План-конспект уроку для 6 класу з української мови "Узагальнення й систематизація вивченого про іменник як частину мови"

Опис документу:
Тип уроку: нестандартний інтегрований урок – подорож з використанням ІКТ, урок повторення, узагальнення й систематизації вивченого матеріалу. Обладнання : Узагальнююча таблиця «Іменник як частина мови», комп’ютер, ілюстрації «Краєвиди Чернівців», роздруковки завдань до уроку, стрічки для веселки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Багринівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

С.Багринівка

Глибоцького р-н

Чернівецької області

План – конспект уроку для 6 класу з української мови

“Узагальнення й систематизація вивченого про іменник як частину мови”

Підготувала:

Унгурян М.К.

Українська мова

6 клас

Підготувала: Унгурян М.К.

Тема : Узагальнення й систематизація вивченого про іменник як частину мови.

Мета уроку:

- повторити,узагальнити, систематизувати знання учнів про морфологічні ознаки іменника, його синтаксичну роль та правопис; поповнення знань учнів про історію міста Чернівці.

- розвивати вміння й навички розпізнавати іменники в тексті, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, правильно вживати іменники в мовленні та знаходити вивчені орфограми й пояснювати їх; удосконалювати й збагачувати усне й писемне мовлення учнів;

- виховувати любов і пошану до рідної мови, до землі, на якій живеш.

Технологія: робота в групах.

Тип уроку: нестандартний інтегрований урок – подорож з використанням ІКТ, урок повторення, узагальнення й систематизації вивченого матеріалу.

Обладнання : Узагальнююча таблиця «Іменник як частина мови», комп’ютер, ілюстрації «Краєвиди Чернівців», роздруковки завдань до уроку, стрічки для веселки.

Епіграфи до уроку:

Люби і знай

Свій рідний край.

(Народна мудрість)

І колишеться м’ята,

І тремтить далина,

І доріг є багато,

А Україна одна

А.Малишко.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Добрий день, діти! Сьогодні ми будемо говорити про місто Чернівці.

Чернівці – місто перлина Буковини, котре завжди милувало око та манило до себе. Величні пам’ятки архітектури, розкішні храми, старовинні площі, затишні вулички, привітні перехожі назавжди закарбовуються в пам’яті після того як Ви відчуєте атмосферу цього міста. «Маленький Париж» – так називають Чернівці мандрівники, для буковинців – це місто, в якому варто жити. Береги Прута міцно тримають на собі домівки чернівчан, оповиті їхніми мріями та прагненнями. Перша письмова згадка про Чернівці в історичних документах датується 1408 роком.

ІІ. Оголошення теми, мотивація та ознайомлення з цілями уроку.

1.Вступне слово вчителя

Діти, запишіть, будь ласка, дату й тему уроку.

Запитання класу: Діти, а що таке іменник?

Іменник - самостійна частина мови, що має значення предметності, вираженої у формах роду, числа і відмінка, відповідає на питання хто? або що?. В українській мові, яка належить до флективних синтетичних мов, іменник є змінною частиною мови, загалом, в інших мовах іменник може не змінюватися.

ІІІ. Повідомлення мети та завдань уроку

Діти , ми закінчили з вами вивчення іменника як частини мови. Наступного уроку ви будете писати тематичну контрольну роботу, тому сьогодні у нас підсумковий урок, мета якого – систематизувати, закріпити ваші знання про іменник, навчитися застосовувати їх на практиці. А якщо котрийсь із вас чогось не навчився, у нього є можливість надолужити пропущене саме сьогодні на уроці.

1.Аутотренінг (релаксація)

А щоб краще працювалося, налаштуємо себе на активну роботу за допомогою аутотренінгу ( autoя; treningтреную.)

Прошу повторювати за мною.

«Я – учень, я – особистість творча. Я думаю, аналізую. Я не боюсь висловлювати свої судження. Помилившись, міркую далі. Шукаю істину. Я хочу багато знати.»

2. Рефлексія.

Вчитель: Оскільки ми вивчили іменник як частину мови, подивіться на дошку, що ви повинні знати:

(На дошці таблиці « Знати»; «Вміти».)

Діти, зверніть увагу на епіграф до уроку.

Люби і знай свій

рідний край, -

так говорить народна мудрість.

  1. Про що говорять ці рядки?

  2. У кожної людини є Велика Батьківщина і мала Батьківщина. Як це можна пояснити?

  3. А яке місто України є вашою маленькою Батьківщиною?

  4. А чи хочете ви більше знати не тільки про іменник, а ще й про місто Чернівці?

( на екрані з’являється слайд «Краєвиди Чернівців»)

Вчитель: Діти, погляньте, яке гарне місто, але хочеться, щоб воно стало ще кращим, і тому сьогодні на урок я запросила... та, ви ніколи не здогадаєтеся, якщо не відгадаєте загадку:

Барвисте коромисло

На небі повисло

(Райдуга)

А як ще називають райдугу?

Так, це веселка, саме її я запросила до нас на урок. Скажіть, а скільки кольорів має веселка? Так, сім. Отже, сім кольорів означає сім завдань. Тому, подорожуючи Чернівцями, повторюючи тему «Іменник» , ми повинні виконати сім завдань, щоб усі сім кольорів веселки засяяли в нас на уроці і над нашою маленькою Батьківщиною.

Хочете цього досягти? Отож, до роботи! Працюємо в групах, назвемо їх «Лінгвістичні екіпажі»

ІV. Контроль, корекція і закріплення знань.

Теоретична частина уроку.

1. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Вирушаючи в подорож, давайте з’ясуємо, як ви засвоїли теоретичний матеріал з теми «Іменник».

Я пропоную вам гру «Мозкову атаку»-«Дивись – не помились». Відповідати слід швидко, коротко, не знаєш – відповідає інший. За кожну правильну відповідь учень отримує «1 бал»

КІТ – що означає: К – кмітливий

І – інтелектуальний

Т – творчий.

«Мозкова атака»

1).Морфологія вивчає звуки мови чи слово як частину мови? (слово як ч. м.)

2).Скільки всього у нашій мові частин мови? (10).

3). На які групи поділяються частини мови? (самост.,служб.,вигук.)

4).Іменник належить до службових чи самостійних частин мови? (до самостійних).

5).Іменник називає ознаку предмета чи предмет або особу? (предмет або особу).

6). На які питання відповідає іменник? (хто?що?)

7). Іменник означає назви істот і ... (неістот).

8). Скільки відмінків має іменник?(сім).

9). Який відмінок називається прямим? Чому ? (н.в.)

10). Відмінок і число іменника – це постійна чи непостійна ознака (непостійна).

11). Яким членом речення виступає іменник? (будь-яким)

12). Як називаються іменники, що означають сукупність предметів, що сприймаються як єдине ціле? (збірні).

13). Утворіть від іменника студент – збірний іменник (студентство).

14). Збірні іменники завжди належать до однини чи множини?(тільки до однини).

15). Як можна визначити рід в іменників спільного роду?(за контекстом речення)

16). Скільки відмін мають іменники?(4)

17). Як визначаємо відміну іменника (рід і закінчення).

18.) До якої відміни належать іменники с. р. на а, я, у яких при відмінюванні виникає суфікс ат, ят, ен,? (4в).

19). Іменники яких відмін не поділяються на групи? (3 і 4).

20). Які іменники не мають роду? (множинні).

Визначення переможців турніру (нагородження медаллю)

2. Перевірка творчого домашнього завдання.

Проекти – асоціативні малюнки, за якими учні розповідають про іменник як частину мови.(1 – 3 учні). Всі інші учні перевіряють проекти за узагальнюючою таблицею «Іменник як частина мови», слідкують, щоб усі морфологічні ознаки іменника були названі.

Висновок про результати роботи роблять учні і підсумовує вчитель.

V. Систематизація та узагальнення знань про іменник

Практична частина уроку.

Завдання 1.

  1. Вибірковий диктант. «Заглянімо в минуле нашого міста». Виписати 5 іменників –назв істот в 1 колонку і 5 іменників – назв неістот – у 2 колонку. ( На екрані проектуються слайди)

Історія міста Чернівці

Кожне місто має стільки облич, скільки в ньому людей, будинків, пам’ятників, вулиць, парків, скверів. Одні міста одразу з часу свого заснування займають визначне місце, інші з часом стверджують свою славу і значимість в історії. Чернівці своєю історією, природною красою, дивовижною архітектурою, щедрою душею своїх мешканців давно зайняли визначне місце в реєстрі українських та східноєвропейських міст. Старовинний початок та історичний розвиток наповнюють його шарм та привабливість для людей, які цікавляться Буковиною.

Припускають, що назва міста походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву “Чернь” або “чорне місто”, збудованого на лівому березі річки Прут. Можливо ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм і жителі з 1259 року переселилися на правий берег ріки Прут. З 1359 року місто стало частиною Молдавської держави.

Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року. Кожен рік ця дата святкується як офіційний день міста. Місто в той час було розташоване на перехресті шляхів з північно-західної Європи на Балкани і в Туреччину. З 1457 року воно стало центром проведення ярмарків та адміністративним центром для всього регіону.

За час свого існування місто було декілька разів зруйноване, перебувало під гнітом Османської імперії, в 1774-1918 рр. входило до складу Австро-Угорської імперії, а з 1918-1940 рр. – Румунії.

Найчарівнішою коштовністю в скарбі, яким є архітектурні споруди старих Чернівців по праву вважається витвір мистецтва відомого чеського архітектора Йозефа Главки – колишня резиденція буковинських митрополитів. Захоплення викликає веселкове сяяння черепиці її дахів, вигравання сонця на куполах, дивовижне поєднання суворості фортечно-зубчатих стін з вишуканою легкістю і ажурністю кованих грат. У цій дивовижній за своєю красою споруді вбачаються візерунки української вишивки, гуцульської писанки, буковинського килима, легко вловлюються елементи різних архітектурних стилів, які створюють органічну цілісність споруди.

Сучасні Чернівці – це обласний центр, який розташований на живописних берегах ріки Прут і займає площу близько 150 км2. Відстань до Києва близько 650 км. Місто межує з Молдовою та Румунією, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями України.

Перевірка завдання.

Висновок: Отже ,як відрізнити назви істоти від неістоти?

Вчитель: на екрані відкриває першу стрічку веселки.

Завдання 2.

Визначення категорій іменника.

Робота в групах.

Виписати з тексту виділені іменники, визначити рід, число, відмінок та відміну іменників.

1 гр.текст «Чернівці».

(на екрані проектуються заводи вулиці міста Чернівці)

Затишні вулички, загорнуті в задумливі будинки, скульптури з шармом богемності, вражаючі храми – це Чернівці, котрі на 150 кв.км. дбайливо пригорнули до себе більш як 240 тис. жителів. Унікальне місто, де різні культури та народи знайшли своє мирне співіснування. Саме тут відомий німецький журналіст Георг Гайнцен написав свої найкращі враження.

Чернівці – це місто, де недільний ранок починався з Шуберта, а закінчувався дуеллю... Де тротуари підмітали букетами троянд і де книгарень було більше, ніж кав’ярень. Це було місто, де собак називали іменами Олімпійських богів...”.

2 гр. «Памятники Чернівців».

Пам’ятник першому православному митрополиту Буковини Євгенові Гакману (територія Свято-Духівського кафедрального собору, вул. Головна, 85) Скульптор М. Мірошніченко, архітектор В. Кільчицький. Євген Гакман підтримав боротьбу за автономію і самоврядування краю та відокремлення Буковини від Галіції. Помер митрополит 1873 р. у Відні. Похований в Чернівцях у крипті кафедрального собору Св. Духа.

Пам’ятникО.Кобилянській
Бронзовий пам'ятник встановлено 1980р. перед Чернівецьким обласним музично-драматичним театром, який названо її ім'ям. Ольга Юліанівна Кобилянська народилася 1863 р. в м. Гура-Гумора в сім΄ї дрібного  службовця. 1891 р. сім΄я Кобилянських переїхала до Чернівців. Померла і похована О. Кобилянська 1942 р. в Чернівцях. На честь О. Кобилянської названа одна з центральних вулиць міста.

Пам’ятник Ю. Федьковичу (вул. Університетська, 19 а, поблизу розважальногокомплексу)
Скульптор В. Гамаль та архітектор В. Сізов (бронза, мармур). Юрій Федькович народився на Буковині в с. Сторонець-Путилів в сім'ї дрібного австрійського службовця. 1876 р. Ю. Федькович переїхав жити до Чернівців. Федькович виступає як публіцист в газеті "Буковина", редактором якої він був. Помер і похований в Чернівцях 1888 р.

Пам’ятник Й. Главці (дендропарк Резиденції буковинських митрополитів, вул. Коцюбинського, 2)
Бронзове погруддя австрійського архітектора Йозефа Главки – автора проекту Резиденції буковинських митрополитів – встановлено 1937 р. Скульптор А. Северин. Архітектор є автором близько 150 проектів будівель у Відні та Празі. Найкращим твором Й. Главки вважається ансамбль Резиденції буковинських митрополитів в Чернівцях (1864-1882).

Пам'ятник Т. Шевченкові (Центральна площа)
Скульптори М. Лисаківський, П. Лемський та архітектор Г. Плегуца (бронза, мармур). Урочисте відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку, що відбулося 25 травня 1999 р., було приурочено до зустрічі в Чернівцях президентів України, Румунії та Молдови

Пам’ятник Францу-Йосифу I (у сквері на вулиці Марії Кордуби)

3 група. Памятники Чернівців.

Пам’ятник Целану Паулю (біля у Центрального парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка на вул. Головній)

Встановлено в 1992 році. Автор — Іван Миколайович Салевич.

Літературна критика вважає П. Целана (народився і виріс у Чернівцях) найвизначнішим австрійським поетом XX століття. Целан вважається багатьма одним із найкращих європейських ліричних поетів повоєнного часу.

Пам'ятник Міхаю Емінеску (скверик на вулиці Ватутіна)

Пам'ятник видатному румунському поету М. Емінеску. Автор — Іван Миколайович Салевич. Встановлено 2000 року.

«Серце кохання», скульптурна композиція (у Центральному парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка)

Встановлено на День закоханих (14 лютого) 2006 року. Автор — луцький архітектор Василь Рижук. «Серце складається з двох половинок, а на мiсцi з'єднання — гойдалка. А вгорi напис: «Я тебе кохаю». На самому ж серцi є табличка з написом «Це серце я присвятив коханiй i всiм закоханим свiту». Проект пам'ятника було обрано на конкурсі, оголошеному міськрадою влітку 2005 року. Зараз він є улюбленим місцем для відвідання місцевими молодожонами в день весілля.

Пам'ятник Сидору Воробкевичу (у сквері навпроти Чернівецького університету)

Пам'ятник Сидору Воробкевичу, буковинському письменнику, композитору, музично-культурному діячу. Гіпсову копію погруддя було встановлено ще 1991 року, а до Дня міста 2006 року (6 жовтня) за сприяння політиків і громадськості міста її замінили на оригінальний витвір з міді. Автор — Микола Михайлович Лисаківський.

Перевірка виконання завдань. Відкрити стрічку веселки.

Вчитель. Ось ми й дізналися про історію та пам’ятники Чернівців .

Завдання 3.

Розподільний диктант.

Виписати в першу колонку – збірні іменники, в другу колонку- множинні.

Текст. «Ярмарок».

Ярмарок починається ще за воротами. Продається тут усе : коні, корови, вівці, вози, сани, горшки, миски, хустки, спідниці, штани, молотки, ножиці. І таке все смачне, свіже та гарне на ярмарку: садовина, городина, ковбаса, риба, мед. Аби ваші гроші! А гомін який стоїть! Такого ніде не почуєш, тільки на ярмарку! Жіноцтво щебече, усі разом розказують, і ні одна не слуха. Собаки скавучать. Музики грають. Парубоцтво витинає гопака. Малеча, погубивши матерів,пищить. Мабуть, і на тому світі галас чутно!

Перевірка завдання.

Висновок :збірні іменники, хоча і означають сукупність предметів , мають завжди число – однину. Множинні іменники за родами не змінюються.

Вчитель : пригадайте основні правила вживання великої букви та лапок в іменниках – власних назвах.

Поетична хвилинка. Вірш «Чернівці, мої Чернівці» Надія Башинська.

Завдання 4.

Коментоване письмо(вчитель диктує словниковий диктант, а на екрані проектуються названі споруди м.Чернівці).

Проект Кафедрального собору Святого Духа привіз до Чернівців у 1830 роках буковинський митрополит Євгеній Гакман. Зводився храм у стилі класицизму протягом двадцяти років (1844-1864 роках). А розташовується він на Соборній площі міста.

На сусідній вулиці розташований Римо-католицький костел Серця Ісуса, зведений у неоготичному стилі. Збудували шпилястий костел 1894 року, але до наших днів від споруди залишилися лише зовнішні стіни.

За кілька хвилин ходу від костелу знаходиться Вірменська церква. Звели храм також за проектом Й. Главки, освятили його 1875 року.

Неподалік від вірменської церкви знаходиться греко-католицький собор Успіння Пресвятої Богородиці. Збудували його 1821 року, а в 30-их роках минулого століття церкву довелося перебудовувати, адже вона не вміщала всіх прихожан.

Дерев’яна церква Св. Миколая – одна із найдавніших пам’яток так званого «хатнього» типу XVIII століття. Варто зазначити, що під час турецького панування на Буковині чернівчанам не дозволялося зводити високі церкви.

Першим мурованим храмом Чернівців є костел Воздвиження Всечесного Хреста. 2014-го року у храмі відзначили 200-ліття. У костелі в стилі класицизму є давній орган, який використовують під час мес.

Неподалік від костелу стоїть православна церква Святої Параскеви. Архітектор А.Павловський використав елементи романського стилю та збудував храм за типом сербських храмів ХV ст.

Один із районів Чернівців Садгору у XIX - першій  половині XХ століття називали «Єврейським Ватиканом». Адже саме тут знаходились синагоги та палац хасидського цадика (рабина). Розвалини величного палацу збереглися до нашого часу.

Підведення підсумків, оцінювання. Відкрити стрічку веселки.

Вчитель. Діти, поясніть спосіб творення іменника зоопарк.

Чи хочете ви відвідати зоопарк?

Завдання 5.

Повторити, що таке діалог, категорію роду незмінюваних іменників .

Творча робота в групах.

Уявіть,що ви гуляєте зоопарком і вам телефонує друг (подруга). Складіть і розіграйте від кожної групи телефонну розмову на тему : «У зоопарку», використовуючи незмінні іменники – назви тварин.

Перевірка виконання завдання .

Підсумок : незмінювані іменники – назви тварин належать до чоловічого роду, крім мухи Це-це.

Завдання 6.

Виписати з тексту іменники

1 група.

Місто Чернівці – центр найменшої на Україні області, яка складається з двох історичних регіонів – Північної Буковини та Бессарабії. Розташоване на берегах ріки Прут, на межі Буковинського Прикарпаття і Прутсько-Дністровського межиріччя.

2 група.

Перша документальна згадка про Чернівці датується 8 жовтня 1408 року в грамоті молдавського господаря Олександра Доброго, коли тут було засновано митницю. Ця дата умовно прийнята як офіційний день заснування міста.         

3 група.

На гербі Чернівців вже понад два століття зображена відчинена брама, що символізує відкритість і гостинність міста, запрошення до співпраці, жест цивілізованої спільноти, яка має що показувати гостям як у матеріальній так і в духовній сферах. Чернівці відкриті і тим процесам і ініціативам, що відбуваються в Європі на шляху інтеграції

Підсумок виконання завдання . Відкрити стрічку веселки та аргументувати зібрані бали під час уроку. Всі бали повинні бути оформлені стрічками на веселці..(На екрані проектується місто Чернівці з веселкою.)

VІ. Підсумок уроку.

1. Підсумкове узагальнення вивченого про іменник.

Вчитель . Діти, погляньте ще раз на узагальнюючу таблицю «Іменник як ч.м.» і розкажіть, що нового про іменник ви вивчили в 6 класі

  1. Оголошення домашнього завдання .

За бажанням: міні – твір на тему : «Мої рідні Чернівці», використовуючи іменники першої – четвертої відміни;

Написати лист – подяку іменнику за гостинність. Виконати морфологічний розбір іменників, повторити тему «Іменник»

  1. Аналіз роботи класу

(на екрані місто Чернівці з веселкою)

Вчитель . Усі завдання виконані, а значить, над нашими Чернівцями веселка засяяла усіма барвами. Ви старанно працювали. Я задоволена вашими знаннями, адже ви зуміли застосувати їх на практиці. Недарма ж , мабуть, давньогрецький драматург Есхіл казав : «Мудрий не той, хто надто багато знає,а той , чиї знання корисні». Ви ж свої знання зуміли застосувати на практиці.

Діти , наш рідний край – це маленька частинка планети Земля. Наша велика Батьківщина – держава, в якій ми живемо. Любіть , бережіть свою Батьківщину, примножуйте її багатства, прагніть зробити, як і сьогодні на уроці, якомога більше для свого краю, бо , як сказав А.Малишко :

І колишеться мята,

І тремтить долина,

І доріг є багато,

А Україна одна.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»