Лекція для вихователів "Дитячий онанізм"

Опис документу:
Якщо раніше про дитячу мастурбацію говорилося лише у негативному аспекті, то тепер вона все частіше розглядається скоріше як позитивне, чим негативне явище. Сьогодні вона вважається нормою у статевій поведінці дитини, звичайно, за винятком тих випадків, які супроводжують психічні розлади і проявляються у демонстративній, грубій або нав’язливій формі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дитячий онанізм

Якщо раніше про дитячу мастурбацію говорилося лише у негативному аспекті, то тепер вона все частіше розглядається скоріше як позитивне, чим негативне явище. Сьогодні вона вважається нормою у статевій поведінці дитини, звичайно, за винятком тих випадків, які супроводжують психічні розлади і проявляються у демонстративній, грубій або нав’язливій формі. Природно, дорослим: батькам або педагогам, які зіштовхнулися з дитячою мастурбацією, важливо розібратися в її причинах і особливостях: епізодична вона або регулярна, нав’язлива або безпідставна. Це потрібно не для того, щоб викорінити «дурну» звичку, а щоб уникнути можливих ускладнень.

Мастурбацію (онанізм) можна спостерігати у дошкільнят. Дівчинка тримає руки під платтячком, замовкає, зосереджується, на раптове запитання чи зауваження лякається, виправдовується тим, що начебто ніжка свербить чи трусики затісні? Дитина може отримувати сексуальне задоволення від ритмічного тертя об коліно батька, який розгойдує її, тримаючи на колінах.

За даними американських дослідників, мастурбація спостерігається у 16% дітей дошкільного віку. У більшості випадків вона минає безслідно, проте в декого затримується аж до перших статевих контактів. Особливо у тому разі, коли з дитиною не велася ніяка робота.

Через неправильне розуміння психологічного коріння дитячого онанізму довгі роки його прояви вважалися хворобливими відхиленнями від норми. А сучасні психоаналітики пояснюють це зовсім інакше. Новонароджений у перші роки життя звикає до того, що всі його основні задоволення: їжа, тепло тощо залежать не стільки від нього самого, скільки від оточуючих його батьків, до яких він прив’язаний. Дорослішаючи, дитина починає вивчати своє тіло. І несподівано виявляє, що є одне задоволення, яке йому доступне і без втручання дорослих. Періодично відчувати такі емоції, виявляється, йому необхідно для формування і підтримки відчуття власної автономії і безпеки. Недолік подібних настроїв, встановили учені, стає передумовою для виникнення у зростаючої особистості відчуття власної безпорадності і надмірної залежності.

Так чи потрібно дорослим реагувати на таку поведінку дітей? Доктор психологічних наук І.М. Старіков вважає, що звичайно ж, необхідно, але при цьому дуже важливо зосередити увагу дітей не на самому факті того, що трапилося, а на змісті того, що відбувається. Дитині потрібно дати зрозуміти, що оголяти або чіпати свої геніталії у присутності інших людей непристойно, при такій оцінці його поведінки малюку як би дається неявний дозвіл іноді одержувати самозадоволення наодинці. У результаті зміна фаз сексуального розвитку протікає природно, і виникаючий підвищений інтерес до свого заднього проходу або ранній онанізм зникають самі по собі. А ось зайве зосередження уваги на тому, що трапилося, і тим більше покарання за це, дуже небезпечні. Вони травмують психіку дитини, заганяють те, що відбувається у підсвідомість і можуть негативно проявлятися на пізніших фазах сексуального розвитку у період повної статевої зрілості.

Серйозно ж бити тривогу варто лише тоді, коли онанізм прийняв нав’язливий, невротичний характер, в тому випадку, якщо дитина, не в силах стриматися, вдається до шкідливої звички на очах у інших людей. У таких випадках це носить характер невротичного синдрому, свідчить про серйозні внутрішні проблеми, дефіцит любові. І тут необхідна допомога психотерапевта.

Від 6 місяців і старше……

Часто, вже в напіводнорічному віці немовля час від часу сильно напружується, червоніє, а потім, поступово розслабляється, обм’якає, його шкіра помітно блідне, а дихання заспокоюється. Після чого, вже остаточно розслабившись, малюк, як правило, засинає.

Нерідко, стурбовані батьки приймають те, що відбувається за судоми. Проте це може бути не чим іншим, як проявом дитячого онанізму.

Трохи пізніше, коли дитині виповнюється рік і більше, мастурбація може виявлятися іншим чином: малюк довго засиджуються на горщику або дратує свої статеві органи рукою.

Що ж до двох - трирічок, то вони з цікавістю звертають увагу на статеві відмінності, досліджують власне тіло, усвідомлюючи себе людиною тієї або іншої статі - хлопчиком або дівчинкою.

Дуже часто дитяча мастурбація з часом проходить сама собою. Проте в деяких випадках вона може перерости в шкідливу звичку, від якої не так просто позбавитися. Щоб цього не відбулося, батькам необхідно знати про основні причини дитячого онанізму і головне - уміти правильно реагувати на те, що відбувається.

Причини дитячого онанізму:

 • Перш за все, варто сказати про те, що досить часто до самозадоволення вдаються діти, яким не вистачає батьківського тепла і ласки, що відчувають себе непотрібними, обділеними увагою. Займаючись мастурбацією, дитина, таким чином, як би заспокоює себе.

 • Різного роду захворювання статевих органів, наприклад, алергія, діатез або молочниця, що супроводжуються свербінням і виділеннями, - теж часта причина дитячої мастурбації.

 • Дуже тісні трусики або інший одяг, який тисне на промежину, подразнює її.

 • Причиною дитячого онанізму може бути і насильницьке годування: не отримуючи задоволення від їжі, дитина може неусвідомлено прагнути компенсувати це, подразнюючи генітальну область.

 • Глисти-гострики (перш за все у дівчаток), які можуть викликати свербіння в області статевих органів.

 • Недотримання правил гігієни, унаслідок чого можуть з’являтися попрілості, які доставляють дитині неспокій.

 • Якщо дитина дізналася про те, що в родині чекають на дитину іншої статі. Він хлопчик, а татові потрібна дівчинка ... переживання і страждання дитини також можуть знайти свій вихід через онанізм.

 • Фізичне покарання сприяють приливу крові до генітальної області, невимушено сексуально збуджуючи дитину.

 • Наслідування старшим - якщо дитина бачила в кіно, випадково побачила батьків, або старших дітей з підвищеним статевим інтересом.

Як боротися:

 • Головне, виявити причину мастурбації: якщо має місце інфекція, алергія або зараження паразитами - негайно почати лікування, тісну нижню білизну замінити досить вільною, у жодному випадку не примушувати дитину їсти ту їжу, яка їй не подобається.

 • Звернути увагу на те, щоб у дитини було достатньо джерел отримання позитивних емоцій, багато цікавих занять. Намагайтеся створити таку атмосферу в сім’ї, щоб малюк не відчував себе самотнім, покинутим і обділеним увагою рідних людей.
  Задумайтеся, чи все благополучно у взаєминах між членами сім’ї? Нерідко постійні скандали між батьками, нервова обстановка в будинку вимушують дитину вдаватися до онанізму, як до способу зняти напругу, розрядитися.

 • Ігри на свіжому повітрі, заняття спортом, щовечірній прохолодний душ - рекомендуються всім дітям, а схильним до занять мастурбацією - особливо.

 • Дуже багато що залежить від реакції батьків на дитячий онанізм: переляк, здивування, надмірне акцентування на проблемі можуть лише посилити ситуацію, привести до фіксації дитини на шкідливій звичці.

 • Прагніть реагувати на те, що відбувається без зайвих емоцій, м’яко і тактовно переключаючи дитячу увагу на щось інше.

 • Погрози, покарання (у тому числі і фізичне), фрази: «Не смій так робити!» або « У тебе там все відвалиться!» - абсолютно недопустимі. Вселяючи дитині, що вона займається чимось жахливим і забороненим, можна виростити у неї переконання, що і сама вона - погана, викликати в малюка відчуття провини, серйозно занизити дитячу самооцінку.

 • Натомість прагніть підбадьорити дитину, переконати, що вона обов’язково справиться зі всіма труднощами.

 • Варто звернути увагу на ритуал відходу до сну: провітріть кімнату (ліжко не повинне бути дуже теплим), привчайте малюка спати на боці, поклавши долоньки під голову, посидіть з дитиною, поки вона не засне - розкажіть казку, проспівайте пісеньку, обговоріть події за день, скажіть декілька теплих слів.

 • Пам’ятаєте, що дитяча мастурбація - це всього лише шкідлива звичка, схожа на колупання в носі або смоктання пальця. Тому, не варто пов’язувати дитячий онанізм з сексуальністю і панікувати з приводу зіпсованості власної дитини, - принести шкоду може зовсім не мастурбація, а неправильна реакція дорослих на це явище.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.