Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Сучасні підходи до соціалізації дошкільника
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку "Екскурсія в країну прав дитини"

Правознавство

Для кого: 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас

26.12.2019

357

8

0

Опис документу:
Урок-екскурсія допоможе краще ознайомити учнів з основними положеннями «Конвенції ООН про права дитини"; сприяти поширенню правової культури та освіченості в учнівському середовищі; виховувати бажання вивчати, поглиблювати правові знання.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. ЕКСКУРСІЯ В КРАЇНУ ПРАВ ДИТИНИ

Мета:

 • ознайомити учнів із основними положеннями Конвенції ООН про права дитини;

 • з’ясувати обов’язки, права та свободи дітей, визначені нею;

 • формувати навички правомірної поведінки, негативне ставлення до правопорушень та повагу до держави і закону;

 • розвивати критичне мислення, здатність аналізувати;

 • виховувати в учнів шанобливе ставлення до власної особистості та інших; виховувати почуття гідності й відповідальності за себе та за свої вчинки.

Тип уроку: інтерактивний урок.

Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій.

Обладнання: книжкова виставка «У світі прав дитини», мультимедійне обладнання, електронна презентація, тексти правових документів, буклети.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Асоціативний кущ

- Як ми розуміємо поняття права дитини? Які асоціації у нас виникають?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити з вами про права дітей.

Якщо ми з вами будемо успішно працювати, то зрозуміємо, чому і як треба дотримуватися встановлених законів не лише в нашому повсякденному житті.

Дерево очікувань

- Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Напишіть на стікері свої очікування. І в кінці уроку ми перевіримо , чи справдились ваші сподівання чи ні.

 1. Вивчення нового матеріалу.

Складною проблемою сучасного людства є права дітей, оскільки, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей всього світу поки що недостатньо захищені. Про це багато пишуть і говорять, але кількість нещасних дітей не зменшується. Сьогодні 250 млн. дітей у світі живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. Поширюється торгівля дітьми. В Україні з’явився новий тип дитини – «діти вимушені переселенці».

1. Робота над правовими документами.

На початку ХХ століття права дитини розглядались, в основному, як міри по захисту від рабства, дитячої праці, торгівлі дітьми, повної влади батьків, економічної експлуатації. У зв’язку з цим Ліга Націй (прообраз ООН) у 1924 році прийняла Женевську декларацію прав дитини.

Після другої Світової Війни, ООН (після створення у 1945 році) прийняла у 1948 році Загальну декларацію прав людини, в якій зазначалося, що діти повинні бути об’єктом особливого нагляду і допомоги.

Нарешті у 1959 році ООН прийняла Декларацію прав дитини. Декларація прав дитини 1959 року мала 10 коротких декларативних статей, програмних положень, які призивали батьків, окремих осіб, державні органи, місцеву владу й уряд визнати викладені в ній права свободи й дотримуватися їх. Це були 10 соціальних й правових принципів, які значно вплинули на політику і справи уряду і людей в усьому світі.

Декларація – офіційне проголошення основних принципів, а також документ в якому вони викладені.

Однак декларація – не зобов’язує, не має певної обов’язкової сили, це лише рекомендація. Нові часи, погіршення положення дітей, потребували більш конкретних законів й заходів, міжнародних договорів по захисту і забезпеченню прав дитини.

У 1979-1989 розробляється Конвенція ООН про права дитини. 20 листопада 1989 року Конвенція була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН. 26 січня 1990 року, в день відкриття її для підписання, її підписала 61 країна.Згодом більше, як 190 держав зобов'язалися покращити життя дітей.

Конвенція – документ високого міжнародного рівня, який має велику обов’язкову силу для тих держав, які його ратифікували. Цей документ називають"світовою конституцією прав дитини”.

Зазначимо, що права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підписали цю Конвенцію і зобов’язалися її виконувати. Нажаль, сьогодні є країни, в яких права дитини порушуються.

Наша ж держава прагне, щоб у її юних громадян було щасливе дитинство. У 1991 році Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини та зобов’язалась її виконувати:

1991 – прийнято Закон України про освіту.

1996 – прийнято Конституцію України

2001 – прийнято Закон України «Про охорону дитинства».

Ці документи поміщені у нашому правовому куточку.

2. Ознайомлення з правами дітей згідно з Конвенцією Організації Об’єднаних Націй (за допомогою презентації).

Дитиною вважається людина віком до 18 років.

  (Стаття 1 Конвенції ООН про права дитини)

 Дитина – це людська істота до досягнення нею 18-річного віку. Дитина – це людина, яка зростає. Діти – це люди на шляху в доросле життя. Всі діти потребують повноцінних умов для розвитку і зростання.

Варто знати, що…

Закони різних країн різні. Різниться цифра повноліття. В Україні до 14 років дитина вважається малолітньою, а з 14 до 18 років дитина вважається неповнолітньою.

Різниться вік, з якого підліток несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин: в одних країнах це 7 років, в інших – 12, в Україні – 14-16 років.

  Кожна дитина має невід’ємне право на життя.

  (Стаття 6 Конвенції ООН про права дитини)

    Життя кожної дитини є найціннішим не лише для батьків.

    Кожна держава повинна забезпечувати виживання та здоровий розвиток дітей – своїх маленьких громадян.

    Варто знати, що…

    Сьогодні у світі проживає 6 млрд. 890 млн. жителів, четверта частина яких – діти і підлітки.

  Всі діти мають право на любов і піклування.

  (Стаття 3 Конвенції ООН про права дитини)

Усі дії щодо дитини повинні виконуватися в інтересах дитини. Якщо рідні, або ті особи, які несуть відповідальність за дитину, недбало виконують свої обов’язки, держава має забезпечити дитині належний догляд і піклування.

Варто знати, що…

Кожна четверта дитина у світі живе у небезпечних, нестабільних умовах.

  Всі діти рівні в своїх правах.

  (Стаття 2 Конвенції ООН про права дитини)

Всі діти, незалежно від їх раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження, – рівні у своїх правах. Держава не може порушувати жодне з прав. Держава має активно пропагувати права дитини.

Варто знати, що…

Кожна дитина світу становить надзвичайну цінність не лише для своїх батьків, а й для всього світу саме тому, що вона унікальна і іншої такої немає і не буде.
 

  Усі діти мають право на отримання освіти.
  (Статті 28, 29 Конвенції ООН про права дитини)

   Кожна дитина має право на освіту. Держава повинна забезпе-чити безкоштовну обов’язкову початкову освіту. Держава також має забезпечити доступність серед-ньої та вищої освіти на підставі здібностей кожної дитини.

Освіта має бути спрямованою на розвиток особистості, таланту, розумових та фізичних даних дитини. Освіта повинна готувати дитину до активного дорослого життя, виховувати повагу до батьків, культури та національних цінностей країни, до навколишньої природи.

Варто знати, що…

Сьогодні у світі налічується біля 72 млн. дітей, позбавлених права на освіту.

  Усі діти мають право на медичну допомогу. 

(Стаття 24 Конвенції ООН про права дитини)
    Кожна дитина має право на медичну допомогу. Держава повинна домагатися повного здійснення цього права. Особлива увага повинна приділятися зниженню рівня смертності дітей і немовлят, наданню необхідної медичної допомоги, проведенню профілактики хвороб.
Варто знати, що…

Щороку у світі від хвороб вмирає до 5 млн. дітей, з них 3,5 млн. – від хвороб, які можна вилікувати. В Україні із 1000 новонароджених 22 дитини вмирає, не досягши 5-річного віку. ¾ неповнолітніх дітей в нашій країні – діти з різними хронічними захворюваннями.


    Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
   (Стаття 31 Конвенції ООН про права дитини) 

Кожна дитина має право на відпочинок, дозвілля та розваги, брати участь у розважальних заходах, у культурному житті, а також займатися мистецтвом.

    Варто знати, що…

Діти мають особливе право – право на гру, адже, граючись, вони пізнають світ, розвиваються і готуються до дорослого життя.

  Усі діти мають право на повноцінне харчування.

(Стаття 27 Конвенції ООН про права дитини)
Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку. Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Обов’язки держави полягають у тому, щоб створити відповідні умови для реалізації цієї відповідальності.

Варто знати, що…

У багатьох країнах 10% дітей живуть нижче межі бідності.

Усі діти мають право на свободу совісті, думки і релігії.

(Стаття 14 Конвенції ООН про права дитини)
    Держава повинна поважати свободу думки, совісті і релігій дитини. При цьому беруться до уваги відповідальність, права і обов’язки батьків та норми закону.
    Варто знати, що…

На сьогоднішній день усе більше дітей та підлітків займають активну життєву позицію, беруть участь у процесі прийняття рішень, прагнуть зайняти значуще місце серед дорослих людей.


  Усі діти мають право на отримання інформації.
   (Стаття 17 Конвенції ООН про права дитини) 
    Держава забезпечує доступ дитини до інформації і матеріалів з різних джерел, особливо з джерел, які сприяють належному розвитку дитини. Наприклад, телебачення, радіо, газети, дитяча література, інформація рідною мовою, а також інформація і матеріали з міжнародних джерел.
   Держава також запобігає розповсюдженню та впливу шкідливої інформації.  

  Варто знати, що…

Щороку в Міжнародний день дитячого мовлення, який припадає на середину грудня, понад 2000 теле- і радіокомпаній світу роблять все для того, щоб це право стало реальністю для дітей. Постійно зростає кількість дітей, які демонструють свої таланти усіма можливими засобами.

  Усі діти мають право вільно 
  висловлювати свою думку.

  (Статті 12, 13 Конвенції ООН про права дитини) 

    Кожна дитина може вільно висловлювати власну думку та погляди, причому цим поглядам повинна приділятися увага при вирішенні будь-яких питань, що стосуються цієї дитини.
Варто знати, що…

Власна думка кожної дитини має для суспільства таку ж вагу, як і думка дорослої людини. Вчені довели, що діти, маючи невеликий життєвий досвід і рівень знань, успішно вирішують важливі завдання, витрачаючи на це менше часу, ніж дорослі. І вже тому заслуговують на повагу.

  Усі діти мають право на вільне спілкування.
   (Стаття 15 Конвенції ООН про права дитини) 
    Дитина має право зустрічатися з іншими людьми, вступати до асоціацій, об’єднань, або ж створювати їх.
     Варто знати, що…

В Україні зараз існує понад 400 громадських об’єднань, які працюють для дітей і разом з дітьми. В нашій державі діє спеціальний закон про молодіжні та дитячі громадські організації.
   
    Жодна дитина не повинна бути примусово залученою до праці.
   (Стаття 32, 36 Конвенції ООН про права дитини) 

Держава повинна захищати дитину від тих осіб, які, заробляючи гроші, використовують дитячу працю. Діти мають бути захищені державою від небезпечної та важкої праці. Законодавство держави встановлює мінімальний вік дитини для прийому на роботу і необхідні вимоги щодо тривалості робочого дня. Діти мають право бути захищені від усіх форм експлуатації, яка завдає шкоди їхньому добробуту.

Варто знати, що…

Близько 250 млн. дітей у країнах, що розвиваються, працюють. Багато з них – на шкідливому і виснажливому виробництві. Їхні найелементарніші права, здоров’я і саме життя, як правило, перебувають під загрозою. Кожна дитина має право на захист у тих випадках, коли їй доручається робота, яка може потенційно загрожувати її здоров’ю.


     Жодна дитина не повинна бути  об'єктом сексуальних домагань.
  (Стаття 34 Конвенції ООН про права дитини) 
    Діти мають право на захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, особливо проституції і порнографії.

Варто знати, що…

В Україні щороку від сексуальних домагань страждають близько 8 тисяч дітей. Однак реальну кількість неповнолітніх, які стали жертвами сексуального насилля, встановити неможливо.

Жодна дитина не повинна бути скривдженою і зневаженою.  

(Статті 37, 39 Конвенції ООН про права дитини)

Жодна дитина не може бути піддана тортурам, жорстокому поводженню та покаранню, незаконному арешту.

У випадках, коли дитина все ж постраждала, держава повинна забезпечити їй відповідну соціальну реабілітацію та лікування.

Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.

(Статті 19, 37, 38 Конвенції ООН про права дитини)

Діти мають право на захист від усіх форм фізичного, психологічного насильства та експлуатації, як в сім’ї, так і поза нею. Держава має вживати всіх заходів для запобігання насильству щодо дитини.

Під час воєнних дій діти мають особливе право на захист і турботу. Діти, молодші 15-ти років, не можуть брати безпосередню участь у воєнних діях.

Варто знати, що…

Конституція та інші Закони України забезпечують право дитини на захист від насильства. За даними соціологічних досліджень, кожна третя дитина в Україні зазнала жорстокого поводження, фізичного чи психічного насильства. Щорічно близько 10 тисяч дітей стають жертвами злочинів проти них.

Від конфлікту на сході Укравїни постраждало 1,7 мільйона дітей. За даними ВООЗ, загинуло 68 дітей, 167 дітей отримали поранення.

  Особлива турбота дітям-сиротам та дітям, які перебувають поза сім'єю.

(Статті 20, 21, 25 Конвенції ООН про права дитини)

Держава повинна забезпечувати захист дитини, яка позбавлена сім’ї. Держава має забезпечити дитині належний догляд відповідно до своїх національних законів: усиновлення, передачу на виховання до прийомної сім’ї, або до відповідних установ по догляду за дітьми.

Усиновлення дитини в іншій країні може розглядатися за умови, коли не існує інших, кращих можливостей для дитини в межах країни.

Варто знати, що…

Сьогодні в Україні більше 73 тис. дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. Це найвищий гіркий показник по всій Європі.

Особлива турбота дітям-інвалідам.

(Статті 23, 25 Конвенції ООН про права дитини)

Кожна дитина-інвалід має право на особливий догляд, освіту та підготовку для повноцінного, гідного життя в умовах, які забезпечують їй максимальну самостійність та нормальну участь у житті суспільства.

Варто знати, що…

В Україні майже 120 дітей із кожних 10 тисяч є інвалідами і ці цифри постійно зростають через зниження рівня медичного обслуговування, складні соціально-економічні та несприятливі екологічні умови.

Сьогодні у загальноосвітніх навчальних закладах України навчаються понад 100 тисяч дітей з особливими потребами.

Особлива турбота дітям, які перебувають у конфлікті із законом.

(Статті 37, 40 Конвенції ООН про права дитини)

Дитина, яка порушила закон, має право на справедливе судочинство і правову допомогу. Це право також дійсне для дитини, яка підозрюється у порушенні закону. Держава має забезпечити таке поводження, яке не принижує почуття гідності, зміцнює повагу до прав людини і основних свобод.

Держава забороняє піддавати дитину катуванням чи іншим формам жорстоких покарань. Дітям за вчинені злочини не призначаються смертна кара чи довічне ув’язнення. Арешт, затримання чи позбавлення волі дитини здійснюється згідно із законом лише як крайній захід.

Варто знати, що…

В Україні частка злочинів, вчинених неповнолітніми, за останні 5 років зросла в 1,2 рази, а кількість підлітків, які скоїли злочин повторно, зросла на 19%. Щоденно в Україні підлітки скоюють 104 правопорушення. В Україні нині існує 10 виховних колоній для неповнолітніх.

Особлива турбота дітям-біженцям.

(Стаття 22 Конвенції ООН про права дитини)

Діти-біженці мають право на захист. Рівні права на захист мають як діти-біженці у супроводі своїх батьків, так і діти-біженці, які не супроводжуються батьками. Держава має надати захист дитині-біженцю, а також допомогу у пошуку її батьків чи інших членів сім’ї.

Варто знати, що…

Діти, які з вини дорослих політиків чи стихійного лиха (землетрусу, повені, радіоактивного забруднення) стали біженцями, мають право на отримання міжнародної допомоги, які надають міжнародні урядові організації, а також прості люди, яким не байдужа доля дітей.

На території України знаходиться майже тисяча дітей зі статусом біженців. Близько 200 тисяч дітей є переселеними особами.

3. Твої права, обов’язки і відповідальність

Півторарічна дитина має право відвідувати ясла.

Трьохрічна дитина має право відвідувати дитячий садок.

Шестирічна дитина має право:

 • відвідувати школу;

 • самостійно заключати дрібні побутові угоди4
  -
  повинен сплачувати за проїзд у громадському транспорті

Десятирічна дитина :

 • дає згоду на зміну свого імені та прізвища;

 • дає згоду на своє всиновлення або передачу в прийомну родину, або відновлення батьківських прав своїх батьків;

 • висловлює свою думку про те, з ким із його батьків, після розірвання шлюбу,він хотів би жити;

 • має право бути заслуханим у ході будь-якого судового або адміністративного розгляду;

 • може вступати в дитячі суспільні об’єднання.

Чотирнадцятирічна дитина:

 • може вибирати місце проживання (за згодою батьків);

 • має право за згодою батьків укладати будь-які угоди;

 • має право самостійно разпоряджатися своїм доходом, зарплатою, стипендією;

 • здійснювати свої авторські права, як результат своєї інтелектуальної діяльності;

 • може отримати дозвіл взяти шлюб у вигляді виключення, якщо склалися особливі обставини (при цьому наступає повна дієздатність);

 • допускається вступ на работу з дозволу батьків (на легку працю не більше 4 годин у день);

 • має право вимагати відміни усиновлення;

 • може навчатися водінню мотоцикла;

 • має право управляти велосипедом під час руху дорогами , бути водієм гужового транспорту;

 • несе карну відповідальність за деякі злочини (умисне вбивство, крадіжка, грабіж, терористичний акт, злісне хуліганство, навмисне знищення чужого майна);

 • несе майнову відповідальність по укладених угодах, а також за заподіяну майнову шкоду;

 • може бути виключений зі школи за порушення.

П’ятнадцятирічна дитина має право вступу на роботу (24 годинний робочий тиждень).

Шістнадцятирічна дитина має право:

 • отримати паспорт;

 • взяти шлюб при наявності поважних причин;

 • управляти мопедом при їзді по дорогах;

 • навчатися водінню автомобіля на дорогах в присутності інструктора;

 • заключати трудовий договір (контракт), рабочий тиждень не повинен перебільшувати 36 годин;

 • підлягає адміністративній та карній відповідальності за правопорушення.

Сімнадцятирічний юнак підлягає початковому ставленню на військовий облік (видається приписне свідоцтво).

У 18 років настає повна дієздатність громадянина. Отримує всі права та накладає на себе будь-які обов’язки. 

Права

Обов’язки

1 . Усі діти мають право на любов і турботу.

2. Всі діти рівні у своїх правах.

3.Особлива турбота — дітям-інвалідам.

4. Усі діти мають право на повноцінне харчування.

5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

6. Усі діти мають право на освіту.

7. Особлива турбота — дітям, які перебувають у конфлікті з законом.

8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.

9. Всі діти мають право на медичну допомогу.

10. Всі діти мають право на вільне спілкування.

11 . Особлива турбота — дітям без сімей.

12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці.

13. Всі діти мають право на інформацію.

14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати.

15. Всі діти мають право на життя.

1 . Усі діти мають право на любов і турботу.

2. Всі діти рівні у своїх правах.

3.Особлива турбота — дітям-інвалідам.

4. Усі діти мають право на повноцінне харчування.

5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

6. Усі діти мають право на освіту.

7. Особлива турбота — дітям, які перебувають у конфлікті з законом.

8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.

9. Всі діти мають право на медичну допомогу.

10. Всі діти мають право на вільне спілкування.

11 . Особлива турбота — дітям без сімей.

12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці.

13. Всі діти мають право на інформацію.

14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати.

15. Всі діти мають право на життя.

4. Ознайомлення з Пам'яткою (Куди звернутись за допомогою)

Отже, якщо вам потрібна допомога, або серйозна порада, якщо порушені ваші права, ви можете вернутися до

Пам’ятай

0-800-500-33-50, 386 – для абонентів «Київстар» та МТС – це національна «Гаряча лінія» з питань запобігання насильству у сім’ї та захисту прав дітей(дзвінки безкоштовні).

 1. Закріплення нового матеріалу

Назвіть права дитини та поясніть важливість цього права для вас.

VІ. Підсумки уроку

1. Коли і де вперше прийняли Декларацію прав дитини? (У 1924 році у Женеві).

2. В якому документі зафіксовано основні принципи прав дитини?

3. Коли була прийнята Конвенція прав дитини? (У 1989 році).

4. В якому році наша держава підписала Конвенцію про права дитини?

5. Як називається Основний закон України, де записані всі права і обов’язки?

6.До якого віку людина вважається дитиною? (До 18-ти років).

Метод «Мікрофон»

 1. Сьогодні я дізнався (лась)…

 2. Було цікаво…

 3. Було важко…

 4. Я зрозумів (-ла)…

 5. Тепер я можу…

 6. Я навчився (-лась)…

 7. Урок дав мені для життя…

Скарбничка мудрості

- Чи справдилися ваші сподівання. Напишіть на стікері і покладіть у скарбничку мудрості.

На останок хочу додати, що права – це гарантія надійного захисту честі та гідності особи. Ніхто не має права порушувати права дитини, адже це не буде надавати їй можливості існувати і розвиватися як особистість. Відповідно і діти мають дотримуватися всіх встановлених державою норм поведінки. Також, щоб вміти себе захистити, треба мати певний багаж знань. Тому, я вважаю, що кожен із вас взяв із сьогоднішнього уроку щось корисне для себе.

Ви всі молодці! Дякую вам за за увагу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.