Духовно-патріотичне виховання дітей дошкільного віку
Комплексне заняття у старшій групі.
Тема: « Подорож Україною»
Мета: Активізувати словник дітей, збагачувати його новими словами. Продовжувати знайомити дітей з творчістю Т.Г. Шевченка, Лесі Українки. Поглибити знання дітей про Україну. Прилучати до аналізу вірша. Розвивати уяву, пам’ять,творчі здібності. Виховувати прагнення говорити українською мовою, любов до Батьківщини, почуття гордості за неї, любов до видатних людей України.
Обладнання: картини: Карпати, гора Говерла, квітка «Едельвейс», річка Дніпро, портрети Т.Г. Шевченка, Лесі Українки.
Словникова робота : Говерла, Едельвейс, опришки, святки, чобітки шкапові, лиштва.
Попередня робота: Бесіда: «Життя і творчий шлях Шевченка, Лесі Українки.» Розгляд картин, альбомів бесіди за їх змістом. Читання і вивчення віршів Т.Г. Шевченка та Лесі Українки.
Хід заняття:
Привітання:
Тільки сонечко зійде
Зазирне в вікно світанок,
До вікна ми підійдемо
І промовимо «Добрий ранок!»
Доброго дня вам любі гості.
Щирою посмішкою ми вас вітаємо,
Доброго настрою на весь день бажаємо.
Вихователь:
Як називається наша Батьківщина? (Україна)
Дидактична гра «Яка наша Україна?»
Вихователь (починає): Україна - могутня. А ще яка?
Діти продовжують. Наприклад: Україна - калинова, квітуча, зоряна, барвінкова, багата, співуча, барвиста, дружня, мила, дорога, гарна, рідна.
Хто ми за національністю?
- Якою мовою ми розмовляємо?
Дидактична гра «Яка наша мова?»
(солов'їна, милозвучна, калинова, рідна, красива, пісенна, барвінкова, материнська, неповторна, казкова, співуча)
Чи знаєте ви вірші про Українську мову?
Розкажіть будь ласка.
1 дитина декламує вірш М.Хоросницької «Матусин заповіт»
Раз мені казала мати:
Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг
В серці ніжну і лагідну
Збережу я мову рідну.
2 дитина декламує вірш В.Сосюри «Рідна мова»
Ми з нею відомі усюди,
Усе в ній, що треба нам є
А хто свою мову забуде
Той серце забуде своє
Вона як зоря пурпурова
Що сяє з небесних висот
І там , де звучить рідна мова,
Живе український народ.
Вихователь:
-То, яка ж наша українська мова:( багата,ніжна,співуча, щедра, як трава шовкова ….)
Вихователь: Сьогодні ми з вами будемо мандрувати Україною.
- Який вид транспорту ви хотіли б обрати для мандрівки.(Літак, чому?)
- Він мчить нас на захід в Карпати. Хто хоче бути екскурсоводом сьогодні.
1 дитина - екскурсовод.
Карпати - це край гір, лісів, швидких холодних рік, полонин. Люди там займаються заготівлею лісу, спилюють дерева, а потім річкою сплавляють. Дерева використовують в будівництві, роблять гарні меблі, папір. А ще там займаються тваринництвом.
2 дитина – екскурсовод.
В Карпатах знаходиться найбільша гора нашої країни - Говерла. Життя у людей раніше було дуже важке. І на цій горі збирались опричники-борці за справедливість, волю.
3 дитина - екскурсовод.
В горах росте гарна квітка Едельвейс, але зустріти її дуже важко. Раніше люди збирали цю квітку,тому вона, як і багато інших рослин занесена до «Червоної книги».
4 дитина – екскурсовод.
Дніпро - річка, яка протікає в Києві. Це глибока і широка річка. На ній гарні мости. Біля річки влітку відпочиває багато людей.
5 дитина – екскурсовод.
Канів - це місто. В Каневі знаходиться Тарасова гора. Тут похований великий Кобзар. З усіх куточків нашої землі люди приїздять сюди вклонитися цій видатній людині.
Вихователь. А зараз наші діти будуть розповідати все, що вони знають про видатного українського письменника і художника Т.Г. Шевченка.
Діти сідають за столи. На дошці портрет Т.Г. Шевченка.
Вихователь.
- Хто такий Шевченко?
-Хто хоче розповісти все що знає про Т.Г. Шевченка.
Розповідь дітей про Т. Г. Шевченка
Т.Г.Шевченко - український поет і художник. Народився в селі Моринці на Київщині в сім’ї кріпаків. Пізніше сім’я переїхала в Кирилівку. Це було тихе мальовниче село. У сім’ї було багато дітей. Мама і тато працювали в полі. А ще тато возив на ярмарок панський хліб. Тарас ріс допитливим хлопчиком. Батько віддав його в школу до дяка. За 2 роки Тарас навчився читати, писати ,малювати. Малював де тільки міг: на стінах, на дверях, на клаптику паперу. Коли Тарасу було 9 років померла мама, батько одружився вдруге. У сім’ю прийшла зла,сварлива жінка з 3-ма своїми дітьми. Через два роки помер і батько. Життя сироти стало нестерпним: ходив у латаній перелатаній сорочці, не мав ні чобіт, ні шапки, пас череду, опалював школу. Потерпав хлопчик і від знущань мачухи і її дітей.
Хлопчика взяли до пана Енгельгарда козачком. Пан побачив що хлопчик гарно малював і вирішив зробити з нього художника. Віддав його вчитися до живописця тут Шевченко познайомився з видатними художниками. І вони вирішили викупити Шевченка у пана. Тарас став вільною людиною. Вступив до Академії Мистецтв. Вийшла книга «Кобзар». В своїх віршах висміював багатіїв і закликав бідних здобути собі волю. Це не сподобалося царю за це він вислав Шевченка в Казахстан. Там він захворів, але найбільшим покаранням для Шевченка було те, що йому не дозволили ні писати ні малювати. Він був борець за правду і свободу.
-Хто хоче доповнити? (Розповіді дітей)
-Хто мені скаже, які твори Т.Г. Шевченка ви знаєте.
1 дитина декламує вірш «Світає край неба палає»
Світає край неба палає.
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
Степи ,лани мріють
Між ярами над ставами
Верби зеленіють.
2 дитина декламує вірш «Зоре моя вечірня»
Зоре моя вечірня
Зійди над горою
Поговоримо тихесенько
В неволі з тобою
Розкажи,як за горою
Сонечко сідає
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.
3 дитина декламує вірш «Сонце гріє вітер віє»
Сонце гріє вітер віє
З поля на долину
Над водою гне з вербою
Червону калину
На калині одиноке
Гніздечко гойдає
А де ж дівся соловейко?
Не питай,не знає.
Вихователь. А мені хочеться прочитати вам вірш «На Великдень на соломі»
На Великдень на соломі
Опротив сонця, діти
Грались собі крашанками
Та й стали хвалитись обновами.
Тому к святкам пошили сорочку.
А тій стьожку. Тій стрічку купили.
Кому шапочку смушеву
Чобітки шкапові,кому свитку.
Одна тільки сидить без обнови
Сиріточка,рученята сховані в рукави.
-Мені мати купувала
-Мені батько справив
-А мені хрещена мати
Лиштву вишивала
-А я в попа обідала-сирітка сказала.
Вихователь. Зазнавши змалку поневірянь, поет гаряче співчував сиротам і сумував на їхньою долею. Так в цьому вірші він розповідає про дівчинку-сирітку, яку ніхто не приголубить і якій ніхто не справить обнови. Тому навіть церковна милостиня-обід для сирітки велика радість.
Вірші Т.Г. Шевченка сповнені великої любові до рідного народу, до всіх дітей. Тому так високо шанують дорослі і діти пам'ять великого Кобзаря, тому так люблять його полум’яне і ласкаве слово.
Ви повинні запам’ятати: «Шевченко - борець за правду і свободу»
Фізхвилинка.
Ми крокуєм, ми крокуєм,
Ми країною мандруєм
Ось побачили Карпати:
Як вершини нам дістати?
Заглядаємо в озерця-
Не торкнутися нам денця!
Далі ми йдемо поважно,
Шлях долати нам неважко.
Порівняйтесь, усміхніться,
Батьківщині поклоніться
За щасливі дні в любові,
За пісні за колискові.
Кругом себе обкрутіться
Раз присядьте, два присядьте,
За столи тихенько сядьте.
Всі малята стали в ряд
Крок вперед, крок назад.
Глянули навколо,
Утворили коло
Покружляємо, повернемось
І за руки знов візьмемось.
Вихователь. Дуже хочеться ,щоб ми сьогодні поговорили про ще одну талановиту дочку українського народу.
Вихователь показує портрет Лесі Українки.
-Хто це? Хто така Леся Українка?
-Хто хоче розповісти про Лесю Українку?
Розповідь дітей про Лесю Українку.
Леся Українка-велика поетеса українського народу. Свій перший вірш Леся Українка написала коли їй виповнилося 9 років. У той же час Леся важко захворіла. Відтоді невиліковна хвороба мучила її все життя. Та ще з маленьких років Леся старалася переборювати свої труднощі: не плакати не хвилини.
«Я була малою горда-щоб не плакати,я сміялась »- писала вона. І в дитинстві, і ставши дорослою Леся понад усе любила читати. Вона вивчила понад десяток іноземних мов і перекладала твори найбільш відомих письменників світу. Вона вміла вдивлятися в природу,шанувати і любити людей,вслухатися в кожне слово рідної мови.
Леся дуже любила море. Воно їй допомогло боротися із недугою. Багато віршів вона написала про море. Вона до нього ставилася з особливою ніжністю. З особливою ніжністю Леся розповідала про пташку,яка не полетіла зимувати в теплі краї,а мешкала на батьківщині. Бо та пташка вірила: за зимою обов’язково прийде весна,а Леся дуже любила весну,любила все радісне і прекрасне. І цю любов вона заповіла нам і вам.
Вихователь. Можливо хтось хоче доповнити? А можливо хтось із вас знає твори Л.Українки.
Діти декламують вірші.
1 дитина декламує вірш «Як дитиною бувало»
Як дитиною бувало
Упаду собі на лихо
То хоч в серце біль доходив
Я собі вставала тихо«Що болить?»- мене питали
Але я не признавалась
Я була малою горда -
Щоб не плакать, я сміялась.
2 дитина декламує вірш «То була тиха ніч чарівниця»
То була тиха ніч чарівниця
Покривалом спокійним,широким
Постелилась вона над селом
Прокидалась край неба зірниця
Мов над озером тихим,глибоким
Лебідь сплескував білим крилом.
3 дитина декламує вірш «На зеленому горбочку»
На зеленому горбочку
У вишневому садочку
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка
Стиха вийшла виглядати
Чи не вийде її мати.
І до білої хатинки
Немов мати до дитинки
Вийшло сонце,засвітилось
І хатинку звеселило.
4 дитина декламує вірш «Тиша морська»
Тиша в морі «ледве-ледве»
Колихає море хвилі,
Не колишуться од вітру
На човнах вітрила білі.
З тихим плескотом на берег
Лине хвилечка перлиста
Править хтось малим човенцем
В’ється стежка золотиста
Править хтось малим човенцем
Стиха весла підіймає
І здається що з весельця
Щире золото спадає
Як би я тепер хотіла
У мале човенце сісти
І далеко на схід сонця
Золотим шляхом проплисти.
Вихователь. Про що розповідає Л.Українка в своїх віршах?
Діти. Про природу рідного краю.
Вихователь. А зараз ми пограємо у гру «Скажи зі словом весняний»
Наприклад: Місяць-весняний місяць
День-весняний день.
Сонце-….
Небо-…
Зорі-…..
Квіти-…
Трава-..
Гра «Продовж речення»
Я сьогодні йшов у дитячий садок пішки,тому що……
Мене возить тато на машині,тому що……
Ми живемо поруч з дитсадком і тому……
Я люблю Україну тому що….
Я розмовляю українською мовою тому що….
Підсумок заняття.





