Конспект уроку на тему: Письмове ділення на двоцифрове число.Розвязування задач(№99-106)

Опис документу:
Пояснити алгоритм письмового ділення на двоцифрове число у випадку одноцифрової частки; на прикладі розв’язання задачі подати зразок ділення у випадку двоцифрової частки; вдосконалювати навички усної лічби; виховувати любов до математики; розвивати математичні здібності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

9

Тема. Письмове ділення на двоцифрове число.Розвязування задач(№99-106)

Мета: пояснити алгоритм письмового ділення на двоцифрове число у випадку одноцифрової частки; на прикладі розв’язання задачі подати зразок ділення у випадку двоцифрової частки; вдосконалювати навички усної лічби; виховувати любов до математики; розвивати математичні здібності.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, таблиці прикладів для усної лічби.

Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу

ХІД УРОКУ

  1. Організація учнів до уроку

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав,

Тож і ми часу не гаймо,

Урок математики починаймо.

- Добрий день!Сідайте!

ІІ.Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання

  • Фронтальне опитування

- Давайте перевіримо, як ви впоралися з домашнім завданням.

- Скажіть, що вам було задано на домашнє завдання.(Приклади 97і задача 98)

- Перевіримо спочатку приклади.

244 : 61= 4

275 : 55= 5

472 : 59= 8

195 : 65=3

- Який результат першого прикладу?

-Який результат другого прикладу?

- В кого не так?(Слухаю 2-3 учнів)

- Хто нам скаже результат наступного прикладу?

- Хто скаже результат останнього прикладу?

- Назвіть результати прикладів у порядку зростання( 3,4,5,8)

  • Перевірка задачі

- А зараз перевіримо як ви впоралися із задачею.

( 720 електроламп розклали порівну в 9 коробок. 4 коробки відправили в один магазин, а 5 - у другий. Скільки ламп одержав кожен магазин?

Розв’язок :

1)720 : 9 = 80(л.) - у одній коробці;

2)80·4 = 320 (л.) – у перший магазин;

3) 80 ·5 = 400 (л.) – у другий магазин;

- Подивіться уважно на вирази, вам потрібно визначити, які вирази підходять, щоб відповісти на запитання задачі.

720:9·4

720: (9·4)

720:9·5

720: (9·5)

- Що знайшли виконавши дію 720:9?( скільки ламп у одній коробці)

- Хто скаже що ми знайшли виконавши вираз 720:9·4?( скільки ламп відправили у перший магазин)

- Що ми дізналися, коли виконали 720:9·5?( Скільки ламп відправили у другий магазин)

- Яка буде відповідь до нашої задачі?(Перший магазин одержав 320 ламп , а другий магазин – 400)

- Молодці, ви добре впоралися із домашнім завданням.

2. Усний рахунок.

А)Гра «Нанизай намистинки»

Подивіться на схему, на якій зображено геометричні фігури. У другому рядку зображені геометричні фігури із числовими виразами. Тому в перший рядок ви повинні вписати значення числових виразів з’єднавши стрілочками згідно поданого зразка.

18:9=2 14+3·3=23

48:6=8 54:9=6

60:5=12 17·2=34

Б) Розв’язування задач.

Пропоную вам розв’язати декілька задач усно.

- Слухайте уважно зміст усних задач, хто буде знати відповідь піднімає руку.
• Якщо невідоме число збільшити у 2 рази, то буде 46. Знайдіть невідоме число. (23.)

Як ви думаєте число повинно бути більше ніж 46, чи менше?

Якою дією ми дізнаємось? Чому?

Наступна задача.
• Якщо невідоме число зменшити у 5 разів, то буде 12. Знайдіть невідоме число. (60.)

Це число повинно бути більше чи менше, ніж 12?

Якою дією ми дізнаємось? Чому?

• На елеватор відвезли 240 ц вівса, а жита — у 6 разів менше. Скільки центнерів жита відвезли на елеватор? (40 ц.)
• Учні посадили 270 беріз, а кленів — у 9 разів менше. Скільки кленів посадили учні? (30 кленів.)

Висновок. З усним рахунком та домашнім завданням ми закінчили.

ІІІ.Повідомлення теми та завдань уроку.

  • На сьогоднішньому уроці ми з вами повторимо письмове ділення на двоцифрове число,а також будемо розв’язувати цікаві задачі.

ІV .Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу .

Відкривайте свої зошити записуйте сьогоднішню дату 16 вересня класна робота.

1.Виконання завдання 99

Учні, давайте пригадаємо як знаходити частку та остачу. Записуйте завдання 99.

  • Хто хоче обчислити перший вираз?

52 : 8

25 : 4

15 : 4

9 : 4

52:8 = 6 (4 ост.)

25 : 4= 6 (ост.1)(учні виконують коло дошки)

15 : 4= 3 (ост.3)

  • А останній вираз ви будете виконувати самостійно у свої зошити, хто виконає піднімає руку.

9 : 4 = 2 (ост.1)(учні виконують самостійно)

- Давайте перевіримо як ви виконали цей приклад.

2.Розвязування прикладів 100

- Знайдіть у вашому підручнику приклади 100

- Всі знайшли?

-Що нам тут потрібно зробити?( Знайди частку 294 : 49 з поясненням)

-Правильно.

- Хто хоче виконати цей приклад на дошці.(викликаю одного учня до дошки).

294 :49

(Ділене 294,дільник 49. 29 менше ,ніж 49 ,отже будемо ділити відразу 294 на 49. У частці буде одна цифра .Частку шукаємо способом випробування .Підберемо наприклад цифру 7 і перевіримо усно. 40 · 7 = 280 , 9 · 7 = 63,сума чисел 280 та 63 більша ніж 294.Цифра 7 не підходить .Перевіримо цифру 6 . 40 · 6 = 240 , 9 · 6= 54.Сума чисел 240 і 54 дорівнює 294. Отже цифра 6 підходить.)

3. Розв’язування прикладів 101

- Знайдіть у своїх підручниках вирази 101.

219 : 73 = 3

288 : 48 = 6

288 : 72 = 4

  1. : 48= 7

  • Перший і другий вирази виконуємо колективно (на дошці), а третій і четвертий вирази ви будете обчислювати самостійно. Перший варіант виконує третій вираз, а другий варіант виконує четвертий вираз. Хто виконає тихенько встає. Перевіримо ваші результати (4; 7)

Фізкультхвилинка

1 – 2 рівно встали,

3 - 4 пострибали,

5 – 6 всі присіли,

7 – 8 тихо за парти сіли.

- Наступне наше завдання 102.

- Запишіть у зошити задача 102.

- Послухайте уважно,я зачитаю вам її.

(Маса сирих цеглин становила 350 кг. Після сушіння та випалювання їх маса зменшилася на п'яту частину. Якою стала маса цеглин після сушіння та випалювання?)

  • Хто ще раз хоче зачитати цю задачу?

Про що розповідається в задачі? (про цеглу)

  • Яка маса сирих цеглин? (350 кг)

  • Що сталось із сирою цеглою після сушіння та випалювання? (маса зменшилася на п’яту частину)

  • Яке запитання задачі? (Якою стала маса цеглин після сушіння та випалювання?)

  • Ми можемо відразу відповісти на запитання? (Ні)

  • Чи можемо ми дізнатись на скільки кілограм зменшилась цегла після сушіння? (так)

  • Як саме можна дізнатись, яку дію використаємо? Чому? ( 350:5, бо маса сирих цеглин була 350, а після сушіння та випалювання зменшилася на п’яту частину)

  • Який результат цієї дії? (70 кг)

  • Знаючи, що маса сирих цеглин була 350 кг і що після випалювання зменшилася на 70 кг, ми можемо дізнатись, яка маса цеглин після сушіння та випалювання? (Так)

  • Як ми можемо про це дізнатись і якою дією користуємось?(350 – 70, бо на 70 кг менше від всієї маси сирих цеглин)

Розв’язок задачі

  1. 350:5=70 (кг)- маса п’ятьох частин

  2. 350-70=280 (кг)

Відповідь:280 кілограм маса цеглин після сушіння та випалювання.

  • А зараз ми складемо вираз за схемою.

- : = (кг)

350-350:5=280(кг)

Задача 104

-Розглянемо наступну задачу

-Знайшли всі задачу 104

Запишіть у зошити задача 104.

А)Ознайомлення зі змістом задачі.

- Послухайте уважно,я зачитаю вам її.

(У парку 276 беріз. Це на 48 дерев менше, ніж кленів. Скільки разом у парку беріз і кленів)

  • Хто ще раз хоче зачитати цю задачу?

Б)Повторення задачі за коротким записом.

- Що означає число 276?( Скільки беріз у парку?).

- Скільки було кленів?(На 48 дерев більше).

- Що питається в задачі? (Скільки разом у парку беріз і кленів)

- Чи можемо ми відразу відповісти на наше запитання?(Ні, тому що ми не знаємо скільки кленів у парку)

В)Розбір задачі

- Тож що ми спочатку можемо дізнатися?(Скільки було кленів?)

- За допомогою якої дії (Дії додавання)

- Чому? (Бо на 48 кленів більше, ніж беріз)

1)276 + 48= (д.)

- Знаючи, що у парку було 276 беріз і дізнавшись ,скільки було кленів ,ми можемо дізнатися скільки разом було у парку дерев, якщо об’єднаємо їх , а об’єднати означає дію додавання.

2) 276 + = 600

Г) Розв’язання задачі.

1)276 + 48 = 324(д.) – кленів у парку;

2) 276 + 324 = 600(д.)

Відповідь: разом у парку 600 беріз і кленів.

VIІ.Домашнє завдання

  • На домашнє завдання вам буде розв’язати задачі під номером 105-106.

105. Відстань від Львова до Житомира 360 км, а від Житомира до Києва - у 3 рази менша.

  • Яка відстань від Львова до Житомира?

  • Яка відстань від Житомира до Києва?

  • Що означає у 3 рази менша?

  • Як ми можемо дізнатися, яка відстань від Житомира до Києва?

  • У нас є завдання, щоб розв’язати задачу двома діями. Яка може бути друга дія?

  • А давайте дізнаємося, яка відстань від Львова до Києва через Житомир?

Постав запитання, щоб розв'язати задачу двома діями.


106. Коневі ваговозної породи при важкій роботі за день згодовують 15 кг сіна, 6 кг вівса, а соковитих кормів (моркви, буряку, картоплі) - у 3 рази менше, ніж сіна й вівса разом.Скільки кілограмів соковитих кормів дають коневі на день?

Розглянь вирази і знайди, який з них складено для розв'язування задачі. Запиши цей вираз і знайди його значення.

15 + 6 : 3                           (15 + 6) - 3                             (15 + 6) : 3

  • Чим годують коня?

  • Скільки витрачають кілограмів сіна та вівса разом?

  • А скільки соковитих кормів з’їдає кінь?

  • Що означає у 3 рази менше?

  • Ми можемо дізнатись скільки кілограмів соковитих кормів дають коневі на день?

  • Як саме ми дізнаємось?

  • У підручнику є три вирази вам необхідно підібрати вираз, який підходить до цієї задачі.

VIIІ. Підсумок уроку

  • Що нового сьогодні вивчили?

  • Які завдання у вас викликали труднощі?

  • Найактивніші дістають оцінки !Це……

  • Встали всі,урок закінчено. До побачення!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
2
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!