Конспект уроку з української мови. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Опис документу:
Мета: навчальна: повторити і узагальнити знання учнів про іменник; розвивальна: розвивати спостережливість за мовними явищами; кмітливість, логічне та творче мислення, пам’ять, пізнавальний інтерес; уміння аналізувати, співставляти, робити висновки, пов'язувати навчальний матеріал з життєвим досвідом, креативно мислити; виховна: виховувати увагу до мовленнєвого слова, мови, любов до до рідної мови, до Батьківщини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект уроку

з української мови у 4 класі

учасника районного етапу Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності « Панорама творчих уроків-2016» на тему «Формування критичного мислення особистості у навчально- виховному процесі»

учителя початкових класів комунального закладу «Баштанківського НВК «ЗШ І – ІІ ступенів – ДНЗ Кодимської районної ради Одеської області»

Харковенко Тетяни Петрівни

Тема. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Мета:

навчальна: повторити і узагальнити знання учнів про іменник; вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті;

розвивальна: розвивати спостережливість за мовними явищами; кмітливість, логічне та творче мислення, пам’ять, пізнавальний інтерес;

уміння аналізувати, співставляти, робити висновки, пов'язувати навчальний матеріал з життєвим досвідом, учити співпрацювати у групі, креативно мислити;

виховна: виховувати увагу до мовленнєвого слова, мови, любов до до рідної мови, до Батьківщини.

Обладнання: індивідуальні картки, елементи узору українського рушника, слайди, відеозапис пісень «Пісня про рушник», «Ой рушник, рушничок».

Тип уроку: урок – гра.

Хід уроку

І. Організація класу.

Учитель. Любі діти, у наш клас

Завітали друзі щирі.

Повернімось до гостей

Дружно скажемо: «Добрий день!»

Учень. Ми вам раді добрі люди

І вітаємо щиро вас

І запрошуємо ласкаво

На урок, в четвертий клас.

Учитель.

- Хто ви, діточки маленькі?

Учні. Ми маленькі українці, Україна мати. Українець є мій тато, українка мати.

  • Вправа на визначення настрою. Смайли.

  • Діти, для того, щоб справитися з будь-яким завданням, вам потрібно бути наполегливими, старанними й уважними. Та мати гарний настрій. А для цього давайте створимо гарний настрій уроку. Виберіть для себе той смайл, який вам сподобався. Швиденько розфарбуйте його улюбленим кольором. Нехай він для вас стане хорошим талісманчиком та допоможе у виконанні всіх завдань.

ІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Завдання. Із поданих букв утворіть слово: к и н і м е н

= іменник

Учитель. А тепер зручніше сідайте

Наш урок – гру розпочинаймо.

Будемо на уроці дружно працювати.

Про Іменник, все, що знаємо, мусимо згадати.

  • Звучить пісня

  • Учитель. Діти, як називається ця пісня?

Учні. Пісня «Пісня про рушник»

Учитель. Рушник – це оберіг. Не має, здається, в Україні жодної оселі, яку б не прикрашали рушники.

Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей.

Сьогодні, ми протягом всього уроку, будемо «вишивати» рушничок. За кожне правильно виконане завдання ви будете отримувати частини візерунка, з яких і будете «вишивати» рушничок.

  • Урок наш сьогодні незвичайний. Сьогодні, ми побуваємо на грі «Поле чудес».

  • Ви готові?

  • Тож наш урок - гру розпочинаймо.

ІІІ. Закріплення знань, вмінь, навичок.

Прошу визначити перше завдання.

1. Каліграфічна хвилинка

- Щоб вдосконалити навички каліграфічного письма, пропоную записати: Руш н ик рушник

- А тепер складіть речення з даним словом.

= Мама вишиває барвистий рушничок.

  • Переходимо до слідуючого завдання.

2. Робота над текстом.

Перед вами текст пісні «Пісня про рушник», у якому є виділені слова.

Рідна мати моя, ти ночей не доспала.

І водила мене, у поля, в край села.

І в дорогу далеку, ти мене, на зорі проводжала.

І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

  • До якої частини мови належать ці слова?

= Іменник

  • На які питання вони відповідають?

= хто? що?

  • Що таке іменник?

Учні. Іменник – це частина мови, що називає предмет і відповідає на питання хто? що?

  • Молодці, гарно справилися із завданням. Отримуйте ваш перший візерунок.

  • Прошу вибрати слідуюче завдання.

3. Словниковий диктант

Перед вами група слів. Визначте рід цих іменників.

Українець, мова, батько, слово, Батьківщина, мати, громадянин.

= Іменники чоловічого роду – українець, батько, громадянин.

Іменники жіночого роду – мова, Батьківщина, мати.

Іменники середнього роду – слово.

  • Як змінюються іменники за родами?

  • Учні. Іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду.

Іменники, до яких можна підставити слова «мій», «він», належать до чоловічого.

Іменники, до яких можна підставити слова «моя», «вона», належать до жіночого роду.

Іменники, до яких можна підставити слова «моє», «воно», належать до середнього роду.

  • Молодці, гарно справилися із завданням. Отримуйте ваш візерунок.

  • Вибираєм слідуюче завдання.

  1. Вибірковий диктант.

Прочитайте. Випишіть іменники вжиті у множині.

Вишивка Кодимщини зберегла давні узори і народні назви: лагідний хміль, дубові листочки, маленькі яблучка, кучерявий барвінок.

= узори, назви, листочки, яблучка.

  • Як змінюються іменники за числами?

Учні. Іменники мають два числа: однину та множину. Іменники, що означають один предмет, уживаються в однині. Іменники, що означають два і більше предмети, уживаються у множині.

Посміхнись:

- Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?
- Так.
- Тоді скажи: штани - однина чи множина?
- Угорі - однина, а знизу - множина.

- Молодці! За гарні знання ви отримуєте ще частину візерунка.

  • Вибираємо слідуюче завдання.

  1. Рекламна пауза.

Фізкультхвилинка. Танцювальна хвилинка під пісню «Ой рушник, рушничок»

  • Чи сподобався вам наш танок?

  • Як називається пісня?

= «Рушник, рушничок»

  • До якої частини мови належать дані слова?

= до частини мови іменник.

  • Визначте рід, число, відмінок даних слів.

= Чоловічий рід, однина, Називний відмінок.

  • А як ще називаються ці слова?

= спільнокореневі.

  • Зробіть розбір слова за будовою слова рушничок.

= Основа – рушничок.

Корінь – рушн-.

Суфікс - ич і ок.

  • Молодці! За гарні знання ви отримуєте ще частину візерунка

  • Вибираємо слідуюче завдання.

  1. Поставте дані іменники в Орудний відмінок однини. Акровірш.

Учениця

країна

роса

акварель

їжа

нога

акація

  • З перших букв кожного слова утворіть слово.

= Україна

  • Скільки відмінків є в українській мові?

= 7

  • Провідміняйте слово Україна.

Називний відмінок Україна

Родовий відмінок України

Давальний відмінок Україною

Знахідний відмінок Україна

Орудний відмінок Україною

Місцевий відмінок на Україні

Кл. –

  • Молодці! За гарні знання ви отримуєте ще частину візерунка

  1. Лінгвістична хвилинка «Відмінки»

- Вибираємо слідуюче завдання.

8. «Віднови текст»

У вірші вставте прийменники, визначте відмінок.(Усно дайте відповідь).

Змайстрував мій братик Гриць

гарну хаточку … птиць. (для)

Он … дереві вона, (на)

… садку … вікна. (у, біля)

  • Знайдіть і підкресліть головні члени у першому речення.

Змайстрував мій братик Гриць гарну хаточку для птиць.

  • Молодці! За гарні знання ви отримуєте ще частину візерунка

  1. Зорова хвилинка

Оченята роблять вправи:

вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз

оченятами дивись.

А тепер нове завдання -

оченятам тренування:

раз – дивлюсь у далечінь

два – в долоньці відпочинь.

  • Вибираємо слідуюче завдання.

9. «Лото»

Утворіть слова, переставляючи місцями склади.

им им

на, од ція, на

на, ди, ро на, єди.

Ми одна родина. Ми нація єдина.

  • Виконайте звукобуквенний аналіз слова нація.

= [н а`ц' і й а] – 3 склади, 6 звуків, 5 букв.

Молодці! За гарні знання ви отримуєте ще частину візерунка.

ІV. Підсумок уроку.

Рефлексія.

  • Чи цікавим був урок?

  • Він вам сподобався?

  • З якої частини мови ми закріпили свої знання?

= Іменник

- Давайте подивимося, який ми «вишили» разом рушничок протягом нашого уроку.

  • Наш урок – гра завершується. Повернімося до вашого настрою. Подивіться на ваш смайлик. Можливо ваш настрій змінився, тоді розфарбуйте інший смайл, який відповідає вашому настрою після уроку.

  • Чи однакові вони?

V. Оцінювання учнів. Домашнє завдання.

Складіть розповідь про рушничок. Підкресліть в ньому іменники.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Психологічні особливості навчання вчителів у системі формальної і неформальної освіти»
Швень Ярослава Леонідівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.