Програмовий зміст: Вправляти дітей у вмінні знаходити слова із заданим звуком, визначати його місце в слові; добирати слова із заданим звуком; виділяти перший та останній звуки в словах. Продовжувати вчити дітей робити звуковий аналіз слів, при цьому правильно вживати терміни « твердий приголосний», « м’який приголосний», « голосний».Ознайомити дітей із літерою «К», її звуковим значенням, алфавітною назвою. Вправляти у злитому читанні складів, слів. Учити добирати слова за заданим складом. Розвивати зорову діяльність, фонематичний слух, увагу, пам'ять, мислення. Виховувати бажання досягати заданої мети, уміння активно співпрацювати з вихователем, дітьми.
Хід заняття:
Організаційна частина. Привітання.
2. Організація полілогу « За що ми любимо казки? »
Вихователь: - Діти, я знаю, що ви всі любите казки. І знаєте їх багато, полюбляєте їх слухати, навіть самі казочки складаєте. А за що ви їх любите?
Діти: - В казках добро перемагає зло.
В них відбуваються чарівні дива.
Вони нас вчать мудрості, правдивості.
Вводять у світ пригод.
Казки приносять чудо,
А без чудес не жити,
Казки живуть усюди,
І друзі вони нам…
3. Створення мотиваційної діяльності дітей.
Вихователь: - Діти, а ви хотіли б мати у себе в групі якісь чарівні речі? Навіщо вони вам? ( Щоб допомагати людям здійснювати бажання, мрії.)
Тоді я пропоную вам сьогодні завітати у справжню казкову крамницю.
Дидактична гра « Місточок чарівних слів»
Вихователь називає перше слово, а дитина повинна дібрати слово на останній звук слова, що назвав вихователь. За кожне правильне слово діти отримують гімнастичну палицю, а потім складають місточок.
Звучить чарівна музика.
Вихователь: - Дзень – дзелень – дзвіночок кличе,
Відчиняється крамниця!
У крамницю завітайте, хто що хоче – вибирайте!
Вас запрошую, малята – любі хлопчики й дівчата!
Тут предмети чарівні і казкові всі вони.
Діти заходять до крамниці.
Вихователь: - Ось ми і потрапили до казкової крамниці. Погляньте, скільки тут незвичайних речей! Розгляньте їх і скажіть, з якої казки вони. ( Діти називають .)
Вихователь: - Ці предмети не можна за гроші купити,
Їх треба розумом своїм заробити.
Вихователь: - Які речі вам найпотрібніші? ( Міркування дітей.)
4. Перше завдання « Звукарочка »
Вихователь: - Щоб отримати чарівну сопілочку, слід виконати звуковий аналіз слова « казка». Але спочатку скажіть із чого складаються слова? ( Із звуків.)
Які бувають звуки? ( Голосні і приголосні.)
Звуки голосні чому вони так звуться?( Бо з грудей, мов пісня ллються.)
Що вміють робити приголосні звуки?(Шипіти, фирчати, мичати, сичати, але тільки не співати.)
Які бувають приголосні звуки? ( Тверді і м’які.)
Отже розберемо слово» казка».
Одна дитина працює біля дошки, решта – на столах. Дитина послідовно називає звуки в заданому слові, інтонаційно виділяє кожний звук, користується указкою; кожний виділений звук позначає на схемі фішкою. Діти дають характеристику кожному звуку.
Вихователь: - Скільки голосних звуків? Скільки приголосних? Який звук наголошений?
Скільки складів у цьому слові? ( Голосних – два, тому складів – два. Скільки в слові голосних – стільки і складів.)
Вихователь: - А чи зможете ви тепер самостійно розібрати слова?
Робота на індивідуальних картках.
Діти отримують чарівну сопілочку.
5. Друге завдання « Визнач звук у казкових слова»
Вихователь: - Діти, який же перший звук у слові « казка»?
Спробуйте назвати всі відомі вам казочки, в назвах яких зустрічається звук «к»? ( « Колобок», « Колосок», « Телесик »,
« Котигорошко», « Ріпка», Теремок», « Морозко», « Снігуронька»). Вибирають малюнки із сюжетів казок.
Дидактична гра
« Визнач місце звука в слові»
Діти працюють на картках.
Діти отримують чоботи – скороходи.
6. Третє завдання « Букварочка»
Вихователь: - Щоб золотий ключик нам узяти,
Треба букви нам вивчати.
Вихователь: - Послухайте, діти, віршик і скажіть, який звук частіше чули:
Котик котику хвалився:
- Коло мене кущ вродився!
Котик з котиком жартує,
Котик з котика кептує:
- Коло тебе вродить хата,
Коли будеш спать багато! ( Звук « К»)
Діти підходять до дошки, розглядають букву.
Вихователь: - Звук « к» позначають буквою К. Ця літера позначає два звуки « к» і « к». До речі, назва літери не збігається з її звучанням. За абеткою її називають « ка».
Вихователь: - В яких словах зустрічається звук «к»?
Діти викладають з камінців, ниток, каштанів, олівців викладають букву»к».
Вихователь: - Звук « к», як і інші звуки , дружить з голосними і об’єднується з ними в склади. Зараз ми з ними познайомимося.
Діти читають склади .
7. Завдання « Яке слово заховалося?»
Вихователь називає склади, а діти добирають слова з цими складами.
Ка – пуста Ко – рова Ку – вшин Кі - но
рета - за - ля - шка
ша - мбайн - рка - мната
Діти отримують золотий ключик.
8. Завдання « Розсели казкових героїв»
Вихователь: - Сопілочку чарівну хочете купити?
Слова вам на склади треба поділити.
Дидактична гра « Розсели героїв казки»
Вихователь: - Розселіть героїв казок відповідно до кількості складів.
Діти промовляють по складах слова ( назви героїв казок) , визначають кількість складів і розселяють їх у будиночки із цифрою, яка відповідає цій кількості. Потім діти « телеграфом» відправляють ці слова в інше місто, вистукуючи кожен склад.
Отримують чарівну сопілочку.
9. Фізхвилинка « Чарівна веселка»
10. Зустріч із Котом у чоботях.
Заходить Кіт із мішком.
Кіт: - Добрий день, любі малята!
Гарні хлопчики й дівчата!
Ось по місту я гуляю,
Букви у мішок збираю!
Нумо, діти, букви відшукайте!
Швидко всі їх називайте!
Діти заводять руку у мішок і на дотик впізнають букви.
Дидактична гра « АБВГДейка»
Яка це буква? ( Б)
Де вона була? ( На балконі.)
Що купувала?( Бублики.)
Куди їздила? ( У Бразилію.)
Що вдягала? ( Блузку.)
Ким працює? ( Бухгалтером.)
- Яка це буква? ( К)
- З ким вона дружить? ( З коровою.)
- Що любить? ( Квіти.)
- Що любить їсти? ( Коктейль.)
- Улюблений колір? ( Коричневий.)
Діти викладають з букв слово « КАЗКА»
Вихователь: - А ти, коте, зможеш відгадати букви, які тобі загадають діти?
Діти рухами загадують знайомі букви, утворюють слова « Мир», « Мама».
Дидактична гра « Утвори слово»
Кіт дарує дітям скатертину – самобранку.
11. Завдання « Склади речення про улюблену казку»( за схемами)
Вихователь: - Лампа Алладіна на вас вже чекає.
Стрітися з дивом вона вам бажає.
Щоб цю чудову лампу придбати,
Речення треба про казку складати.
12. Підсумок.
Вихователь: - Як ви багато товарів придбали!
А чи бажання ви загадали?
( Міркування дітей.)
Дзень – дзелень – дзвіночок кличе!
Зачиняється крамниця.
До побачення малята –
Любі хлопчики й дівчата!




