Конспект уроку у 3 класі на тему "Твій друг - книга".

Опис документу:
Інтегрований урок розвитку зв'язного мовлення та позакласного читання у 3 класі. Цей урок дасть можливість учням в ігровій формі узагальнити свої знання про книгу як історичну пам’ятку людства та на основі цих знань скласти есе на тему "Твій друг - книга".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Інтегрований урок позакласного читання та розвитку зв’язного мовлення

ТЕМА: Твій друг — книга!

МЕТА:

навчальна: формувати вміння складати есе; вчити зв'язно викладати свої

думки; добирати переконливі докази, аналізувати, робити

власні висновки;

дати учням загальні відомості про книгу як історичну

пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому сховане

джерело мудрості, накопиченої віками;

розвивальна: розвивати кругозір, логічне мислення та усне мовлення;

виховна: виховувати любов і дбайливе ставлення до книги, показати її

значення в житті людини.

Компетентність: комунікативна, інформаційна.

Хід уроку

I.ПОЧАТОК УРОКУ


І.Організація класу.

1. Привітання

Любі, діти, у наш клас Продзвенів уже дзвінок

Завітали люди щирі, Починається урок.

Привітайте в добрий час Тож і ми часу не гаймо,

Гостей усмішкою й миром. І урок розпочинаймо!

- Сьогодні у нас не зовсім звичний урок. Ми проведемо урок розвитку мови інтегрований з уроком позакласного читання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти, кожного дня ми прагнемо досягти успіху. Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один одному і висловіть свої побажання.

- А тепер подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?

(учні висловлюють свої думки)

- А зараз ми складемо квітку успіху. У вас на парті є пелюсточка, на якій вам треба написати відповідь на таке питання:

- Щоб досягти успіху на уроці, якими ви повинні бути?

(На дошці створюється квітка, центром якої є слово «Успіх».) (Слайд 3)

Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.

- Тож працюватимемо ми під гаслом:

Щоб робота в нас кипіла,

Будемо працювати:

Швидко! Дружно! Вміло! (Слайд 4)

-А ще, діти, щоб досягти успіху, ви повинні подолати сходинки і виконати різні завдання.

II.ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Загадка.

- Відгадайте загадку.
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не завжди на терезах
Їм ціну ти підбереш.


- Без чого немає знань?

– Сьогодні на уроці ми спробуємо довести, що книжка – чудовий витвір людського розуму, найвірніший друг людини. А ще – будемо слухати, читати, виконувати різні завдання. Ви доведете, як багато знаєте, наскільки добре вмієте читати, гарно і правильно говорити та висловлювати свої думки.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Вправа «Вилучи зайві слова» (Слайд 5)

- Вилучіть зайві слова-числа і дізнаєтесь тему нашого уроку. Твідвай друтриг – книсімга.

Давайте прочитаємо тему уроку. «Твій друг – книга».

  • Як ви гадаєте, про що ми будемо сьогодні говорити на уроці?

  • А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Відкрийте зошити, запишіть дату, «класна робота» і тему уроку.

- А зараз перша сходинка і завдання, яке нам треба виконати.

3. Побудова «асоціативного куща». (Слайд 6)

(Посередині дошки написано слово КНИГА обо зображення книги)

ДРУГ ВЧИТЕЛЬ ПОМІЧНИК

СКАРБНИЦЯ ПОРАДНИЦЯ ДЖЕРЕЛО

– Що ви уявляєте, прочитавши це слово? (Знання, розум, мудрість,…)

– З чим асоціюєте слово КНИГА?

Книга: скарбниця, вчитель, порадниця, друг, помічниця, джерело знань.

4. Словникова робота. Слайд 7

- Доберіть прикметники ( яка буває книга?)

Книга: цікава, добра, мудра, повчальна, розумна.

- А тепер підберіть та запишіть дієслова ( що робить, що дає книга?)

Книга розповідає, вчить, допомагає, дає поради, відкриває світ, розважає.

1. Слово вчителя.

На світі є дуже багато різних книг. І всі вони відрізняються одна від одної змістом, розміром, оформленням. Книжки розмовляють з людьми різного віку та різних професій. Книга стає другом і порадником кожній людині на все життя. Як же книга прийшла до людини?

- Послухайте повідомлення, які підготували ваші однокласники про книгу. (Презентація)

1 учень

У давнину на землі не було книжок у тому вигляді, які вони тепер. Стародавні люди писали на стінах печер, на дереві та камінні.

Пройшли роки і люди навчилися писати і малювати гострою паличкою на глиняних дощечках. Але такі книжки були важкі та незручні.

Потім почали виготовляти легкі та більш практичні книги з телячої шкіри. Вони були дуже дорогими, тому що для написання однієї книги потрібна була череда телят. Першу таку книгу створили в місті Пергамі. А такий матеріал для книги назвали пергаментом.

2 учень

Приблизно дві тисячі років тому люди почали виготовляти справжній папір. Книги тоді були рукописними, їх переписували вручну.

Люди продовжували шукали нові матеріали для виготовлення книг, дешевші і зручніші у користуванні.

На берегах річки Ніл в Єгипті росте болотна рослина - папірус. В давнину його використовували при будівництві осель. З часом люди помітили, що, висихаючи на сонці, волокниста серцевина папірусу перетворюється на вузенькі сухі смужки, які вбирають фарбу. Так з'явилися книги з папірусу, на якому було зручно писати. Але такі книжки через деякий час почали ламатися і розсипатися.

3 учень

У XIII ст. в Європі навчилися виготовляти папір. У середині XV ст. в Німеччині з'явився перший друкарський верстат.

В Україні першодрукарем був Іван Федоров. Він видрукував лише декілька книг і серед них перший слов'янський «Буквар».

Тепер папір виготовляють із деревини та макулатури.

- Дякую за цікаві повідомлення. Ви довели нам всім, що книга - чудовий витвір людського розуму.

Фізкультхвилинка

  1. Робота над темою.

Вчитель. – Книга – це одне з найбільших див, створених людиною. З книг ми дізнаємося про те, що відбувалося в минулі часи та про події, які відбуваються сьогодні. Книжка веде нас у захоплюючу подорож до Країни знань.

На світі існує незліченна кількість книг. І всі вони дуже різні: і великі, і малі, з малюнками і без … А як ви гадаєте, чому так багато книг? Мабуть, тому що вони потрібні всім: і малюкам, і школярам, і дорослим. Недарма в народних прислівях говориться, що людина без книги – як криниця без води.

- А зараз ще одна сходинка до успіху, яка називається «Лабіринт».

І щоб її подолати, вам треба виконати наступне завдання: прочитати прислів’я та пояснити його значення. (групова робота)

2 сходинка «Лабіринт»

Група І (Слайд 8)

(Хто з книгою дружить, той ніколи не тужить.)

Група II (Слайд 8)

(Книжка — то маленьке віконце, через яке весь світ видно.)

  • А які ще прислів’я про книгу ви знаєте?

(Відповіді дітей)

3 Сходинка «Поетична» (Слайд 10)

Гра «Підбери риму»

Батько мені каже:

З книгою... (дружи),

Рідну мову, синку,

Завжди... (бережи).

Мову ту, що люди

Рідною зовуть,

Ти ніде й ніколи,

Синку, не... (забудь).

Рідне слово-пісню

Завжди серцем... (чуй),

Як вітчизну й матір,

Їх люби,... (шануй).

А як же можна дружити з книгою? Адже вона — не людина і завжди мовчить... (Книга не вміє говорити, але завжди допоможе у скрутну хвилину - розвеселить, дасть завжди корисні поради і ніколи не зрадить.)

Як ви вважаєте, чи можна книгу назвати другом?

Послухайте вірші, які підготували нам учні про книгу.

4 сходинка «Конкурс ораторів»

Складання есе на тему «Книга — твій друг, без неї як без рук!».

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

  1. Підсумок уроку. Гра « Незакінчене речення» (Слайд 15)

​ На сьогоднішньому уроці … ми навчилися складати есе про книгу

та дізналися звідки прийшла до нас

книга.

 Ця інформація дозволяє нам зробити

висновок, що… це наш друг і порадник.

​ Це рішення було прийнято тому,

що… книги дають нам знання…

​ Сьогоднішній урок навчив мене… любити і берегти книгу.

  1. Складання сенкана (Слайд 16)

Роблячи підсумок уроку, давайте складемо вірш про книгу. Вірш не звичайний, а Сенкан. (Складають по групам)

(На дошці вивішується памятка «Як скласти сенкан»).

Книга Книга

Цікава, повчальна, Розумна, мудра.

Навчає, розповідає, відкриває. Дає поради, вчить, допомагає.

Книга-твій друг, без неї, як без рук. Книга вчить, як на світі жить.

Друг. Порадниця.

3. Рефлексія

  • Які ваші враження від уроку?

Тоді дістаньте з конверта той смайлик, який відповідає вашому настрою і покладіть його у щоденник разом із фішками, які ви заробили на уроці.

Я вам бажаю, щоб у вашій сім'ї було так, як пише поетеса Наталка Поклад:

Книжка в тата,

Книжка в мами,

Книжка в мене

І в Світлани,

З книжкою малий Тарас —

Книжковечір нині в нас.

- Любіть книжку, читайте її та нехай вона завжди буде вашим другом.

4. Домашнє завдання (Слайд 17)

1 група: Знайти прислів’я, загадку про книгу, вивчити і записати їх у зошит.

2 група: Принести декілька своїх улюблених книг на виставку «Книга - мій друг». Підготувати коротку розповідь про одну з них.

- На цьому наш урок закінчено.

Хочу вам сказать в кінці –

Ви сьогодні молодці!

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
9
дн.
1
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!