Мета: Вчити дітей відгадувати загадки, побудовані на описі і порівнянні. Закріпити і уточнити знання дітей про свійських та диких тварин.Уточнити знання про зовнішні ознаки тварин, чим харчуються, як подають голос, де живуть, яку користь приносять. Вчити дітей відповідати на запитання дорослого повними відповідями.Вчити вживати узагальнюючі слова»свійськи тварини»,»дики тварини».Збагачувати словник прикметниками, які характеризують особливості зовнішнього вигляду та повадки тварин. Розвивати зв'язне мовлення,діалогічне мовлення.Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Матеріал:презентація,песик з лялькового театру.
Хід заняття:
Вихователь:-Дітки,сідайте рівненько та слухайте уважненько.
Діти чують,що хтось стукає у двері.
-Хто це до нас завітав?
-Так,це песик Сірко.Наш давній знайомий.
-Давайте привітаємось та спитаємо що ж нам цікаве він приніс?
-Подивіться,песик приніс нам книжку про тварин.
-Песик Сірко любить цю книжку, бо в ній є розповіді про тварин.
-Скажіть будь ласка,наш Сірко яка тварина?Песик
-Собачки-це які тварини,дикі чи свійськи?
-Молодці.Книжку,яку приніс нам Сірко,ми обов’язково почитаємо та подивимось малюнки пізніше.
-Сьогодні ми разом з песиком будемо відгадувати загадки. Малята ви згодні?Сірко,ти згоден з нами відгадувати загадки?
Слайд 2.
Вихователь:-Перша загадка.
В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю.
Лапкою вмиваюся щодня,
Я пухнасте….(кошеня)
-Відгадали,так,це кошеня.
-Подивіться яке гарне кошеня.
-Скажіть будь ласка,кошеня свійська тварина?
-Так,кошеня може жити у бабусі на подвір’ї та бути домашнім улюбленцем.
-Що ви можете розповісти про кошеня? Яке воно?(біле,пухнасте,симпатичне)
-Що любить їсти котик?
-Як говорить?
-А чим любить котик гратись?(клубочком,мишкою)
-Добре,молодці. Наступна загадка,слухайте уважно.
Слайд 3.
Вихователь:
Гавкає, кусає і в дім не пускає.
-Це собака.Давайте тепер розповімо про собачку.
-Собачка велика чи маленька?
-Так,це маленька собачка.
-Як можна назвати маленького песика?(цуценятко)
-Що є у цуценятка? Скільки лап? Який хвіст?
Діти описують зовнішні ознаки цуценятка.
-Що любить їсти цуценятко?
-Скажіть будь ласка, чи можна на вулиці наближатися до чужої собаки?(ні)
-А чому?(вона може вкусити або налякати)
-Молодці. Знаєте, що чужих собак чіпати не можна.
Слайд 4.
Вихователь:-Далі слухаємо загадку.
З рогами,а не бик,
Доять,а не корова,
Говорить не «му», а «ме-е»(коза)
-Відгадали,це коза.Як говорить коза?
- Яка це тварина?(свійська)
-Що є у кози?
-Що дає нам коза?
- Що їсть коза?
Діти відповідають на запитання дорослого.
Слайд 5.
Вихователь:-Загадка наступна.
Хто пасеться на лужку і говорить:му-му-му,
Любить сіном ласувати,
Молочко дає малятам?(корова)
Вихователь задає описові запитання, як по інших тваринах.
-Де пасеться корова?на лужку.
-Це свійська тварина?
-Давайте трішки розімнемось.
Фізкультхвилинка
Швидко встаньте, посміхніться,
Вище, вище потягніться.
Ну-мо,плечі розпряміть,
Підніміть, опустіть,
Вліво, вправо повернулись,
До колін торкнись руками.
Сіли, встали, сіли, встали
І на місце посідали.
Слайд 6.
Вихователь:-Слухайте далі.
-В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято.(білка)
-Білочка свійська тварина чи дика?
-Де живе білка?
-Що любить гризти?
-Як назвати дитинчат білки?(білченята)
-Вона велика чи маленька?
-Білочка робить запаси на зиму?
-Ви бачили в лісі білочку?
Діти розповідають чи бачили білку та що вона робила.
Слайд 7.
Вихователь:-Песик Сірко пригадав загадку про наступну тваринку.
В темнім лісі проживає
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться
Як зовуть її…?(лисиця)
-Молодці, відгадали.
-Лисиця дика тварина чи домашня?
-Подивіться на лисичку та скажіть яка вона?
Діти описують зовнішній вигляд лисиці.
-Де живе?
-Чим харчується лисичка?
Відповіді дітей.
-А ще лисичка дуже хитра. Пригадайте казочку про лисичку.
-Так, є казка про «Котика та півника», « Лисичка та журавель»
Слайд 8.
Вихователь:-Ще в нас є пару загадок.
Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст.
На городі побував, нам капусту попсував.(заєць)
Вихователь пропонує роздивитись фото зайчика та розповісти який він, де живе, що їсть, як зимує.
Слайд 9.
Вихователь:-Остання загадка.
Гостроносий і малий
Сірий, тихий і незлий
Весь із тонких голочок
Як він зветься….?(їжачок)
-Який їжачок? Маленький, має голочки
-А для чого їжачкові на спині голки?
-Де живе?
-Чи спить взимку їжачок?
-Що їсть?
-Які запаси робить їжачок?
-Молодці.
-Всі загадки відгадали та розумнішими стали.
Підсумок заняття:
-Що ми сьогодні робили?(відгадували загадки,роозповідали про тварин)
-Яка тваринка вам сподобалось найбільше?
-Яка тварина найбільша?(корова)
-Яка тваринка сама маленька?(білка)
-Нашому песику теж все сподобалось, але йому потрібно йти додому.
-Скажемо до побачення, до нових зустрічей.







