! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Конспект уроку з Англійської мови для 5 класу на тему " Контроль домашнього читання за матеріалами твору “SLEEPING BEAUTY".

Опис документу:
Конспект уроку з Англійської мови для 5 класу на тему " Контроль домашнього читання за матеріалами твору “SLEEPING BEAUTY". Матеріал містить конспект уроку з домашнього читання до підручника англійської мови для 5 класу О. Карп’юк, який рекомендований Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для загальноосвітніх навчальних закладів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

SLEEPING BEAUTY

(Урок домашнього читання в 5 класі)

За підручником Карпюк О.Д. Англійська мова для 5 класу (5-й рік навчання),2018

Клас: 5

Тема: Home-reading. SLEEPING BEAUTY

Мета: засобами англійської мови познайомити учнів з світовою літературою та анімацією;

вчити учнів орієнтуватися в тексті, виділяти основні факти та визначати головну думку тексту;

розвивати навички читання тексту англійською мовою, фонетичні, лексичні та граматичні навички;

виховувати інтерес до мови і культури країни мови, що вивчається.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання

Т: Good morning, dear children! Glad to see you. I want you to greet each other. Turn to each other, smile and say “Hello!” Let’s start our lesson.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

T. It is the lesson of home-reading which will make you more well- educated, more well- informed pupils.

So, today we are going to make acquaintance with tale “Sleeping Beauty”. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing. I wish you to be calm and to work well. (слайд 1-2)

3. Фонетическая зарядка.

But at first listen to me and repeat after me. And then answer my question: which of the words in each line is the Odd one Out ?

(слайд3)

[ æ ] rabbit, ran, can, giraffe, cat, map

[ ı : ] read, he, be, feet, she, see, me, white

[ ə: ] were, first, girl, where

[ e ] get, went, fell, tree, shelf, well

[ ʌ ] suddenly, up, some, funny, jump, run, another, go

4.Мовна зарядка

Welcome to Wonderland! (слайд 4-5).Children answer my question: what kind of stories do you like to read?

What Russian tales do you know?

What English tales do you know?

Have you read the famous tale “Sleeping Beauty”?

Who is the main character of this story?

ІV.Основна частина уроку.

1. Pre – reading activities

1) Знайомство з персонажами казки

Т: So, students, let’s read some information about the characters of the tale.

2) Перегляд фрагмента мультфільму “Sleeping Beauty”.

3)Writing. Активізація лексичного та граматичного матеріалу. Роздавальні картки.

a) Put in the missing letters:

Keys: king , Queen, party, wise, invite, gift, finger, spin, sleeping, forest, prince.

б) Put in the missing forms of the irregular verbs

Put in the missing forms of the irregular verbs

have

had

came

forget

went

gone

fell

sleep

saw

seen

woke up

2. While-reading tasks

Роздавальний матеріал-картки. Учні читають текст та виконують завдання

Who did it?

had a new baby

had a gift for the princess

came into the room

forgot to invite the 13-th wise woman

was walking about the palace

fell deep asleep

saw a peddler by side of the road

heard stories about the sleeping princess

was asleep on a golden bed

kissed the princess

3. Post-reading tasks

1) T.: For questions 1-5 choose the correct answer (A, B, C)

1. Why were the King and the Queen happy?

A. They had a new palace.

B. They had a new baby.

C. They had a new thrown.

2) Why was the 13-th wise woman angry?

A. The King forgot to invite her.

B. She hsdn’t a gift for the Princess.

C. She was going to see the Princess.

3. What gift did she have for the Princess?

A. the gift of beauty

B. the gift of happiness

C. a special gift for the Princess.

4. How did Rosamond prick her finger?

A. She pricked it on a spindle.

B. She pricked it with a rose.

C. She pricked it with a needle.

5. What happened to every person in the palace?

A. They fell into a deep sleep.

B. They went away.

C. They died.

2) Фізкультхвилинка.

3) Бесіда Р1 Р2

T. : Put the words in the correct order, make up questions and answer them.

1. forest, like, What, the, was?

2. about, who, Beauty, the, Sleeping, told, prince?

3. and, palace, What, around, the, did, the, see, prince, inside?

4. Rosamond , he, did, Where, find, ?

5. next, happened, What?

6. to, in, happened, person, What, every, the, palace?

4) Writing

T.: Find in the text three sentences in the Past Simple Tense and make up negative and interagative forms.

5. Speaking

T. Act out the play in a group of four.

V. Підведеня підсумків уроку.

T. Complete these sentences:

1. The title of the text is…..

2. The main characters of the story are…

3. The action took place….(place)

4. The story is about……

V. Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

T. Read and translate the text “ The Selfish Giant”

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись