• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Дошкілля
  • Конспект заняття з художньої літератури для дітей старшого дошкільного віку на основі оповідання В. О. Сухомлинського «Бо я людина»

Конспект заняття з художньої літератури для дітей старшого дошкільного віку на основі оповідання В. О. Сухомлинського «Бо я людина»

Опис документу:
Автор: Дидика Оксана Миколаївна, вихователь комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 294 Харківської міської ради". Даний конспект заняття допоможк вихователю в роботі над духовністю. Велика спадщина В.Сухомлинського знов стає нам у нагоді. Оповідання "Бо я людина" допоможе дітям продовжувати знайомитися з якостями людей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ

НЕМИШЛЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 294 (ЯСЛА-САДОК)

ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»

Конспект

заняття з художньої літератури

для дітей старшого дошкільного віку

на основі оповідання

В. О. Сухомлинського «Бо я людина»

З досвіду роботи

вихователя

Дидики Оксани Миколаївни

Харків

Мета:

  • розвивати загально - людські моральні риси;

  • навчати дітей висловлювати власну думку, давати оцінку

героям твору , вчити уважно слухати оповідання;

  • закріпити з дітьми назви оповідань за допомогою картин;

  • вчити висловлювати власну думку;

  • продовжувати знайомити дітей з якостями людей;

  • формувати у дітей уміння розрізняти людину за її вчинками.

Матеріал: портрет В.Сухомлинського, малюнки дітей до оповідань Сухомлинського, ілюстрації до оповідання «Бо я людина», чарівна книжечка, ватман з намальованим будинком , камінці з кольорового паперу.

Попередня робота: малюнки дітей за оповіданнями В.О.Сухомлинського, читання оповідань.

Хід заняття

  1. Картинна галерея. Вихователь просить дітей привітатися з гостями та запрошує їх до галереї.

Привітання про посмішку Н.В. Андренко

Добрий, добрий ранок, посміхнись скоріше

І сьогодні цілий день, буде веселіше.

Розітрем долоньки, сильніше, сильніше

А тепер поплескаєм, дужче, сміливіше.

Посміхнемось знову: будьте всі здорові!!!

Добрий день, мої малята,

І дівчата і хлоп'ята.

Добрий день, вам гості милі,

Рада бачити вас нині.

Гості, любі, дорогі, щиро вас вітаємо!

Час приємно провести щиро Вам бажаємо!

Діти заходять в галерею, де розвішані картини-малюнки дітей за творами В. Сухомлинського. Вихователь звертає увагу дітей на те, скільки картин висить на стіні. Ці гарні картини намалювали ви разом з батьками.

Вихователь. Де можна побачити стільки картин? (в картинній галереї та на виставках). Які бувають виставки? (фото, авто виставки, архітектури, живопису, скульптури, тематичні та авторські

Вихователь. Так, ми з вами потрапили до виставки картин, що присвячені творчості В. Сухомлинського. На кожній виставці є екскурсовод, сьогодні для вас таким екскурсоводом буду я. Всі ці картини присвячені творам видатного дитячого письменника В.О. Сухомлинського (показую портрет), який писав оповідання і казки для дітей, повчального змісту.

Пропоную розглянути картини, назвати твір.

Вихователь. Ну що ж роздивились картини а тепер я пропоную вам пограти.

2.   Мовленнєва гра «Чарівна книжечка».

Мета: закріпити з дітьми назви оповідань Сухомлинського, вчити класифікувати оповідання за групами, вчити виділяти мораль художнього твору.

Хід гри. Вихователь пропонує пограти в гру «Чарівна книжечка», під час якої вона зачитує дітям уривок з твору, та пропонує назвати оповідання та відповісти, чому воно вчить.

Наприклад: Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке Олине серце забилось частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість. (оповідання «Добре слово», вчить добру, любові до ближніх)

Вихователь. Добре діти. А що обєднує всі ці твори?

(відповіді дітей: вони вчать нас бути добрими, людяними, терплячими до інших).

Вихователь. Ці твори допомагають нам з вами пізнати найкращі людські якості.

Нажаль, люди мають не тільки позитивні якості, але й негативні. А зараз ми з вами пограємо та доберемо до позитивних якостей протилежні.

Гра «Скажи навпаки». Діти називають протилежні за значенням слова.

Ненависть - любов

Зло – добро

Сльози – усмішка

Сум – радість

Біда – щастя

Жадібний – щедрий

Байдужість – співчуття

Брехливий – чесний

Дякую Вам за гру. (діти сідають на міста)

Слайд з прислівям. Вихователь привертає увагу дітей до слайду з прислівям. Пропонує дітям прочитати прислівя. Просить пояснити значення цього прислівя. Людина починається з добра.

Молодці, ви добре розумієте зміст прислівя.

Слайд 1. (Привертає увагу дітей до недомальованої картини)

Вихователь. Діти зверніть увагу на картину. Я так готувалася до зустрічі з вами в галереї, що не встигла її домалювати? А до якого твору Сухомлинського ця картина?

(умовні відповіді дітей)

Вихователь підводить дітей до того, що це картина до ще незнайомого оповідання, з яким ми зараз познайомимось, а потім разом допрацюємо картину.

Вихователь. Сідайте зручніше, та слухайте оповідання В.О. Сухомлинського «Бо я людина».

(ілюстрації до оповідання виведені на слайд)

«Бо я людина»

Слайд 2.

Вечоріло.

Слайд 3. Битим шляхом йшло двоє подорожніх – батько й семирічний син. Посеред шляху лежав камінь. Слайд 4.

Батько не помітив каменя, спіткнувся, забив ногу. Крекчучи, він обійшов камінь, і, взявши дитину за руку, пішов далі.

Слайд 5. Наступного дня батько з сином йшли тією ж дорогою назад.

Слайд 6. Знову батько не помітив каменя, знову спіткнувся і забив ногу.

Слайд 7. Третього дня батько й син пішли тією ж дорогою. До каменя було ще далеко. Батько каже синові:

– Дивись уважно, синку, треба обійти камінь. Ось і те місце, де батько спіткнувся й забив ногу.

Подорожні сповільнюють кроки, але каменя немає.

Слайд 8. Бачать, обабіч дороги сидить сивий старий дід.

– Дідусю, – запитав хлопчик, – ви не бачили тут каменя?

– Я прибрав його з дороги. Слайд 9.

– Ви також спіткнулися й забили ногу?

– Ні, я не спіткнувся й не забив ногу.

– Чому ж ви прибрали камінь?

Вихователь зупиняє розповідь. та питає дітей.

Вихователь. Діти, як ви думаєте, що відповів дідусь?

(Умовні відповіді дітей, роздуми дітей)

Вихователь. А ось послухайте, що насправді відповів дідусь в оповіданні.

– Ви також спіткнулися й забили ногу?

– Ні, я не спіткнувся й не забив ногу.

– Чому ж ви прибрали камінь?

Бо я – людина.

Хлопчик зупинився у задумі.

– Тату, – запитав він, – а ви хіба не людина?...

4. Робота над твором.

Вихователь. Вам сподобалось це оповідання? Дайте відповідь будь ласка на такі питання:

- Що трапилось з батьком хлопчика?

- Що лежало на дорозі і заважало безпечно пересуватися людям?

- Хто прибрав камінь з дороги?

- Як можна оцінити вчинок дідуся? (турботливий, людяний, щирий, добрий, відповідальний, милосердний).

- Що означає бути людиною?

- Якою б людиною хотіли б бути ви?

Висновок.

Вихователь. Так, це оповідання вчить нас бути добрими, відповідальними, турбуватися не тільки про себе , але й про інших.

Я вважаю, що хлопчик з цього оповідання завдяки камню зрозумів, що ж значить бути – справжньою Людиною.

Вихователь: А зараз, діти, я запрошую вас допомогти мені допрацювати картину та вирушити «Стежкою добра». Ось ці маленькі камінчики треба приклеїти до стежки та розповісти яку добру справу чи прояв доброти ви зробили вчора чи сьогодні. Розкажіть про неї.

Діти по черзі підходять до доріжки, беруть камінчик, розповідають про свій добрий вчинок і кріплять камінчик на «Стежкою добра». (недомальована картина, заздалегідь підготовлені камінці.)

Вихователь: Гляньте, якою виразною стала наша картина, а я теж прикріплю до неї камінчик, тому що впевнена, що ми з вами сьогодні стали ще більш добрішими один до одного.

Вихователь. Я бажаю у вашому серці завжди була доброта, чуйність, турботливість, ввічливість і тоді поряд із вами усім людям буде тепло й затишно. І ніколи в житті не забувайте «Що кожен з вас – Людина!».

Діти прощаються з гостями та йдуть до своєї групи.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
3
міс.
0
3
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!