Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Природотерапія для дітей, що постраждали внаслідок воєнних дій
»
Взяти участь Всі події

конспет уроку ,,Види паперопластики"

Образотворче мистецтво

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас

28.01.2022

95

3

0

Опис документу:

Матеріали містять розробку уроку і презентацію до уроку ,,Види паперопластики". Одним із засобів розвитку художньо-творих умінь і навичок учнів на уроках образотворчого мистецтва є паперопластика (паперове моделювання). Паперопластика - особливий жанр, особлива область в мистецтві. Цей жанр має свої напрацювання. Як показує досвід, найцікавіші роботи виходять в результаті синтезу різних прийомів паперопластики, використання найрізноманітніших видів паперу: від товстого картону до прозорого пергаменту.

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Мальовнича Україна!

Мета:

  • формувати поняття про пейзажний жанр і його види; ознайомити з художниками-пейзажистами; розширити знання дітей про цінності українців і України взагалі;

  • розвивати уяву, фантазію, образне мислення;

  • виховувати почуття патріотизму, національної гордості та любові до Батьківщини.

Обладнання: карта України, аудіо записи пісень, Державні символи та Державний гімн України, мультимедійна техніка, виставка малюнків «Подорожуємо Україною», технологічна карта, кольоровий папір та картон, ножиці, клей.

Хід уроку

І. Організація уваги учнів, оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і уміь.

- Що таке пейзаж?

- Де і коли виник цей жанр образотворчого мистецтва?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель.

Сьогодні наш урок – це урок патріотизму, єдності українського народу. Наша країна – це щедра земля під волошковим небом, це задумливі степи, широкі поля, густі ліси та гірські вершини. Це сині озера й річки, калина край вікна, журавель у небі і соловей у лузі. Це рідний дім, дорога в школу, це рідна мова й пісня колискова, це мама й тато й вся родина. Це все наша Батьківщина, наша земля, наша Україна.

Ми повинні вчитися любити свою землю, свій народ, культуру, як її любили ті, хто загинув за нашу незалежність.

Зараз наша держава переживає тяжкі часи і кожен намагається допомогти, внести свій вклад у майбутнє. Ми серцем і душею з тими, хто й ці дні боронить нашу свободу на сході України, пам’ятаємо тих хто віддав своє життя задля нашого щасливого майбутнього.

Мати Україно! Берегине долі народної! Це ти в часи лихоліть підносила дух дітей своїх, сповнюючи їх гордістю і повагою. Це твої згорьовані очі йшли за нами всіма великотрудними дорогами, не давали забути, хто ми є, чиї ми діти.

Кожен народ, кожна людина має свої святині. Для нас, українців, найбільшою святинею є наша родина. Родина – це не тільки наша сім’я, це наша Батьківщина – Україна. І символом цієї святині є дерево життя.

(презентація: Дерево життя)

Учитель

Зверніть увагу на це деревце. Воно заквітчане. Завдяки чому?

(відповіді учнів)

Учитель

Забудеш рідний край — твоє всохне коріння. (П. Тичина) Отже, для того, щоб наше дерево життя процвітало, не в’януло, росло могутнім нам з вами потрібно пам’ятати своє минуле, цінувати своє теперішнє і думати про щасливе майбутнє.

Перед вами тьмяне, засохше дерево життя. І сьогодні нам з вами доведеться пройти три випробування для того, щоб воно перетворилось на життєдайне деревце. Перше з яких стосується минулого нашої держави. Історія нашої країни сягає глибини віків. Це держава із цікавим минулим, багатою культурною спадщиною, давніми народними традиціями.

( учні вибирають сувої, зачитують питання і дають відповіді на них)

- Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу (рушник).

- Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями (коляда).

- Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди (калина).

- Дерево-символ, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат (тополя).

- Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму трубки з отворами (сопілка).

- Чим прикрашають голову українські дівчата (вінок).

Учитель

Молодці. Ви дуже добре впорались з завданням. Наше дерево життя починає оживати.


- Давайте спробуємо себе у ролі поетів і підберемо риму до вірша про Україну.

(Учитель зачитує вірш з незакінченими рядочками,а учні римуючи його доповнюють.)



ВІРШ ПРО УКРАЇНУ

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна найкраща у …. (світі!)

Моя Україна – це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)

Красиві пейзажі і гори високі,

Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна – це пісня … (весела.)

Це щира, багата, як світ її мова,

Крилата така, мелодійна … (чудова.)

Її обереги верба і калина,

Найкраща у світі – …( моя Україна.)

Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.

То як же нам, дітям, її не кохати!

Моя Україна – козацькая слава!

Така волелюбна й мирна … (держава.)

Вона дорога нам, і рідна, і мила,

Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі – … (єдина.)


Ви впорались з другим випробуванням. Тому наше деревце починає убиратися у зелен-листя.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

А ще наша земля багата різними талантами. Українська земля поетами оспівана в піснях, художниками змальована у картинах.

(презентація: мальовнича Україна)

- Можливо, хтось назве прізвища українських художників-пейзажистів?
А чи звертали ви увагу на те, що кожний художник-пейзажист захоплюється і зображає тільки певні пейзажі? Хтось милується гірськими краєвидами, комусь до вподоби розбурхане море, а хтось не може відвести погляду від могутніх дерев...
Усі художники поділяють пейзажі на певні види. Ознайомимося з цими видами!
Види пейзажу:
- Морський
- Сільський
- Гірський
- Міський

Морський пейзаж — це картини із зображенням моря. Видатний художник-пейзажист, який писав море у будь-яких його проявах,— Іван Костянтинович Айвазовський. Він народився у Криму, у Феодосії, та провів усе своє дитинство біля хвиль — ласкавих та бурхливих, каламутних та прозорих. Хлопчиком сидячи на березі, він вбирав і запам'ятовував усе, що бачив, маючи чудову пам'ять художника, щоб потім стати визнаним живописцем-мариністом, мабуть, одним із найвідоміших художників. (Учитель демонструє наочність.)
Іншим різновидом пейзажу є гірський пейзаж, який розкриває красоту та могутність гір. Зараз ми розглянемо деякі з робіт видатного закарпатського художника Йосипа Йосиповича Бокшая, який із великою любов'ю змальовував свій рідний край («Озеро в горах», «Отара на полонині», «На перевалі», «Ужгородська гребля», «Сине-вир» та ін.). Майбутній художник народився 2 жовтня 1891 року в с. Кобилецька Поляна Рахівського району Закарпатської області. Ім'я Йосипа Бокшая нині відомо як у нашій країні, так і за її межами. Його полотна зберігаються у найкращих приватних колекціях світу, та найбільше зібрання його творів — у фондах Закарпатського обласного художнього музею, названого 1990 року іменем Йосипа Бокшая. Загалом Йосип Бокшай був дуже плідним митцем, написавши за життя понад тисячу живописних полотен. Найбільше з-поміж пір року він любив осінь. (Учитель демонструє наочність.)
Сільський пейзаж
— пейзаж, який оспівує безкраї поля, сільські краєвиди з хатинками. Саме такі пейзажі приваблювали Сергія Івановича Васильківського.
Він народився 7 жовтня 1854 року у тихому містечку Ізюмі. Це був один із наймальовничіших куточків Харківської губернії. Хата, де з'явився на світ майбутній художник, стояла на головній Громадянській вулиці, поблизу від Спасо-Преображенського собору. Поряд — дивної краси Ізюм, лука Сіверського Дінця, гора Кременець, оспівана у «Слові о полку Ігоревім» як прикордонний пагорб, який поділяє Велику Русь і Великий Степ. Тонка, поетична натура хлопчика формувалася серед прекрасної слобожанської природи. С. Васильківський створив картини, що згодом отримали статус класичних взірців українського пейзажу. Це «Залишки віковічного лісу», «Ловлять снігура», «Коробів хутір», «Весна в Україні». (Учитель демонструє наочність.) За своє життя С. І. Васильківський створив3000картин.
Існує ще такий різновид пейзажу, як міський пейзаж, який розповідає про життя міста. Міський пейзаж отримав своє втілення у роботах таких відомих французьких художників-імпресіоністів, як Каміль Піссарро («Краєвид. Руан», «Площа французького театру»), Клод Моне («Собор в Руані», «Бульвар Капуцинок»). Після чого почався пошук найкращих колірних рішень, способів відображення, можливості якомога точніше зобразити міста.
Але який би пейзаж не змальовували художники, вони завжди дотримуються певних правил. Зверніть увагу на їхні роботи. Предмети, що знаходяться ближче до нас, розташовуються на першому (передньому) плані картини і частково загороджують предмети другого та третього планів. Усі зображення першого плану детальніше промальовують — на відміну від предметів, розташованих на інших планах картини. Запам'ятайте це!

Фізкультхвилинка:

Учитель

- Якщо ви вважаєте, що кольори нашого державного прапора синьо-жовті, плесніть у долоні

- Якщо ви вважаєте, що потрібно памятати звичаї і традиції свого народу, підстрибніть.

- Якщо ви вважаєте, що потрібно добре вчитися, один раз присядьте.

- Якщо ви вважаєте, що ми один одного повинні любити і поважати, посміхніться і обніміть свого друга по парі.


V. Практична діяльність учнів.

Учитель

Пропоную створити композицію «Український краєвид» технікою паперового тунелю. Для передавання простору використовуйте прийом загороджування. Детально зобразіть передній план. Пам'ятайте про правила розташування предметів. Усі предмети, які знаходяться ближче до нас, є більшими за розміром від дальніх предметів та частково загороджуватимуть ті предмети, що знаходяться далі від нас.

Учитель

А краса живе в усьому

На землі і в небесах

В світлі сонечка ясному

У замріяних лісах

У степу, на хлібній ниві

Там, де пташка п’є росу

І щоб ви були щасливі

Вчіться бачити красу,

Вчіться слухати і чути

Пташку в хорі веснянім

І для себе світ відкрити

І себе знайти у нім.


Отож, беріть до своїх рученят олівчики і нехай вони допоможуть вам творити дива.


VI. Закріплення нових знань і умінь.

Учитель

Завершіть речення:
□  «Сьогодні я дізнався (-лась)...»;
□  «Я вже давно знав (знала) про...»;
□  «Мене здивувало...»;
□  «Мені захотілось...»;
□  «Було цікаво...»; 
□  «Було складно...»;
□  «Мені довелося пригадати...»; 
□  «Маю запитання щодо...»; 
□  «Тепер я можу...».

Ви впорались з останнім завданням. Наше дерево життя розквітнуло, завдяки вам. Адже усі ви пам’ятати своє минуле, цінувати своє теперішнє. Я надіюсь, що майбутнє кожного з вас буде щасливим.

Дуже хочеться щоб в нашій країні панував мир…Пам’ятайте, діти, ви – майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими.


VII. Завершення уроку.

Виставка дитячих робіт.

Оцінювання.
Підбиття підсумків.

VIIІ. Домащнє завдання.

Знайти та розглянути репродукції робіт художників-пейзажистів.

























Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу



























Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями.



























Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди .































Дерево-символ, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат.































Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму трубки з отворами .





























Чим прикрашають голову українські дівчата .



Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Ознайомлення з паперовим мистецтвом. Виготовлення виробів технікою «паперового тунелю»

Мета:

  • розширити знання про паперові техніки;

  • формувати уявлення про виготовлення виробів стилі «паперовий тунель»; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості силуетних форм; розвивати просторове мислення, дрібну моторику рук;

  • виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до мистецтва паперопластики.


Тип уроку: засвоєння нових знань і умінь.


Обладнання: навчальні плакати; вироби в техніці «Паперовий тунель»; ТЗН, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи;технологічна карта; матеріали та інструменти: білий та кольоровий папір (А4); кольоровий цупкий картон; простий олівець; фломастери; ємність для води; клей ПВА; пензель для клею; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Хід уроку

І. Організація уваги учнів, оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

Учитель

• Який вид мистецтва називають паперопластикою?

• Де використовуються твори цього виду мистецтва?

• Якими матеріалами та інструментами користуються під час

створення виробів у техніці паперопластики?


Перегляд відео-презентації «Паперова творчість»

Учитель пропонує учасникам озвучити види паперопластики, про які йшлося у презентації. Педагог підбиває підсумок.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель

Отже, паперове мистецтво!

Видів паперового мистецтва є багато, і сьогодні я розповім про кілька з них. Що тільки з паперу не роблять, що тільки ним не прикрашають і що тільки з нього не виготовляють в нашому житті!

Уся поліграфія, усі видавництва, рекламна продукція, упаковка - усі завдячують паперу.  Та й образотворче мистецтво його дуже полюбляє. Художники з паперу виготовляють не тільки картини, листівки, плакати, а й біжутерію, одяг та взуття, меблі, аксесуари інтер'єру, наприклад люстри чи годинники, і навіть скульптури, будинки, та паперові інсталяції. Крім того зразки флори і фауни.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Папір на стільки популярний у світі, що у Швейцарії, а саме в місті Базель, зробили музей паперу. Що б там не говорили, але китайців є за що хвалити! Бо ж саме вони винахідники цього водночас побутового і мистецького матеріалу. Трошки про папір: вперше виготовили папір у Китаї у 105 році. До цього сувої з папірусу були в стародавньому Єгипті: ці сувої до певної міри також можна вважати папером, за технологією виготовлення обидва види паперу були дуже схожими, хоча різниця полягала у матеріалі.

Сьогодні основними компонентами паперу є целюлоза та деревна маса.

Ви, мабуть, дещо чули про об'ємну паперову пластику, орігамі, вирізання з паперу  чи витинанку, аплікацію, квілінг, паперовий живопис та інші види паперового мистецтва? Якщо ні, то сьогодні ви матимете можливість дещо почути про ці цікаві види паперового мистецтва.

Вирізання з паперу в Китаї є популярним народним мистецтвом, яке користується широкою любов'ю. Своєрідне зображення і його багатий зміст втілює прагнення до щасливого життя. «Чуанхуа» робить свято радіснішим, додає святкового настрою. А у нас, зазвичай, таке мистецтво має назву "витинанка", і, переважно, вони у двох кольорах - колір самої витинанки і колір тла. Вирізані мереживом з кольорового чи білого паперу квіти, дерева, птахи, тварини, козаки й дівчата – та й взагалі різні сюжетні й змістовні зображення здавна прикрашали хати – печі, вікна, одвірки, божники, мисники, стіни.  Слугували вони за декоративну й оберегову річ.Перші паперові витинанки (які походять від слова витинати, тобто вирізати) з'явилися в Україні у 19 столітті й найбільш поширеними були на Поділлі, Подніпров'ї та Прикарпатті.

Що ж до Origami (орігамі) - це японське мистецтво складання фігур з паперу. І видів орігамі - багато - класичні, модульні, рухливі, декоративні, кусудами, і ще багато інших! Цим мистецтвом захоплюються у багатьох країнах світу. Наприклад, цікавий вид орігамі - кірігамі - це розрізання паперу в такий спосіб, щоб при складанні утворювалась 3D картинка. Щодо класичного орігамі, то можна згадати Санбо - це японська ритуальна коробочка. 

Незважаючи на те, що папір був винайдено в Китаї, саме Японія стала батьківщиною мистецтва складання.  По-японські "орі" - складений, "камі" - папір. Цікаво, що в японській мові слова "папір" і "бог" подібні по звучанню - "камі". Тим самим у японців виник якийсь містичний зв'язок між релігійними ритуалами та виробами зі складеного паперу. Один з таких ритуалів полягав у виготовленні невеликих паперових коробочок Санбо, в які клали невеликі шматочки риби і овочів, підносили їх у якості жертвоприношення в храмах.

Аплікація - це виготовлення орнаментів чи будь-яких художніх зображень з паперу і наклеювання їх на папір чи іншу основу.

Ще є дуже цікава техніка iris folding (айріс фолдінг) - складання паперу.

Ну і, звичайно, паперова об'ємна пластика також користується популярністю у світі. А вона буває різною, як я вже розповідала на початку, і набуває різних форм і різного змісту.

І, нарешті, квілінг. На английській мові мистецтво крученого паперу називається "quilling" — від слова quill - пташине перо.

Квілінг — це можливість побачити незвичайні можливості звичайного паперу. Якщо батьківщиною орігамі є Японія, то мистецтво крученого паперу виникло в Європі в кінці 14 — початок 15ст.

В середньовічній Європі монахині створювали витончені медальйони, закручуючи на кінці пташиного пера смужки паперу з позолоченими краями. З близька ці мініатюрні паперові шедеври створювали повну ілюзію того, що вони виготовлені з тоненьких золотих смужок.

На жаль, папір недовговічний матеріал і мало що збереглося від середньовічних шедеврів. Однак ця древня техніка збереглася і до наших днів, і навіть є популярною в багатьох країнах. 

Техніка крученого паперу швидко поширилася в Європі, але, тому, що папір, особливо кольоровий і високої якості, був дуже дорогим матеріалом, паперова пластика стала мистецтвом для багатих дам.

В наші дні техніка крученого паперу широко відома і популярна як хобі в країнах Західної Європи, особливо в Англії та Германії. Але, найпопулярнішим це мистецтво стало тоді, коли воно «переїхало» на Схід. І багаті традиції витонченої графіки та пластики, виготовлення паперу та роботи з ним дали мистецтву паперової пластики нове життя.

Ще багато можна говорити про цікаві і неймовірні техніки, види і прийоми в паперовому мистецтві, бо справді є про що поговорити. 

Tunnel book – це один з різновидів паперових виробів. Своїм виглядом вироби в техніці tunnel book нагадують невелику книжечку з отвором всередині. Саме завдяки цій особливості техніка отримала свою оригінальну назву, що перекладається з англійської мови як «книжковий тунель». Саморобки в стилі tunnel book поєднують в собі різні паперові техніки: орігамі, вирізування, аплікація, скрапбукінг.

Перші вироби, що нагадують сучасні tunnel book, почали створюватися ще в 18 столітті, вони зображували сцени з театральних постановок. З розвитком цієї творчості tunnel book стали виготовляти на честь якої-небудь важливої ​​події або заходу.

У 1840 р.був створений перший у світі підводний тунель, який перебував під річкою Темзою в Лондоні. Ця дата була відзначена створенням традиційної книги з зображенням всередині, з того часу мистецтво створення подібних книг і стали називати tunnel book.

Нове життя в даний вид творчості вдихнула Керол Бартон, автор книги «Скульптурні форми».

Виріб у стилі tunnel book в залежності від складності композиції може служити листівкою, фоторамкою або невеликою сувенірної книгою.

Учитель

Кожний із нас любить отримувати подарунки, але не менш приємно дарувати їх самим. Власноручно зроблений подарунок до дня народження або іншого свята дасть можливість зрозуміти вашим друзям або близьким, що ви пам’ятали про цю подію. І не тільки пам’ятали, але й готувалися до цієї важливої миті, вигадували, фантазували, вклали душу і серце,щоб вийшов гарнийподарунок.
А чому просто не зробити приємне молодшим сестриці або братику, підняти їм настрій, подарувавши забавний сувенір?Отже, нам сьогодні знадобиться білий, кольоровий папір, ножиці, ніж для паперу, і, щоб ваш подарунок був оригінальним, проявіть свою фантазію і творчість.

Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учитель за допомогою технологічної карти виконує сувенір з поетапним коментарем та демонструванням наочності.

V. Практична діяльність учнів

Учні виконують сувенір-подарунок з білого та кольорового паперу в техніці паперопластики за технологічними картами.
Учитель наголошує на тому, що, проявивши фантазію, творчий підхід, вони зможуть створити оригінальний, неповторний образ свого подарунку.

VI. Завершення уроку.

Учитель

–          Що найбільше сподобалося на уроці?

–          Які емоції викликав урок?

–          Кому подаруєте роботу?



Учитель підводить підсумки: оцінює діяльність учнів на уроці; організовує виставку кращих робіт.

VIІ. Домашнє завдання.

Підготувати івцормацію про цікаві види паперопластики.


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили