Конспект до медичного лекторію "День білої ромашки"

Опис документу:
Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щороку в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. людей-для профілактики цього захворювання було проведено такий лекторій.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Кожен з нас вирішує масу питань та проблем щодня. Іноді «термінові» та невідкладні справи змушують нас забути про себе. Навіть, коли відчуваємо себе хворими, ми відкладаємо відвідування лікаря, оскільки не вважаємо свою хворобу вартою уваги та часу. Деколи не вистачає елементарної інформації, або вона помилкова і не дозволяє своєчасно прийняти рішення стосовно свого здоров’я.

Отже, ми сьогодні з вами поговоримо про хворобу, яка з 1993 року визнана епідемією в Україні , але за даними соціологічних опитувань, лише 28% українців знають, що в країні лютує епідемія туберкульозу.

Туберкульоз, за визначенням провідних вчених, продовжує залишатися глобальною проблемою. Початок минулого десятиріччя характеризувався погіршенням епідемічної ситуації з туберкульозу. Ця соціально небезпечна хвороба стала проблемою багатьох країн світу і найбільш торкнулась країн Східної Європи. Епідемічна ситуація стосовно туберкульозу в Україні почала погіршуватись з 1992 року. Захворюваність за 11 років зросла в 2,0 рази і досягла рівня 84,1 на 100 тис. населення, а смертність збільшилася в 1,8 рази і становить, відповідно, 25,3 осіб на 100 тис.

Щогодини в Україні реєструється 4 хворих з туберкульозом, і кожну годину один такий хворий помирає, серед них - діти, кількість яких з кожним роком збільшується. Щороку в нашій країні вперше реєструється до 40 тисяч хворих на туберкульоз, помирає 10 тисяч. 500 тисяч українців перебувають на диспансерному обліку з приводу туберкульозного захворювання, з них 90 тисяч - з відкритою формою.

Станом на 2011 рік Україна посідає 7-ме місце у Європі за рівнем захворюваності на туберкульоз. ВООЗ віднесла Україну у 2011 році до третьої категорії країн Європи - це країни з високим показником захворюваності на туберкульоз.

Профілактика туберкульозу займає важливе місце в комплексі заходів, які направлені на боротьбу з туберкульозом.

Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться День боротьби з туберкульозом, який відмічається за рішенням Всесвітньої організації здоров’я. Саме в цей день у 1882-му році в Берліні німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.

Історія цієї пам’ятної дати бере початок з 1993 року, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією.

Враховуючи рекомендації ВООЗ і на підтримку ініціативи громадського руху ''Українці проти туберкульозу'' Президент України наказом №290/2002 від 22.03.2002 року встановив 24 березня Всеукраїнським днем боротьби з туберкульозом.

Біла ромашка – символ боротьби з туберкульозом.
Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щороку в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. людей. За оцінками ВООЗ в період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено. Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна - починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, вона невпинно прогресує та набуває загрозливих масштабів. Щороку помирає від цієї хвороби 10 - 11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік в день. В 1995 році ВООЗ зафіксувала в Україні епідемію туберкульозу, оскільки кількість хворих перевищувала 1 % населення. Епідемія невпинно прогресує й набуває погрозливих масштабів. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.

Що таке туберкульоз?

Туберкульо́з (від лат. tuberculum — горбок), також сухоти — інфекційна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом в різноманітних органах та тканинах (найчастіше у легенях) і поліморфною клінічною картиною.

Збудник туберкульозу - мікобактерія туберкульозу (МКБ) – буда відкрита Робертом Кохом в 1882 році і її назвали «паличкою Коха».

Бактерія туберкульозу надзвичайно стійка у зовнішньому середовищі. Мікобактерії туберкульозу в річковій воді живуть до 5 міс, у грунті 1 -2 міс, у фекаліях і на пасовищах - більше 1 року, в молочних продуктах (масло, сир та інші), що зберігаються на холоді - до 10 міс, у пилу - до 3 - 5 міс.

Потрапивши в повітря, вони можуть утримуватись у завислому стані до 5 годин, а, наприклад, в маслі житимуть до 5 місяців. Зараження може відбутися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки), і опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). Найчастіше зараження відбувається повітряним шляхом (90%), рідше — через продукти (2%) або контакти (5 — 6%).

Особливості мікобактерії туберкульозу

 • Стійкість до дії кислот та спирту

 • Зберігає життєздатність при взаємодії різних фізичних та хімічних агентів

 • В невисохнувшому харкотинні (при визначених умовах) бактерії Коха можуть залишатися життєздатними до півроку

 • В сухому харкотинні на різних предметах (меблі, книги , посуд, постільна білизна, рушники, підлога, стіни та інше) вони можуть зберігати свої властвості на протязі декількох місців.

 • В сухому харкотинні на різних предметах (меблі, книги , посуд, постільна білизна, рушники, підлога, стіни та інше) вони можуть зберігати свої властвості на протязі декількох місців.

Паличка Коха гине:
- на сонячному світлі на протязі 1,5 годин;
- під дією ультрафіолетових променів – 1,5-2 хвилини.

Важлива особливість мікобактерії туберкульоза

Після первинного зараженя може не наступити ніяких клінічних проявів хвороби Захворювання не розвивається, але мікобактерія туберкульозу може тривалий час (роки, десятиріччя)знаходитися в організмі, не приносячи йому шкоди .

Такий стан відносної рівноваги може порушитися на користь збудника при зниженні захисних сил організма(погіршення соціальних умов життя, недостатнє харчування, стресові ситуації ,

старіння).

Тому заразиться в дитячому (підлітковому) віці похила людина (старше 60 –ти років) може захворіти туберкульозом, хоч інфікування наступило півстоліття назад і більше.

Зараження туберкульозом актуальне для людей будь-якого віку.

Шляхи зараження туберкульозом.

Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Зараження збудником відбувається як від хворих на ТБ людей, Найнебезпечнішими є хворі з легеневими формами туберкульозу. За добу вони можуть виділяти понад 1 млрд. мікобактерій. Проте більшість людей має велику опірність до туберкульозу, зумовлену комплексом вроджених і набутих механізмів захисту, рівнем імунітету. Тому якщо загальна інфікованість туберкульозом на планеті складає 50%, хворіє лише 5-6%.

Можливе зараження і від великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней та інших тварин. Можна заразитися при вживанні заражених продуктів харчування (сире молоко, погано проварене м"ясо хворих на туберкульоз тварин). Зараження можливе також при поцілунках, допалюванні чужих цигарок, через посуд книжки, пошкоджену шкіру. МБТ дуже стійкі в навколишньому середовищі. Краплинки мокротиння, які вміщують МБТ, виділяючись при розмові, кашлі, чханні, залишаються в повітрі до 1,5 годин і можуть розповсюджуватись на відстані 3 метрів. Найчастіше зараження відбувається повітряним шляхом (90%), рідше — через продукти (2%) або контакти (5 — 6%).

У кого вище ризик захворіти туберкульозом?

Алкоголіки , наркомани, особи ,що відбувають покарання,безробітні, бомжі , біженці, курці, особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейний, квартирний, виробничий контакт).

Фактори, які сприяють захворюванню на туберкульоз:

 • Неповноцінне харчування;

 • Алкоголізм;

 • Куріння;

 • Наркоманія;

 • ВІЛ-інфекція;

 • Наявність супутніх захворювань(діабет, виразка шлунка і 12-ти палої кишки, хронічні захворювання легень).

Куріння та туберкульоз

Дуже часто люди плутають туберкульозний кашель з кашлем під час куріння. Дуже часто підлітки (13-18 років) курять цигарки ділячись з друзями, навіть не підозрюючи, що вони хворіють на ТБ. Куріння погіршує стан людини під час хвороби. Куріння може викликати ще цілу низку тяжких захворювань.

Симптоми туберкульозу

-тривалий кащель(більше трьох тижнів);

-кровохаркання;

-домішки крові в харкотинні;

-втрати маси тіла;

-велике потовиділення (особливо вночі);

-втрати апетиту;

-періодичне підвищення температури (37,2-37,5), частіше ввечері (17-21 година);

-упадок сил;

-задишка;

- біль в грудній клітці;

Одним з найбільш вагомих аргументів при діагностуванні туберкульозу є постійне нарощування ознак на протязі тижнів або місяців. Особливо це відноситься до загальних ознак: втрати маси тіла, втомлюваності і лихорадка.

Студент 1

По локалізації туберкульоз буває:

 • легеневий 83-88 %;

Туберкульоз легень може бути в легкій формі, коли є практично здоровим, і навіть сам не здогадується, що хворий; в тяжкій формі (сирна пневмонія, міліарний туберкульоз), які зустрічаються досить часто .

Позалегеневі форми туберкульозу.
Це туберкульоз кісток и суглобів, нирок і сечовивідних шляхів, статевих органів, очей, мозгових оболок і центральної нервової системи(менінгіт), кишковика, лімфатичних вузлів , шкіри.

Студент 2

Що робити, якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?

Якомога швидше зверніться у поліклініку до лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.

Прийнято вважати, що туберкульоз – це хвороба, яка вражає виключно представників соціально-деадаптованих верств населення і що для таких хворих на туберкульоз властиві наступні риси: зниження працездатності, фізичної і соціальної активності, втрата інтересу до життя тощо, а складний соціальний характер більшості хворих не сприяє успішному лікуванню, що і є, зрештою, головною причиною невдач у боротьбі із туберкульозом.

Це твердження не є правдивим і справедливим повною мірою, адже історія знає надзвичайно багато прикладів, коли туберкульоз вражав відомих, талановитих, соціально активних, надзвичайно енергійних і працездатних людей.

Ось далеко неповний список таких прізвищ з усього світу: письменники і поети − Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Степан Руданський, Максим Горький, Джордж Байрон, Шолом-Алейхем, Ілля Ільф, Олександр Грін, Віссаріон Бєлінський, Микола Добролюбов, Борис Грінченко, Федір Достоєвський, Антон Чехов, Роберт Стівенсон, Семен Надсон, Олексій Кольцов, Іван Нікітін, Шандор Петефі, Енн Бронте, Андре Жид, Анна Ахматова, Алан Сіллітоу, Франц Кафка, Олександр Бєляєв, Дмитро Мамін-Сибіряк, Альберто Моравіа, Фрідріх Шиллер, Олександр Купрін, Василь Гроссман; композитори і музиканти − Фредерік Шопен, Ніколо Паганіні, Йозеф Гайдн, Карл фон Вебер, Ігор Стравінський, Олександр Варламов; актори − Вів’єн Лі, Сара Бернар; філософи − Бенедикт Спіноза, Альбер Камю; художник Ісаак Левітан, вчений Володимир Вернадський та багато інших.

Ці великі люди, які страждали від туберкульозу, зробили неоціненний внесок в скарбницю світової культури і розвиток сучасної цивілізації. При цьому немає сумніву, що своєї величі вони досягли якраз завдяки своїй високій працездатності, фізичній і соціальній активності.

Так, Леся Українка вела мужню боротьбу із своєю недугою. Втім, туберкульоз не зміг зламати сили Лесиного духу, адже вона встигла залишити по собі літературні шедеври справді світового значення. Хвороба виснажувала фізично та духовно. І тоді вона пише свою знамениту поезію «CONTRA SPEM SPERO!», яка стала маніфестом її боротьби із хворобою:

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Жити хочу! Геть думи сумні!

І далі:

Я на гору круту крем'яную

Буду камінь важкий підіймать,

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать.

Саме з метою вшанування пам’яті померлих та постраждалих від туберкульозу, і тим самим попередження сучасників про небезпеку туберкульозу. Коаліція організацій «Зупинимо туберкульоз разом!», не дочекавшись протягом двох років відповіді від влади оголосила громадянську ініціативу вважати 1 серпня – день річниці смерті Лесі Українки від туберкульозу − «Національним днем вшанування пам’яті жертв туберкульозу».

Попіл згаданих вище видатних землян стукає в наші серця, адже не має значення по кому дзвін: це дзвін по кожному з нас ... Якщо не зупинити туберкульоз… Негайно!

Чи можна вилікувати туберкульоз?

Так! Сьогодні стали доступними дієві ліки, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Лікування повинно тривати щонайменше 6 місяців. Особливу небезпеку для оточуючих становить відкрита форма туберкульозу легень. Чим швидше хворий розпочне лікування у стаціонарі, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих.

Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.

Студент 3

Профілактика туберкульозу

 • Рентгенофлюорографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов’язані з ураженням органів дихання. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження харкотиння.

 • Значну роль у попередженні туберкульозу серед здорових осіб, зокрема серед дітей і підлітків, відіграє хіміопрофілактика – вживання протитуберкульозних препаратів. Їх призначають у випадку позитивної реакції Манту, а також при контакті з хворим.

 • Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб.

 • Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 разів. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.

 • Відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;

 • Стежити за чистотою і порядком у приміщенні і за його межами;

 • Не допускати захаращення і скупчення пилу;

 • Щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом;

 • Як можна частіше провітрювати приміщення;

 • Не чистити в кімнаті одяг і взуття;

 • Завжди мити руки перед їжею;

 • Дотримуватися режиму харчування;

 • Не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;

 • У їжу вживати тільки кип’ячене молоко;

 • Дотримуватися режиму праці та відпочинку;

 • Загартовувати свій організм;

 • Займатися фізкультурою і спортом;

 • Частіше бувати на свіжому повітрі;

 • Боротися зі стресом;

 • Бути непримиренним до санітарних недоліків. Не соромитися робити зауваження ;

 • Досить популярна профілактика туберкульозу - регулярне флюорографічне обстеження. Все населення 1 раз на 2 роки, а група ризику щодо захворювання на туберкульоз - щорічно.

 • Профілактика туберкульозу посідає важливе місце в комплексі заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом.

Студент 4

Пам’ятайте!

 • здоровий спосіб життя;

 • дотримання вимог гігієни;

 • загартування організму;

 • повноцінне харчування;

 • турбота про зміцнення імунітету;

Стануть запорукою Вашого здоров’я!!!

Отже, туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка вимагає тривалого (від 6–8 міс. і більше, інколи все життя) комплексного лікування та реабілітації хворих. 

Жодний відомий народний засіб не може вилікувати туберкульоз. Народні засоби можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультації з лікарем. Але втрачати час на спроби вилікуватися народними методами при туберкульозі не можна ні в якому разі. Це може призвести до виникнення ускладнень, небезпечних для життя.

Повне одужання можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне — вчасно звернутися по допомогу.

Відтак, краще остерігатися туберкульозу, аніж лікувати його. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше його лікування. Будьте пильні! Пам’ятайте, ваше здоров’я – у ваших руках!

Перегляд відеофільму : «Мікроскопічні вбивці»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.