Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників ЗДО і ЗЗСО за новим профстандартом
»
Взяти участь Всі події

Консультація для батьків та вихователів "Як навчити дитину правильно поводитися з грошима?"

Опис документу:
Для ,батьків, які раз у раз задаються цим питанням, вирішили дізнатися, як привчають до грошей своїх дітей в інших країнах. Франція: кишенькові штрафи Французи - дуже люблять роками збирати. До цього деякі з них привчають своїх дітей вже з 5-6 років, коли ті починають отримувати кишенькові гроші.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Осипенкіський дошкільний навчальний заклад освіти (ясла-садок) «Пізнайко»

Як навчити дитину правильно поводитися з грошима?

Підготував вихователь

Москаленко С.О.

Для ,батьків, які раз у раз задаються цим питанням, вирішили дізнатися, як привчають до грошей своїх дітей в інших країнах.

Франція: кишенькові штрафи

Французи - дуже люблять роками збирати. До цього деякі з них привчають своїх дітей вже з 5-6 років, коли ті починають отримувати кишенькові гроші.

"Сину, і дочці я купив по гаманцю. У кожній секції була своя назва (приклеєна на папірці), в залежності від того, що їм хотілося купити в майбутньому. Туди вони повинні були відкладати гроші, - розповідає батько двох дітей Паскаль Дюбуа. - Також кожному я вручив по невеликому блокноту, куди вони записували свої витрати, скільки беруть у борг один у одного і скільки заощадили. В кінці кожного тижня я переглядав їх записи. Тільки після такої перевірки вони отримували наступну "порцію" кишенькових грошей".

Ще французи відрізняються тим, що люблять штрафувати своїх дітей. Приміром, вони забирають за якусь провину 5 євро із загальної суми кишенькових грошей. Або ж просто зменшують або збільшують їх розмір в залежності від поведінки чада. "Даючи дітям кишенькові гроші, ми не розраховуємо, що їм буде на все вистачати. Їм ці гроші потрібні для того, щоб вони просто навчилися з ними поводитися, - каже французька домогосподарка Женев'єв. - А якщо хочеться купити щось дороге, то нехай шукають, де підробити". А підробляють французькі школярі, зазвичай, бебісіттінгом. Наприклад, за 3 години такої роботи можна отримати 25-30 євро.

А вже на першому курсі університету деякі батьки відпускають своїх дітей у вільне плавання. Але нічого в цьому екстремального немає. По-перше, варіантів підробити - ставок гати. По-друге, знімати житло французькій молоді вигідно: кожен студент може отримати держсубсидії на проживання. Економія на витратах на житло може доходити до 40% від місячної орендної плати.

Німеччина: податки - дітям

Німці починають знайомити дитину з грошима і вчити розподіляти фінанси рано. "Моя 5-річна донька отримує 0,5 євро на тиждень, - ділиться досвідом німецький тато Клаус Майер. - Щоб вона усвідомила ціну грошей, ми намалювали і повісили їй на стіну грошову лінійку, на якій виділили ціни на її улюблені цукерки. Рухомою стрілкою щотижня відзначаємо на ній, скільки залишилося грошей.
Так ми даємо їй зрозуміти: або в тебе є гроші, або цукерки, але не те і інше відразу".

А в середньому німецький школяр на свої витрати отримує 5-20 євро на тиждень. "Але, наприклад, мій брат забирає назад 20% від суми кишенькових грошей, - говорить Клаус. - Так він привчає свою дитину до податків".

Як і багато дітей в Європі, маленькі німці підробляють. Для цього в Німеччині навіть влаштовують у дворах, на вулицях, при церквах дитячі блошині ринки. На них діти продають свої іграшки, прочитані книги і т.п. А виручені гроші відкладають (так робить більшість) на "велику покупку", наприклад, комп'ютерну гру.

Англія: 10% - батькам

Британські батьки не поспішають вчити дітей поводженню з грошима - щоб не позбавляти їх дитинства. Але все одно дарують скарбнички та пропонують відкладати туди фунти, наприклад, з кишенькових грошей. До речі, в середньому дають 5-10 фунтів стерлінгів ($ 8-15,5) на тиждень, а підлітку - 20 фунтів стерлінгів ($ 31). При цьому, якщо дітям потрібно більше грошей на витрати, то батьки пропонують їм підзаробити у них. "Якщо мій син виконує якусь роботу по дому, то я подвоюю суму його кишенькових грошей в 10 фунтів стерлінгів", - розповідає тато двох дітей Роберт Фішер. А з 14 багато британців починають підробляти бебісіттерами і отримують за це £ 3,5-5 ($ 5,5-8) на годину. А їхні батьки, в свою чергу, перестають давати їм "на кишеню".

Коли ж діти починають заробляти по-справжньому, при цьому залишаючись жити з батьками, то вони повинні платити так званий батьківський збір - 10% від своєї зарплати. "Так ми допомагаємо їм усвідомити: не все зароблене вони можуть витрачати на себе. Адже ще доведеться сплачувати рахунок за комуналку, купувати продукти і т.д. Чим раніше вони звикнуть до цього, тим краще для них", - пояснює мама двох дітей Еліс Джонсон.

США: кредити з пелюшок

Поняття "особистий бюджет", "заробити", "накопичити" знайомі з пелюшок кожному маленькому американцеві. "Відносини між батьками і дітьми у фінансовому плані в Америці більш практичні, - розповідає Марина Полякова, яка живе в США вже більше 20 років і виростила в цій країні 2-х дітей. - Тут немає такого, що батьки забувають про себе, віддаючи все дітям. Логіка дорослих американців така: якщо вони не накопичать достатньо грошей, щоб забезпечити собі безбідну старість, то стануть тягарем для дітей. Тому з раннього віку привчають їх самостійно заробляти, часто стаючи першими "роботодавцями". Так, щоб отримати кишенькові гроші (їх починають видавати в 9-10 років), дитина повинна щось зробити у будинку: прибрати у своїй кімнаті, винести сміття, вигуляти собаку .
За словами Марини, молодшим школярам дають "на кишеню" $ 5-10 на тиждень, а підліткам - близько $ 15. Цих грошей вистачає і на шкільний обід, і на різні дрібнички. Якщо ж на них хочеться купити щось більш коштовне, то батьки не будуть докладати відсутню суму, а запропонують дитині її накопичити або заробити.

Швеція: бізнес - у 15 років

Дітям-шведам гроші на кишенькові витрати дає ... держава! "У Швеції дітям до 16 років щомісяця виплачують по 1050 крон ($ 152).

Щоправда, до повноліття ці гроші отримують батьки, - розповідає мама двох дітей Марина Траттнер, яка живе у Швеції більше 6 років. - Але потім вони самі можуть отримувати їх до 20 років. Але за умови, що будуть старанно вчитися і не прогулювати".

До речі, деякі батьки з цих грошей виплачують своїм чадам "на кишеню". У середньому маленькі шведи з 6-7 років отримують 20-45 крон ($ 3-6) на тиждень, а старші - близько 100 ($ 14,5). Що цікаво, дітям не доводиться витрачатися в школі. Тому що шкільне харчування - безкоштовне. А в самій школі і біля неї нічого не продається. Тому гроші у шведських школярів йдуть на те, що їм дійсно подобається. Наприклад, малюки купують так звані суботні солодощі. Справа в тому, що в цій країні діти їдять солодке тільки по суботах, щоб зберегти здорові зуби.

Уміння збирати гроші шведські батьки заохочують і вітають. "Наприклад, якщо дитина хоче купити
комп'ютерну гру, то вони кажуть, що до кожних зекономлених 100 крон додадуть ще стільки ж", - каже Марина Траттнер. А коли діти виростають зі свого одягу, їх вчать оформляти анонси на сайті оголошень і продавати одяг, іграшки та інші особисті речі. Вони розуміють, що якщо збережуть їх у хорошому стані, то зможуть продати тим, кому вони потрібніші, а самі на ці кошти зможуть купити
щось інше. Як зазначає жінка, шведи намагаються якомога раніше навчитися заробляти і стати самостійними у фінансовому сенсі.

Ще одна родзинка шведського фінансового виховання: дітей з ранніх років привчають жертвувати на благодійність. "Дуже часто на шкільних заходах діти, якщо хочуть, жертвують, наприклад, 10 крон ($
1,5) на допомогу Червоному Хресту або іншим благодійним організаціям", - розповідає Марина Траттнер. Маленькі турки перші ліри на кишенькові витрати отримують за ... поцілунки! "У Туреччині на великі національні свята всім дітям, навіть немовлятам, прийнято дарувати святкові гроші, нехай навіть 1-2 ліри ($ 0,5-1). Діти старшого віку можуть отримати 20-50 лір ($ 11-27). А дарують їх старші родичі, яким за це на знак вдячності та поваги потрібно поцілувати руку і прикласти її до чола, -
розповідає турок Алі Гюль, вчитель англійської в міжнародній школі "Меридіан" в Києві. - Поки дитина маленька, то подаровані гроші залишаються у батьків. Коли дитина підростає, то її ведуть в магазин, щоб вона за них щось купила".

А свої кишенькові гроші маленькі турки регулярно починають отримувати, як тільки йдуть до школи. Зазвичай, на тиждень дають 10-30 лір ($ 5,5-16). Цього вистачає на обід і канцелярські дрібнички.

Що ж до фінансового виховання в цілому, то турецькі батьки з дитинства прищеплюють дітям серйозне ставлення до грошей. "Особливо в цьому плані "дістається" хлопчикам як майбутнім годувальникам сім'ї. Татусі частенько водять своїх синів до себе на роботу, щоб показати, як нелегко дістаються гроші, тому їх потрібно цінувати", - розповідає Алі.

"Європейські батьки (наприклад, французькі та німецькі) допускають одну і ту ж помилку: надто рано починають давати своїм дітям кишенькові гроші. І при цьому намагаються навчити розумно їх витрачати.

Користі від цього буде мало. Адже маленькі діти ще не вміють добре планувати свої дії, не кажучи вже про витрати. У них ще немає сили волі, щоб обмежити себе в чомусь, і вони будуть
просто спускати все. Тому видачу грошей краще "відкласти" хоча б до 6-7 років, як це роблять шведи, а найкраще - до 8-ми. У цьому віці вже починає формуватися абстрактне мислення, і діти розуміють, що таке "дорого" і "дешево". Тому їм вже легше контролювати свій бюджет.

До слова, кишенькові гроші дитина мусить отримувати просто так, а не за допомогу по будинку, як у американців. Для них це нормально, тому що так роблять всі. А от нам такий метод не підійде: в українських сім'ях все ж прийнято допомагати безоплатно. Більше того, батьки ризикують виховати запеклого матеріаліста, який одного разу може відмовитися вигуляти собаку або посидіти з молодшим братом, якщо не отримає ні копійки за свої "послуги". Якщо вже і платити дитині за допомогу, то так, як роблять це британці, - тільки для додаткового заробітку.

До речі, дітей добре вчити поводитися з грошима за допомогою фінансових ігор, як прийнято в Угорщині. Завдяки їм дитина зрозуміє, як це, коли є багато грошей, і що якщо витрачати їх не думаючи, то можна залишитися без копійки. Привчати збирати гроші, як у європейських і американських сім'ях, - теж корисно для фінансової дисципліни. Але не варто стимулювати дитину збирати кошти на якусь далеку мету, наприклад, на навчання у вузі. Це дуже великий термін для неї, адже діти по-іншому сприймають час.

Американська ідея з кредитами на навчання дуже хороша. Адже коли дитина сама платить за щось, то більше це цінує. Але для України цей варіант не підходить через економічну ситуацію. Також дорослих дітей, які працюють і живуть з батьками, варто привчати вносити внесок у сімейний бюджет, віддаючи частину своїх заробітків, як роблять у Британії. Це корисно для підняття самооцінки - дитина розуміє, що вона вже доросла і може допомогти родині".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.