КОНСПЕКТ ПЕДАГОГІЧНОГО ЗАХОДУ «ПОЖЕЖНА МАШИНА» З ЦИКЛУ «ТРАНСПОРТ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ» У РІЗНОВІКОВІЙ ГРУПІ
Захід розробила: вихователька Кондратюк Юлія Станіславівна
Мета: розширити і закріпити уявлення дітей про види спеціального транспорту (екстрена медична допомога, пожежна служба, поліція), його призначення; продовжувати вчити відрізняти за характерними ознаками пожежний транспорт, вчити обирати правильний вид спеціального транспорту в залежності від вида небезпеки; повторювати номери екстрених служб і як їх викликати. Знайомити дітей з можливими небезпечними ситуаціями і тим, як потрібно на них реагувати. Розвивати логічне мислення, мовленнєву активність, слухову і зорову увагу. Накопичувати словниковий запас з теми, формувати уміння грамотно будувати фрази.
Обладнання: ноутбук, картонні макети машин спеціального призначення, іграшкова клавіатура телефону, аудіосигнали пожежної, медичної та поліцейської сирен
Хід заняття.
1. Привітання. Доброго ранку, доброго дня, зичу здоров’я і щастя вам я!
2. Основна частина.
Вихователька: «Діти, коли ми гуляємо по вулиці, ми бачимо, що по ній їде величезна кількість машин. І всі машини допомагають людям. Когось вони везуть на роботу, когось на вокзал, хтось поспішає на свято... Є також машини, які розвозять продукти харчування, будівельні матеріали, ліки, меблі, одяг і багато інших необхідних нам речей.
А ще є особливі машини. Вони допомагають людям, коли сталася біда. Нам з вами необхідно завжди пам’ятати, що ці машини – наші рятівники, наші вірні друзі. Тому ми повинні знати, як вони виглядають, і в яких ситуаціях вони можуть нам допомогти.
Такі машини називаються СПЕЦІАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ.
Я хочу заспівати вам пісеньку:
Пожежна машина по місту біжить.
Почує виклик – рушає вмить!
Ту-ту-ту! Поворот направо. Ту-ту-ту! Поворот наліво.
Мчить по дорозі пожежна машина!
Моментально готова допомогти.
Запам’ятай її номер назавжди!
101
3. На екрані демонструється відео «Пожежа в багатоповерховому будинку».
Вихователька схвильовано: «Подивіться! Дим виривається з вікна! Сталася пожежа! Що робити? Що робити? Треба терміново допомогти постраждалим!»
Картонний макет пожежної машини: «Спокійно, наберіть номер пожежної служби».
Вихователька: «Я не знаю номера пожежної служби! І не зможу набрати її номер! А пожежа все сильніше! Можливо, там є люди або тваринки!»
Картонний макет: «Номер пожежної служби 101. Наберіть його.»
Вихователька: «Діти, допоможіть, треба набрати номер пожежної служби 101, і машина швидко приїде на допомогу».
Діти нажимають на клавіатурі цифри 101 – роздається сирена пожежної машини.
На екрані з’являється відео «Пожежна машина їде на виклик».
Вихователька: «Діти, як швидко приїхала пожежна служба! Подивіться, пожежна машина велика, червоного кольору. Вона так швидко мчить по вулицях! Коли пожежна машина їде на пожежу, вона вмикає спеціальний сигнал – сирену. Це ось такий звук і спеціальний маячок, що обертається і світловим сигналом додатково сповіщає: «Пропустіть мене! Мені терміново треба їхати!» Тоді всі люди чують цей сигнал ще здалека і пропускають пожежну машину вперед. Ось чому тій машині, яка мчить гасити пожежу, не потрібно дивитися на сигнали світлофору – бо їй не заважає решта транспорту».
На екрані відео «Пожежні гасять пожежу».
Вихователька: «Люди, які гасять пожежі, називаються пожежні. Подивіться, як швидко пожежні роблять свою справу. Вони розкручують і розкладають великі, товсті шланги. Зверніть увагу, яка на них надягнена форма: вона протипожежна, захищає від вогню, спеціальна маска захищає від диму, щоб пожежний не отруїлся і зміг виконувати свою роботу. На руках і ногах – спеціальні протипожежні рукавиці і чоботи, які теж не горять і захищають від жару і вогню. На голові – міцна протипожежна каска з фонариком, вона захищає від ударів різними предметами, що можуть трапитися на шляху».
На екрані картинка «Пожежна машина».
Вихователька: «Пожежна машина має в собі багато води з піною. Зверху на машині закріплена розкладна драбина, вона може розкладатися до верхніх поверхів, коли до приміщень не можна зайти зсередини. Пожежний піднімається по цій драбині туди, де горить. А також по ній можна рятувати людей і тварин з палаючих приміщень».
На екрані картинка «Обладнання пожежної машини».
Вихователька: «Пожежна машина має різноманітне обладнання. Збоку в неї відкриваються дверцята, і ми бачимо охайно складені насоси, цистерни, каністри, крани, інструменти. Все розкладено у суворому порядку, щоб наші рятівники не гаяли часу на пошуки потрібних предметів».
4. Артикуляційна розминка «Чи готова пожежна машина до роботи?»
Вихователька пропонує перевірити уявні колеса машини:
- Беремо насос і накачуємо: с-с-с-с-с-с-с.
- Заливаємо бензин в бак: буль-буль-буль-буль-буль.
- Закручуємо кришку бака: вжик-вжик-вжик-вжик.
- Повертаемо ключ, перевіряємо мотр: чік-чік-чік-чік.
- Мотор починає працювати: др-р-р-р-р.
- Машина готова, можна їхати!
5. Гра «4-й зайвий»
Дітям надається ряд картинок, серед них пропонується знайти:
- одну зайву машину, яка не відноситься до спеціального транспорту;
- номер телефону, який не відноситься до екстрених номерів;
- людину професії, яка не відносится до професій, пов’язаних з ексреними службами.
6. Фізкультхвилинка. Пантомімічна вправа «Я – пожежний».
Вихователька: «А зараз ми з вами пограємо: ми з вами станемо пожежними і будемо гасити пожежу. Я називаю дію, а ви її показуєте». Вихователька вимовляє:
- шикуємося!;
- розгортаємо шланг!;
- надягаємо комбінезони!;
- ліземо по драбині!;
- відкручуємо кран!;
- поливаємо вогонь піною!;
- виносимо з вогню врятоване кошеня;
- згортаємо шланги!
Діти імітують всі рухи.
7. Дидактична гра «Для чого цей предмет?»
Вихователька показує дітям вміст «рятівної коробки», в якій лежать предмети: драбинка, вогнегасник, рукавички, костюм пожежника, каска, шланг. Діти по черзі дістають предмети і розповідають, для чого вони потрібні пожежним.
8. Гра «Збери картинку»
Дітям дається розрізна картинка пожежної машини, розрізана на вертикальні полоски. Треба спільно, допомогаючи одне одному, зібрати зображення.
9. Заключна частина.
- Діти, якого кольору пожежна машина? Як ви вважаєте, чому? (червоний колір яскравий, його далеко видно, машини і пішоходи поступляться дорогою)
- За яким номером телефону необхідно викликати пожежну машину? (101)
- Як називається людина, чия професія – гасити пожежі? (пожежний)