і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Методична розробка. «Охорона та гігієна дитячого співочого голосу»

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Методична розробка. «Охорона та гігієна дитячого співочого голосу»

Голос забезпечує чутність мови на великій відстані. У поняття людського голосу входить уявлення про будь-які звуки, що виходять з гортані людини: від рефлекторного крику новонародженого до модульованого голосу знаменитого оратора або співака. Голос є одним із засобів чутності, виразності, емоційного і смислового значення мови.

Охорона дитячого голосу тісно пов’язана з постійною мінливістю, зростанням дитячого організму. При роботі з дітьми слід завжди враховувати таку їх особливість, як здатність витримувати фізичні навантаження. Спів – процес фізіологічний, під час якого відбуваються великі витрати енергії, пов’язані з диханням, роботою в зручних і незручних теситурах, утримуванням вокальної позиції і, нарешті, з тривалими за часом репетиціями та концертними виступами.

Дозрівання голосу охоплює тривалий період життя людини: від народження до періоду його зрілості. Батьки, вихователі дитячих садків, вчителі шкіл, і навіть дитячі лікарі дуже мало знають про необхідність охорони дитячого голосу і часто бувають винуватцями виникнення його порушень. Неправильне користування голосом, що одного разу або багаторазово виникло, закріплюється у вигляді патологічного умовного рефлексу, фіксації неправильних механізмів Це і буде служити основою для функціональних порушень голосу.

Керівник вокального колективу повинен враховувати те, що шкідливо діють на голосовий апарат холод, спека, пил. Небажане проведення репетицій в ранній час, коли голос, як кажуть, «ще спить», або пізно ввечері, коли настає час дитячого біологічного сну. У такому випадку відбувається насильство над дитячим голосом, що може нашкодити здоров’ю дитини.

М’язова сила дітей, особливо молодшого шкільного віку, ще слабка і при співі значна її частина витрачається на подолання інерції навколишнього повітря. Якщо вимагати від дитини більш голосного співу, вона витягує шию, причому гортань під напором повітря піднімається, кровоносні судини на шиї переповнюються кров’ю, а судини, розташовані в голосових зв’язках від перенапруги можуть навіть лопнути. Крововилив в товщу голосових зв’язок тягне за собою нерівності країв зв’язок і тривалу хрипоту. Розхитують голос гучні розмови і форсований (крикливий) спів, зловживання незручною (високою, низькою) теситурою, виконання завищеного по складності репертуару.

До недавнього часу спів хлопчиків і дівчаток у період мутації заборонявся, проте досвід ряду педагогів нашого часу довів, що обережні заняття співом в цей час з урахуванням щадного режиму можливі. У тих випадках, коли голосовий апарат дитини нездоровий або викликає проблеми, керівник вокального колективу зобов’язаний направити дитину на консультацію до лікаря.

Гігієна голосу – система заходів, спрямованих на запобігання захворювань голосового апарату. А саме:

 • Правильна побудова заняття з вокалу, чергування періодів навантаження і відпочинку.

 • Правильна техніка вокалу: своєчасне переключення регістрів під час співу; уникання використання фальцетного режиму; досягнення техніки нижньореберно-діафрагмального дихання, зняття затискачів м’язів шиї.

 • Уникання форсованого звуку, твердої атаки звука, різкого форте, вереску, крику. Домагатися природного тону в розмові в будь-яких умовах.

 • Обмеження кількості пісень для виконання на заняттях (не більше 2 – 3), на святах (не більше 4 – 5, а в молодших групах – 3).

 • Точне визначення типу голосу, спів творів характерних для даного типу. Звуковий діапазон пісень повинен відповідати обсягу голосів дітей даної групи.

 • Правильна робота з мікрофонами співаків-початківців, які помилково зловживають надмірно гучною фонацією в мікрофон. Рекомендується працювати з мікрофоном у звичайному мовному режимі.

 • Контроль постави: сутула спина – перший ворог правильного звукоутворення.

 • Перед виступом виключення з уживання наступних продуктів: яблука, шоколад, усілякі горішки, насіння, а також міцну заварну каву і газовану воду (краще негазована вода кімнатної температури) – вони негативно впливають на голосові зв’язки і горло починає «дерти». У повсякденному житті не слід вживати чіпсів, продуктів з ГМО, продуктів, до складу яких входять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку та консерванти.

 • Заборона виступів вокальних колективів на відкритому повітрі при температурі нижче + 15°С, співу в умовах шуму руху міського транспорту.

 • Спів під час мутації тільки з досвідченим педагогом.

 • Відмова від куріння і алкогольних напоїв.

 • Робота в чистих приміщеннях, з достатньою вологістю. Слід уникати контакту з пилом і шкідливими хімічними речовинами.

 • Уникання різких температурних перепадів, вживання холодних напоїв при перегріванні. Намагатися не розмовляти, не бігати і не ходити швидко на морозному повітрі, щоб не поглиблювати дихання. Уникати охолоджень і переохолоджень. Для голосового апарату шкідливе надмірне вживання морозива, протяги, вітер у спеку. Весь одяг має бути зручним і адекватним погоді (сухе взуття, легкий і теплий головний убір).

 • Загальнозміцнюючі, загартовуючі процедури, активні заняття спортом.

 • Своєчасне лікування ГРВІ, ЛОР-органів та інших органів і систем, звільнення від співу на цей час, попередження загострень.

 • Оволодіння навичками фізіологічного використання голосового апарату, мовної артикуляції; отримання кваліфікованого роз’яснення правильного використання голосу.

І остання порада: щоб голос звучав красиво – намагайтеся висипатися.

Заняття вокалом передбачають здоровий спосіб життя!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Методичі рекомендації для керівників вокальних гуртків, вчителів музики.
 • Додано
  23.02.2018
 • Розділ
  Музика
 • Тип
  Наукова робота
 • Переглядів
  7956
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  2
 • Номер матеріала
  MN732635
 • Вподобань
  0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь
Схожі матеріали
Угадай мелодію
22.02.2018
8656
0