• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Етика
 • Методична розробка уроку з етики: " Алкоголь та наркотики як фактор, що веде до неусвідомлення відносин."

Методична розробка уроку з етики: " Алкоголь та наркотики як фактор, що веде до неусвідомлення відносин."

Опис документу:
Прогресування розвитку і збільшення кількості девіаційних форм сім’ї є однією з найбільших проблем сучасності. Адже наявність девіацій в сім’ї має негативний вплив і на дітей, що в них виховуються. Вони переймають від батьків неправильні моделі поведінки, а інколи дана проблема викликає гальмування їх розвитку та перешкоджає формуванню повноцінної особистості. Це призводить до поширення такого соціально небезпечного явища, як соціальне сирітство внаслідок нехтування батьками своїх обов’язків.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Алкоголь та наркотики як фактор, що веде до не усвідомлення відносин.

Мета: визначити вплив алкоголізму на сімейні відносини, визначити основні шляхи подолання форми девіантної поведінки.

Тип уроку:вивчення нового начального матеріалу.

План

 1. Поняття «алкоголь» та «наркотики» і як уберегтися від «зеленого змія»

 2. Причини та чинники виникнення людини до алкоголю.

 3. Наслідки девіантної поведінки людини пов’язаної зі схильністю до алкоголізму та наркотичних засобів.

Хід роботи

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних вмінь та навичок.

Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми із вами будемо говорити про алкоголь та наркотики, які становлять загрозу для нормального існування і розвитку сімейних відносин. Також під загрозою знаходиться процес первинної соціалізації дітей.

 1. Алкоголізм в сім’ї є однією з тих проблем, що сильно впливає на розвиток дітей, що в них виховуються. Алкоголізм руйнує життя майбутньої сім'ї дитини, при досягненні зрілого віку 65-80% синів стають алкоголіками або наркоманами. Для дівчаток співвідношення менше, але вони більш піддаються впливу суспільства. Для дітей алкоголізм батьків особливо болючий і може призвести до психологічних порушень, в кращому випадку − до постійних стресів і неврозів. Дітям алкоголіків доводиться звикати жити в атмосфері брехні і постійної недомовленості, тому їх психіка стає нестійкою. Питущі мати чи батько у тверезому стані використовують дітей в якості якоря для утримання себе від остаточної деградації. А у п'яному вигляді про них просто забувають, або навпаки - докучають надмірною опікою. З раннього віку таким дітям доводиться соромитися своїх батьків, багато хто навіть спочатку не розуміють, чому. Дана ситуація відрізняє їх від однолітків з нормальних сімей, і вони насилу будують свої відносини з оточуючими.

Алкоголізм — це довготривала, прогресуюча, невиліковна хвороба мозку, яка призводить до деградації, а у подальшому — до смерті. Більшість українців мають помилкове уявлення про алкоголізм. Ви, мабуть, думаєте, що алкоголік — це той, що валяється у канаві, риється у смітнику, у грязюці з голови до ніг. Але серед алкоголіків є багато заможних людей, які п’ють найдорожчі напої — витримані віскі, коньяки.

Алкогольнозалежного перевірити просто. Пропоную йому протягом тижня не вживати жодних спиртних напоїв. Як правило, на 5−6 день не витримує. Коли запитую, чому знову почав випивати, виправдовується: «Бо погіршився настрій, з’явилася дратівливість, хотілося заспокоїтись». У цей період у мозку є ще залишки попередньо вжитого алкоголю, а власні речовини, які відповідають за настрій, в алкоголіка не виробляються у достатній кількості, і це викликає страждання. Алкогольна залежність — це неусвідомлений примус приймати алкоголь з метою регуляції настрою.

Наркоманія – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, що викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Систематичний вжиток наркотику, як правило, викликає потребу у збільшенні доз. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.

Взаємозв'язок наркоманії і злочинності виявляється також у вчиненні протиправних дій, пов'язаних із незаконними операціями з наркотиками (виготовлення, збереження, збут, придбання).

Наркоманія – страшна хвороба сучасного світу. Серед наркоманів висока смертність від вживання наркотиків, крім того, наркоманія важко виліковна.

Якщо пияцтво на початковому етапі – це результат неправильного виховання, слабохарактерності, розбещеності, імітації дурних навичок, то наркоманія з самого початку – серйозна хвороба, що потребує спеціального лікування. Потрібні великі зусилля, щоб вилікувати і перевиховати наркомана. Немає нічого більш жахливого, аніж мати члена сім'ї – наркомана, що по своїй волі змушує страждати не тільки самого себе, а й своїх рідних.

 1. Які причини підліткового алкоголізму та наркоманії?

Перша — це ставлення сім’ї до вживання алкоголю. Зауважте, як часто дитину вже змалечку садять поруч з дорослими, наливають у склянку сік або воду, і дитина виконує ритуал цокання. Є випадки, коли дорослі розходяться, а дітки у цей час допивають за ними спиртне, бо їм цікаво спробувати. Так відбувається знайомство з алкоголем.

Друга — «героїзм» і нестримне бажання бачити себе дорослим.

Третя — реклама, зокрема телевізійна, пива. Відомі артисти, спортсмени, милі дідусі, які б мали пропагувати здоровий спосіб життя, рекламують спиртні напої, а дітям дуже хочеться бути на них схожими. Як можна не вірити дідусеві?

Будь-який алкоголь є антидепресантом, який регулює настрій. Людина, вживаючи алкоголь, одержує досвід, як можна швидко його покращити. Відповідно формується рефлекс — щоб стати веселим, треба випити. Поступово вживання спиртних напоїв стає домінуючим у піднятті настрою. Навіщо йти до театру, кіно, займатися спортом (все це ми, власне, робимо для настрою і гарного самопочуття)? Навіщо старатися, робити якісь зусилля, якщо бажаного можна досягнути за допомогою випивки? Небезпека полягає у тому, що алкогольна залежність формується поступово і непомітно (у дорослих протягом 5−7 років, у підлітків — 1−3 роки, а у дітей — ще менше).

Наркоманія супроводжує різні форми злочинності, тому що, по-перше, з метою отримання наркотиків наркомани вчиняють тяжкі й особливо тяжкі корисливі і корисливо-насильницькі злочини. По-друге, наркомани часто чинять злочин під безпосереднім впливом наркотиків на психіку.

Які ознаки алкогольної залежності?

1. Втрата контролю над кількістю вжитого алкоголю. Здорова людина п’є контрольовано. Вона чітко знає, коли, де, з ким і що саме буде пити. Відчуває, коли вчасно зупинитись. Організм їй сам каже: «Стоп, з тебе досить!». Алкоголік ніколи не знає, де, коли, з ким і скільки буде пити. Як кажуть анонімні алкоголіки: «Перший келишок забагато, а останній — замало».

2. Ріст толерантності. Пастка у тому, що для хорошого настрою треба вживати щораз більше алкоголю. Мозок тренується переносити високі дози і не п’яніти. Часто можна почути: «Чоловік п’є багато і не п’яніє, тримається на ногах». Так може тривати кілька років. А для нарколога зрозуміло одне: у людини висока толерантність, і п’є вона давно. З роками толерантність різко падає, і сп’яніння настає швидко від малих доз алкоголю.

3. Похмілля. Це — особливий психофізичний стан, який виникає внаслідок зниження концентрації алкоголю у крові. Погане самопочуття рано чи пізно приводить до потреби похмелитися.

Щоб зорієнтуватися, чи є серед ваших знайомих та близьких узалежнені від спиртного, поспостерігайте за їхньою поведінкою. Припустимо, ви зустрічаєтеся з хлопцем і він каже, що не п’є взагалі. Це має насторожити — можливо, це пов’язано з тим, що він «зав'язав». (Хоча є люди-абстиненти, які взагалі не переносять алкоголь, або люди, які виросли у сім’ї алкоголіків і постановили собі не вживати алкоголь, аби не стати такими ж).

Ще момент, на який варто звернути увагу: компанія, скажімо, збирається на відпочинок на природу чи корпоратив, а людина стурбована тим, скільки буде алкоголю «на душу населення», чи всім вистачить.

— Слабоалкогольні напої — чи можуть вони стати причиною алкоголізму? Чи може виникнути залежність, скажімо, від пива?

— У пляшці пива — стільки ж алкоголю, скільки у склянці вина або чарці горілки. Молодь частіше вживає пиво, але у великій кількості. Пивом не тільки можна упитись, але так само стати залежним від пива. Всі слабоалкогольні напої містять етанол, причому у найгіршому вигляді (низькоочищений), та стимулятори.

 1. Але шкода від пияцтва батьків не обмежується лише соромом і замкнутістю характеру їхніх дітей. У сім'ях, де є алкоголіки, нерідкі бійки і пряме насильство над дітьми − психологічні знущання, приниження і побої. Діти відчувають страх як перед батьками, так і за їх здоров'я і життя. Не дивно, що такі діти невпевнені у своєму майбутньому. Від безсилля що-небудь змінити в своєму житті вони або ховають свою проблему за агресією, або йдуть в уявний світ. Діти в родині алкоголіків подібні цуценяті, якого то гладять, то штовхають, то просто не помічають. Вони не можуть зрозуміти, що повинні робити, щоб їх любили батьки. Більше того, малолітнім членам сім'ї доводиться оберігати від сторонніх ганебну сімейну таємницю, інакше вони постраждають від презирства і жорстокості однолітків.

Якими б не були батьки, їх авторитет для дитини має величезне значення, і даний член сім'ї повністю копіює стереотип поведінки дорослих. Тільки в підлітковому віці у дітей з'являються інші кумири і авторитети, але і тоді юні нащадки алкоголіків підсвідомо наслідують батьківську поведінку. Такий стереотип в більшості випадків залишається на все життя, тому діти з питущих сімей самі рано починають випивати. У розвитку пристрасті до алкоголю важливу роль відіграють і спадковість, і неправильне виховання, і психічна неповноцінність дітей, народжених від питущих батьків.

Діти алкоголіків більш схильні до наркоманії та безшлюбності. За даними опитування тільки 56% хлопчиків і 60% дівчат із сімей алкоголіків утримувалися від вживання наркотиків. Діти, виховані в сім'ях людей, що зловживають спиртним, набагато рідше одружуються, ніж їх однолітки з непитущих сімей, тому що вони менш адаптовані до соціальних відносин.

Дорослі діти алкоголіків виносять з неспокійного дитинства численні комплекси, низьку самооцінку і тривожність, що дуже заважає їм у житті. Тому потрібно своєчасно надати допомогу сім’ї, де присутній алкоголізм, особливо – дітям. Якщо ця допомога буде надана вчасно, діти з сімей алкоголіків мають шанси вирости повноцінними людьми, адекватними по відношенню до себе і людям.

Як наслідок алкоголізму в сім`ї, іншою великою проблемою в сучасних українських сім’ях є насильство. Найстрашніше в сім’ях даного типу те, що діти, які в них виховуються можуть зазнавати жорстокого відношення до себе, а інколи і побоїв.

Щодо алкоголізму в сім’ї, важливе значення відіграє просвітницька робота, задля підвищення компетентності громадян у даній проблемі. Просвітницька робота повинна базуватися на наступних засадах: - боротьба з пияцтвом є державним завданням, яка потребує постійної цілеспрямованої уваги відповідних відомств, відповідальності та контролю; ця боротьба має економічні, медичні, адміністративно-правові, педагогічні, культурно-релігійні та інші аспекти; - антиалкогольна пропаганда є службовим обов’язком медичних працівників усіх рівнів, перш за все психіатрів, невропатологів, наркологів, дитячих та підліткових лікарів, терапевтів; - попереджувальна робота щодо шкідливості спиртних напоїв повинна починатися з раннього дитинства, тобто ще в родині, і поступово охоплювати молодь на всіх вікових етапах її розвитку, з акцентом на підлітковий вік; - особливої уваги потребують контингенти населення, серед яких пияцтво має особливо серйозні соціально-економічні та медичні наслідки (вагітні жінки, матері, що годують немовлят, шкільна та студентська молодь, виробничі працівники); - антиалкогольні заходи повинні мати комплексний і регулярний характер і базуватися на наукових, насамперед медико-соціальних, аспектах.

Велике значення також відіграє роль медицини, адже алкоголізм – це захворювання, тому його необхідно лікувати за допомогою відповідних фахівців та методів. Також важливою є робота психологів задля психологічної допомоги не тільки хворому, але й його родині. Незамінними в даній ситуації є соціальні працівники, які безпосередньо займаються допомогою даним типам сімей.

Негативні наслідки вживання наркотиків

Кожна група наркотичних речовин має характерні особливості впливу на організм. Серед них виділяють основні проблеми:

 • знижується імунітет;

 • втрата ваги через зниження апетиту і погіршення обмінних процесів;

 • проблеми з зубами;

 • порушення гормонального фону у чоловіків і жінок, що призводить до зниження процесу і порушень дітородної функції;

 • порушення психіки, агресія;

 • розвиток хронічних хвороб печінки, нирок, дихальної системи, нервової та серцево-судинної систем;

 • погіршення функцій головного мозку, пам'яті та інтелекту.

Які ознаки залежної людини?

Зовнішні прояви наркоманії:

 • бігаючий погляд, постійно звужені і розширені зіниці;

 • поганий зовнішній вигляд  тьмяніє шкіра, стає блідою;

 • зміна режиму сну;

 • втрата інтересу до роботи, навчання;

 • змінюється коло спілкування;

 • ігнорується особиста гігієна;

 • манера поведінки стає агресивною, настрій часто змінюється.

Згубний вплив наркотиків

В першу чергу від вживання наркотиків страждає сама людина. Поступове руйнування головного мозку призводить до порушень його функцій, погіршення пам'яті, ігнорування загальнолюдських цінностей і норм поведінки. У стані наркотичного сп'яніння люди піддаються насильству або завдають шкоди оточуючим.

Сім'я, друзі часто потрапляють у коло співзалежних відносин, терплять поведінку дорогої людини. Але з часом вони перестають довіряти і залишають залежного один на один із залежністю.

Якщо говорити про суспільство в цілому, то вживання наркотиків призводить до деградації залежних. Таку ж інформацію вони передають своєму потомству.

 

Як допомогти людині позбутися залежності?

Якщо ви помітили перші ознаки вживання наркотиків близькою людиною, спокійно обговоріть ситуацію з хворим. Нападки і агресивний настрій не допоможуть умовити почати лікування. Постарайтеся переконати залежного в необхідності позбавлення від наркотиків.

Висновок

Вживання алкогольних напоїв та наркотичних речовин із шкодою для здоров’я викликає численні негативні соціальні та медичні наслідки, приводить до фізичної і моральної деградації як окремої людини, так і складає загрозу безпеки суспільства в цілому. Ще однією ознакою гострості проблеми є те, що з кожним роком до зловживання алкоголем приєднуються все більше людей. Що відгукнеться в майбутньому на здоров’ї наших нащадків. Поширення девіаційних форм сім’ї в сучасності супроводжується негативними наслідками для всього суспільства, особливо для наших нащадків. Різноманітна девіаційна поведінка, яку діти протягом всього життя спостерігають у своїх батьків сприяє психологічним, інтелектуальним та фізичним порушенням їх розвитку, що в майбутньому може негативно відобразитися на розвитку всього суспільства. На мою думку, до основних шляхів попередження даної проблеми можна віднести: організація ефективної соціальної допомоги з боку держави та відповідно побудова щодо цього соціальної політики; просвітницька робота певних установ, щодо особливостей і наслідків певної девіаційної поведінки для сім’ї, особливо для дітей; також основною умовою регулювання даної ситуації є залучення фахівців з різних сфер для всебічного впливу на проблему.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
0
міс.
2
6
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!