Конспект уроку: " Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю"

Астрономія

Для кого: 11 Клас

18.02.2020

10710

74

1

Опис документу:
Конспект уроку з астрономії на тему: " Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю" . Мета уроку: сформувати в учнів поняття про сонячну активність та її циклічність; розглянути вплив сонячної активності на біосферу Землі; розвивати спостережливість, уяву, логічне і розумове мислення, здатність до пізнання навколишнього світу; формувати науковий світогляд, показати взаємозв'язок і взаємозумовленість явищ у природі.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю

Мета уроку: сформувати в учнів поняття про сонячну активність та її циклічність; розглянути вплив сонячної активності на біосферу Землі; розвивати спостережливість, уяву, логічне і розумове мислення, здатність до пізнання навколишнього світу; формувати науковий світогляд, показати взаємозв'язок і взаємозумовленість явищ у природі.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання і матеріали: підручник.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Явища, що відбуваються на Сонці значною мірою визначають процеси, які відбуваються на планетах. Сонячної активності впливає на біосферу Землі. Вивчаючи Сонце, ми починаємо краще розуміти природу інших зір. Важливо досліджувати Сонце – бо воно є джерелом життя на Землі.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (розповідь-пояснення)

1. Сонячна активність

Сукупність явищ на поверхні Сонця, зумовлених процесами в його надрах, називають сонячною активністю.

ї проявами є:

- факели (ділянок з підвищеною яскравістю),

- плями (ділянок із зниженою яскравістю),

- протуберанці (підняття речовини над сонячною поверхнею),

- хромосферні спалахи (короткочасних яскравих спалахів).

Що більше цих утворів, то вищою є активність Сонця. Спостереження свідчать, що сонячна активність змінюється циклічно. Існує 11-річний цикл активності Сонця.

Одним із найважливіших її проявів є хромосферні спалахи - різкі збільшення яскравості незначних ділянок хромосфери над групами сонячних плям. Тривалість спалахів різноманітна (від 5 хв до 7 год) і залежить від потужності. Виділяється енергія 1021-1025 Дж.

При цьому:

  • випромінюється потужне електромагнітне випромінювання у рентгенівському, ультрафіолетовому та радіодіапазоні;

  • викидається вузький струмінь частинок (протони, ядра атомів гелію, електрони) зі швидкостями 3000- 30000 км/с, інколи до 240000 км/с.

Сонячна активність визначається кількістю плям та їхньою загальною площею. Плямитемні зони фотосфери, Т=4500 К, D=40000 км., інколи до 200000 км. У великій плямі виділяють значно темніше ядро та півтінь. Час життя поодиноких плям - кілька місяців, груп плям – кілька годин.

Мірою плямотворної діяльності Сонця є число Вольфа:
W=10g+f, де g – кількість груп плям, f – загальна кількість плям, які є в цей момент на Сонці.

  • Роки, коли сонячних плям багато – максимум активності

  • Роки, коли сонячних плям мало – мінімум активності

Дослідження показали, що температура всередині плями досить висока і сягає 4500 K, але пляма здається темною на фоні більш гарячої фотосфери з температурою 5780 K. Виникає питання: що знижує температуру всередині плями? Плями на Сонці можуть існувати протягом кількох місяців, тому виникла гіпотеза, що якийсь процес гальмує конвекцію плазми в сонячній плямі та підтримує різницю температур. Зараз доведено, що таким «ізолятором» є сильне магнітне поле, яке взаємодіє з електрично зарядженими частинками плазми і гальмує конвекційні процеси всередині плями.

Сонячна пляма — це область фотосфери, де знижується температура, адже сильне магнітне поле у плямі зупиняє конвекцію

Плями поєднані між собою магнітними силовими лініями подібно до полюсів магніту — кожна пляма має свою полярність. Так само, як неможливо розділити північний та південний полюси магніту, так і сонячні плями існують тільки парами, які мають різні магнітні полярності. Якщо врахувати полярність плям, то цикл сонячної активності триває приблизно 22 роки.

Факелисвітлі утвори, супутники плям, Т= 6500 – 8000 К.

Протуберанці існують постійноце щільні холодні хмари водню, які піднімаються в корону і рухаються вздовж магнітних силових ліній. Завдяки протуберанцям відбувається обмін речовинами між хромосферою і короною. l=200000 км, D=10000 км. Час існування: до декількох місяців

2. Вплив сонячної активності на Землю

Магнітна буря — збурення магнітного поля Землі під впливом спалаху на Сонці. У цей час виникають неполадки в радіозв'язку та електронних приладах, погіршується самопочуття людей.

Сонячна активність впливає на клімат, погоду, біосферу нашої планети. Помічено, що в роки максимуму активності світила швидше ростуть дерева, підвищується розмноження деяких комах (сарани), бурхливо поширюються епідемії та пандемії (це пов'язане як зі зростанням кількості хвороботворних бактерій та вірусів, так і з послабленням імунітету людей).

Щоб ефективніше розв'язувати проблеми, пов'язані з сонячно-земними зв'язками, у світі створена система неперервного стеження за станом Сонця -так звана служба Сонця. Усі великі обсерваторії, а також значна кількість спеціальних станцій беруть участь у цих спостереженнях. Основне завдання служби Сонця — реєстрація центрів сонячної активності та всіх сонячних спалахів.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

Тестова перевірка знань з теми «Сонце-найближча зоря».

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити § 19. Підготувати повідомлення на одну із тем:

1. Вплив Сонячної активності на погоду.

2. Сонячна активність і коливання клімату Землі.

3. Сонячна активність і біосфера Землі.

4. Вплив Сонячної активності на людину.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.