і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Конспект уроку з англійської мови "Лондон"

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Тема. Визначні місця Лондона

Мета:

ознайомити з новою лексикою теми; закріпити граматичний матеріал: ступені порівняння прикметників; поглибити знання учнів про визначні місця Лондона; формувати навички читання вголос, аудіювання, діалогічного мовлення;

розвивати слухову пам'ять, увагу, логічне та асоціативне мислення, самостійність, уміння оцінювати себе;

розширювати учнівський світогляд про країну, мову, якої вони вивчають; виховувати почуття причетності до світової історії та культури.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань (комбінований урок).

Обладнання: підручник, зошит, словник, таблиці, картки для самостійної роботи, ілюстрації.

Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрації до теми), практичні (вправи).

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, колективна, групова, індивідуально-відокремлена.

Хід уроку

  1. Організаційний етап

Привітання. Налаштування учнів на доброзичливу обстановку в класі.

T: Good morning, pupils! Nice to see you!

Ps: Good morning, teacher! Nice to see you, too!

T: How are you today?

Ps: We are fine, thank you!

T: Today we have an unusual lesson because we have our guests.

Turn around and say “Good morning, teachers!”

Ps: Good morning, teachers!

T: Thanks. Take your seats, please. Who is on duty today?

P: I am.

T: Who is absent today?

P: … is (are) absent. (All are present).

T: What is it today’s date?

P: Today is Monday, the twenty-fifth of April.

  1. Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація)

T: Pupils, today we’re going to speak about London, its places of interest to know more about it. It can help us when we are going to travel to London.

  1. Вивчення нового матеріалу

T: Pupils, look at the pictures (ex.1-2, p.134-135) and learn new words. And now look at the blackboard and read these words.

  1. Первинна перевірка засвоєння знань

T: Pupils, you have sheets of paper with tasks, let’s do task 1: match and number.

OK. The next task is to complete words with missing letters. On your sheets of paper complete the new words.

  1. Th.. Th..m..s

  2. L..nd..n T..x..

  3. H..d.. P..rk

  4. Th.. T..w..r Br..dg..

  5. Th.. N..t….n..l G..ll..r..

  6. Th.. Br..t..sh M..s….m

  7. .. d….bl..-d..ck..r

T: Now let’s read these words.

  1. Первинне закріплення знань

  1. Закріплення лексичного матеріалу

T: Pupils, let’s do our next task: make up the sentences.

  1. Формування навичок читання (ex.2, p.134)

T: Pupils, let’s read the text and do ex.3, p.136)

  1. Діалогічне мовлення

Учні працюють у парах: обирають правильний варіант відповіді на запитання діалогу, після чого інсценують цей діалог.

1. Оберіть правильний варіант відповіді в діалозі.

2. Інсценуйте діалог у парах.

Natalie: Did you really go to London last summer, Peter? 

Peter: ___________________________ 

a. That’s right.

b. Yes, I am.

c. No, I don’t.

Natalie: Did you go on a sightseeing tour? 

Peter: ___________________________

a. London is great.

b. I travelled by bus.

c. Yes, I did.

Natalie: What place of interest did you like most? 

Peter:___________________________ 

a. The Tower of London.

b. Big Ben isn’t really very big!

c. I don’t.

  1. Фізична та мовленнєва розминка

Hands up! Clap! Clap! Clap!

Hands down! Shake! Shake! Shake!

Hands on hips! Jump! Jump! Jump!

Hop! Hop! Hop!

Stand still !

  1. Формування навичок аудіювання

T: Pupils, listen to the text and do the task.

When people travel around the world they usually stay at the hotels for some days or weeks. These are Mr. and Mrs. Browns. They are pensioners. They like to travel around the world very much because they are interested in history. They come to London and stay at the Ritz. It is one of the biggest and most expensive hotels in London. They want to go sightseeing in London and they ask the receptionist about the British Museum.

  1. Mr. and Mrs. Browns like to travel very much. (+)

  2. They are doctors. (-)

  3. They come to London and stay at the Dukes Hotel. (-)

  4. Mr. and Mrs. Browns are interested in history. (+)

  5. They are going to visit the National Gallery. (-)

  6. They ask the receptionist how to get to the British Museum. (+)

  1. Закріплення граматичного матеріалу: ступінь порівняння прикметників.

  1. Утворіть ступінь порівняння наступних прикметників: tall, big, good, beautiful, short, famous.

  2. Доповніть речення, вживаючи ступінь порівняння прикметників.

  1. This man is (tall) _________ than that one.

  2. This garden is the (beautiful) _________________________________ in our town.

  3. She speaks Ukrainian (good) _____________ than English.

  4. Tube is the (old) ____________ underground in the world.

  5. Big Ben is the (famous) ________________________________ clock in the world.

  6. The bus is (fast) _____________ than the tram.

Резервна вправа. Усне мовлення.

Т: Pupils, make up sentences using our new words.

Example: We can see _____________ in London. (The Thames, The Tower Bridge, Hyde Park, The National Gallery, The British Museum, a double-decker, London taxi)

  1. Підведення підсумків, рефлексія

T: OK, pupils, did you like our lesson? If your answer is “Yes” choose a Happy Smile and if your answer is “No” choose a Sad Smile. OK. What was interesting (difficult, useful) for you?

  1. Інформація про домашнє завдання

T: Open your day-books and write down your hometask.

For brains:

1-6 p. – to learn new words;

7-12 p. – to tell some words about the places of interest in London.

For soul: (if you wish)

to draw one of the places of interest in London.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
урок вивчення та первинного закріплення знань
  • Додано
    02.03.2018
  • Розділ
    Англійська мова
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    202
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    LA298207
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти