КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ СОЦІУМОМ «ПРОДОВОЛЬЧИЙ СУПЕРМАРКЕТ»
Заняття розробила вихователька Кондратюк Юлія Станіславівна
Мета: уточнювати і розширювати знання дітей про продукти харчування, виховувати культуру взаємовідносин між продавцями і покупцями, повторювати правила поведінки в громадських місцях, розвивати мовленнєву активність дітей, вчити вживати прикметники, вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку, розвивати увагу, мислення.
Обладнання: ноутбук, пластикова дисконтна картка, екоторбинка, шматочки харчових продуктів (апельсин, яблуко, творог, хліб, риба), дві ляльки.
Хід заняття.
Привітання. Доброго ранку, доброго дня, зичу здоров’я і щастя вам я!
Основна частина.
Вихователька показує дітям дисконтну картку: «Діти, подивіться, що у мене в руці? (пластикова картка). А для чого вона мені? (щоб щось купуватив магазині). Правильно, сьогодні ми з вами ідемо до супермаркету! Мені щось потрібно купити, а ви сьогодні будете моїими помічниками. Тільки я вам не скажу, що я буду купувати. Відгадаєте самі, коли скуштуєте. Тільки не підглядати! Ви готові? (так!) Починаємо! (діти із заплющеними очами куштують шматочки їжі (апельсин, яблуко, творог, хліб, риба). Ну що, відгадали? Ось такі продукти харчування нам потрібно сьогодні придбати. Рушаємо? Пішли!
Демонстрація картинки супермаркету зовні. Вихователька: «А ось і він! Який він великий! У ньому продається багато товарів, і до нього приходить і приїздить багато покупців. Подивіться, діти, скільки машин під’їжджає та від’їжджає від супермаркету! Нам з вами потрібно бути особливо уважними, коли ми знаходимось біля супермаркету. Пригадайте правила, як ми поводимо себе, коли поряд рухається транспорт (відповіді дітей).
Діти, коли ми заходимо до приміщення з вулиці, які у нас ручки: чисті чи брудні? (відповіді дітей). Подивіться, ручки нам здаються чистенькими, але ми знаємо, що коли ми подивимось на них під мікроскопом, ми побачимо там мікроби, бо ми торкалися за шнурки, коли взувалися, можливо щось упустили на землю і підняли. Тому, коли ми заходимо до супермаркету, наші ручки не є чистими. Яких правил чистоти нам необхідно додержуватися у магазині, де продаються продукти харчування?
- при вході надягати одноразові рукавички або дизенфікувати руки антисептиком;
- не чіпати того, що тобі не потрібне».
На екрані картинка супермаркету всередині. Вихователька: «Ось ми і зайшли! А у мене сьогодні в руках важка сумка. Мені так незручно її із собою носити! Що ж мені зробити? (відповіді дітей). Так, дійсно, я можу покласти її он в ту шафку, яких багато при вході. Але я чекаю телефонного дзвінка, а телефона мені буде нікуди покласти, навіть немає ніякої кишеньки. Порадьте мені, будь ласка, як мені вчинити? (відповіді дітей). Дякую, діти, дійсно, я покладу свою сумку в кошик на колесиках, яких тут багато стоїть. В супермаркеті дозволяється брати свої речі із собою до торгівельної зали. Тож, мій телефон буде лежати в сумці і я почую його дзвінок. Рушаємо до торгівельної зали!»
На екрані ноутбука картинка рядів стелажів супермаркета.
Вихователька: «Ого! Супермаркет такий великий! В ньому багато відділів. Як тут не розгубитися? Давайте подивимося, які в ньому є відділи».
На екрані картинка хлібного відділу супермаркету. Вихователька: «Ось, наприклад, стелаж, де багато булочок, бубликів, ватрушок, батонів, багетів, он хліб сірий, білий... Як називається цей відділ? (хлібний, або хлібо-булочний). Так, правильно. Пропоную купити всім по пампушці».
На екрані картинка овочевого відділу.
«А тут, подивіться, скільки яблук, апельсинів, моркви, буряків, огірків... До якого це відділу ми потрапили? (овочевого, або фруктово-овочевого). Тоді візьмемо собі трохи яблук, а ще - соковитих апельсинів, я хочу ввечорі зробити апельсиновий сік».
Вихователька: «Малята, подивіться уважно, чи не стоїть десь на полицях кефір або йогурт, або творожок, мені це дуже потрібно» (відповіді дітей). На екрані з’являється картинка молочного відділу. «Дякую, пішли туди, тільки я забула, як цей відділ називається (молочний). Правильно! Адже це все - вироби з молока! Купімо собі до пампушок молока».
Динамічна пауза «Розклади товари по полицях» Вихователь: «Малята, зверніть увагу, як вправно продавці розкладають продукти на стелажі. Давайте всі разом покажемо одне одному, як вони це роблять. Спочатку продавці дістають продукти з кошика, потім розкладають: нижня полиця, середня полиця, верхня полиця» (вправа повторюється декілька разів).
На екрані картинка м’ясного відділу. Вихователька: «Подивіться, в цьому відділі продаються м’ясні стейки, сало, курячі ніжки... Я думаю, що цей відділ називається сальний чи стейковий. Ні? А як? (м’ясний) Чудово! Сьогодні м’ясо мені не потрібне, рухаємось далі».
На екрані картинка рибного відділу. Вихователька: «Ой, я зовсім забула про свого котика Барсика! Мені дуже потрібно купити йому рибки. В який відділ супермаркету
мені піти? (рибний). Дякую вам, малята, мій котик сьогодні буде дуже радий
поласувати рибкою».
На екрані картинка кондитерського відділу. Вихователька: «А що це тут таке яскраве, блискуче, різнокольорове? А, це фантики цукерок! Прошу тримати себе в руках, бо дуже складно утриматися і не з’їсти хоча б одну цукерочку! Але ми з вами знаємо, що цукерки нам не друзі. Чому, малята? (вони псують зуби). Цукерки дуже хитрі: вони приваблюють нас своїми яскравими обгортками, солодким смаком, ми їмо їх і не помічаємо, що вони шкодять нашим зубкам. Краще погриземо наші яблучка, від них тільки користь. Ну що, малята, у нас повний кошик, куди ми з ним повинні вирушити? (до каси) Правильно! Каси там, де ми заходили. Пішли!»
На екрані картинка каса супермаркету.
Вихователька розігрує сценку між касиром і покупцем за допомогою двох ляльок.
Касир: «Доброго дня, вам скласти покупки в пакет?»
Покупець: «Ні, пакети забруднюють навколишнє середовище. Складіть все в мою торбинку».
Касир: «Так, правильно, треба берегти природу. У нас сьогодні дуже смачні сосиски, чи не бажаете купити?»
Покупець: «Ні, дякую, це не дуже корисна їжа».
Касир: «Як Ви будете розраховуватися: готівкою чи карткою?»
Покупець: «Карткою, ось, візьміть, будь ласка».
Касир: «Дякую за покупки, приходьте до нас ще».
Покупець: «Дякую, до побачення».
Рефлексія.
Вихователь: «Ось і побували ми з вами в супермаркеті.
- Чи зустріли ви продукти харчування, яких ви не знаєте?
- Чи продаються в супермаркеті, такі продукти харчування, які не приносять користі або шкодять нашому організму? Що це?
- А що ми краще купимо натомість?
- Що треба робити при вході в продовольчі магазини?
- Чим можна розрахуватися за товари?