Конспек уроку " Зображення місцевості на плані, умовні знаки. Практична робота. Читання плану місцевості"

Опис документу:
Мета: сформувати елементарні поняття про план, умовний знак, план місцевості; розвивати вміння зображувати план простих предметів, читати й креслити простий план місцевості, використовуючи умовні знаки; розвивати спостережливість, пізнавальну активність; формувати вміння логічно міркувати, висловлюватися чітко й послідовно, робити висновки; удосконалювати вміння роботи в групах, парах; виховувати інтерес до уроків природознавства

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Зображення місцевості на плані, умовні знаки. Практична робота. Читання плану місцевості

Мета: сформувати елементарні поняття про план, умовний знак, план місцевості; розвивати вміння зображувати план простих предметів, читати й креслити простий план місцевості, використовуючи умовні знаки; розвивати спостережливість, пізнавальну активність; формувати вміння логічно міркувати, висловлюватися чітко й послідовно, робити висновки; удосконалювати вміння роботи в групах, парах; виховувати інтерес до уроків природознавства

Обладнання: сірникові коробочки, кубики, гумки, пластикові стаканчики; олівці; таблиці із зображенням місцевості, плану місцевості, умовних позначень; фішки настрою; аудіозапис фізкультхвилинки; Гільберг Т. Г. , Сак Т. В., Природознавство: Підручник для 4 кл. - «Генеза», 2015.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання

Хвилинка фенологічних спостережень (Гра «Інтерв’ю»)

- Яка зараз пора року?

- Який день і місяць?

- Сьогодні тепло чи холодно?

- Чи були опади?

- А які опади були на цьому тижні? Яка температура повітря?

Перевірка домашнього завдання.

На запитання відповідь знайди і олівцем кружечок обведи

1. Горизонт - частина земної поверхні, яку людина:

а) бачить навколо себе;

б) бачить попереду себе.

2. Скільки розрізняють сторін горизонту?

а) шість;

б) чотири.

3. Північ на аркуші позначають:

а) угорі;

б) унизу.

4. Уявна лінія, по якій небо ніби з’єднується з поверхнею Землі, називається...

а) горизонтом;

б) колом;

в) лінією горизонту.

5. Лінію горизонту можна побачити:

а) на закритій місцевості;

б) у лісі;

в) на відкритій місцевості.

6. Які сторони горизонту є проміжними?

а) Пн., Пд.

б) Зх., Сх.

в) Пн. Сх., Пд. Сх., Пн. Зх., Пд. Зх.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Відгадування загадки.

Щоб ніде не заблукати

І дорогу не шукати,

Має кожен мандрівник

Паперовий путівник.

Де у полі є криниця,

Як пройти до залізниці,

Де є сад, а де є лан.

Нам усе покаже ... (план).

Бесіда

- Чи знаєте, що означає слово «план»?

- На яких уроках ви чули слово «план»?

- Що означає це слово на уроках української мови, математики, літературного читання, образотворчого мистецтва, трудового навчання?

- Чому легше складати оповідання чи писати переказ, коли є план?

IV. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми довідаємося, що називається планом у природі, вивчимо умовні знаки, які знаходяться на плані, навчимося креслити, читати план місцевості.

V. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя, проведення практичної роботи

- Для будівництва шосейної дороги, залізниці, заводу, фабрики спочатку роблять план місцевості. Проте, щоб правильно ним користуватися, потрібно спочатку з’ясувати, як його складати і користуватися ним, навчитись читати план, тобто знати, що позначають умовні знаки на плані.

- Що ж таке план? (Учні висловлюють свої припущення)

- Перевіримо свої припущення за допомогою практичної роботи

- Розгляньте предмети на партах. Що це за геометричні фігури? Подивіться на них збоку, згори. Візьміть і обведіть на аркуші олівцем. (1 група - сірникові коробочки, 2 група - кубики, 3 група - гумки, 4 група - пластикові стаканчики.)

- Порівняйте свою роботу з малюнками цих предметів, які ви бачите на дошці, зробіть висновок, що таке план.

План - це точне креслення вигляду предметів зверху

Робота з тлумачним словником

План - креслення, що представляє на папері якийсь предмет, будову, місцевість; Заздалегідь накреслена програма заходів, яка передбачає їх виконання. План місцевості (від лат. «planum» - плоскість) - це креслення, на якому за допомогою умовних знаків зображено невелика ділянка земної поверхні в зменшеному вигляді.

Робота з таблицею умовних знаків

- Для зображення різних географічних об’єктів застосовують систему умовних позначень, яка називається топографічними знаками (з грецького «топос» - місцевість, «графос» - пишу). Ці знаки мають бути зрозумілими для тих, хто вивчає план. Завдяки умовним знакам за планом місцевості легко розпізнати об’єкти, дізнаватися про їх розміри та розташовувати один щодо одного.

- А тепер давайте відгадаємо загадки і дізнаємося про те ,як умовно позначаються предмети. (Читаю загадки, учні їх відгадують і в цей час на дошці демонструється умовне позначення предмета на таблиці.)

Не кінь, а біжить,

Не ліс, а шумить. (Річка)

Така я велика,

Що й кінця не маю.

Лежу собі тихо,

Нікого не займаю.

Тільки мені добрі люди

День і ніч топчуть груди. (Дорога)

Із - за гірки, з - під крутої,

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка,

Через лози по ярах. (Джерело)

Всі пани скинули жупани,

А один не скинув жупан. (Мішаний ліс)

Стоїть корито,

Повно води налито. (Ставок)

Суцвіттям пахучим цвіте навесні,

А осінню стиглі плоди медяні

Дарує нам щедро тобі і мені. (Сад)

Навесні веселить,

Влітку холодить,

Восени годує,

Взимку гріє. (Дерево)

Йде від хати і до хати,

а з місця не зрушить. (Стежка)

Умита вранці росою,

Раз на рік поголена косою.

Тут всі ростуть, як кажуть,

душа в душу. (Лука)

Над глибокою рікою

Вигнув спину він дугою.

Всі по ньому їдуть.

Всі по ньому йдуть.

А з собою не беруть. (Міст)

Нитка кам’яна

Підперезала міста й села. (Шосе)

Хоч не море він, не річка,

Але в ньому теж водичка.

Він біжить через лісок,

Називається ... (струмок).

Повідомлення вчителя

Умовні знаки являються загальноприйнятими. Ними користуються, виготовляючи різні плани місцевості. Якщо ви добре будете розбиратися в умовних знаках, то зможете читати план, уявити представлену місцевість. Для того щоб прочитати план, нам потрібно навчитися визначати напрямок на плані.

Плани завжди орієнтовні по сторонам горизонту. Основні напрямки північ - південь позначаються стрілкою. Напрям стрілки доверху називається - північ, донизу - південь. Відповідно схід - праворуч, захід - ліворуч. Якщо вона відсутня, то північною стороною вважають верхню частину плану, а південною - нижню.

У більшості випадків малюнок або колір умовних знаків указує на особливості об’єктів, зображених на плані. Наприклад, позначення поодинокого дерева, вітряка й інших об’єктів нагадують їхній зовнішній вигляд. Деякі об’єкти, що тісно пов’язані між собою і розташовані поряд, зафарбовують одним кольором. Приміром, воду позначають блакитним кольором, ліс - зеленим, місцевість із чагарниковими рослинами - світло - зеленим.

Плани місцевості використовуються при проектуванні різних споруд, при орієнтуванні на місцевості, веденні сільськогосподарських робіт.

Фізкультхвилинка під музичний супровід

VI. Закріплення знань, умінь і навичок

Робота з підручником (с. 32-35).

Практична робота (робота в парах). Читання плану місцевості.

Розглянь план місцевості, наведений на малюнку 25. Разом із сусідом по парті роздивіться його умовні знаки. Знайдіть на плані населений пункт, фруктовий сад, чагарники, міст.

У якому напрямку від населеного пункту розміщений фруктовий сад? А джерело? Що розташовано на північний схід від джерела?

Гра «Уявна подорож»

Учитель читає оповідання, а учні повинні за допомогою умовних знаків викласти їх шлях.

Одного чудового осіннього ранку учні нашого класу пішли в похід. Свій шлях почали зі школи. Спочатку ми пройшли 1 км по шосе. Далі по стежці обігнули фруктовий сад і дісталися озера. Біля озера ми перепочили і вирушили далі. На шляху нам зустрічалися поодинокі дерева, струмок. І нарешті ми дійшли до залізниці, яка перетинала луки. Далі ми звернули на ґрунтову дорогу, якою дісталися річки. Ми перейшли через міст і потрапили в ліс. Далі стежкою дійшли до свого села і повернули до школи. Ось така чудова подорож була у нас!

VII. Узагальнення і систематизація знань

Гра «Так чи ні?»

• Плани місцевості завжди креслять, не змінюючи реальних розмірів. Так чи ні? (Ні)

• У плані місцевості об’єкти позначено особливими умовними знаками. Так чи ні? (Так)

• За планом предмета можна визначити розмір його частин. Так чи ні? (Ні)

• На плані місцевості ставиться стрілка Пн., Пд. Так чи ні? (Так)

• Місцевість у плані - невелика ділянка земної поверхні. Так чи ні? (Так)

VIII. Підсумок уроку. Рефлексія

Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

- А тепер покажіть , чи змінився ваш настрій на кінець уроку? Чи сподобалось вам сьогодні працювати на уроці?

- Дякую вам за роботу на уроці. Ви сьогодні молодці!

IX. Домашнє завдання:

опрацювати матеріал підручника на с. 32-35, відповідати на запитання, разом з батьками виконати 4 завдання на с. 34.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Сучасні проблеми адаптації та соціалізації особистості»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.