Тема: Меблі у нашому будинку
Мета:
Зв’язне мовлення: формувати у дітей вміння складати розповідь, додаючи елементи опису меблів, спираючись на власний досвід; розширювати уявлення дітей про людське житло, його облаштування; продовжувати вчити розрізняти предмети домашнього побуту та вжитку - меблі; розвивати вміння групувати предмети за характерними ознаками (стіл обідній, письмовий); продовжувати активізувати словник словами назвами предметів меблів.
Граматика: формувати уміння правильно вживати й утворювати назви приміщень за їх призначенням; продовжувати формувати вміння вживати узагальнювальне слово - меблі; ознайомлювати з різними з різними значеннями багатозначних слів (кришка, спинка, ніжки); стимулювати вживання речень з однорідними членами.
Розвивати мислення, пам’ять, увагу, уяву; збагачувати словниковий запас дітей; виховувати бережливе ставлення до меблів.
Звукова культура: вправляти у визначенні першого звука в слові; формувати вміння часткового звукового аналізу (виокремлення першого звука у слові);
Попередня робота: вивчення пальчикової гри, фізкультхвилинки, скоромовки.
Матеріал: іграшковий будинок; іграшкові меблі, іграшка собачка.
Хід заняття
І Організаційний момент
Вихователь пропонує дітям утворити коло.
Пальчикова гра « Новенький дім»
ІІ. Основна частина
Діти, нас сьогодні запросила лялька Оленка до себе на гостину. Ходімо? Вихователь запрошує дітей до столика, на якому знаходиться порожній іграшковий будиночок.
Ось і наша лялька Оленка. Привітайтеся з Оленкою! Нещодавно лялька Оленка оселилася у новій ляльковій квартирі, але зовсім не знає як облаштувати її. Допоможімо ляльці - облаштуймо її оселю. Як ви гадаєте, що потрібно для того щоб в оселі стало затишно і зручно? Так, необхідно розставити меблі у кімнатах. Пригадаймо предмети меблів. а в цьому нам допоможуть загадки.
У кожного в домі така дивина:
братів аж чотири а шапка одна (Стіл).
Вихователь ставить на стіл іграшковий стіл.
- Як ви здогадалися, що це стіл? з яких частин складається стіл? (З кришки та чотирьох ніжок) У кого також є ніжки? Це слово можна використовувати як для позначення частини предмета меблів, так і для позначення частини тіла людини. Кришки є тільки у стола? (Ні . Кришкою накривають каструлі, банки).
Одним і тим самим словом можна назвати частину посуду та частину столу. Навіщо потрібен стіл?
Як називають стіл для роботи , для навчання? (письмовий стіл).
А як називають стіл для прийняття їжі? (обідній стіл).
Відгадайте ще одну загадку
В ній посуд весь стоїть завжди,
і бруду не зайти туди. (шафа для посуду) .
Вихователь ставить на стіл іграшкову шафу.
Так, це шафа для посуду.
З яких частин складається шафа?
що є на дверцятах (ручки).У кого також є ручки? (у дітей). О
дним і тим самими словом позначають частину меблів та частин тіла людини. Навіщо потрібна шафа? Яка шафа? (шафа велика, дерев’яна, полірована.)
Загадки про меблі. (загадують діти)
У кожного в домі така дивина:
Братів аж чотири, а шапка одна.(Стіл)
На чотирьох ногах стою,
Ходити зовсім я не вмію,
Коли ти стомишся гуляти,
Лягай на мене відпочивати.(Ліжко)
Без тулуба, а з ногами.
Без голови, а зі спинкою.(Стілець)
На чотирьох ногах стою, ходити зовсім я не можу,
коли ти стомишся гуляти, лягай на мене відпочивати. (ліжко).
- Як ви здогадалися що це ліжко? навіщо потрібно ліжко? Яке ліжко? (ліжко м’яке, зручне). Ось іще одна загадка.
Я у кожній є квартирі,
в мене ніжок є чотири
Спинка є зручна у мене.
Я знайомий всім напевне.
Ти стомився? о мерщій
сядь на мене й відпочинь!
Я потрібний молодець,
називаюся … (стілець)
Так, це стілець. Як ви здогадалися, що це стілець? З яких частин складається стілець? (Зі спинки, сидіння, чотирьох ніжок). У кого є спинка? Так, у діток. Одним словом можна назвати як частину тіла людини, так і частину предмету меблів. Навіщо потрібен стілець?
Який стілець? (Стілець дерев’яний, широкий, зручний).
Вихователь ставить різні предмети меблів.
Дидактична гра «Новосілля ляльки»
Яку кімнату облаштуємо для Оленки спочатку? Вихователь пропонує облаштувати певну кімнату.
Які меблі поставимо у коридор? Які меблі поставимо на кухні? Які меблі поставимо у спальні? Які меблі поставимо у вітальні? Нашій Оленці дуже сподобалося як ми облаштували її оселю.
Дидактична гра «Порахуй меблі».
- Порахуймо, скільки предметів меблів ми поставили в Оленчину кімнату
один стілець , два стільці, три стільці, чотири стільці, п’ять стільців.
Одне крісло, два крісла.
Один стіл, два столи.
Мовленнєва гра «Пригоди стільця»
- Послухайте, які випадки трапилися зі стільцем.
1. У меблевому магазині продаються різні….. (стільці)
2. Тато пішов до крамниці та купив два….. (стільці).
3. Щоб пообідати Сашко всівся на …. (стілець)
4. Дівчинка махала ногами, сидячи а високому…. (стільці).
5. Майстер був задоволений щойно відремонтованим … (стільцем).
6. У вітальні біля столу стояло кілька….. (стільців).
Діти, де саме виготовляють меблі (на меблевих фабриках і в майстерні).
Яку скоромовку про майстра вам відомо?
(Майстер столяр стружку струже, він роботу любить дуже).
Гра « Визнач перший звук»
Давайте визначимо, перший звук у назвах меблів. (показую малюнки меблів, діти називають їх та визначають перший звук.)
Шафа – перший звук[ш], стіл – перший звук[с], ліжко – перший звук[л], диван – перший звук[д].
А чи є в ляльці Оленки меблі, назви яких мають однаковий перший звук?
Підсумок Пояснення значення прислів’я «Скрізь добре, а вдома краще!»
Вручення медалей із зображенням будинку, на згадку про заняття.











