Конспект уроку Українська мова для 4 класу на тему "Емоційно-образна виразність мовлення.Складання розповіді за опорними словами."

Опис документу:
Удосконалювати вміння дітей самостійно складати твори за опорними словами, формувати емоційно - образну виразність мовлення; узагальнити знання про текст, типи текстів, будову; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, вміння бачити прекрасне.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Складання розповіді за опорними словами.
Емоційно-образна виразність мовлення.

Ідея уроку. Неперевершеність, казковість осіннього лісу.

Мета:
- формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння дітей самостійно складати твори за опорними словами, формувати емоційно-образну виразність мовлення;

-формування ключових компетентностей:
мовленнєвої: розвивати вміння учнів зв’язно й послідовно викладати думки в усній і писемній формі, сприймати емоційно-образну інформацію, образно висловлюватись, передавати красу природи;
мовної: вдосконалювати вміння писати твори-описи за опорними словами; закріпити знання основних вимог до написання твору; узагальнити знання про текст, типи текстів, будову; вчити порівнювати різні типи текстів;
соціокультурної: сприяти формуванню екологічної культури учнів за допомогою дібраних текстів; дбати про доцільне використання тематичних груп слів; виявляти особливості використання слів, загадок, прислів’їв; розвивати вміння доречно вживати їх у мовленні;
діяльнісної: розвивати мислення,пам’ять, уміння порівнював, добирати ознаки предметів; збагачувати словниковий запас слів; виховував любов до природи, вміння бачити прекрасне.

Обладнання: п’єса П.Чайковського «Осіння пісня» (циклу «Пори року»),
ілюстрації, малюнки на осінню тематику, гербарії, зразки
літературних текстів.
Хід уроку

І. Актуалізація чуттєвого досвіду.

1. Логічна хвилинка.

- Невидимка ходить в гаї,
Все дерева роздягає.
коли це буває,
Що клен запалає?
А прихопив морозець
Та повіяв вітерець,
Весь вогонь на землю впав,
Зовсім клен без листя став.

- Про яку пору року йдеться у загадці? Яка вона Попрацюймо в групах.

2.Робота в групах.

- Кожна група отримає текст загадки. Завдання груп – не лише відгадати загадку, а й визначити у ній ознаки осені та записати їх.

1 група. Виснуть хмари низько-низько,
Опустили пасма-коси.
Всюди мокро, всюди слизько-
Ходить нашим краєм….(осінь).
2 група. Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
І коли це все буває? (Восени).
3 група. Чарівник прийшов у ліс,
Фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
Стали жовтими листочки. (Жовтень).
4 група. У садах, лісах блукає,
В жовті шати одягає,
Золотисту стеле постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь).
5 група. Прийшла дівчина до хати,
Узялась хазяйнувати:
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь).
6 група. Прохолодно. Жовкне листя.
Горобина у намисті.
Птах у вирій відлітає.
В яку пору це буває? (Восени).
7 група. В жовте лист пофарбувала,
Урожай з полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця…(осінь).
8 група. Дрібненький дощик сумно плаче,
І листячко жовтогаряче
З дерев поволі опадає.
Яка пора це наступає? (Осінь).

9 група. Ясне сонце не гріє,холодок повіва,
Засихає, жовтіє на узліссі трава,
Небо втратило просинь-
Наближається…(осінь).

  • Використовуючи колективний досвід, опишіть осінь, її прикмети.

3. Бесіда про особливості осінньої природи, лісу.

Творча робота
- Складемо колективний опис осінньої пори. Назвемо найхарактерніші її ознаки, які виявили у загадках.
Ясне сонце не гріє; холодок повіва; жовтіє на узліссі трава; небо втратило просинь; дрібненький дощик сумно плаче; урожай з полів зібрала; всюди мокро, всюди слизько; виснуть хмари низько-низько…

-Як можна образно сказати про одне й те ж? Візьмемо,наприклад,типову прикмету осені-жовкне і опадає листя з дерев. Як про це сказано у загадках, які ви опрацьовували? (І листячко жовтогаряче з дерев поволі опадає; жовте листя пофарбувала; жовте листя; в жовту свитку ліс вдягнула; жовті шати одягає; стали жовтими листочки; жовте листячко летить.)

Ознайомлення з народними прикметами.
-А ось послухайте, які корисні поради залишили нам наші предки,що віками спостерігали за цією порою:
* Найпізніший листопад у дуба і бузку.
* Швидко пройшов листопад – буде сувора зима.
* Восени птахи летять високо – на теплу зиму, низько – на сувору.
* якщо на бабине літо негода, то далі осінь буде сухою, і навпаки.

4.Формування емоційно – образної виразності мовлення.

Музичні асоціації.
Слухання музичного запису «Осіння пісня» П.Чайковського (фортепіанний цикл «Пори року»).
-Як ви гадаєте, чому звучить саме ця музика? Що ви уявляєте, слухаючи її?
-Із якою картиною у вас асоціюється ця музика? Як передає красу осені композитор?
(За допомогою звуків.)

Образотворчі асоціації.
Розгляд малюнків, фотографій, творів живопису про осінь.
-Як бачать красу осені художники? Якими засобами її зображають?
(Кольором.)

Літературно – художні асоціації.
Читання уривків поетичних творів, літературний (Емоційно-образний) аналіз.

Скидає ліс червоне убрання.
Не холодно йому такої рані.
Щоб упірнути в молоко туманів,
спускається в долину навмання. ( Г.Зелінська )

А тополя , неначе свічка,
у промінні стоїть тремка.
Лезом точеним біля річки
передзвонює осока. ( Д.Кононенко )

Летять листочки, пожовклі і зівялі,
Летять до ніг і сумно шелестять.
Затих гайок, і верби кучеряві
пташиним співом вже не гомонять. ( І.Савицька )

Осипаються клени. Листя з дуба летить.
Лиш ялинка зелена серед лісу стоїть. ( Г.Бойко )

-Як автори літературних творів передають красу осінньої природи? ( За допомогою образного слова, порівнянь. )
-Які слова вам захотілося запам
ятати і вживати у власному мовленні для передачі побаченого, пережитого?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА https://www.youtube.com/watch?v=leJC7CWZw9Y

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Мовленнєва ситуація.

-У далекій тундрі живе хлопчик на ймення Айвенго. Він ніколи не бачив лісу, тим більше такого прекрасного, яким він буває восени. Уявіть себе в ролі письменників, створіть текст, прочитавши який, можна уявити ліс, красу осінньої природи і ваше захоплення нею. Кращі роботи надрукують у журналі , і хлопчина з далекої тундри дізнається про неповторну красу української природи – осіннього лісу.
-А допоможуть вам опорні слова, які ми запам’ятали, опрацювавши загадки, прикмети, поетичні твори.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання звязного висловлювання.

1.Гра «Мікрофон».
- Які бувають види текстів?
- З яких частин вони складаються?
- Чим відрізняється художній текст від інших? Що переважає в описі?

2.Активізація образного словника учнів.

Слухання і порівняння текстів.
Настала казкова осінь
Дерева стоять у багряному, жовтому листі. Земля вбралася у розкішні золотисті шати. Небо затягло сірими хмарами. Мов срібні корали, виблискують прозорі краплі дощу на засохлих листочках. Пернаті друзі сумно співають прощальну пісню.

Настала осінь
Дерева стоять у листі. Земля вбралася в шати. Небо затягло хмарами. Виблискують краплі дощу на засохлих листочках. Пернаті друзі співають пісню.

-Який текст краще передає чарівність осені? Чому?
-Які художні засоби використані в першому тексті? Яку роль вони відіграють?

Гра «Продовж рядки».
Осінь – золотокоса, яскраво-золота…( казкова, чарівна, барвиста, сумна, чепурна, урочиста, святкова, щедра, багата, працьовита господиня, гарна,добра, багряна).
Погода – тиха, суха…( тепла, привітна, прохолодна, спокійна ).
Небо – синє, блакитне…( ласкаве, чисте,сіре, безхмарне, хмарне, похмуре, низьке ).
Сонце – привітне, тепле…( сумне, холодне,проглядає крізь хмари, ховається, не гріє ).
Дерева – золотисті,різнобарвні…( святкові, задумані, позолочені, святкові, вбрані ).
Листочки – золоті, пурпурні…( коричневі, ясно-червоні, жовті, багряні, зелені ).
Вода в річці – холодна, чиста…( прозора ,кришталева, синя, глибока, голуба )
Дії – намалював, описав…( розфарбував, зобразив, змалював ).
Хмари – сиві, дощові…( сизі, важкі ).
Птахи – сиротливі, крикливі…( горнуться до людських осель, зажурені ).
Трава – зівяла… ( пожовкла ).
Земля – чорна…( мокра ).
Дощ – мряка, рясний…( дрібний, хлюпає, плаче ).
Вітер – холодний, пронизливий…( рвучкий, поривчастий ).
Висновок. Для твору – опису необхідно добирати влучні порівняння, образні слова і вислови.

ІV. Створення тексту звязного висловлювання. Розвязання мовленнєвої ситуації.
1. Актуалізація власного досвіду.

Обмін враженнями, індивідуальні розповіді дітей.
-Поділіться один з одним своїми враженнями від перебування у лісі,гаї, діброві. Опишіть, де ви були, що бачили, що чули, відчували, що найбільше запам’яталося.

2. Обігрування мовленнєвої ситуації.

Ситуація спілкування. Уявіть , що ви віднайшли старовинний рукопис, якому багато сотень років. Він погано зберігся. Залишилися окремі фрази. Спробуйте за цими даними відновити літературний шедевр.

Непомітно підкралася…берізки вбралися, мов дівчата…золоте листячко, наче монетки…багряне,жовте листя…спадало додолу, немов золотий дощ…прекрасний килим…бабине літо…пернаті музиканти…

Самостійний запис творів.

V. Удосконалення творчих робіт на основі колективного досвіду. Мовленнєва ситуація.

Ситуація спілкування. Уявіть, що ви – редактори журналу, і вам треба переглянути написаний вашим колегою твір. Перечитайте, висловіть свої зауваження, побажання щодо змісту і форми написаного.

Самоперевірка написаного.
Зачитування учнями складених літературних творів.

VI. Саморефлексія. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку.

Підсумкова бесіда.
- Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися? Як ці знання допоможуть вам у майбутньому?
- Чи сподобалось вам бути у ролі письменників?
- Які нові слова, цікаві вислови ви запам
ятали?

ЛІТЕРАТУРНО - ХУДОЖНІЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Легенда
За народним переказом Осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай усе моє багатство. Я віддаю тобі все моє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе.

Народні прислівя та приказки

  • Навесні дощ із хмарки, а восени з чистого неба.

  • Осінь то плаче, то сміється.

  • Восени за одну годину і сніг, і дощ

  • Не чекай від осені сонця.

  • Листопад зимі ворота відчиняє.

  • Як листя жовтіє, то поле смутніє.

  • Осінь іде – дощі за собою веде.

  • Весна красна квітами, а осінь – снопами.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!