурою і комбінованими способами їх приготування. Наприклад, при варінні українського борщу використовується до 20 різних продуктів, що створює приємний смаковий букет і високу поживність цієї страви. Дуже багато продуктів для других страв проходять складну обробку – спочатку їх обсмажують або варять, потім тушкують або запікають. Це зберігає їх аромат і надає їм соковитості. Становище ускладнювалося тим, що рецепти старих майстрів не записувалися і поступово забувалися.

Для широкого використання у харчуванні страв української народної кухні Український науково-дослідний інститут торгівлі і громадського харчування, відновив рецептуру стародавніх національних українських страв, вивчив особливості приготування найпоширеніших у даний час українських страв у Київській, Закарпатській, Львівській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій і Херсонській областях і склав рецептуру і технологію приготування понад 400 українських страв.

Сьогодні в галузі науки про харчування працюють вчені найрізноманітніших спеціальностей. Звичайних сніданок у шкільній їдальні «проектують» нерідко з допомогою сучасних ЕОМ медичні працівники, фізіологи, економісти, дієтологи, педагоги та звичайно кухарі. Це вони турбуються, щоб у раціоні було більше молока, сиру, яєць та каш – вівсяної та гречаної… За кожною назвою страви – розрахунок калорійності, співвідношення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.

Кулінарія прирівнювалася до науки. Першу спробу створити наукову основу кулінарії зробили французи Ансель Саварента Антуан Карем, які ввели строгі пропорції, встановили певну послідовність у подачі страв та сервіруванні столу, заклали естетичні основи сучасного оформлення страв.

Українська кухня запозичила деякі страви з інших країн, які збагатили її асортимент.


  1. Притча про важливість професії;

Слово майстра:

Пропоную вам прослухати притчу про важливість професії кухар від учнів команди №2

Учень.

«Зібралися якось філософи і засперечалися, яка професія важливіше. Один сказав: - учитель - найпотрібніші. Без освіти прогрес зупиниться.

- без будівельників людині ніде буде сховатися, і людство позбудеться прекрасних будівель, - заявив другий філософ.

- музиканти, художники і поети роблять наше життя особливою. Мистецтво відрізняє людину від тварин, - вигукнув третій філософ.

Тут в розмову втрутився учень і одночасно слуга господаря будинку.

- вельмишановні вчені, ви забули про професії кухаря.

- тобі не належить втручатися в нашу бесіду. Кухарська справа - не мистецтво. Іди, готуй обід, - розсердився господар.

Учень, мовчки, вийшов з кімнати. У цей день обіду філософи не дочекалися, учень зник. Довелося господареві самому готувати обід. На жаль, після їжі філософи відчули себе погано і розійшлися по домівках. Господар знайшов іншого слугу. Минув час, і філософ - господар будинку, помітив, що друзі перестали його відвідувати, а сам він після їжі не здатний був міркувати. Подумав філософ, а потім звільнив нового кухаря і послав колишньому учневі записку з однією фразою: «Кухарське справа - не ремесло, а мистецтво». Незабаром вчені знову стали збиратися в будинку філософа. Обговорення переривалися тільки смачним обідом, який готував учень.

- кухарська справа - не ремесло, а мистецтво, - говорив господар після обіду.

Народна мудрість говорить, що будь-яка професія вимагає майстерності. А професія кухар - це особлива професія. Якщо любити кухарську справу і прагнути до майстерності - то в результаті честь і шана. Ще Гіппократ сказав, що наша їжа повинна бути лікувальним засобом, а наш лікувальний засіб має бути нашою їжею. Старе прислів'я говорить: «Добрий кухар коштує лікаря». Дійсно, кухареві, як і лікарю, не можна бути байдужим. Адже від того, як нагодувати людину, залежить і її здоров'я, і ​​настрій, і продуктивність праці. А ще це така професія, яка вимагає постійного пошуку, творчої фантазії, тому що треба приємно дивувати відвідувача кожен раз, коли він заходить до їдальні, кафе, ресторану.

IV. Вірш

Слово майстра: А далі вірш від команди №2

Учень.

Спеціальність є смачна

Серед всіх професій

Розбиратись у супах

Прянощах і спеціях.

Всі ми любимо рулети,

Сливи у компоті.

Як згадаємо котлети, -

Аж слина в роті.

Ходить пан цей у халаті,

Має глечики пузаті,

Всі рецепти знає,

Ковпак одягає,

До вподоби його страви

Й запахи смачненькі,

Нагодує всіх він справно

Великих й маленьких.

Хто ж нам їсти куховарить

Пече, жарить, варить, парить?

На гаряче дмуха.

Хто це, любі гості?

Ну звичайно ж КУХАР!

Слово майстра: Ось ми прослухали цікаву інформацію про професію кухар, а зараз пропоную нашим командам позмагатися на спритність і кмітливість. За кожен конкурс команда отримує зірочку.

IV. Питання зі скриньки

Слово майстра: Учні по черзі з обох команд, витягують зі скриньки картку-питання і дають відповідь.

1.Як по іншому ми можемо назвати людину, яка готує страви крім як кухар? (кулінар).

2.Головна людина на кухні?(шеф-кухар)

3.Який овоч називають синеньким?(баклажан)

4.Овоч який має дві назви?(томат,помідор)

5.Сирим не їдять,вареним викидають?(лавровий лист)

6.Як називають перелік страв?(меню)

7.Кажуть, щоб хвороб не знати, треба всім мене вживати. Може, ви мене й з’їсте, тільки сльози проллєте. (цибуля)

8.Наука про чистоту?(гігієна)

V. Конкурс «Відгадай овоч»

Слово майстра: учні із зав’язаними очима на дотик відгадують овоч, фрукт і розповідають в яких стравах він використовується (часник, капуста, буряк, морква, картопля, цибуля, яблука, груша)

VI. Конкурс «Вправні руки»

Слово майстра: Змішуємо рис та квасолю, учні з двох команд змагаються яка з команд швидше розділить крупи.

VII. Конкурс «Кухонне приладдя»

Слово майстра: Учень отримує картку де зображено кухонне приладдя, він повинен не називаючи його пояснити, для чого використовується предмет (наприклад сито), як виглядає, а його команда повинна назвати це приладдя. (виделка, сковорідка, стакан, кружка, ніж, каструля, тарілка, сито).


VIII. Конкурс «Швидкість»

Слово майстра: Конкурс полягає в тому, яка команда швидше і якісніше обчистить картоплю. З кожної команди працює 2 учні. (таблиця «Правила роботи з ножем», рукавички, ножі, миска з водою, картопля).

IX.Заключне слово майстра виробничого навчання та підбиття підсумків;

Слово майстра: Зараз ми визначимо переможців наших конкурсів порахувавши зірочки.

Отже, з цього уроку ми пізнали багато цікавого про професію кухар, її історію виникнення, становлення та розвиток. Кухар повинен мати хороший інтелект, добре розвинені дотик та нюх, стійку увагу, креативність, добре розвинену мовно-логічну, зорову пам'ять.

5. Додатки та доповнення до розгорнутого плану заходу

6. Перелік використаної літератури

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.