Конспект тематичного заняття з розвитку мовлення та культури мовленнєвого спілкування
для дітей 5-6 року життя на тему:
«Рідна мова»
Програмовий зміст:
продовжувати вчити дітей спілкуватись українською мовою;
формувати уявлення про багатство рідної мови;
розвивати навички декламування віршів, сприйняття співучості, мелодійності, багатства української мови, розвивати мовне дихання, силу голосу, уяву, пам’ять.
виховувати бажання спілкуватись українською мовою, інтерес та глибоке почуття поваги до своїх рідних, до України та української мови.
Попередня робота:
Вивчення віршів про українську мову, пісні «Україна – це ти» (Н.Май)
Хід заняття:
І. Вступна частина
Вихователь: Доброго ранку, дітки! Настав час для заняття. Напевно ви помітили,що сьогодні до нас завітали гості. Давайте з ними привітаємось!
Перед тим як почати наше заняття, давайте станемо в коло, візьмемось за руки.
Відчуйте тепло ваших рук, та зарядись гарним настроєм!!!
Узялись ми всі за руки,
Веселіше стало нам,
Бо у групі всі ми друзі,
Посмішки даруєм вам!
(Вихователь пропонує посміхнутися один одному та побажати гарного настрою)
Вихователь: Діти,скажіть мені,яка зараз пора року?А який місяць?
Сьогодні,21 лютого, представники всіх націй і народів світу відзначають Міжнародний день рідної мови.
А хто знає, як називається країна в якій ми живемо?(Україна)
А яка мова є рідною для українського народу?(українська)
Так дійсно, українська! Молодці! У кожної країни своя мова, кожен народ шанує свою власну мову. Українська мова славиться тим, що вона дуже багата і милозвучна. По милозвучності українська мова займає друге місце серед усіх мов світу.
Послухайте,будь ласка вірш «Матусин заповіт»:
Матусин заповіт(М. Хоросницька)
Раз мені казала мати:
«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати.
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг!»
В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну!
У нашій країні українська мова – це наша державна мова, якою спілкуються майже всі українці. Ця мова найкрасивіша у світі, вона квітуча, мелодійна, різнобарвна.
ІІ. Основна частина
Вихователь: А для того ,щоб переконатися у красі нашої рідної мови. Зараз ми з вами будемо подорожувати. Погляньте, хто це до нас завітав на заняття. Так Олесь і Катруся. Пам’ятаєте,ми уже з ними знайомилися! А що ж це таке біля них лежить? Ой це якась торбинка. Що ж там в середині? Та це ж частинки якогось пазла і записка. (читання листа)Коли всі завдання виконаємо ,то утвориться один малюнок. А нам буде за це сюрприз. Вам цікаво?Тоді розпочинаймо!!!
(Вихователь викликає дітей,вони витягають пазлик і кладуть на стіл. Вихователь озвучує завдання)
Завдання 1:
Вихователь: Як називається столиця України? В якій області ми живемо? Село,де знаходиться наш садочок?
Завдання 2 :
Державні символи України:
Герб:
Знак країни головний
Це тризубець золотий
Він як сонце в небі синім
В ньому слава,в ньому сила!
Прапор України:
Синьо-жовтий прапор маєм
Це безхмарне небо – синє-синє
А під небом золоті нива!
Гімн – це урочиста пісня,символ державної єдності!
Завдання 3:
Дидактична гра «Назви одним словом»
Гімн, герб, прапор -державні символи України;
Дідусь, бабуся, тато, мама, дитина – родина;
Співоча ,сильна, незалежна -Україна
Ритмічна, мелодійна, красива – пісня;
Завдання 4:
Гра «Скажи лагідно»(вихователь у колі кидає м’яч)
Вишиванка
Мама
Квітка
Спідниця
Вітер
Сонце
Пісня….
Так, молодці, ось так лагідно та мелодійно звучить наша українська мова!
Завдання 4:
Заспівайте пісню про Україну ("Україна - це ти "(Н.Май))
Завдання 5: «Слова навпаки»
Вихователь: А як називаються слова протилежні за значенням? (антоніми)
Холодний
Великий
Чорне
Солодкий
Добрий
Високий
Багато
Довгий
Чистий
Твердий
Мокрий
Закрити
Дитячий
Веселий
А вам,дітки зараз весело,чи сумно?
Завдання 6 : «Добери слово в риму»
Вихователь: Так, дітки,ми з вами уже переконалися,що українська мова дуже мелодійна,багата,лагідна ,весела. А ще можна до неї підібрати багато рим.
Мова святкова (калина на картинці) – калинова
Мова чудова (веселка) – веселкова
Мова завзята(птах) – крилата
Мова казкова (квіти) – квіткова,пелюсткова
Мова барвиста (сонце) – сонячна,промениста
Завдання 7: «Затанцюй гопака»
Цей гопак веселий дуже!
Станьмо в коло разом друже!
Будьмо разом танцювать!
Раз,два,три ,чотири,п’ять!
(І колупаночка - носочок, п’яточка,1,2,3 під музику)
Завдання 8:
Вихователь:Так,українською мовою співаються найгарніші пісні, і розповідаються найгарніші вірші, давайте ж послухаємо, які гарні вірші про українську мову ви знаєте:
Дитина1:
Золоте курчатко
В золотій торбинці
Принесло сьогодні
Літери дитинці.
А дитина з літер
Збудувала слово.
І звучить, як пісня,
Українська мова.
Дитина 2:
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «будь ласка»,
Вдячне «спасибі»,
«Вибач» тремтливе, —
Слово у серці —
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!» —
Щедро даруй ти
Людям, дитино!
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.
Дитина 3:
Раз казала мені мати:
«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати,
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг».
В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну!
Дитина 4:
Ой,яка чудова,
Світла і багата
Українська мова,
Мова мами й тата!
Мова мами й тата, діда і бабусі.
Знаю її добре, ще краще навчуся.
Молодці,дітки,гарні вірші ви знаєте про українську мову!
Завдання 9 : «Український одяг» (Дидактична гра "Одягни ляльку")
Завдання 10:«Відгадай казку»
Дійсно,любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати,рідної мови,стежки дитинства до народної казки. А яка казка називається народною? А ви любите казки? Я теж думаю,що всі люблять казки. А чи зможете ви відгадати зараз ті казки,які написав український народ?
(Картинки до казок : «Ріпка», «Колосок», «Рукавичка», «Телесик»)
ІІІ. Підсумок заняття
Вихователь:Ось які ви молодці! Впорались зі всіма завданнями!
Яка ж картинка у нас утворилася, з пазлів? Так! Це карта нашої України!
Що ж вам найбільше сподобалося на занятті? Які виконувати завдання? За те,що ви вірно все виконали Олесь з Катрусею приготували вам ось такі подаруночки!
Діти, любіть свою мову, прославляйте її та ніколи не цурайтесь, в якому б куточку землі ви не були, пам’ятайте свою рідну мову, адже для нас українська мова- це материнська мова, це мова нашого народу, наша гордість, наша сила!



