Лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців. Уособлення образу людини в ляльці. Традиційні способи виготовлення ляльок.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК – ТРІАДА

ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ 6 КЛАС

Тема: Лялька з тканини як самобутнє явище у побуті та мистецтві українців. Уособлення образу людини в ляльці. Традиційні способи виготовлення ляльок.

Мета: ознайомити учнів з історичними витоками національної іграшки – оберега, ляльки – мотанки, послідовністю об'ємної форми іграшки;|із| ознайомити з видами ляльок та з технологією виготовлення ляльки - мотанки, |навчити конкретним трудовими навикам при роботі з тканиною, нитками, на прикладі виготовлення ляльки – берегині; розвинути творчі здібності учнів під час складання композицій, логічного мислення під час виготовлення одягу ляльки у певній відповідності із регіональними та географічними особливостями предметів одягу, які виконували роль оберега; виховувати патріотичні почуття, любов до традицій українського народу, повагу до культурної спадщини.

Тип заняття: формувальний

Обладнання: зразки ляльок – мотанок, тканина, хустина, нитки, ножиці, мультимедійна презентація.

Хід заняття

І мініада

1. Організаційний момент

Доброго дня! Привітайтеся до гостей присутніх на нашому занятті. А перед тим, як почати, хотілося б дізнатися, що ви очікуєте від нашого заняття? Перед вами є полотно. За допомогою вашого настрою і очікувань створимо український рушник. Я вам роздам елементи з яких ми виготовимо рушник. На них ви напишете свої очікування від заняття.

Записуємо сьогоднішнє число, класна робота. Сьогодні ми познайомимося з історичними витоками національної іграшки - оберега, ляльки – мотанки, ознайомимося з видами ляльок та технологією їх виготовлення, спробуємо власноруч виготовити ляльку-берегиню. А в кінці тріади на вас чекає сюрприз. Тому до роботи.

2. Актуалізація опорних знань

Ніколи не пізно відчути

Музику серця в душі,

Ніколи не пізно згадати

Те, що забули усі

Надія Пришляк

Бесіда:

  • Як ви вважаєте, що означає епіграф нашого заняття?

  • Чому саме цей епіграф ми використовуємо сьогодні?

Як ви думаєте, що означає слово «лялька»? « Лялька - зроблене з|із| ганчір'я, шкіри, битого паперу, дерева і ін. подібність|подоба| людини, а іноді|інколи| і тварини».

  • Навіщо були створені ляльки?

  • Які ляльки були раніше, і з чого вони були виготовлені?

  • Який вигляд мають сучасні ляльки, чим вони відрізняються від ляльок минулого?

  • Чому ляльок називали мотанками? від слова мотати …

  • Як ви вважаєте, що означає слово оберіг? Оберігати

  • Які обереги ви знаєте? (рослини - сухоцвіти, мак,часник, підкова, рушник…)

  • Чого ляльку - мотанку називали берегинею?

3. Мотивація навчальної діяльності

Отже, сьогодні ми знайомимося з лялькою – мотанкою та її видами.

Лялька – це одна з найдавніших народних іграшок, яка сьогодні стає дедалі популярнішим сувеніром і видом рукоділля.

Їй майже 5000 тис. років. Вона з’явилася з тих пір як почали вирощувати льон. Такі ляльки можна знайти в кожній країні. Лялька - мотанка виконувала різні функції – охороняла житло, дітей, сон оберігала господарство.

Здавен кожна мати робила своїм дітям мотанки для забави. З часом ці лялечки зникли бо їм на заміну прийшли фабричні ляльки.

Секрети виготовлення передавалися від матері до дітей. Раніше кожна дівчина повинна вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставилися так само відповідально як і до вишивання шлюбного рушника. виготовляли мотанку шляхом накладання шматків тканини один до одного і їх змотування

лише самою ниткою. Намотували нитку лише за часовою стрілкою,так як рухається Сонце. Ганчіркових ляльок починали|розпочинали| «вертіти» з п'яти років. Такі ляльки були в будь-якій селянській сім'ї, в деяких будинках|домах| їх налічувала|нараховувала| до сотні. Ляльки робили|чинили| з|із| великим старанням, оскільки|тому що| по ній судили про смак і майстерність господині|хазяйки|. Кожна дівчина робила ляльку - мотанку яку забирала із собою в нову сім’ю.

Ляльки бувають різної форми великі і маленькі. В Україні народну ляльку робили з такого матеріалу: сіна, соломи, трави, насіння, зерна, тканини, дерева.

На Україні вирізняли три основних типи ляльок - мотанок:

1) немовля 2) баба-берегиня 3) дівчина-наречена

До народження дитини виготовляли ляльку немовля в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд із дитиною для охорони її сну і здоров’я.

Баба-берегиня допомагала оберігати достаток в сім’ї,

у середину ляльки вкладали монети, зерно,

вовну для збереження домашнього тепла,

грошового достатку,

отримання хорошої вовни овець.

Лялька-наречена. Цю ляльку багато одягали

і прикрашали, так як вона символізувала придане нареченій та привертала

багатого нареченого.

Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою. При її виготовленні у жодному разі не використовується голка, а тільки нитки і тканина. Лише в останні часи майстрині, що роблять колекції ляльок використовують голку для оздоблення лише вбрання ляльки вишивкою.

Саморобні ганчіркові ляльки робили|чинили| безликими: за старовинних повір’ям|, лялька з обличчям неначе дивилася в душу і могла нашкодити|зашкодити| дитині|дитяті|, Тому, безлика лялька була|з'являлася| одночасно і оберегом|.

Обличчя замінював узор|візерунок| у вигляді хреста, ромба, квадрата. Хрест називали солярним, який означав знак Сонця. Робили хрест із яскравих нито .

Хрест від слова «кресс – кресало, вогонь» - символ життя ,неба,та вічності.

|змальовувала| За традицією лялька - мотанка мала бути одягненою у світлу вишиту сорочку, під'юпник і запаску (фартушок). Усі елементи одягу є оберегами спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній, намисто уособлює достаток. Головний убір – стрічка хустина – символізує зв'язок з небом. Обов'язковою приналежністю будь-якого костюма був пояс. Він був|з'являвся| і оберегом| і мав практичне призначення. Пояс був|з'являвся| межею, що оберігала тіло людини від злих сил. Так само пояс підв'язував фартух.

Шили лялькові плаття|сукні| не просто так, а з|із| сенсом|змістом|. Тобто|цебто| наряд|вбрання| ляльки мав не тільки|не лише| естетичне, декоративне значення, але і глибоке духовне коріння. Саме у ляльковому платті|сукні| простежуються|просліджують| стародавні|древні| форми українського одягу.

Для костюма ляльки понад усе підходять|пасують| бавовняні і льняні тканини. Бажано використовувати ситець, льон|лен-стланець|, сатин дрібних|мілких| забарвлень. Ці тканини зручні в розкрої, не тягнуться, легко склеюються і зшиваються.

Велике значення мали кольори на одязі ляльки .

У наряді|вбранні| будь-якої ляльки був завжди присутній червоний колір|цвіт| і вишивка. Це колір|цвіт| сонця, тепла, здоров'я, радості. Узор|візерунок| вишивки теж|також| був не випадковий, кожен малюнок вишивки мав своє значення.

Червоний – колір життя, вогню, кохання; Червоний колір здавна вважається захисним. Тому ляльку-берегиню в червоному можна поставити навпроти вхідних дверей,вона буде захищати вашу домівку від проникнення поганої енергії.

Зелений – колір здоров’я та багатства.

Жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;

синій – колір творчості та саморозвитку;

фіолетовий – колір мудрості;

золотий – колір Божої любові.

4. Перевірка домашнього завдання

Учням мали виконати індивідуальне домашнє завдання – приготувати коротеньку розповідь про види ляльок – мотанок.

Ляльки:

  • Берегиня : Символ матері роду, оберіг сімейного благополуччя. (мал..1)

  • Нерозлучники - це пара хлопець і дівчина. Її виготовляли для молодих на весілля. щоб вони були завжди разом і ніколи не розлучалися. Тому руки ляльок обов’язково прив’язували маленьким вишитим рушником. (мал.. 2)

  • Багаторучка: Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар рук). Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.(мал.. 3)

  • Зерновушка: Лялечка-круп'яничка (зерновушка) всередині наповнюється крупою (зерном). Вважалося, що вона приносить в дім достаток, благополуччя, допомагає досягти успіхів у роботі. Раніше робити ці амулети починали восени і використовували зерно з зібраного врожаю. Заборонено застосовувати подрiблену крупу або пластівці, обов'язково лише ціле зерно: пшеницю, перловку, гречку, пшоно, горох… (мал.. 4)

  • Пеленашка (немовля): З давніх часів в українських сім'ях молода мати, що чекала дитину|дитяти|, робила|чинила| ляльку-мотанку|, «Пеленашку» яка втілювала|уособлювала| собою майбутнє дитя. Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину|дитяти|, туди клали цю ляльку, і вона ставала оберегом| дитини|дитяти|, її захисницею, символом зв'язку дитини|дитяти| зі|із| своїм родом, і цей зв'язок захищав людину, де б вона не була. (мал.. 5)

  • Весільна: Найретельніше готували ляльку для нареченої та напередодні народження дитини. Таку мотанку вбирали дуже гарно. Іноді українці вірили, якщо дітки у великій родині довгий час бавляться мотанкою, треба чекати лелеку… (мал.. 6)

  • Мати з дитиною: Її робили найкращою, з лялечкою-дитинкою на руках. Таку ляльку мати дарувала заміжній дочці, аби та завагітніла. Жінка клала її під подушку і з часом у сім’ї з’являлося маля. (мал.7)

  • Трав'яничка: Ця лялька подібна до сучасної аромотерапії коли в сім'ї хворіла дитинка використовували ляльку-трав'яничку: у спідничку клали лікарські трави і клали до ліжка, аби дитина вдихала цілющі трави і одужала. (мал.8)

Отже, ми познайомилися з поняттям лялька – мотанка та основним призначенням та видами ляльок.

Тому питання до вас:

  • Чому ляльку називали мотанкою?

  • Яке її призначення?

  • Які види ляльок – мотанок ви запам’ятали?

А зараз перегляньте відео, де представлені роботи наших сучасних майстринь, які бережуть традиції українського народу і виготовляють ляльки - обереги.

Відео №2 «Виготовлення ляльки – берегині»

ІІ мініада

Найулюбленішою|любою| і пам'ятною|пам'ятною| завжди була і буде тільки|лише| та лялька, яка зроблена своїми руками, в яку ви вклали частинку своєї душі. У ній є щось таке, від чого стає теплішим на серці. І ми з вами спробуємо вкласти часточку своєї душі виготовляючи ляльку – берегиню. Але перед початком роботи, ознайомимося з основними правилами техніки безпеки.

Правила: (читати)

  1. 1. Перед початком роботи, будь ласка, розстеляємо тканину для голови на столі, складаємо краями до середини. Ширина складеної тканини буде висотою голови ляльки. Подивіться на своє робоче місце.

2. Робочі інструменти і матеріали розкладайте у встановленому місці у зручному і безпечному для користування порядку.

3. Дотримуйтесь порядку і чистоти на робочому місці.

4. Будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншими.

5. Не розмахуйте руками, інструментами не кладіть на край столу.

6. Кладіть ножиці із зімкнутими лезами.

7. Передавайте ножиці кілечками вперед із зімкнутими лезами.

Презентація виготовлення (музичний супровід)

5. Учні виготовляють ляльки – берегині

Під час практичної роботи будемо користуватися такими інструментами

і матеріалами: (ножиці, різновиди тканин, хустка, нитки для пряжі).

2. Далі скручуємо тканину, це і буде основа для голови ляльки-мотанки. До речі, з боків скрутки видно спіраль – символ безкінечності життя.

3. Отриману скрутку тугенько перемотуємо нитками, злегка стягуючи. Чим тугіша буде голова - тим краще намотувати хрест.

4. Для обмотування голови виберіть тканину, яка не просвічується, але і не дуже цупка, тоді голова буде охайною і без складок. Тканина біла, але може бути будь-якого світлого кольору, бачила навіть у дрібний малюнок - досить гарно.

5. Кладемо скрутку на клаптик посередині, ближче до низу; накриваємо верхнім кутом тканини і тримаючи скрутку загортаємо всі складки тканини назад.

6. Передня частина голови повинна бути гладенькою, по-можливості без складок.

7. Беремо голову у ліву руку, а правою обмотуємо ближче до скрутки - формуємо шию.

8. Далі беремо нитки для намотування хреста. Взагалі, наші прабабусі намотували простий однотонний хрест чорного або червоного кольору. Чорний колір - жіноча енергія, спокій, вода, ніч, Луна (місяць). Червоний - чоловіча енергія, активна, Сонячна, пробивна.

Якщо вас задовольняє вертикальна намотка, обмотуємо нитку декілька разів навколо шиї ляльки, і переходимо до горизонтальної намотки.

9. Беремо нитку іншого кольору. Далі, переходимо на горизонтальну лінію. Спочатку намотуємо червону нитку над чорною.  Потім намотуємо червону нитку під чорною горизонтальною лінією.

10. Голова ляльки готова.

Тепер будемо її наряджати.

Для нижньої спідниці підійде

будь-яка тканина. Можна взяти білу

і прикрасити її понизу тасьмою.

Беремо відрізок тканини,

обгортаємо ляльку,

фіксуємо тканину біля шиї

(примотуємо ниткою).

11. Для рук можна взяти так ж тканину, чи іншу. Складаємо тканину краями всередину (як для голови),  або скочуємо трубочкою, підігнувши край. Фіксуємо ниткою відділяючи долоні ляльки. Примотуємо руки до шиї ззаду тулуба. Примотувати треба навхрест.

12. Далі, одягаємо нашій лялечці спідничку.

Довгенький клаптик тканини

призбируємо навколо талії ляльки,

можна, для зручності, спочатку

зібрати спідничку на нитку

а потім примотати до ляльки.

13. Фартушок - невід,ємна частина української ляльки-мотанки.

Це ознака господині. Фартушків може бути декілька, наприклад: більший однотонний, а поверху менший кольоровий.  Поряд з лялькою на фото,шматочок тканини для корсетки. Деякі майстри корсетку не роблять, а просто обмотують груди і талію стрічкою,нитками чи тасьмою.

14. Тканину для корсетки складаємо навпіл, розрізаємо посередині до лінії згину, і в сторони десь по пів сантиметра.

Якщо шия товста, бокові розрізи робимо глибші.

15. Одягаємо нашій лялечці корсетку і фіксуємо її поясом. Поясом може бути товстіша нитка, стрічка, сплетена з ниток косичка, тасьма, вузенький клапоть тканини, тощо. Залишилось пов,язати хустинку. Можна спочатку пов,язати білу, чи однотонну хусточку, а поверх кольорову.

Отже, кожен з вас вклав часточку свого серця у виготовлення родинного оберегу. Нехай ця лялька – берегиня оберігає вам дім.

ІІІ мініада

На початку заняття я говорила, що на вас чекає сюрприз, а скоріш не нас, а на військових АТО , що борються за мир на нашій Україні.

Україна завжди славилася українськими народними традиціями, любов’ю до рідної землі, патріотизмом. Тому, під час таких подій хочеться віддати частинку своєї душі на підтримку нашим воїнам, що знаходяться в зоні АТО. По всій Україні проходять акції під назвою «З Україною у серці творимо дива», ось таким дивом, для наших військових, буде виготовлений вашими маленькими ручками оберіг (ангел – охоронець).

Відео «З Україною у серці творимо дива»

6. Учні виготовляють ангела – охоронця

Крок перший: підготувати необхідні матеріали:
- дерев’яна кулька діаметром 2 см,
- шматок білої тканини (типу цупкого простирадла) 22х12 см,
- нитки білі «ірис»,
- прозора стрічка 9х9 см,
- тоненька стрічка для пояса 20 см,
- шерстяні нитки 20 мотків довжиною 12 см – 2,4 м,

Крок другий:
Дерев’яну кульку кладемо у верхній частині посередині тканини, завертаємо і фіксуємо голову
 ниткою. Нитку беремо довгу, бо будемо продовжувати нею працювати в наступних кроках (щоб залишились кінці по 40 см).

Крок третій:
Загнути тканину по краях, до 6 см – це у нас буде
 ширина спіднички і довжина рук.

Ножиці на фото виконують роль фіксатора, можна фіксувати голками (якщо без дітей робота).

Крок четвертий:
Починаємо працювати з нижнім краєм.

Якщо є намір після закінчення ангелка скласти руки разом, то варто взяти нитку 15 см і використати перед наступним кроком скручування рук.
Скручуємо нижній край, поки
 довжина тіла буде близько 10 см (від шиї).

Крок п’ятий:
Загинаємо наше тіло по середині. Вимальовується
 довжина спіднички, приблизно 5 см (від шиї), працюємо на око, щоб були збережені пропорції тіла. Перевертаємо, і вже можемо бачити, які у нас будуть руки.

Крок шостий:
Повертаємось до ниток, які залишились у нас після фіксації голови. Вони мають бути позаду голови ангела. Тканина у нас цупка, тому трошки буде мороки з
 фіксацією рук, але не розчаровуйтесь, коли з першого разу не вийде добре, спробуйте ще раз. Тримаємо aнгелочка під руками і пробуємо утворити “ талію ”. Беремо одну з ниток, протягуємо її по спині і під руку по діагоналі догори на протилежне плече. Аналогічно з іншою ниткою, симетрично. В результаті має вийти діагональне намотування на грудях.

Крок сьомий:
Рештою нитки
 зафіксовуємо рукавчики, щоб добре тримались купи. Однією ниткою одну руку, другою другу руку. Після того фіксуємо нитки на талії і зав’язуємо. Вітаю. основа готова!

Крок восьмий:
Робимо
 крильця. Згинаємо квадрат 9х9 см вдвоє у трикутник. Ниткою зв’язуємо посередині і прив’язуємо до aнгелочка на спині хрестоподібним намотуванням, розміщувати краще під ручками.

Крок дев’ятий:
Тоненькою стрічкою робимо гарну
 талію.
Робимо волоссячко. Можна намотувати нитки на пальці і потім з одного боку розрізати (щоб довжина нитки була 12 см). Перев’язати посередині. Ниткою прив’язати волосся до шиї. Розправити, щоб не було прогалин. Все ангелочок готовий!

Ми з вами також долучаємося до цієї акції, напишемо побажання,прикріпимо їх до ангелочків та передаємо військовим АТО.

7. Учні пишуть листа.

8. Підсумок уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

Дайте відповідь на одне із запропонованих запитань.

Інтерактивна вправа «Струмок»

  • На сьогоднішньому уроці я дізналась..?

  • На сьогоднішньому уроці я навчився ..?

  • Що викликало труднощі…?

  • Що найбільше сподобалося…?

  • Вправа « Очікування ». Чи справдилися ваші очікування від заняття. …?

  • Зачитуйте свої твердження та прикрашайте ними рушника.

9. Домашнє завдання: підготувати матеріли для ляльки – пеленашки (матерія, вата, нитки); виготовити пояс та намисто для ляльки – берегині.


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
7
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!