Конспект уроку:" Літературні казки. Іван Франко – казкар. Узагальнення і систематизація знань з теми “ Розв`язування рівнянь »

Опис документу:
Конспект інтергованого уроку для 5 класу на тему:" Літературні казки. Особливості літературної казки, її відмінність від народної. Дитинство письменника. Іван Франко – казкар.( зб. «Коли ще звірі говорили»). « Фарбований Лис». Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми “ Розв`язування рівнянь » Урок містить сучасні інтерактивні методи, які допомагають учню засвоїти новий матеріал як з української літератури , так і з математики.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Спеціалізована школа № 317

Виконали: вчитель української мови та літератури I категорії

Рипінська О.В. та вчитель математики вищої категорії Чухно О.В.

Тема. Літературні казки. Особливості літературної казки, її відмінність від народної. Дитинство письменника.
Іван Франко – казкар.( зб. «Коли ще звірі говорили»). « Фарбований Лис». Зміст казки

Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми “ Розв`язування рівнянь »

Мета: Ознайомити учнів із дитячими роками видатного українського письменника І.Франка, з його творами про дітей і для дітей, зі збіркою казок « Коли ще звірі говорили», вміти визначати особливості літературної казки;

формувати інтерес до творчості І.Франка, розвивати творчу уяву;

виховувати читацький інтерес.

Теорія літератури: літературна казка.

Обладнання: портрет І.Франка. підручник «Українська література» для 5 класу, твори письменника для дітей, в тому числі збірка «Коли ще звірі говорили», інтерактивна дошка.

Мета: удосконалити вміння розв’язувати рівняння на основі залежностей між компонентами арифметичних дій;розвивати логічне мислення учнів,чіткість і послідовність у викладенні думок; виховувати дисциплінованість, самокритичність, уважність; формувати творчу особистість.

Тип уроку: інтегрований урок.

Міжпредметні зв`язки: математика, українська література.

Епіграф уроку.

Вчитися, діти мої любі, треба далі і далі, раз у раз весь вік.

І. Франко

I. Організаційний момент.

1.Привітання

Вчитель математики.

  • Добрий день, діти! Як ви гадаєте, чому сьогодні у вас на уроці присутні одночасно і вчитель математики, і вчитель української літератури?

( Учні висловлюють свої думки).

Вчитель української літератури.

- Доброго дня, дітки! Сьогодні ми спробуємо поєднати математику і українську літературу. Тож вітаю вас. Маю надію, що сьогодні все вдасться.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель літератури. Діти, на сьогоднішньому уроці ми з вами ознайомимось із яскравими сторінками дитинства Івана Франка, а також навчимось відрізняти народну казку від літературної, почнемо працювати над однією із казок Івана Франка.

Вчитель математики. Тема математичної частини уроку «Узагальнення і систематизація знань з теми “ Розв`язування рівнянь ”» метою нашого уроку є удосконалити вміння розв’язувати рівняння на основі залежностей між компонентами арифметичних дій.

III. Актуалізація опорних знань з теми.

Вчитель математики.

Основні поняття даної теми перевіримо методом « Мозковий штурм »

  • Що називається рівнянням?

  • Що називається коренем рівняння?

  • Що означає розв΄язати рівняння?

  • Назвати компоненти при множенні.

  • Назвати компоненти при додаванні .

  • Назвати компоненти при відніманні.

  • Назвати компоненти при діленні.

  • Як знайти невідомий множник?

  • Як знайти невідомий доданок?

  • Як знайти невідомий від΄ємник?

  • Як знайти невідоме зменшуване?

  • Як знайти невідомий дільник?

  • Як знайти невідоме ділене?

IV. Основна частина уроку.

1. Розв`язування рівнянь.

Вчитель математики.

А зараз я пропоную вам подорож в казку. Щоб потрапити туди, ми маємо відгадати казкового героя, ім΄я якого закодовано . Нам потрібно розв΄язати рівняння і за правильними відповідями назвати його.

  1. 24(х+15)=432

  2. 14(3х – 15)= 252

  3. 47х – 15х =2144

  4. 19у – 12у – 47 = 1388

11

67

25

3

607

205

к

л

а

с

н

и

На інтерактивну дошку виводиться чотири рівняння. Учні біля дошки по черзі розв΄язують їх і за розв΄язками вгадують звіра:

67

205

3

л

и

с

  1. Х +15 = 432 :24;

  2. Х +15 =18;

  3. Х= 18 – 15;

  4. Х = 3

  5. В: 3

  6. 3х – 15 = 252 : 14;

  7. 3х-15 = 18;

  8. 3х = 18 + 15;

  9. 3х = 33;

  10. Х = 33: 3;

  11. Х = 11

  12. В : 11

  13. Х(47 – 15) = 2144;

  14. 32х = 2144;

  15. Х = 2144 : 32;

  16. Х = 67

  17. В : 67

  18. у(19 – 12 ) – 47 = 1388;

  19. 7у – 47 = 1388;

  20. 7у = 1388 + 47;

  21. 7у =1435;

  22. у = 1435 : 7;

  23. у= 205

  24. В: 205

  1. Вчитель літератури.

  2. 2. Робота над темою уроку з української літератури.

  3. -Лисиця, напевне,- найкрасивіший представник сімейства собачих. Як може не сподобатись ця граційна руда хитруха з гостренькою мордочкою, хитрющими очицями й розкішним пухнастим хвостом. Лисиця – улюблений персонаж казок, вона завжди постає у ролі хитрющої шахрайки, яка обдурює решту персонажів.

  4. Як ви думаєте, які риси притаманні лису? (Очікувані відповіді: винахідливий, хитрий, спостережливий, має чудову пам΄ять, тонкий нюх, гострий зір).

  5. Сьогодні ми познайомимось із твором Івана Франка, в якому головний персонаж – Лис. Але для початку заглянемо на дитячі сторінки життя самого письменника. Коли ж народився Іван Франко?

  6. 3.Гра « Знайди дату».

  7. Вчитель математики

  8. Пропоную розв’язати рівняння і визначити дату народження письменника.

  9. ( х + 161) – 864 = 1153;

  10. х+161= 1153 + 864;

  11. х+ 161= 2017;

  12. х= 2017 – 161;

  13. х= 1856

  14. Відповідь: 1856

  15. 4. Продовження роботи над темою з української літератури.

  16. Вчитель літератури. Отож ми визначили, що народився Франко 1856 року, а точніше 27 серпня в с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту в сім`ї коваля ( запис у зошити) Батько його, Яків Іванович, був досвідченим ковалем, добрим і товариським. Іван дуже любив свого батька і від нього перейняв девіз : « З людьми і для людей». У батьківській кузні він слухав різні розповіді, веселі і сумні, вчився працювати. Мати, Марія Миколаївна, була доброю жінкою, з серцем м΄яким на красу, на добро, з непогасною любов΄ю до народної пісні. Отже, батьки були першими вчителями малого Івана, що заклали фундамент майбутньої світлої і цілісної особистості. Ріс Іван допитливим та сміливим хлопчиком, з добрим і вразливим серцем. Коли Івась пішов до школи, то, незважаючи на важкі умови, гарно вчився, був найкращим учнем у класі.

  17. Івана Франка називають Великим Каменярем, титаном праці. І це справді так. Він написав багато різноманітних творів. Серед них є чимало творів для дітей, близько 50-ти казок. Колись він мудро сказав : «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті».

  18. Ось перед вами збірка, яку І.Франко створив у 90-х роках 19 ст. , - цикл казок « Коли ще звірі говорили». Сюди ввійшов і твір « Фарбований Лис».

  19. А зараз за допомогою методу « Мозковий штурм» дещо пригадаємо з попередніх уроків.

  • Що називається казкою?

  • Які ознаки казки?

  • Які види казок ви знаєте?

  • Хто є авторами народних казок?

  1. Діти, казки можуть створювати й письменники. Такі казки називаються літературними , або авторськими. Такі казки мають ознаки народної казки. Отже, літературна казка – це казка, створена письменником, на основі фольклорних джерел або є цілком оригінальною. Яких ви знаєте авторів літературних казок світу? ( Імовірні відповіді: Г. К. Андерсен (“ Снігова Королева ” , “ Дюймовочка “); Ш. Перро ( “ Попелюшка “, “ Кіт у чоботях “, О. С. Пушкін ( “ Золотий півник ”, “ Казка про царя Салтана “)).

  2. Долучалися до цього жанру й українські письменники:

  3. Марко Вовчок (“ Кармелюк”) ,Іван Франко ( Збірка казок “ Коли ще звірі говорили” ) ,Михайло Коцюбинський (“ Хо “ ).

  4. Іван Франко писав для дітей і про дітей:

  5. Олівець ”

  6. Малий Мирон”

  7. Грицева шкільна наука “

  8. Фарбований Лис ”

  9. Осел і Лев “

  10. Заєць і Їжак “

  11. А зараз ми розпочнемо роботу над змістом казки “ Фарбований Лис ” з перегляду мультфільму, який покаже її початок. ( Перегляд мультфільму).

  12. Продовжимо знайомство з казкою за підручником. А от яку нам відкрити сторінку, спитаємо у вчителя математики.

  13. 5. Гра « Відгадай сторінку»

  14. Вчитель математики.

  15. Розглянемо це, як задачу. Нехай сторінка, яку ми шукаємо, це якесь невідоме число. Якщо до цього числа додати 14 , дану суму збільшити вдвічі, то отримаємо 180. Яку сторінку підручника ми маємо зараз відкрити?

  16. Невідома сторінка – х; якщо до цього числа додати 14 отримаємо : (х + 14); суму збільшимо вдвічі: 2(х +14); отримаємо 180.

  17. 2(х + 14) = 180

  18. х + 14 =180: 2

  19. х + 14 = 90

  20. х= 90-14

  21. х=76

  22. Відповідь: шукана сторінка 76.

  23. 6.Робота з підручником з української літератури.

  24. Вчитель літератури. Діти, відкриваємо сторінку підручника 76 і читаємо уривок із казки «Став мій Лис …» до слів « …які кігті і яка його воля» ( Учні читають уривок ланцюжком).

  25. Як прочитаний уривок пов΄язаний з математикою? (відповідь учня: три жменьки волосся).

  26. V. Закріплення вивченого на уроці.

  27. Вчитель математики. Отже, перевіримо наші знання з теми рівняння у вигляді самостійної роботи.(Час виконання 5 хв.)

  28. Учні розв΄язують самостійну роботу.

  29. Вчитель української літератури.

  30. Відомий український педагог В. Сухомлинський вважав. Що казки, прочитані в дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернята людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемами реального життя – вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукає нас і казка І.Франка «Фарбований Лис».

  31. Бесіда за питаннями:

  32. -Пригадайте, яка казка називається літературною. Чим літературна казка відрізняється від народної? Що між ними може бути спільного?

  33. VI. Підсумки уроку.

  34. Вчитель математики.

  35. -Сьогодні на уроці ми з вами узагальнили поняття рівняння, розібрали різні способи розв΄язання рівнянь і перевірили знання за допомогою самостійної роботи, навчилися застосовувати рівняння при розв΄язанні задач.

  36. Вчитель літератури.

  37. - Я маю надію, що ви не тільки добре працюватимете над розв`язанням рівнянь, а й читатимете твори І.Франка, які стануть вам у подальшому житті дороговказом.

  38. 6. Домашнє завдання:

  39. Математика: 1) придумати задачу, в якій задіяні герої казки Фарбований Лис;

  40. 2) Ст. 83, № 403Українська література: Підручник ст. 70 – 79 , підготуватися до розповіді про дитинство І. Франка; прочитати казку «Фарбований Лис» і скласти до неї план ( в зошиті).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Креативний менеджмент в умовах змін (на прикладі управління закладами позашкільної освіти)»
Просіна Ольга Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.