Матеріали для самоосвіти "Шкільна освіта країн світу / Франція"

Цю сторінку створено користувачем «Всеосвіти», якщо її вміст порушує ваші авторські права, надішліть скаргу у службу підтримки, ми оперативно відреагуємо.

This page was created by the website user. If its content violates your copyright, you can submit a takedown request to our support team, and we will respond promptly.

Поскаржитися / Report
Опис документу:
Сьогодні назрів процес глибинної трансформації системи освіти України від режиму її закритого пострадянського функціонування до розвитку в глобальному конкурентному просторі. Із матеріалу для самоосвіти можна дізнатися якою зараз є шкільна освіта у Франції.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Шкільна освіта країн світу

Франція

Французька система середньої освіти здобула репутацію однієї з найкращих у всьому світі, адже має національну навчальну програму, традиційні методи навчання та  високі академічні стандарти.

Діти Франції навчаються 11 років у школі: з 6-ти до 17-ти років. Шкільна освіта складається з початкової (елементарної) школи, коледжів (або технічних профільних курсів), навчання триває 3—4 роки; ліцеї завершують середню освіту (ліцеї, професійні ліцеї, центри виробничого учнівства, курс професійного бакалавріату).

У Франції обов'язкова безкоштовна десятирічна середня освіта дітей з 6 до 16 років. У цій країні існують державні, муніципальні і приватні школи. Система шкільної освіти Франції включає в себе початкову школу (елементарну), навчання в якій починається з шести і триває до 11 років (з 1-го до 6-го класу), і середню, що складається з двох циклів: чотирирічний коледж і дво—трирічний ліцей. Тобто, щоб здобути повну середню освіту у Франції, учні навчаються 12—13 років.

В елементарній школі діти освоюють такі предмети, як французька мова, історія, географія, математика, суспільне виховання, природознавство, технологія, художнє виховання, фізична і спортивна підготовка. Шостий клас елементарної школи називається оглядовим курсом. У ньому підбиваються підсумки навчання в початковій школі. У ньому уточнюються основні знання, поняття, що освоєні учнями в період з 1-го по 6-й класи і які будуть базою для подальшого навчання в коледжі.

Під час навчання в коледжі (7—10 класи) учні вивчають французьку, іноземні мови, економіку, біологію та. геологію, історію, географію, художнє виховання, музику, малювання, фізичну та спортивну підготовку. Цікаво, що математика як самостійний предмет відсутня в цих класах. Вона закладена в предмет економіки, але на елементарному рівні. Коледж завершує собою обов'язкову, але неповну середню освіту.

Повна середня освіта представлена трьома типами шкіл: загальноосвітній, технологічний та професійний ліцеї. Усі вони мають декілька секцій (гуманітарна, соціально-економічна, науково-природнича, технологічна, виробничі технології, управління, інформатика тощо), що визначають профіль диплома для випускників (бакалаврів). Навчання в ліцеї охоплює учнів 15—17 років. У ньому навчаються з 10 по 12,13 класи, тобто два—три роки. Навчання в ліцеї поділяється на два етапи: 1-й рік навчання, старші класи. На першому році навчання в ліцеї учні вивчають французьку мову, іноземну мову, математику, природознавство, фізичні науки, історію, географію, освоюють фізичну спортивну підготовку. Посвідчення про закінчення цього етапу ліцею підтверджує про набуття учнями повної середньої освіти.

У Франції шкільний тиждень досить короткий, але дні у ньому дуже довгі. Таким чином педагоги намагаються максималізувати ефективність навчального процесу. Але як батькам-кар‘єристам вдається підлаштовуватися під велику кількість вихідних у школярів? 4-денний шкільний тиждень – французька специфіка, бо окрім суботи і неділі тут вихідний день також середа.

Шкільний день у Франції поділено на дві половини по 3 години. Ранкові уроки закінчуються об 11:30, потім обід, і потім знову уроки – від пів на другу до пів на п‘яту. Перерва на обід триває дві години. Довгі шкільні дні стають навіть довшими через ранкові групи та групи продовженого дня.

Але невдовзі чотириденний шкільний тиждень буде скасовано, і початкові школи матимуть короткий день у середу. Кількість годин на рік залишиться тою самою, вони просто по-іншому розподілятимуться. Проте, Франція не квапиться міняти свій унікальний шкільний графік. Державні школи мають два роки на втілення змін, проти, поки їх запровадили лише 20% шкіл.

Професійна освіта здійснюється в системі учнівства і професійному ліцеї. В останньому учні набувають загальноосвітніх знань і професії кваліфікованого робітника. У навчальних закладах шкільного типу Франції практикуються обов'язкові для всіх програми: французька мова, історія, географія, перша іноземна мова, математика, фізичні науки, фізичне виховання. Але поряд з цією програмою пропонуються програми модульного типу, за якими можна вивчати предмети програми бакалаврі ату: філософія-література, економіка-соціологія, математика-фізика, математика-природознавство, математика-технологія, астрономія-техніка, індустрія, соціальні науки, музика, геологія, інформатика і т. ін. Такі програми постійно оновлюються і коректуються у змісті і обсязі вивчення.

Як кінотеатри можуть допомогти в навчанні

та навіщо залучати дітей до педради. (Автор: Іра Донська)

Ангеліна Климчук — викладач англійської та французької мов у КНУКіМ та Центрі вивчення іноземних мов Polyglot. У 2014 році вона побувала на стажуванні в початковій школі міста Донзі École primaire de Donzy. А цього року відвідала міжнародну школу International school of Bearn у місті По.

Фото: Олег Терещенко

Вона викладала дошкільнятам та молодшим школярам ознайомчі уроки про Україну та переймала освітні методики на уроках у французьких колег.

Ангеліна розповіла про методи шкільної освіти Франції, які можна було б застосувати і в українських школах.

Бібліотеки з бук-бендами

У школах Франції дуже розвинута культура читання. Ранок учня початкової школи (L’école élémentaire) починається з походу до бібліотеки. За 15 хвилин до занять діти вишиковуються в черги для того, щоб обміняти вже прочитані книги на нові. Це як навчальна література, так і художня — приблизно порівну.

Усі бібліотечні книги маркують різнокольоровими наклейками і так поділяють на 12 блоків. Наприклад, книги, позначені рожевими стікерами, — для тих, хто тільки-но навчився читати. А книги найвищого рівня складності вирізняються смугастими наклейками.

Це дозволяє вчителю легко зрозуміти, на якому рівні знаходиться учень. Кожен стрибок на новий «кольоровий» рівень учні занотовують у спеціальних зошитах для читання. Перейти на новий рівень можна, тільки коли закреслиш назви всіх книг з попереднього.

Фото: Олег Терещенко

До речі, бібліотекарям вранці допомагають батьки — по троє-четверо від кожного класу. Часто можна побачити мамусь і татусів у ділових костюмах, які приходять за 20 хвилин до початку першого уроку і не цураються протерти пил зі стелажів чи виконати якесь прохання бібліотекаря. Французькі батьки навіть кажуть, що для них це почесно.

Онлайн-щоденники і «домашки» у планшеті

З 2-го класу в кожного учня з’являється особистий навчальний айпад. Обладнання надає навчальний заклад, однак учень може забирати його додому.

На кожному планшеті встановлена система доступу до внутрішньої шкільної освітньої платформи. Там містяться всі домашні завдання та навчальні матеріали. А для батьків — новини школи та фотоальбоми зі шкільними подіями. На платформі можна також знайти онлайн-щоденник з оцінками учня.

При цьому навчальний планшет блокує сторонні сайти в інтернеті. Доступна лише медіа-база, яку для дітей завантажили вчителі.

Подкасти та відеодосліди

Подкаст (podcast) — це відносно новий спосіб поширення аудіо та відео через інтернет, що нагадує радіо-шоу. Робота учнів з подкастами у Франції затверджена на рівні шкільної програми. Онлайн-платформа кожної школи містить такий розділ, а створення дітьми власних подкастів застосовується в курсі вивчення англійської мови.

На уроках учні спершу прослуховують готові подкасти із захопливими сюжетами. А згодом готуються до створення власних: усі необхідні програми є на планшеті. Учень пише сценарій у зошиті, а потім начитує текст для подкасту. При цьому не забуває про спецефекти.

Наприклад, спеціальні звуки для своїх історій учні створюють самостійно. Разом із вчителями йдуть до бібліотеки чи в музичний клас і там записують аудіо: кроки, скрипіння дверей, зойки, звук книги, що падає, барабанний дріб тощо.

Таке завдання розвиває мовні та артикуляційні навички, риторику, фантазію. Кожного дня групи учнів створюють нову частину подкасту. Робота над одним проектом триває близько двох тижнів.

Поширені у французьких школах і відеодосліди. Учні вдома записують ролики про те, як проводять експерименти з різних предметів. Усі вихованці школи мають доступ до цих відео, голосують та обирають переможця.

Залучення до шкільних педрад

У початковій школі до педагогічної ради обов’язково входять по два учні від кожного класу. Їхня місія — повідомити вчителям інформацію про труднощі від однокласників.

Скажімо, у когось розлучилися батьки, але про це знають не всі вчителі. Делегат від класу може і навіть повинен розповісти про це на педраді.

Шкільні сеанси в кіно та навчальні вистави

Французькі брати Люм’єри винайшли кінематограф, і до цього жанру в країні ставляться дуже шанобливо. У шкільній програмі прописані сценарії занять, які базуються на перегляді фільмів. У кожному місті є кінотеатри, де в розкладі передбачені шкільні сеанси. Каталог таких фільмів погоджує міністерство освіти. Зазвичай обирають фільми, що знайомлять з культурою різних країн та мають виховні елементи.

Фото: Олег Терещенко

До кожного фільму є методичні матеріали. Вчитель завантажує інформацію з освітньої платформи, роздруковує та роздає учням. Це дозволяє попрацювати над стрічкою до і після перегляду.

Також у Франції існують навчальні театральні трупи, які гастролюють винятково між школами та показують дітям вистави. Часто це театр одного актора, як от 3 Chardons. Разом зі шкільним керівництвом актори розробляють  методичні та педагогічні матеріали для роботи над кожною п’єсою.

За тиждень до приїзду такого театру вчителі розповідають вихованцям про героїв майбутньої вистави і дають завдання кожному вгадати розвиток сюжету. Учнів просять робити здогадки: що станеться в цій історії, хто головний герой — хлопчик чи дівчинка, і т.д.

Після вистави учні не тільки обговорюють побачене, а й вигадують власні фінали історії. А для наймолодших вчителі друкують картинки-розмальовки за тематикою п’єси.

Уроки музики з елементами театральної майстерності

Кожний урок музики у французькій школі починається з 10-хвилинки імпровізацій. Будь-який учень має змогу продемонструвати свої здібності. Це може бути виконання пісні, яку дитина сама написала, гра на музичному інструменті, декламування власного вірша. Повна творча свобода і жодних обмежень.

Пам’ятаю історію, коли одна дівчинка, якій батько дозволяв співати лише релігійні пісні, виконала перед класом власну пісню. Однокласники дали обіцянку зберегти її таємницю.

Також уроки музики мають елементи театрального гуртка: дітей навчають висловлювати емоції і розвивати артистичні здібності. Наприклад, вчитель просить групу уявити, що вони — детективи у засідці і слідкують за підозрюваним. Чи розіграти сценку сімейного примирення. Головне — віднайти якомога більше невербальних методів передання емоцій.

Групова робота та асистенти

У школах Франції вчитель ніколи не працює одразу з усім класом. На уроці клас розбивають на групи по 5-6 учнів. А кожен викладач має педагога-асистента або навіть двох. Поки вчитель працює з однією групою, іншими займаються помічники.

Завдяки асистентам дуже розвинута співпраця між класами. Кожен помічник у курсі того, що відбувається на уроках в усій школі, і виступає своєрідним агентом допомоги як для школярів, так і для вчителів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.