Методична розробка (11 клас, II курс в коледжі) – демонстрація досліду Юнга по інтерференції світла

Фізика

Для кого: 11 Клас, Дорослі

28.01.2022

111

3

0

Опис документу:

Що ж таке інтерференція хвиль? Як відомо з фізики, Інтерференція хвиль — явище накладання двох або більше когерентних хвиль, в результаті чого в одних місцях спостерігається підсилення кінцевої хвилі (інтерференційний максимум), а в інших місцях послаблення (інтерференційний мінімум). Інтерференція спостерігається у когерентних хвиль довільної природи — поверхневих (на воді), поперечних та поздовжніх звукових, електромагнітних (світло, радіохвилі). Найпростішим випадком інтерференції є накладання двох гармонічних хвиль з однаковою частотою і поляризацією.

Спочатку проведемо дослід по інтерференції хвиль в ванночці з водою.

В такому випадку результативна амплітуда А вираховується за формулою:

0201na6o-c54e-940x313.jpg

Дослід досить простий – візьмемо ванночку і на дно ставимо дзеркало, наливаємо 1,5…2 л води. Беремо шиферний цвях з широкою шляпкою і в кутку ванночки робимо занурювання шляпки цвяха в воду – на поверхні води будуть виникати хвилі, як це показано на рис. 1. Якщо в другому кутку проводити занурювання, то картина зміниться і буде така, як показано на рис. 2. Якщо цвяхи забити в дощечку і одночасно занурювати і витягувати обидва цвяхи по обох кутках ванночки, то картина зміниться – буде спостерігатись накладення хвиль, тобто інтерференція хвиль. З дзеркалом хвилі спостерігаються краще. Суть досліду в тому, що збуджувачі хвиль однакові і одночасно доторкаються до води, тобто джерела збудження когерентні. В третьому досліді спостерігаємо накладення хвиль, що показано на рис. 3.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.