Конспект уроку з образотворчого мистецтва "Колірний та тоновий стан. Мій настрій у пейзажі"

Опис документу:
Відкритий урок з образотворчого мистецтва з використання інноваційних технологій . Тема "Колірний та тоновий стан. Мій настрій у пейзажі" Мета: вчити спостерігати вплив світла на зміну кольорів; формувати вміння передавати колір природних форм відповідно змін часу доби та пори року; закріпити знання з лінійно-конструктивної перспективи; дати поняття про кольоро-повітряну перспективу; розвивати творче мислення; виховувати любов до рідного краю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Колірний та тоновий стан. Мій настрій у пейзажі

Мета:учити спостерігати вплив світла на зміну кольорів;формувати вміння передавати колір природних форм відповідно змін часу доби та пори року; закріпити знання з лінійно-конструктивної перспективи; дати поняття про кольоро-повітряну перспективу; розвивати творче мислення; виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: для вчителя — відеоряд робіт художників у жанрі пейзажу, презентація, аудіозапис музичного твору П. І. Чайковського «Пори року », для учнів — комп’ютер, альбом, фарби, пензлі, палітра, графітовий олівець, склянка з водою, серветка.

Хід уроку

  1. Організація класу

  2. Актуалізація опорних знань і вмінь

Учитель:

  • Подивіться на репродукцію картин. Що на них зображено?

  • А що таке пейзаж?

  • У яких видах мистецтва ми зустрічаємо опис природи? (кіно, музика, література)

  • Давайте зупинемось на літературі . Пригадайте у творчості яких письменників ми зустрічаємо зображення природи?

Хто з вас знає вірши де розповідається, чи описується природа?

Діти читають уривки

Колективна робота за завданням.

Давайте пригадаємо все, що ми знаємо з теми «Пейзаж», застосувавши метод побудови асоціативного куща.

Подивіться на ці репродукції .

  • До якого жанру належать ці композиції ? ( ПЕЙЗАЖ)

  • Що спільного у зображенні цих пейзажів? Які ви знаєте пейзажі ? Предмет зображення: будинки (Міський), Гори (гірський), Море (Морський), дерева, будівлі ( Сільський).

  • Як за допомогою яких предметів передається настрій природи?

  • Які матеріали використовують художники? Олівці, туш, фарба(графіка), фарби(живопис), ландшафтна архітектура(будинки), скульптура рельєф(на площині).

  • Які засоби зображення вони використовують? ( Лінії, штрихи, плями, мазки, різьблення)

  • Де ще ви можете зустріти пейзаж? ( Декоративно прикладне мистецтво)

ІІІ. Очікування

Не дивлячись, що зараз пора року осінь у нашому класі так тепло і затишно, що навіюються спогади про літо. Ось і до нас завітало в клас часточка літа. Перед вами гілочка надії і сподівань. Подивіться на записи на дошці , сформулюйте і запишіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, на що сподіваєтесь, і прикріпіть їх до « Гілочки надій».

IV. Вивчення нового матеріалу

Тема сьогоднішнього уроку « Колірний та тоновий стан. Мій настрій у пейзажі» ( слайд 2).

Мета :познайомити учнів з різними видами і характерами пейзажу, картинами відомих художників та сучасників.( слайд 3).

Завдання уроку:

1.Навчити розпізнавати види пейзажу і характер пейзажу;

2. Формувати вміння передати колір природних форм відповідно до зміни часу доби та пори року;

3. Розвивати творче мислення;

4. Виховувати любов до рідно краю. ( слайд 4).

Запитання Хто в наш час не знает, що таке пейзаж?

Пейзаж – це картина, на якій зображений ліс, поле, річка, море, місто, село, гори ітд. ( Слайд 5).

Визначення терміна пейзаж

В інциклопедії Даля дається визначення терміну пейзаж – це непосредственный отзвук души человека, дзеркало його внутріншнього миру.

Пейза́ж (фр. Paysage, от pays — країна, місцевість)- жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображеню природи, міст, архітектурних комплексів

( слайд 6).

Невичерпне різнобарвя природи спричинило виникнення в образотворчому мистецтві різноманітних видів пейзажного жанру ( слайд 7).

Сільский пейзаж

У сільському пейзажі художника приваблює поезія сільського середовища, його близький звязок з навколишньою природою.

Багато відомих художників працювали у цьому жанрі– Васильєв Ф, А., Саврасов О. К., Левітан І. І., Шишкін І.І. ( слайд 8).

Міський пейзаж

У міському пейзажі показується оточуюче середовище, яке раціонально організовано руками людини (споруди, вулиці, площі, набережні).

Міський пейзаж малювали М. Добужинський і А.П. Остроумова - Лебедєва (слайд 9).

Парковий пейзаж

У парковому пейзажі відтворюють різні куточки природи, створені для відпочинку та задоволення естетичних потреб людини .

Такі пейзажі створювали С. Щедрін у 18 столітті та А. Бенуа в кінці 19 ст. (слайд 10).

Морський пейзаж

Марина (іт. marina, от лат. marinus – морський) – один із видів пейзажу, на якому зображене море.

Марина розповідає про красу спокійного чи схвильованого моря.

В Україні прихильників цього пейзажу було небагато, найяскравішим з них є

І. Айвазовський. (слайд 11).

Архітектурний пейзаж

Архітектурний пейзаж – різновид пейзажу, один із видів перспективного живопису, зображення реальної чи уявної архітектури в природному середовищі.

Архітектурний пейзаж схожий на міський, але тут художник акцентує увагу на зображенні памяток архітектури в синтезі з оточуючим середовищем.

Художники, у доробку яких є твори в жанрі архітектурного пейзажу: Н.К. Реріх, А.Н. Бенуа, П.П. Кончаловський та ін. (слайд 12).

Індустріальний пейзаж

Тут художник намагається показати роль і значення людини–творця, будівельника заводів і фабрик, електростанцій. Такий пейзаж з’явився у часи існування Радянського Союзу . Він викликаний ідеєю відновлення народного господарства після руйнацій під час громадянської війни. ( слайд 13).

Характер пейзажу

Героїчний пейзаж Пейзаж настрою Історичний пейзаж Епічний пейзаж Романтичний пейзаж ( слайд 14).

Героїчний пейзаж

Так можна назвати пейзаж, у якому природа зображується величною і недосяжною для людини.

В ньому зображуються високі скалисті гори, могутні дерева, спокойна поверхня води і на цьому фоні - міфічні герої та боги. Так виглядає пейзаж у триптисі П. Коріна «Олександр Невський». ( слайд 15).

Пейзаж настрою

З ім’ям О. Саврасова пов’язують появу ліричного пейзажу. («Граки прилетіли».)

Учень О. Саврасова, І.Левітан поєднав у своїй творчості епічну та ліричну лінію. «Він був одним із перших художників, який почав писати блакитні та фіолетові тіні на снігу, який передав красу найтонших відтінків кольорової гами літніх сутінків і блакитну прозорість місячного світла».

Він започаткував у образотворчому мистецтві пейзаж, який називають «пейзажем настрою». (слайд 16).

Історичний пейзаж

Пейзаж, у якому знаходять своє відображення історичні події, який оживляє в памяті минуле й дає йому певну емоційну оцінку , називається історичним.

Яскравим представником історичного пейзажу є А.Васнєцов, який у міських пейзажах відновлював картини побуту наших предків. Він писав Москву XVII ст. ( слайд 17).

Епічний пейзаж

Неперевершені картини природи, повні внутрішньої сили та величавого спокою характерні для епічного пейзажу. Певною мірою ідеальний образ рідної землі, яка славиться своїми лісовими багатствами, широкими полями и могучими ріками, створив І. Шишкін. (слайд 18).

Романтичний пейзаж

У пейзажі інколи змальовується непогодження з існуючим порядком речей, намагання змінити усталене, звичне. Грозові хмари, похмурі заходи сонця, буйні вітри - мотиви романтичного пейзажу.

Реріх «Небесний бій» ( слайд 19).

Практична робота в групах

  • Відгадайте загадку.

  • Складіть сенкан зі словом-відгадкою.

  • Створіть пейзажний малюнок на тему відгадки своєї загадки. ( слайд 20).

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає –

Сріблом все вкриває . ( Зима)

1група – створює зимовий пейзаж

Теплий дощичок пройшов ,

В полі дозріває жито,

Море квітів в лісі я знайшов –

це прийшло до всіх нас …. (Літо)

2група – створює літній пейзаж

Де вона проходить, -

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають

Солов’ї співають. ( Весна)

3 група – створює весняний пейзаж

У садах, гаях блукає.

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

4 група – створює осінній пейзаж

5 група – творча группа виконує пейзаж за власним роздумом

Учні зачитують свої сенканти.

Пешр ніж розпочати практичну роботу я пропоную вам переглянути презентацію де ви зможете побачити мальовничі куточки нашої Батьківщини.

- Я хочу перевірити чи уважно ви дивились презентацію ?

V.Виконання роботи.

Повторення етапів та засобів виконання роботи;

1. Для того щоб малювати я використовую панель інструментів, яка знаходиться зліва у вікні і палітру кольорів, яку можна змінити і підібрати подібний колір.

2. Можна скористатися командою меню для деяких деталей малюнка. Це такі команди як:

а) меню малюнок повернути зліва направо, зверху вниз або під кутом;

б) малюнок або фрагмент малюнка можна розтягнути по ширині і довжині;

в) фрагменти можна копіювати.

3. Для більш точнішого відображення на екрані можна вибрати масштаб більший ніж 200 відсотків. Меню вид масштаб 400% або 600% і тут вид масштаб показати сітку.

4.Для виконання малюнка використовуємо : олівець або пензлик. Пензлик можна вибрати круглий, квадратний і в формі пера різних розмірів. Заливка заливає замкнутий простір одним кольором.

5. Лишній елемент ми можемо виділити і стерти кнопкою delete. Виділяти можна як прямокутною так і довільною формою.

6. Для розфарбування ми використовуємо додаткову палітру кольорів, відтінок можна зробити світліший чи темніший, або створити цікаві пастельні кольори.

7. В програмі Paint можна створювати візитки і відкритки.

8. Якщо якась команда не активна, то ми міняємо інструмент на інший. Меню інструмент.

9. Якщо щось не вдалося то ми маємо можливість відкорегувати наш малюнок, або взагалі очистити поле: малюнок очистити. Ще для корекції користуємось резинкою.

Створення графічної композиції

Звучить аудіо запис

  1. Повернення до очікування

Наш урок добігає кінця. давайте згадаємо про « Гілочку надії»

  • Чи справдилися ваші очікування, про які ви писали на початку уроку?

Якщо так, то прикріпіть ваших метеликів до нашого дерева. Якщо ні – то хай залишаться гусениця.

  1. Підбиття підсумків уроку. Розв’язування кросворду

Домашнє завдання

Принести: кольоровий папір, ножиці, клей.

Підготувати: зимові обрядові пісні, вірші, колядки, щедрівки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
7
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!