Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Відділ освіти виконавчого комітету Смілянської міської ради
Заклад дошкільної освіти № 26 «Сонечко»
Конспект заняття
з пошуково-дослідницької діяльності
в середній групі
на тему:
«Маленькі дослідники»
Підготувала і провела:
вихователь
Пархета Наталія Анатоліївна
Сміла
2018 р.
Мета: систематизувати знання дітей про ознаки, властивості, стан води, піску,
повітря. Вчити самостійно експериментувати з природними об’єктами, робити
висновки, заперечувати неправильні судження. Розвивати логічне мислення,
спостережливість, уяву, допитливість, активність. Виховувати дбайливе
ставлення до природи.
Матеріал: торбинка, іграшка Торохтійко, матеріали для дослідів: вода, молоко, пісок,
горіхи, камінці, соломинки, поліетиленові пакети, мандаринка, одноразові
стаканчики, шматочок масла.
Хід заняття:
(вихователь збирає дітей біля себе і показує цікаву торбинку)
– Діти, коли я вранці поспішала на роботу, то зустріла ось цю дивну торбинку. Вона так смішно підстрибувала, а в середині щось торохкотіло. Тоді я взяла її до рук і вирішила принести у групу.
– Коли я занесла торбинку до групи, то почула що з торбинки хтось говорить. Ось послухайте.
(вихователь вмикає торбинку і вона починає підстрибувати і торохкотіти)
– Давайте відкриємо торбинку і зазирнемо всередину.
(вихователь відкриває торбинку і виймає звідти іграшку Торохтійку)
– Подивіться, це маленький чоловічок. Він каже, що його звуть Торохтійко. Торохтійкові хтось накидав у торбинку різних предметів і він не знає що з ними робити. Давайте йому допоможемо.
– Я зазирну в торбинку і подивлюся що там є, але предмети ми будемо діставати після того, як відгадаємо Торохкотійкові загадки:
Дуже люблять діти
З нього пасочку ліпити,
Дощ пішов і він намок –
Так, звичайно, це … (пісок)
– Правильно, це пісок. Ось торбинка із піском.
Я відома рідина,
Кожен мене знає.
Злітаю хмаркою до вас,
Пушинкою злітаю.
Буваю — склом,
Крихка, тверда.
Здогадались? Я —… (Вода)
– Так, це водичка. А ось і пляшка наповнена водою.
У зеленім кожушку
В костяній сорочечці,
Я на дереві росту,
Всім зірвати хочеться. (Горіх)
– Здогадались, це горішок. Ось торбинка із горіхами і камінчиками.
Куди ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
– Тут є ще одна торбинка, але вона пуста. Де ж повітря?
– Щоб про все це дізнатися, я запрошую вас з Торохтійком до міні-лабараторії, де ми перетворимось на маленьких дослідників.
– Оберіть собі пару, з ким ви будете працювати і сідайте за столи.
(Діти сідають по двоє за столи. На столах розміщені матеріали для дослідів. Кожна пара виконує свій дослід. Після виконання досліду, діти розповідають, що вони робили і до якого висновку дійшли)
Досліди з водою:
І. У дві посудини з холодною і гарячою водою покласти по шматочку масла. Поспостерігати, де масло розтане швидше.
Висновок: у гарячій воді масло розтануло, а в холодній – ні.
ІІ. У посудину налити води, вкинути горішок і камінчик. Поспостерігати, які предмети тонуть, а які – ні.
Висновок: камінчик потонув у воді, тому що він важкий, а горішок плаває, тому що він легкий.
ІІІ. Перед дітьми дві склянки: одна з водою, інша з молоком. У ці склянки покласти ложки. У якій склянці видно ложку, а в якій не видно?
Висновок: у склянці з водою – ложку видно, бо вода прозора, а у склянці з молоком навпаки ложки не видно, тому що молоко біле, непрозоре.
Досліди з повітрям:
І. Запропонувати подути в тоненьку трубочку, один кінець якої, занурений у склянку з водою. Звернути увагу, що у воді з’явились бульбашки. Що це? (Повітря). Звідки воно взялося?
Висновок: повітря знаходиться всередині нас, ми дихаємо ним.
ІІ. Запропонувати дітям розкрити поліетиленовий пакет, а потім швидко з’єднати краї. Що сталося? Мішечок надувся.
Висновок: повітря прозоре, воно є в мішечку та в інших предметах, що нас оточують.
ІІІ. Почистити мандарин. Що відчули навколо себе? (Запах). Де він взявся?
Висновок: повітря не має запаху, а переймає його від сторонніх предметів.
Досліди з піском:
І. Набрати в пасочку сухого піску. Пісок сиплеться чи ліпиться? Намочити пісок водою. Яким став пісок?
Висновок: пісок став мокрим, з нього можна зліпити пасочку.
ІІ. Запропонувати дітям намалювати малюнок піском. Яким піском краще це зробити? Чому?
Висновок: малювати краще сухим піском, тому що він сиплеться.
ІІІ. Запропонувати з мокрого піску зліпити пасочку, потім у цей пісок додати води. Що сталося?
Висновок: пісок став рідким, з нього не можна нічого зліпити.
– Діти, на кого ви сьогодні перетворилися? Що ви робили? З чим проводили досліди? Який дослід вам сподобався найбільше?
– Діти, Торохтійко задоволений тим, що ви розповіли і показали йому багато цікавого і корисного про водичку, пісок і повітря. За це він подарує вам гостинці.
(Вихователь розв’язує Торохтійкову торбинку і пригощає дітей яблуками)
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»