Мета: розширювати й поглиблювати знання дітей про ознаки осені: прохолодно, сонце мало гріє, падають листочки, дерева готуються до сну; вчити розуміти та запам’ятовувати віршований твір та декламувати з відповідною інтонацією; вправляти в умінні узгоджувати іменники з прийменниками, збагачувати словниковий запас дітей прикметниками; розвивати вміння дітей розрізняти овочі та фрукти за зовнішнім виглядом та місцем зростання, закріпити вміння дітей розрізняти та називати овочі та фрукти за кольором, формою; виховувати бережливе ставлення до об’єктів природи.
Матеріали та обладнання: Панно на стіні «Дівчина-осінь», різнокольорові листочки, кошик з овочами і фруктами, парасолька, іграшки зайчика, ведмедика, їжачка, фарба червоного кольору, штампи, білий папір.
Хід заняття
Дітки сьогодні до нас завітала Дівчина –осінь. Погляньте, малята, яка гарна Осінь. Чим прикрашена спідничка Осені?
-Листочками.
На голівці в неї віночок.
-Вірно, віночок теж з різнокольорових листочків.
Подивіться , а що вона тут натрусила?
-Вірно листочків.
Діти, а де ростуть листочки ?
-На деревах і кущах.
А дерева за розміром які?
-Великі.
А кущі які за розміром?
-Маленькі
А листочки одинакові за кольором чи різні?
-Різні.
Давайте ми з вами пограємо в гру, і допоможемо осені їх зібрати.
Дидактична гра «Зібрати листочки за кольором»
Закріпити з дітками назви кольорів.
Молодці.
Дітки, хтось тут заховався в куточку.
Та це до нас завітав їжачок. Він приніс цілий кошик гостинців.
Давайте поглянемо, що приніс їжачок у кошику.
Дітки називають по черзі овочі і фрукти.
Закріплюють, що росте на городі , а що в саду.
Дидактична гра «Зваримо борщику»
Дітки сідають на стільчики півколом, вихователь роздає дітям овочі які потрібні для борщу. Вихователь читає вірш, а діти по черзі кладуть у каструлю овочі, які потрібно для борщу.
На плиті каструля біла,
В ній водичка закипіла
Буль-буль-буль, -вона белькоче
Що вона сказати хоче?
Мовить мама: Ах яка!
Захотіла буряка!
Я в окріп буряк поклала,
А вода плюскоче: Мало!
Додала тоді квасолю,
Цибулину, бараболю.
І морквицю, й капустину
До каструлі опустила.
Не забула й помідори ,
Ось і борщик буде скоро.
Молодці дітки. Смачний зварили борщик.
А ви знаєте, щоб на городі і в саду виросли гарні і смачні овочі і фрукти, повинні іти дощики і гарно світити сонечко. А давайте згадаємо віршик про дощик:
Дощик, дощик
Кап, кап, кап
Мокрі всі доріжки
Ми не підемо гулять
Бо промочим ніжки.
Коли іде дощик, що обувають дітки на ніжки?
-Вірно, чобітки.
А чим користуються, щоб сховатися від дощику?
-Вірно, парасолькою. Ось у мене є така парасолька. І ми з вами пограємо в рухливу гру.
Рухлива гра «Сонечко і дощик» ( коли світить сонечко ми будемо веселитись, стрибати , а коли піде дощик, ми швиденько сховаємось під парасольку) звучить музика.
Молодці, дощик не намочив нікого.
Дітки погляньте , ось під деревом сидять друзі їжака. Хто сидить?
-Зайчик і ведмедик.
Вірно. Їжачок хоче їх пригостити. Потрібно вибрати з кошика овочі, фрукти і горіхи які полюбляють ці тварини.
-Молодці, звірята вдячні за такі гостинці.
Діти, а їжачок полюбляє яблука?
Яблуко червоне
З дерева дістанем.
Дуже добре, солоденьке,
Кругле і духмяне.
На дереві яблучок не має. Ми в подарунок нашому зайчику намалюємо яблучка. Ми прикрасимо наше дерево гарними соковитими яблучками.
Сідаємо за столики. У вас у всіх є на столах фарба. Малювати ми будемо не пензликом, а штампом.
Ось які гарні яблучка ви намалювали. Їжачку дуже подобаються ваші малюнки. А яблунька вам дуже вдячна і пригощає вас смачними яблуками.
Вихователь пригощає діток нарізаними яблучками.



