Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку "Т.Коломієць. Оповідання "Ялинка мого дитинства (спогади)""

Літературне читання

Для кого: 4 Клас

10.06.2020

1277

70

0

Опис документу:
Конспект уроку літературного читання у 4 класі ЗНЗ за темою "Т.Коломієць. Оповідання "Ялинка мого дитинства (спогади)"". У роботі подано інформацію про письменницю, розгляд життєвих ситуацій, описаних у творі, розглядається актуальність теми, ситуацій тощо
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Т.Коломієць «Ялинка мого дитинства» (спогади) + презентація.

Мета. Навчати учнів, використовуючи інтерактивні технології для формування життєвих компетентностей учнів, розвивати пізнавальний інтерес до предмету, виховувати оригінальне латеральне мислення, навички колективного спілкування, толерантності; формувати в учнів латеральне мислення, як гру ідей та уяву молодших школярів, шляхом засвоєння доступного і необхідного обсягу знань з літературного читання; створювати різноманітні навчальні ситуації для підвищення інтересу до читання.

Збагачувати знання учнів про історію свого народу, про важкі роки Другої світової війни та про творчість Т.Коломієць; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, висловлювати свої думки, враження, працювати у техніці витинанки; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, естетичний смак; формувати ціннісне ставлення до природи, мистецтва.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: пазли, капелюшки, методичні таблиці: «Фішбоун»,«Кола Венна», презентація, картки з частинами тексту оповідання, «Лего».

Хід уроку

І.Організаційний момент. Психологічне налаштування учнів.

В цьому класі друзі всі

Я і ти , і ми, і ви.

Посміхнись тому, хто зліва,

Посміхнись тому, хто справа.

Ми – одна сім’я.

І знову дзвоник кличе в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову.

Тож починаємо урок,

Бо пролунав нам вже дзвінок.

На уроці ми будемо працювати під девізом:

Виразно читаємо,

Чітко слова промовляємо.

Мову та творчість свою розвиваємо.

ІІ. ОЧІКУВАННЯ

  • Діти, що ви очікуєте від уроку?

(Відповіді дітей)

  • Щоб здійснилися ваші очікування, ми повинні бути уважними, працьовитими і головне вміти швидко, виразно та зрозуміло читати.

Зарядка для очей.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Мовна розминка.

Жодна людина не зможе гарно читати, якщо в неї слабкі легені. Тож розпочнемо урок з розчитування.

  1. Робота над скоромовкою 

Сніг та сніг навколо ліг

Грає сріблом білий сніг.

А ялинка молода,

Білу шубку одягла.

  1. Чистомовка.

Ами-ами-ами - Новий рік іде горами
ах-ах-ах - у червоних чобітках.
Ями-ями-ями - сяють ясними вогнями
Ах-ах-ах - крізь ялинки по хатах.

3. Метод «Мікрофон»

- Коли ми зустрічаємо Новий рік? (Відповіді дітей)

- Чому ви любите Новий рік?

- Як готуєтесь до святкування Нового року? (Відповіді дітей).

-А чим ви прикрашаєте ялинку? (Відповіді дітей).

4. Загадка.

Стало біло навкруги-

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

воду сковую в льоди,

в дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я – (ЗИМА)

ІV . Мотивація навчальної діяльності.

  1. Інсценізація вірша Т.Коломієць «Грудень

  • Послухайте інсценізацію вірша Т.Коломієць і скажіть з ким зустрілася зима.

Натомившись у дорозі,

Зупинившись на порозі,

Мовить грудневі зима:

Зима

- А чому снігів нема?

На стежках кругом грудки –

І не пройдеш навпрошки.

На полях пшеницю й жито

Теплою ковдрою не вкрито.

Грудень

- Поможи мені в роботі!

В мене скільки справ, що сам

Ради їм усім не дам.

Вітра-сіверка гукни,

Хай прилине з далини,

Хай закрутить рано – вранці,

Хугу-віхолу у танці,

Щоб пухнастий білий сніг

На усі простори ліг.

Гарно буде на землиці,

Як в побіленій світлиці,

Прийде свято новорічне.

Рік новий почнеться з січня.

2.Бесіда.

  • З ким зустрілася зима?

  • З якого місяця почнеться рік новий?

- Ось такий гарний вірш про грудень написала українська поетеса і письменниця Тамара Коломієць, який увійшов до збірки «Календарик»

3. Робота над деформованим віршем.

2.Починає рік із січня.

4.Так по колу він іде – за собою нас веде.

1.Календарик новорічний

3.Груднем – місяцем кінчає.

Фізкультхвилинка.

V. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми познайомимось зі спогадами чудової української письменниці Тамари Коломієць «Ялинка мого дитинства».

VІ. Сприймання і засвоєння нового матеріалу

1. Бесіда

- Як ви вважаєте, що таке спогади? (Згадка, згадування, пам’ять, мемуари, спогадання, спогаданка).

2. Самостійне мовчазне читання вступної статті учнями .

- Коли народилася Тамара Коломієць?

  • Коли відбувалася Друга світова війна?

  • Яке горе принесла вона на нашу землю?

  • Які часи згадує поетеса в своїх спогадах?

3. Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Ялинка мого дитинства»

4. Гра «Передбачення».

– Прочитайте заголовок оповідання.

Як ви вважате, про що йтиметься в оповіданні з таким заголовком?

  1. Метод «Джигсоу»

  1. Кожен учень підходить до учительського столу і вибирає собі частинку пазлу за кольором ( 5 пазлів із 5-ти кольорів).

  2. Відповідно до кольору діти збирають пазл. Таким чином вони об’єдналися в 5 груп по 5 учнів.

  3. Кожна група отримує частину тексту «Ялинка мого дитинства», заздалегідь поділеного вчителем.

  4. Кожна група опрацьовує свою частину тексту.

  5. Ознайомившись зі своєю частиною тексту, діти утворюють нові групи, в яких повинні бути уже 5 різних кольорів.

  6. Таким чином вони ознайомлять інших учнів своєї нової групи зі своєю частинкою тексту, переказавши її.(Кожен послідовно переказує свою частину тексту. Вчитель заздалегідь, ділячи текст на частини, пронумерував їх, щоб діти не переплутали послідовність)

  7. Таким чином за короткий час діти знайомляться з текстом оповідання.

  8. І знову переходять до своїх первинний (домашніх) груп відповідного кольору.

  9. Після ознайомлення з оповіданням, в роботу вступає метод «Шість капелюхів».

Кожна група отримує капелюшок відповідного кольору.

  1. Метод «Шість капелюхів»

  1. Робота в командах.

VІІ. Виступи дітей.

Білий – отримання інформації.

  1. Словникова робота

Вервечка — низка чого-небудь.

Витинанки — один з видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й багаті традиції (вирізання).

– Чи справдилися ваші передбачення?

— Якого свята чекали діти?

— Про що вони мріяли?

— Чому дівчинка не потрапила до школи на свято?

— Скільки в неї було ялинкових іграшок?

— Які прикраси вона робила для ялинки?

— Що для цього використовувала?

— Що принесла мама?

— Які іграшки зробила дівчинка із солом’яного паперу?

— Знайдіть і прочитайте опис цих іграшок.

— Що робила дівчинка, коли лягла спати?

Чорний – виявлення проблем, протиріч, негативних явищ.

Війна. Сильні морози. Стареньке взуття. У дівчинки відкрилися рани на обморожених ногах. Їй боляче. До школи на свято дівчинка не дійде. Зовсім мало ялинкових прикрас. Мало матеріалу, з яких їх можна зробити. Смаколиків та подарунків зовсім немає. Папір із соломи незручний для письма. На дорогах війни згубилась улюблена іграшка дівчинки - плюшевий ведмедик.

Жовтий – позитивне мислення.

1945 рік. Війна відступила. Сподівання на закінчення війни. Скоро свято Нового року. В будинках прикрашають ялинки. Приємно відчувати запах хвої. Дівчинка фантазує. Власноруч виготовляє іграшки. Вони оживають в її уяві. Створюється власна казка. Дівчинка не падає духом, не опускає рук. Мама приносить з роботи папір. Дівчинка створює іграшку, схожу на її плюшевого ведмедика. Любов до мистецтва витинанки. Усе життя дівчинку супроводжує казка – не подарована, не куплена, а створена власними руками та уявою.

Червоний - емоції.

Кольорова гамма настрою.

____________ сум.

____________ радість.

____________ сум.

____________ радість.

Зелений - творчість.

Зобразити як би ви прикрасили ялинку за таких обставин.

VІІІ. Підсумок

Синій – узагальнення.

- Що в спогадах української письменниці вас здивувало, схвилювало?

- Мене схвилювало те, яким важким було життя під час війни, холод, голод, хвороби. Діти не мали радісного дитинства. Проте, на відміну від поетеси, у кожного тепер є багато куплених гарних ялинкових прикрас.

1. Діаграма Венна (І група)

Спільне. Вік, країна проживання, свята, бажання, традиції.

Відмінне. Сучасні діти. Мають великий вибір розваг, секцій. Залюблені, заніжені батьками. Ні в чому не знають відмови. Мають великі можливості для розвитку здібностей, здійснення задумів. Більше фінансової спроможності.

Граються в мережеві ігри, спілкуються не тільки коли в школі, а у вайбері та соціальних мережах . Змалечку літають з батьками на відпочинок у різні країни світу. Дивляться мультики англійською і переписуються з онлайн-друзями з далеких країн. У сучасних дітей є інтернет. Вони самі вчаться, шукають те, що їм цікаво.

Нинішня учнівська молодь значно сприйнятливіша до новацій, технічних можливостей, які сьогодні доступні.

Відмінне. Діти повоєнних часів. Голодні, з відчуттям постійного страху і переживань, знедолені війною, з розумінням сприймали труднощі, суворі обмеження, з більш розвиненою фантазією «із нічого зробити щось», невибагливі. Обмежені у виборі смаколиків, продуктів харчування, одягу, дозвілля.

Рано починають працювати на рівні дорослих, недолюблені, не мають можливості відвідувати дитячі садки, школи, гуртки. Рано дорослішають. Роботящі. Більш зацікавленні у навчанні. Грались на вулиці і мали багато друзів у дворі. Були дітьми вулиці.

  1. Фішбоун (ІІ і ІІІ групи)

Голова – проблемне питання ( ?). (До чого призводить війна?)

Хвіст – висновок (У сучасному світі навряд чи існує явище, яке шкодить людині більше, ніж війна. Через війни гине величезна кількість людей, але справа не тільки в смертях військових. Проблема також у тому, що через війну страждають люди зі складу цивільного населення – від випадкових пострілів і снарядів гинуть звичайні люди, руйнуються їхні будинки, знищується їх власність. Через війни суттєво погіршується економічне становище країни, у людей виникають проблеми з можливостями забезпечити собі нормальне життя. Через все це правителі держав, та й звичайні громадяни повинні робити все, щоб до останнього моменту намагатися відвернути війни і зберегти мир.)

Верхні кістки – причини(Заздрість, ненависть,злість, загарбання, збагачення…)

Нижні кістки – наслідки(Біль,страх, насильство,смерть, розруха, голод, сирітство, безбатьківщина…)

  1. Сенкан (ІV і V групи)

ІX . Рефлексія

X. Настрій викласти з кольорових прямокутників «Лего»

Домашнє завдання. Виразно читати оповідання (с. 54-55).

Створити малюнок новорічної ялинки, прикрашеної іграшками, виготовленими за власним задумом своїми руками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.