Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Створюємо квести та вебквести для роботи у класі та дистанційно
»
Взяти участь Всі події

Матеріали до уроку "Українські народні промисли"

Образотворче мистецтво

Для кого: 5 Клас

18.10.2021

71

1

0

Опис документу:

"Українські народні промисли"

Мета: навчити дітей розрізняти народні промисли та орнаменти на них; розуміти особливості їх створення і відмінності; розвивати цікавість до культурних надбань українського народу; розвивати кругозір: виховувати гордість і любов до України.

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку малювання

"Українські народні промисли"

Мета: навчити дітей розрізняти народні промисли та орнаменти на них; розвивати цікавість до культурних надбань українського народу; виховувати гордість і любов до Батьківщини.

 1. Організаційна частина.

 1. Вступ

Україна дуже різноманітна країна. Вона має багату історію, видатних людей, та не менше майстрів у різних сферах, які роблять її відомою далеко за кордонами держави.

Сьогодні ми докладніше познайомимося з тими видами мистецтва, що допоможуть нам ще більше пишатися своєю країною.

II. Основна частина

 1. Актуалізація опорних знань.

Роздивіться ваш клас. Можливо тут є приклади народних промислів?

Так чи інакше, ми дізнаємося про них докладніше.

 1. Вступна бесіда. МНД.

Сьогодні ми спробуємо ближче познайомитися із найвідомішими. народними розписами.


Народні промисли — різноманітні культурні техніки виготовленням сувенірних або господарських виробів із звичайних підручних матеріалів з використанням побутових інструментів.


Пи́санка — яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників.


Цей вид мистецтва поширений у багатьох народів світ. З писанками і фарбованими яйцями (крашанками) пов'язано безліч легенд, повір'їв, переказів, звичаїв, традицій, обрядів, які виникли ще в язичницьку добу, видозмінювалися, а з прийняттям християнства набули нової якості — пов'язаної з дійством освячення паски під час найголовнішого християнського свята — Великодня. Звідси і їхня назва — «великодні яйця».

Виготовляють писанки за допомогою писачка та барвників. Але і інші елементи декору трапляються все частіше. Соломинки, бісерки та багато інших.

 1. Вивчення нового матеріалу.

Гу́тництво — виготовлення виробів із скла, що відоме в Україні понад тисячу років. https://youtu.be/SgUHt6_t6sc
Косівський розпис

Народився в українських Карпатах, у місті Косові Івано-Франківської області. Стрімкий розвиток соледобувної промисловості стимулював появу й різних видів декоративного ремісництва в цьому регіоні. Зокрема кераміки і декоративного розпису. На виробах у стилі народного примітивізму можна знайти рослинні мотиви; зображення птахів, звірів та інші традиційні малюнки. Характерні кольори для цього виду розпису: білий, зелений і охра. Основні елементи косівського розпису – квіти, візерунки, що переходять у геометричний орнамент; птахи та зображення людей у національному гуцульському одязі. Основні елементи косівського розпису – це квіти, пелюстки, листки-завитки, крапки та лінії-мережива.


Опішнянський розпис

Родом з Полтавської області. Відома опішнянська кераміка ще з XVII століття. Однойменні орнаменти відрізняються особливою життєрадісністю і яскравістю. У малюнку обов'язково присутня огинаюча лінія, вироби покриваються ангобом (спеціальним глиняним шаром). На поверхнях виробів малюються ягоди, листя, каракулі (кривульки), квіти, метелики, сердечка, гілки тощо. Опішнянський розпис був також включений у перелік об'єктів нематеріальної культурної спадщини України.


Бубнівський розпис

Може бути більш відомий під кодовою назвою "Бубнівська кераміка". Цей вид декоративного мистецтва був поширений у Вінницькій області, у місті Гайсин. У порівнянні з вищезгаданими художніми ремеслами, Бубнівський розпис має сумну долю. Після смерті основних її ідеологів - братів Герасименко - він поступово втрачає свою популярність. І сьогодні про нього знають небагато. Побачити експозицію бубнівської кераміки можна в музеї-садибі братів Герасименків (с. Новоселівка Вінницької області). Серед інших видів розпису його відрізняють рослинні дивовижні орнаменти і жовто-коричневі, білі, блакитні і сірі кольори.


Васильківський розпис (майоліка)

Васильків – це місто на Київщині! Васильківський розпис захоплює своєю незвичайністю. У васильківському розписі яскраво виражена стилізація форм, поєднані рослинні мотиви та зображення тварин. Декоративності йому надає рослинний візерунок із мазків. Основні кольори цього розпису: червоний, синій і жовтий.

Петриківський розпис

Село Петриківка Дніпропетровської області здавна уславилося своєрідним мистецтвом розпису. Незвичайний петриківський орнамент виник уже в ХVІІ столітті на основі самобутнього запорізького декоративного мистецтва. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання рослинно-квіткового орнаменту для декоративного оздоблення. Цьому орнаменту властиві легкість і виразність загального композиційного вирішення. Вибір традиційних кольорів Петриківського розпису доволі обмежений: найчастіше майстри працюють із червоним, що знаменує вогонь життя, силу духу, рідний дім; синім, що означає спокій, силу та мудрість; жовтим, який символізує життя, багатство та врожай; коричневим – земля-годувальниця, надійність і відповідність; зеленим - як відображенням пробудження, надії та доброго настрою; рожевим, що притуплює емоції гніву та агресії; білим як символом чистоти, щирості та відвертості; жовтогарячим, який символізує владу, розкіш, сонце та радість, іноді використовували й фіолетову фарбу, яка відображає єдність протилежностей. Окрім того, ніколи не змішують одну фарбу з іншою.

Фізкультхвилинка

https://youtu.be/Hxaxd229Kt8

III. Практична частина.

 1. Завдання та послідовність виконання роботи.

Так багато дізнавшись про розписи, буде прикро навіть не спробувати засвоїти хоч один. Адже такий розпис дуже підійде для прикрашання листівки, або поробки, до свята або просто для краси.

 • Тож що б зробити Косівський розпис, потрібно зробити підмальовок олівцем. Головний елемент малюнку має бути посередині. А решта деталей можуть доповнювати композицію.

 • Коли ми закінчили малювати олівцем, то можна братися до фарб. У цьому розписі використовують традиційно не багато фарб. Зелену, коричневу та жовту. Решта кольорів нам не потрібні.

 • Слід зауважити, що Косівський розпис має прозору структуру. Тож коли ви набираєте фарбу, вона має бути не щільною, а напівпрозорою.

 1. Самостійна робота учнів під керівництвом учителя.

IV. Заключна частина.

 1. Виставка дитячих робіт. Аналіз виконаної роботи.

 2. Рефлексія.


Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Народні промисли України
Слайд № 1

Народні промисли України

Декоративно прикладне мистецтво — один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративне означає «при...
Слайд № 2

Декоративно прикладне мистецтво — один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Декоративне означає «прикрашати». Ужиткове ж означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди.

Народні промисли — різноманітні культурні техніки виготовленням сувенірних або господарських виробів із звичайних підручних матеріалів з використан...
Слайд № 3

Народні промисли — різноманітні культурні техніки виготовленням сувенірних або господарських виробів із звичайних підручних матеріалів з використанням побутових інструментів

Писанкарство Солом’янки Писанки
Слайд № 4

Писанкарство Солом’янки Писанки

Писачок
Слайд № 5

Писачок

Гу́тництво — виготовлення виробів із скла, що відоме в Україні понад тисячу років.
Слайд № 6

Гу́тництво — виготовлення виробів із скла, що відоме в Україні понад тисячу років.

Косівський розпис
Слайд № 7

Косівський розпис

Опішнянський розпис
Слайд № 8

Опішнянський розпис

Бубнівський розпис
Слайд № 9

Бубнівський розпис

Васильківський розпис (Майоліка)
Слайд № 10

Васильківський розпис (Майоліка)

Петриківський розпис
Слайд № 11

Петриківський розпис

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили