і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Конспект уроку фізики в 8 класі з теми: "Внутрішня енергія та способи її зміни."

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

План-конспект уроку

фізики в 8 класі

Тема. Внутрішня енергія та способи її зміни.

Підготував:

вчитель фізики

Іваніна Сергій Ігорович

2018 р.

Тема : Внутрішня енергія та способи її зміни.

Мета: ввести поняття внутрішньої енергії тіла, забезпечити засвоєння учнями двох способів вимірювання внутрішньої енергії тіла; формувати вміння спостерігати, аналізувати явища природи, визначаючи загальні ознаки.

Дидактична мета: згадати визначення внутрішньої енергії. Ознайомитися з основними способами зміни внутрішньої енергії. Вивчити нові поняття: теплопровідність, конвекція, випромінювання. Закріпити отримані знання.

Виховна мета: привчити дітей до охайності при розв’язуванні задач в зошиті, розвивати навики колективної праці, взаємодопомоги та відповідальності.

Розвиваюча мета: продовжити розвиток монологічної мови з використанням фізичних термінів; продовжувати вчитися аналізувати умову задачі, аналізувати відповідь однокласників, доводити свою точку зору.

Тип уроку: комбінований

Прилади та обладнання: колба, штатив, спиртівка, ноутбук, екран, проектор, посудина з водою....

Тепло й холод- це дві руки природи,

якими вона робить майже все.

Бекон

Структура уроку:

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Мотивація навчання

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Вивчення нового матеріалу

VI. Закріплення вивченого матеріалу

VII. Підсумки уроку

VIII. Домашнє завдання

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання і актуалізація опорних знань

Учням роздаються картки із завданнями.

III. Мотивація навчання

1.

Слово вчителя:

- Добрий день! На попередніх уроках почали вивчати надзвичайно цікаву і важливу для нас тему – «Теплові явища». Ми розглянули суть понять «теплота», «внутрішня енергія», розглянули способи зміни внутрішньої енергії тіла.

Сьогодні ми продовжимо вивчати розділ фізики, що займається дослідженням теплових явищ . Але урок буде не простий ми проведемо урок у вигляді змагань між двома командами і так перша команда дівчат ваш: назва, девіз; хлопці ваш девіз та назва. За свої відповіді ви будете отримуати бали у вигляді ось таких різноманітних термометрів!

Проблемне питання: Хто може розказати що ж а процеси відбуваються на цих фото?

Зміни внутрішньої енергії тіл постійно відбуваються в природі і в техніці зупинимося детальніше на теплопередачі в залежності від конкретних умов вона може відбуватися різними способами.

Ручка кавоварки при заварюванні кави нагрівається при цьому передача тепла відбувається по металу без переміщення його атомів адже форми її не змінюються . Теплообмін можливий завдяки перемішуванню шарів рідини або газу, передачі енергії від шару до шару, а також за відсутності будь-якого середовища між тілами.

Розглянемо ці випадки детальніше прикріпимо до мідного дроту однакові шматочки воску і будемо нагрівати один з його кінців через пені проміжки часу шматочки один за одним відпадуть нагріваючи кінець дроту ми збільшуємо його внутрішню енергію в даному місці але енергія поступово передається іншим частинкам , які ми не нагрівали передачу енергії без переміщення речовини називають теплопровідністю як передається енергія при теплопровідності якщо температура тіл в різних місцях однакова швидкість руху молекул в цих місцях теж однакова при нагріванні одного з кінців швидкість руху молекул збільшується при зіткненні їх з іншими молекулами вони передають їм частину енергії тому температура наступних шарів тіла поступово підвищується .

1. Поясніть явище (відеороліки):

1). зміна внутрішньої енергії шляхом виконання роботи

2). теплопровідність різних тіл різна

2. Задача (пінопласт та метал відео)

Добру теплопровідність мають метали в чому ви переконалися на прикладі кавоварки тому кінці ручок каструль, сковорідок покривають пластмасою або роблять з дерева .

Поганим провідником тепла є повітря завдяки цьому шерстяний одяг між ворсинками якого є повітря не пропускає тепло вашого тіл на зовні .

Як це не дивно але жителі Узбекистану, Таджикистану в літку одягають теплі халати та шапки . поясніть чому вони так роблять і як теплий одяг рятує від спеки?

3. Бліц - опитування

Речовини з малою теплопровідністю використовують як утеплювачі й теплоізолятори.

Назвіть їх?
В якій будівлі при однаковій товщині стін тепліше – в дерев'яній чи цегляній?
Чому з алюмінієвої кружки важко пити чай, а зі скляного стакана пити набагато легше?
Теплопровідність розплавленого алюмінію в 3 рази менше, ніж твердого. Чим це можна пояснити?
Чому нагріті деталі охолоджуються у воді швидше, ніж у повітрі?
Обґрунтуйте призначення скляних рам в парниках.

Узагальнюючи відповіді учнів, з’ясовуємо, що при нагріванні відбувається збільшення швидкості руху молекул, з яких складається тіло. Цей рух передається сусіднім молекулам, у результаті швидкість цих молекул й, отже, температура даної частини тіла зростає.

  • Вид теплообміну, обумовлений передачею енергії від одноготіла до іншого або від одних частин тіла до інших у результаті теплового руху й взаємодії частинок, називають теплопровідністю.

Виміри показують, що великою теплопровідністю володіють метали, особливо срібло й мідь. Вода, цегла й скло «проводять тепло» у сотні разів гірше, ніж мідь, і в десятки разів гірше, ніж сталь. Теплопровідність дерева в кілька разів менше, ніж цегли.


Слово вчителя:
- Ми повторили з вами способи зміни внутрішньої енергії, явище теплопровідності, але скажіть будь-ласка, чи можна на основі отриманих раніше знань пояснити нагрівання води в чайнику? охолодження повітря в приміщенні? явище утворення морського бризу? передавання тепла від Сонця до Землі?
Очевидно, що ні. Напевно крім теплопровідності існують і інші види теплообміну. Наше завдання сьогодні – познайомитись із ними і дати пояснення переліченим явищам. (Повідомлення теми уроку, запис в зошитах, запис домашнього завдання)
2. Учень розповідає про конвекцію та одночасно йде слайд шоу на дошці.

2 – й дослід: конвекція в рідині (відео)
Питання до учнів:
1). Що відбувається під час конвекції в рідині?
2). Чим конвекція відрізняється від теплопровідності?

Завдання:
1. Сформулюйте визначення конвекції.
2. Поясніть явище: дослід із пробіркою.

Застосування конвекції (індивідуальне домашнє завдання):
1. Виникнення морського бризу Чого парусніки відпливали ввечері?
2. Принцип приготування їжі у духовці
3. Кругообіг

3. Випромінювання .

Учень №2 розповідь про випромінювання та слайди.

Відео ролики.

Питання для висновку:

Чим випромінювання відрізняється від конвекції?

.    Нагрітий на сонці камінець кинули у воду. Як відбуватиметь ся теплопередача? Коли вона припиниться?

Наступне питання, відповідь на яке хочеться отримати: як же передається тепло від Сонця?
Що ми робимо, коли хочемо заховатися від Сонця?
Правильно. Ми встаємо під дерево, накриваємося газетою тощо. Якби тепло від Сонця передавалося теплопровідністю або конвекцією, тоді б ми були оточені нагрітим повітрям і ні дерева, ні газета не зіграли б ніякої ролі.
До того ж весь простір за межами нашої атмосфери містить розріджене повітря (вакуум). А для того, щоб відбувалася конвекція або теплопровідність, необхідне середовище.
Отже, тепло від Сонця передається за допомогою іншого виду теплообміну – випромінювання.
VI. Закріплення вивченого матеріалу

Фото, відео завдання! (Робота з підручником)

4. Розминка.

Для розминки конкурс загадок по черзі команди загають згадки. За кожну правильну відповідь команда отримує один бал!

Якісні задачі.

5. Історична довідка. (учні розповідають про вчених!)

6. Складанка.

7.Із перших двох трьох букв отриманих вами слів складіть слово. Назва приладу який використовують впри вивчені теми теплота. Розкажіть про них.

7 Цікаві запитання учням

1. Чому вираз «шуба гріє» є неправильним?

3. Чому сніг має погану теплопровідність?

1.в одну руку ви берете шматочок пінопласту, в другу – металу чому пінопласт здається теплішим?

2. За якої температури вам темпертура пінопласту і металу буде даватися однаковою?

3. космічні кораблі бгторазового використання покривають плиткми зі спеціальної керміки. З якою метою?

4.Чому в холодну пору тварини сплять згорнувшись у клубочок?

1. Якими двома способами можна змінити внутрішню енергію тіла? Наведіть приклади для кожного з них.
2.    За наведеними прикладами виконання роботи поясніть перетворення енергії, що при цьому відбуваються.
3.    Поясніть теплообмінні процеси, що відбуваються під час танення льоду і нагрівання води.

4.Чому рефрежератори, холодильники, термоси фарбують у білий бо сріблястий колір.

Вправа  30
1.    Якщо закорковану пробірку з водою нагрівати в полум'ї, через деякий час корок «вистрілить». Поясніть зміни енергії, що відбулися під час цього досліду.
2.    У спеку жителі пустель одягають «теплий» (ватяний або хутряний) одяг. Чим це можна пояснити?
3.    Каскадери, які виконують трюки з вогнем,  змащують своє тіло вазеліном. З якою метою вони це роблять?
4.    Чому в сильний мороз металеві предмети здаються нам на дотик холоднішими, ніж дерев'яні?
5.    Чому сковороду роблять з металу, а ручку до неї — з деревини або пластмаси?
6.    Чому влітку ми вдягаємось у світлий одяг?
7.    Чому в сучасних вікнах ставлять склопакети - подвійне скло, з об'єму між поверхнями якого «відкачано» повітря?

Самостійна якщо залишиться час!

8.Цікаві факти з теми теплота.

VII. Підсумки уроку

Питання, підсумку.

1.    Які види теплопередачі існують у природі?
2.    У чому полягає суть теплопровідності? Поясніть її механізм.
3.    Чи правильний із фізичної точки зору вислів, що шуба гріє?
4.    Чим відрізняється механізм теплопровідності від конвекції?
Чи може у твердих тілах теплопередача здійснюватися шляхом конвекції?
5.    Як пояснити утворення морського бризу?
6.    Завдяки якому з видів теплопередачі ми відчуваємо теплоту вогнища?

Питання:

- Що ми виконували сьогодні на уроці?

- Чи досягли очікуваного результату?

- Чи досяг клас в цілому очікуваних результатів?

- Що, на вашу думку, могло б бути організовано краще?

- Над якими навичками вам треба ще попрацювати?

- Чи був для вас урок цікавим

- Що вам найбільше сподобалось?

  • Що нового дізналися?

  • З якими труднощами зіткнулися?

  • Йому ви навчалися?

  • Що тобі стане в нагоді і далі?

Підбивання блів.

Нас поглинуло море інформації. Як виплисти в цьому морі? Вочевидь, треба навчитися думати, співставляти, робити висновки. І навіть найменша знахідка на цьому шляху дорожча за чужу премудрість. Тому необхідно навчитися спостерігати, аналізувати, логічно мислити. І тоді вся шкільна премудрість вже не звалиться на вас хаотичною лавою, а легко розкладеться по поличках. Хочеться сподіватись, що сьогоднішній урок розбудити у вас спрагу нових пізнань.
Дякую вам за роботу.

VIII. Домашнє завдання

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку фізики в 8 класі з теми: "Внутрішня енергія та способи її зміни."
  • Додано
    24.02.2018
  • Розділ
    Фізика
  • Клас
    8 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    5595
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    TR993602
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти