ЛЕКЦІЯ «ТВОЯ МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ – ФЕЛЬДШЕР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ»

Опис документу:
Діяльність фахівців ветеринарної медицини дуже різноманітна. Вони працюють в господарствах різних форм власності і господарювання: приватних і державних, в селянських (фермерських) господарствах, приватних клініках ветеринарної медицини, в лабораторіях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ЛЕКЦІЯ

«ТВОЯ МАЙБУТНЯ ПРОФЕСІЯ –

ФЕЛЬДШЕР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ»

Шановні студенти!

Ви є слухачами розповіді про вашу майбутню професію - професію фахівця ветеринарної медицини, але перш за все скажіть мені:

- Ви любите казки? - Любимо!!

Тоді слухайте.

Добрый доктор Айболит!

Он под деревом сидит.

Приходи к нему лечиться

И корова, и волчица.

И жучок, и червячок,

И медведица!

Всех излечит, исцелит

Добрый доктор Айболит!

Цю чудову казку в віршах про лікаря ветеринарної медицини склав видатний російський дитячий письменник.

  • А хто назве його прізвище?

  • Корній Іванович Чуковський, він не має ніякого відношення до ветеринарної медицини, але в своїх віршах показав багатогранну діяльність фахівця ветеринарної медицини. Під коровою він розумів всіх сільськогосподарських тварин, яких розводять в господарствах різних форм власності і господарювання. Під вовчицею - тварини дикої фауни, які теж знаходяться під контролем служби ветеринарної медицини. Жучки і черв'ячки теж в полі зору ветеринарної медицини, тому що бджоли і личинки тутового шовкопряду хворіють на різні хвороби. Під ведмедицею мають на увазі тварин в цирках, зоопарках -вони теж обслуговуються фахівцями ветеринарної медицини.

Таким чином, діяльність фахівців ветеринарної медицини дуже різноманітна. Вони працюють в господарствах різних форм власності і господарювання: приватних і державних, в селянських (фермерських) господарствах, в державах: приватних клініках ветеринарної медицини, в лабораторіях, на ринках, м'ясокомбінатах, молокозаводах, холодильниках, в цирках, зоопарках, іподромах, на транспорті, кордоні, в збройних силах України, в навчальних силах України, в навчальних і наукових закладах, в ветеринарній міліції.

Історія розвитку ветеринарії

Саме слово «ветеринарія» походить від латинського Veterinarius - той, хто доглядає за худобою, хто її лікує. Лікуванням хворих тварин займалися в основному народні цілителі, знахарі, монахи.

Існувала така професія - «коновал» - вона була дуже почесна, передавалася з покоління в покоління - від батька до сина. Це були фахівці - самоучки, які ходили по селам і проводили складну операцію кастрацію жеребців в 3- х річному віці і старших.

Пастухам і тваринам людство значно зобов'язане успіхами і в медицині. Гуманну і ветеринарну медицину завжди об'єднували спільні проблеми - боротьба із заразними хворобами та спільна мета - збереження здоров'я людей. Ці науки тривалий час спільно розвивались та співпрацювали. Можливо саме через це вони мають однакову емблему -змію, що обвиває чашу.

У стародавній грецькій міфології символом медицини і ветеринарії: було зображення бога лікування Асклепія (Ескулапа) з обкладистою сивою бородою, який опирався на посох, обвитий змією.

Змія - це символ мудрості. У Асклепія була донька Гігія -покровителька здоров'я . Її зображали у вигляді молодої красивої жінки, яка годувала змію з чаші.

Законодавство України про ветеринарну медицину.

Діяльність фахівця ветеринарної медицини базується на Конституції України - основному законі нашої держави, на Законі України «Про ветеринарну медицину», який був прийнятий у 1992 році та інших нормативно - правових актах (урядові постанови, розпорядження, нормативні документи), які зібрані в Законодавстві України про ветеринарну медицину.

У державних фахівців ветеринарної медицини є свій формений одяг і знаки розрізнення (журнал ветеринарна медицина України №3 з 1997 рік).

Основними завданнями ветеринарної медицини є :

  • охорона території України від занесення з території інших держав збудників інфекційних хвороб тварин;

  • профілактика, діагностика і лікування інфекційних, інвазійних і незаразних хвороб тварин;

  • державний ветеринарний санітарний контроль та нагляд за якістю та безпекою продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження, переміщенням, у тому числі експортом та імпортом;

  • захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей - із цього завдання витікає такий відомий афоризм, який перший вимовив видатний вітчизняний діяч ветеринарної медицини Сергій Степанович Євсеєнко «Медицина оберігає людину, ветеринарна медицина людство».

Він народився в Чернігівській губернії в 1850 році, закінчив Петербурзьку медико - хірургічну академію (ветеринарне відділення) присвятив своє життя військовій ветеринарній хірургії.

Великий внесок в захист людства від хвороб спільних для людей і тварин зробив англійський вчений Едвард Дженнер. Він помітив, що люди, які доять корів, не хворіють на віспу. Від цієї хвороби в Західній Європі в XVIII віці щорічно помирало 400 тис. людей. На неї захворювало 2/3 малюків, які тільки народилися, з 8 хворих людей троє помирало. Особливою приміткою тоді вважалося «Ознак віспи немає». Люди з гладенькою шкірою, без віспяних рубців, зустрічалися дуже рідко. Вірус віспи корів по генетичному складу дуже близький до віруса віспи людей Е. Дженнер розрізав скальпелем віспину на вимені корови і цим скальпелем зробив насічку на плечі малюка.

Це була перша вакцинація проти віспи (на латинській мові – вакка (Vасса) - корова). Ця видатна подія відображена в скульптурі в Англії. Життя видатного вітчизняного вченого І.І. Мечникова – яскравий приклад беззавітного служіння нації.

За своє відкриття в теорії імунітету (вчення про фагоцитоз) йому була присуджена Нобелівська премія в галузі науки в 1908 році. Він заснував в Одесі першу бактеріологічну станцію, де робили щеплення проти сказу людям, покусаними скаженими собаками.

І.І Мечников був ворогом реакції і підлягав гонінням влади. Вчений не витримав такої травлі і вимушений був емігрувати в Париж, де проробив 28 років в Пастерівському Інституті, і після смерті Луї Пастера був директором цього інституту. Урна з прахом І.І. Мечникова до сьогодення стоїть в бібліотеці Інституту Пастера.

Луї Пастер відомий вам з реклами по телебаченню. Він в диліжансі їде по вулиці, а пивовари знімають перед ним картузи і низько схиляються в уклін.

Це видатний французький вчений - мікробіолог, який навчив пивоварів зберігати пиво завдяки пастеризації. Цей метод широко використовують і у наші дні при переробці молока, виготовленні консервів. Пастеризацією знищуються хвороботворні мікроби в продуктах харчування. Луї Пастер розробив першу вакцину проти сказу. Покусані скаженими вовками українські селяни були вимушені йти пішки в Париж до Луї Пастера, щоб отримати щеплення проти цієї небезпечної хвороби, яка не лікується. Цей вчений поклав початок боротьбі з багатьма інфекційними хворобами (одна з них пастерельоз - назва в честь нього - хвороба спільна для людей і тварин).

Хвороб, спільних для людей більше ніж 150. Серед них туберкульоз, бруцельоз, сап, сибірка та інші. (Далі іде розповідь за ці хвороби на конкретних прикладах).

Для поглибленого ознайомлення з своєю майбутньою професією, я рекомендую вам               таку літературу:

1. Дудаш А.В. «Азбука ветеринарної медицини». Довідник Урожай, 2002р.

2. Панько І.С. «Професійна етика лікаря ветеринарної медицини» К. Урожай, 1998р.

3. Малохатько І. «Сьогодні і завтра ветеринарної медицини» журнал «Ветеринарна                 медицина України» №7 2000р., стор. 6-7.

4. Калугин П.И. «О тех кто лечит животных» М.       «Колос», 1984р.

5. Константинов В.М. „На ферме невидный враг" М. Агропромздат, 1985р.

6. Панько И.С. «Служить людям ветеринарія» К. Урожай, 1988р. 7.Херриот Дж. «О всех созданиях - больших и малых».  М. «Мир», 1987р.

9.Херриот Дж. «Все они - создания природы» М. «Мир», 1989р.

Дуже цікава серія нарисів приватного ветеринарного лікаря з Великої Британії Херриот Дж. про тварин і їх власників, з якими йому доводилося зустрічатися під час своєї багаторічної практики.

На завершення я хочу прочитати вам вірш, присвячений лікареві ветеринарної          медицини за його почесну працю.

Врач склоняется над больным.

Это кажется так обычно....

Не спешите, поговорим

Не о том, что нам всем привычно.

У больного густая шерсть,

Он взьерошеный и лохматый,

И дрожит он от страха весь

Защищаясь когтистой лапой.

Где - то прячется боль внутри...

Не спросить и не дать совета...

Сколько надо вашей любви,

Чтобы справится з болью этой?

Ждёт он помощи, весь дрожа.

Вам не важна его порода,

И глядяться глаза в глаза

Человечество и природа.

Поклониться бы ветврачам –

Самым добрым людям на свете ;

Ведь от бога даётся Вам

В высшей степени добродетель.

(Т. Гейтман)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
3
міс.
1
0
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!