Конспект уроку "Намалюю писанку"

Опис документу:
Матеріал конспекту уроку допоможе вчителю розповісти дітям про свято Великодня та традиції, що пов'язані з цим святом; познайомити з історією писанки, головними символами та техніками розпису; навчити дітей малювати писанки, використовуючи зразки прадавніх візерунків.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Образотворче мистецтво 2 клас

Л.Т.Дідук,

вчитель-методист

початкових класів

вищої кваліфікаційної категорії

Мокрокалигірської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Катеринопільського району Черкаської області

Тема: Намалюю писанку

Мета:

Формування ключових компетентностей: уміння учнів організовуватися до праці на уроці і сприймання нового матеріалу;

Загальнокультурна компетентність: формувати культуру поведінки та мовлення;

формування предметних компетентностей:

навчальна:;

  • розповісти про свято Великодня та традиції, що пов'язані з цим святом;

познайомити з історією писанки, головними символами та техніками розпису; навчити дітей малювати писанки, використовуючи зразки прадавніх візерунків; використовувати отримані знання про писанкарство в Україні на практиці; отримувати найкращі та позитивні враження від роботи над створенням власних писанок;

розвивальна: розвивати в учнів уміння працювати; активізувати спо­стережливість, фантазію, технічні уміння і навички; розвивати естетичні смаки, допитливість та уяву;

виховна: виховувати любов до прекрасного, природи, дружбу, ко­лективізм; виховувати зацікавленість народним мистецтвом;

Оснащення: презентація, зразки писанок (музейні експонати та фото)

музичний ряд:

обладнання: ТЗН;

матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; акварелі; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки; па­літра, змочена тканина;

фарби для яєць, писачки, свічки, віск.

Тип: інтегрований урок

Хід уроку

Писанка – це неповторне багатство…

Його треба берегти як безцінний скарб»

Олександр Довженко

І. Організаційний момент. Привітання.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Якою діяльністю ми з вами займалися на попередньому уроці?

  • До якого виду мистецтва належать народні іграшки з дерева, глини?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд 2.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося ще з одним видом декоративно-прикладного мистецтва. Воно в Україні дуже древнє і приурочується найсвітлішому святі на Землі – Дню воскресіння Ісуса Христа. А от з яким матеріалом ми будемо працювати довідаєтеся, коли розгадаєте загадку:

Розколеш лід – візьмеш срібло,

Розколеш срібло – візьмеш золото.

(Яйце)

А коли приходить свято Великодня в нас печуть паски та виготовляють різні писанки.

Спекла мама на Великдень

Біленькі паски…

А я куплю фарб і спишу

Гарні писанки.

Розмалюю на писанках

Квіти - ялинки

І роздам їх на Великдень

Поміж діточки.

Михайло Верес

Ото ж ми сьогодні створюємо власну писанку.

ІУ. Робота над новим матеріалом

Слайд 3.

Сьогодні на уроці ми

  • дізнаємося про свято Великодня та традиції, що пов'язані з цим святом;

  • познайомимося з історією писанки, головними символами та техніками розпису;

  • навчимося писати писанки.

Вступна бесіда

Слайд 4.

Дань воскресіння Ісуса Христа, або ж Великодень - одне з найбільших свят християн.

Ви вже всі не один раз відмічали свято Паски, знаєте, що таке Біблія і хто такий Ісус Христос. Ото ж нагадаю, що останній тиждень життя Ісуса Христа на землі починався з Його урочистого в'їзду до Єрусалиму. Ісус і Його учні прийшли до Єрусалиму на свято Пасхи. Весь народ урочисто зустрічав Його, розмахуючи пальмовими гілками, і радісно вигукуючи: "Слава Ісусові!", "Осанна Синові Давидовому!" Це були хвалебні слова і Ісус був гідний їх. Але Сам Ісус був засмучений, Він знав, що святкувати Пасху тут, на землі, буде востаннє. Так і сталося.

Його розіп’яли на хресті, а коли зняли з хреста, то поклали в печеру, обгорнувши тіло в чисту плащаницю (велике біле полотно) та постали біля гробниці охорону з римських солдатів.

Протягом трьох днів стояла охорона біля гробниці, але ніхто не міг утримати дивного і чудового Воскресіння нашого Господа. Удосвіта, першого дня тижня, Він ВОСКРЕС!!

Християни відзначають свято Пасхи (Великодня) – свято Воскресіння Ісуса Христа. Цього дня люди вітають один одного словами: "Христос Воскрес!" і традиційно відповідають: "Воістину Воскрес!"

Слайд 5.

А писанка стала символом Великодня, свята Воскресіння Ісуса Христа. Розписані писанки, після освячення в церкві дарують друзям, родичам, знайомим, промовляючи - "Христос Воскрес!"! а у відповідь дякуючи кажуть: "Воістину Воскрес!". Дарувати писанку означає бажати здоровя, щастя, добра.

Яйця завжди були загадкою для людей: неживі породжують нове життя. Ось тому і вважають яйце символом життя а тому і готують на Великдень писанки, мальованки, дряпанки та інші різновиди писанок.

Давайте познайомимося з цим унікальним мистецтвом писанкарства яке існує на нашій землі дуже давно.

Слайд 6. Крашанка. Яйце фарбоване в один колір.

Слайд 7. Дряпанка. На крашанці видряпується орнамент голкою або ножем.

Слайд 8. Крапанка. Воском на яйце наносяться крапочки, опускається у фарбу. Так повторюється в кілька етапів. По закінченні віск стирається.

Слайд 9. Мальованка. Яйце розмальовується фарбами, розведеними жовтком, щоб блистіло і не бралися до рук.

Слайд 10. Бісерка. На яйце наклеюється узором різнокольоровий бісер.

Слайд 11. Зернівка. За допомогою клею яйце оздоблюється зерном різних рослин.

Слайд 12. Писанка. Яйце розписується воском за допомогою писачка та фарбується кількома фарбами.

Слайд 13. Травленка. Яйце, що розписане воском та занурене в капустяний розсіл.

Слайд 14. Сувенірні. Виготовляють з різних матеріалів: дерево,тканина, скло…

Слайд 15. Схематичний поділ поверхні яйця.

Слайди 16, 17. Символи писанки.

Щоб правильно виготовити писанку необхідно знати символіку, адже кожен символ має своє значення.

Символи бувають геометричні, рослинні, тваринні, космічні, природні, християнські.

Робота з книгою: ст. 122.

Найважливіший давній писанковий символ — сонце, джерело світла, тепла й життя. Зображується воно колом з променями, закрученими або прямими. Одним із різновидів сонячного мотиву є свастика («ломані хрести», «качині ший­ки», «круторога»). Вона символізує багатство, радість, добру долю. Писанки з такими знаками охороняли від недуг, нещастя, злого ока.

Популярними в усіх райо­нах України є безконечник. В них немає ні початку, ні кінця, як не­має початку-кінця життя на землі. Безконечник, а йо­го ще називають «хвилька», «вужик», «кривулька» — він нагадує вічний рух. Отож зло, яке приходить у ха­ту, потрапить у цю пастку, не зможе з неї вийти і ніколи більше не турбуватиме господаря.

З рослинних орна­ментів популярні квітуча рослина у вазоні або дерево, яке сим­волізує життя. Дубовий листок означає силу, владу й авторитет. Вишня — символ дівочої краси. Гілка сме­реки — символ вічного життя та юності. Виноград — братерство, вірна любов. Зображувалися також різні квіти — рожі, барвінок, тюльпани, соняшник, півонії, конвалії.

Серед тваринних символів популярні олені які символізують довге життя та за­можність, птахи — відновлення життя й природи. Кінь — це сила, витривалість та сонце. Бджола — душевна чистота, павук - наполегливість, терп­лячість.

Використовуються часто і геометричні символи. Яйце ділиться простими лініями та трикут­ники, квадрати, ромби, пояски. Ромб — це символ ро­дючості. Квадрат, поділений на частини, — зелений лан. Дуже популярним символом є «сорок клинців». Кожен трикутник мав призначення — виконати одне бажання. За часів християнства «сорок клинців - ста­ли означати 40 днів посту, 40 мучеників або 40 днів перебування Ісуса в пустелі.

Знаки долю прихиляють,

Лихо відвертають.

Напишем дев'ять поясів,

Щоб були здорові всі.

Щоб землю сонечко зігріло

І буйну ниву не спалило.

Солярні знаки для світила —

Це тригвери і грабельки,

І павучки, і завитки,

Хрести і 8-кутні ружі.

Народ шанує сонце дуже.

А цей хвилястий безконечник

Символізує воду.

Він також оберігає

Безконечність роду.

Вісники неба на писанці крила

Пишуть, щоб доля була щаслива,

Щоб птахи із вирію прилітали,

Щоб предки рід оберігали.

Дівчата квіти почали писати,

Щоб бути гарними у будні й свята.

А мати пишуть їм віночки,

Щоб чесними були всі дочки.

А щоб сильним був і дужим,

Мав гарного чуба,

Чоловіку та синочку

Пишуть листя дуба.

Сорок клинців — господині,

Щоб велися кури й свині,

Було повно у стіжку,

1 в коморі, і в садку.

(С. Творун)

У. Фізкультхвилинка.

УІ. Актуалізація набутих знань.

А тепер підсумуємо, що ви довідалися з розповіді про писанку

Складіть асоціативний кущ: писанка це -…

УІІ. Практична робота.

До уроку ви вже сформували групи за бажаннями та зайняли місце за партами з підготовленими матеріалами та демонстраційними зразками. А щоб ваша робота вдалася і ви не розчарувалися роботу виконуйте послідовно, старанно. Хто працювати буде з яйцями - будьте обережні, не надавлюйте на їх стінки, яйце тримайте на тканинці.

І група – мальованки. ІІ група – дряпанки

ІІІ група- крапанки ІУ група - писанки

  1. Інструктаж з ТБ

  2. Інструктаж щодо виконання робіт

І група

  1. Виберіть формат яйця.

  2. Схематично поділіть на частинки.

  3. Промалюйте деталі композиції.

  4. Завершіть роботу в кольорі.

ІІ група - дряпанки

    1. Схематично простим олівцем поділіть крашанку на частинки.

    2. Зробіть начерки майбутньої композиції.

    3. Видряпайте голкою підготовлений узор.

ІІІ група- крапанки і ІV група – писанки

      1. У писачки накладаємо воску.

      2. Нагріваємо над свічкою.

      3. Наносимо частину орнаменту (узору) на яйце.

      4. Опускаємо у жовту фарбу.

      5. Продовжуємо наносити узор.

      6. Вкидаємо у червону фарбу і т.д.

      7. Після нанесення на яйце символів, знаків та багаторазового фарбування розтоплюємо обережно віск над полум’ям свічки та витираємо тканиною.

Приступаємо до роботи.

  1. Індивідуальна робота

Діти виконують роботи за власною фантазією та зразками символів.

VІІІ. Підсумок уроку

Ти такою, писанко, зробилася не одразу

Хтось чогось тобі та виділив на окрасу?

Всі всього потрошку:

Бджілка дрібку воску,

Голка — кінчик вушка,

Щоб чим тонша смужка,

Свічечка — пломінчик,

Сонечко — промінчик,

Цибулина — гарну

Золотисту барву,

Небо — барву синю,

А трава — зелену...

Всю ж мене списали

Пальчики дитини.

Потім освятило

Просяне кропило...

Потім... всім я щиро дякую за це!

Особливо курці, що знесла яйце!

  1. Перегляд дитячих робіт.

  2. Рефлексія

Музика

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
2
міс.
0
1
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!