Тема: Подорож маленької краплинки.
Програмовий зміст: вчити дітей визначати властивості води; розвивати вміння визначати стан води. Звернути увагу дітей на значення води в нашому житті, на те що вода знаходиться в різних продуктах, рослинах в організмі людини. Підтримувати бажання дітей активно вступати в пізнавальне спілкування, висловлювати свою думку, робити прості висновки. Розвивати пізнавальні здібності дітей в просі спільної дослідної діяльності. Викликати інтерес до створення малюнку за допомогою мильних бульбашок та фарби. Виховувати дбайливе ставлення до води, любов до природи, естетичний смак.
Матеріали: демонстраційний матеріал до ігор «Що забруднює воду, а що очищує», «Де гостю водичка», «Вода в явищах природи», іграшка капітошка, фрагмент мультфільму «Капітошка», звуки природи, вода, стаканчики, чашки, фарби, кісточки для малювання, сіль, цукор, папір, мильні бульбашки, серветки .
Хід заняття
Психогімнастика
Я всміхаюсь сонечку:
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці-
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
-Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся-
Зичу їм добра!
Показ фрагменту мультфільму «Капітошка»
-Малята, а хто такий капітошка? Звідки він взявся? (з краплинки після дощу)
Ось сьогодні ми з вами відправимося в подорож. А ось куди. Ви зараз дізнаєтесь. Заплющіть оченята та прислухайтесь(аудиозапис журчання струмочка)
-Що ви почули?
Діти: як журчить вода
-Так, дійсно ми почули, як журчить вода. Це журчить струмочок і сьогодні ми з вами відправимось у подорож в Царство води. Але щоб ми не заблукали там, я запросила з нами Капітошку, щоб показав нам дорогу.
Как-кап капітошка
Ти скоріше виходь
Нас в дорогу проводь.
-Здається, я чую Капітошку.
-Закривайте скоріше оченята.
Потрапляйте в чудо-казку. (закривають оченята, зявляється Капітошка)
-А ось і капітошка. Давайте з ним привітаємося. (діти вітаються)
-Щось мені здається, що Капітошка якийсь засмучений. Мабуть у нього щось трапилось.
-Капітошка, мені розповів, що його зачаклувала зла чаклунка та забрала його краплинки і щоб їх повернути, потрібно виконати завдання. Він сам не може впоратися. Він знає всі доріжки в Царстві води і зможе нам їх показати, а ми допоможемо йому виконати завдання і за це отримаємо краплинки та повернемо їх Капітошці. Згодні?
(Капітошка проводить дітей до стола з 1 завданням)
Гра «Що забруднює воду, а що очищує?»
-Молодці діти, ви впоралися з цим завданням. І отримали краплинку.
А зараз трішки поексперементуємо та вияснемо, що ж все таки вода? (переливаю воду з бутилки в чашку, з чашки в стакан).
-Подивіться, що я роблю з водою? (переливаю)
-Вірно, воду можна перелити, налити в що-небудь: в чашку, в стакан, в бутилку і тд. Її можна вилити, перелити з одної посуди в іншу. Спробуйте тепер ви перелити воду в чашку, стакан. Вода тече. Ось ми з вами і вияснили, що вода-це рідина.
-Наш гость Капітошка, як ми зясували, це теж маленька частинка води-краплинка.
-Скажіть, а для чого потрібна вода?
-Правильно, ми не можемо прожити без води. Вода буває різною. Вода- це річки, озера, моря.
-А ще вода необхідна всім, хто живе на нашій планеті. Людина теж складається з води.
-Так. А тепер, нас Капітошка запрошує до наступного завдання.
Гра «Де гостю водичка»
-Молодці,впоралися і з цим завданням і отримали ще одну краплику.
Ви напевно втомилися? Давайте трішки розімнемо пальчики та відпочинемо.
Гра «Дощик».
Діти стають в коло один за одним і кладуть руки на плече один одному.
Крапа дощик-накрапайчик.
Барабанить в барабанчик.
-Молодці, відпочили трішки?
-Діти, а зараз ми з Капітошкою, ще дещо дізнаємося про воду.
-Вода може розчиняти деякі речовини.
Ось спробуйте у склянку з чистою водою покладіть сіль. Змінила вода колір чи ні? (Ні).
Вода змінила смак.
-спробуйте її на смак. Яка вона? (солона)
(дослід повторити з цукром)
-А зараз спробуємо змінити колір. Нам допоможе фарба. Візьміть пензлик та за допомогою нього додайте трішечки фарби в склянку.
-Скажіть вода розчинила фарбу чи ні?
-Вона змінила колір чи ні?
-Якого кольору вона стала?
(за необхідності діти серветкою витирають руки)
-Добре. А Капітошка кличе нас далі йому допомагати.
Завдання №3. Мнемозагадка про воду.
-Ось і з цим завданням ви впорались та отримали краплинку.
- Давайте, ще дещо дізнаємося про воду. Вода може бути в різних станах: рідким, твердим, газоподібним. Рідкий – це вода, річка, роса, дощ і тд. Твердий- лід, сніг, іній, град, ізморозь і тд. Газоподібний- пар, хмара і тд.
-Ось ми допоможемо Капітошці виконати завдання 4 і зоодно перевіримо, як ви зрозуміли про різні стани води.
Гра «Вода в явищах природи»
-Молодці. Це було останнє завдання, ви отримуєте останню краплинку та віддамо Капітошці.
Діти, а ще вода є в нашому харчуванні, рослинах та всіх живих організмах.
Давайте проведемо дослід.
Ми наллємо в склянку томатний сік та подивимося є в ньому вода чи не має.(наливаємо та залишаємо відстоюватися)
Візьмемо листочок кімнатної рослини каланхоє, поламаємо на шматочки, відіжмемо та подивимося є в ньому краплинки води чи не має.
Діти, подивіться що відбулося з томатним соком. Чому поверх соку вода?
-В кімнатній рослині є вода? Як ви дізналися?
-Ви сьогодні були спражніми винахідниками. Ще ви допомогли капітошці повернути свої краплинки. Тепер нам час повертатися до дитячого садка.
-закривайте оченята, потрапляйте в дитячий садок. (звуки журчання струмочка).
-Капітошка зможе тепер повернутися назад до хмаринки. Він нам дуже вдячний і приготував нам сюрприз.
- Капітошка нам підготував фарби та мильні бульбашки за допомогою яких, ми створимо чарівний малюнок. А Капітошці час повертатися назад на хмаринку.
Малювання Капітошки за допомогою мильних бульбашок, фарби, соломинок.


